Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BURHAN ŞENOL PSİKOLOJİK DANIŞMAN  Çocuk ve gençlerin en çok etkilendikleri şey huzursuz aile ortamlarıdır. Çocuklar aile içi çatışma ve kavgalardan.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BURHAN ŞENOL PSİKOLOJİK DANIŞMAN  Çocuk ve gençlerin en çok etkilendikleri şey huzursuz aile ortamlarıdır. Çocuklar aile içi çatışma ve kavgalardan."— Sunum transkripti:

1

2 BURHAN ŞENOL PSİKOLOJİK DANIŞMAN

3  Çocuk ve gençlerin en çok etkilendikleri şey huzursuz aile ortamlarıdır. Çocuklar aile içi çatışma ve kavgalardan çok etkilenmekte ve bu durumu da okul yaşantılarına yansıtmaktadırlar.

4 Aşırı ilgi üzerlerine titreme onları cesaretsiz, güvensiz, kararsız ve beceriksiz yaparken; Çocuklara karşı ebeveynlerin aşırı ilgi / ilgisiz, sevgisiz tutum ve davranışları istenmeyen sonuçlar doğurmaktadır. İlgisizlik ve sevgisizlik ise, onları, inatçı, saldırgan, otoriteye karşı koyma vb tutum ve davranışlara iter.

5  Çocuklarda görülen olumsuzlukların bir nedeni de, yetersizlik, önemsizlik ve değersizlik duygularından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle çocuklarınızı sevdiğinizi, onlara güvendiğinizi ve değer verdiğinizi hissettirmelisiniz.

6  Çocukların olumsuzluk ve başarısızlıklarını yalnızca eleştirmemeli; başarılı çalışmaları ve olumlu yönlerini de takdir edilmeli, ödüllendirilmeli, yüreklendirmelisiniz.

7  Çocuklarınıza karşı tutarsız davranışlardan kaçınmalı, yalan söylenmemeli, kandırmaya çalışmamalısınız. Onlara tutarlı ve dengeli davranışlarınızla / yaşantılarınızla örnek olunuz.

8  Kardeşler arasında ayırım yapılmamalı, tüm çocuklarınıza karşı adil ve dengeli davranarak, çocuklar arasında kıskançlık duyguları körüklenmemelisiniz.

9  Çocuklarınızı asla başka çocuklarla kıyaslamayınız. Onları olduğu gibi tüm özellikleri ile kabul ettiğinizi hissettirilmelisiniz.

10  Çocuklarınızdan kapasitelerinin üzerinde başarılar beklemeyiniz. Özellikle zamanında gerçekleştiremediğin iz hayallerinizi önlerine amaç olarak koymadan, onların kendi isteklerine ve olanaklarına uygun alanlara yönelmelerine fırsat vermelisiniz.

11  Çocukluk ve gençlik dönemlerinin özelliklerini iyi bilmeli; bu dönemlere özgü geçici inatçılık, sinirlilik, sakarlık, bencillik, hayalperestlik ve yalnız olma isteği gibi duygu ve davranışları anlayışla karşılayarak bu süreçleri atlatmalarında yardımcı olmalısınız.

12  Çocuk ve gençler sevdikleri, değer verdikleri yetişkinleri kendilerine örnek alır onlarla özdeşleşirler. Bu yetişkinler kimi zaman öğretmenleri, anne babası ya da çevrelerindeki birisidir. O halde hiçbir işe yaramayan nasihatlerinizden ziyade onlara tutarlı davranışlarınızla örnek/model olmaya çalışmalısınız.

13  Dayak, hakaret ve aşağılamayı asla bir eğitim aracı olarak benimsememeli; çocuk eğitiminin sabır-emek isteyen uzun bir uğraş olduğunu unutmamalısınız.

14  Çocuklarınıza sorunluluk vermekten kaçınmak yerine sorumluluk alabilecekleri fırsatlar vermelisiniz.

15  Çocuklarınıza ihtiyaçlarından fazla okul harçlığı vermekten de hiç harçlık vermemekten de kaçının. Çocuğunuza vereceğiniz harçlıklar yaşına ve ihtiyaçlarına uygun olmalıdır.

16  Çocuklarınızın okul ve ev dışındaki zamanlarını takip edin. Kimlerle arkadaşlık ettiğini nerelere gittiğini bilin. Çocuğunuzun kendisinden küçüklerle oynaması da kendisinden büyüklerle arkadaşlık etmesi de tehlikelidir.

17  Sosyal ve sportif faaliyetler eğitimi engelleyici değil destekleyicidir. Çocuklarınızın boş zamanlarını sosyal ve sportif etkinliklerle doldurmalarına izin veriniz.

18  Çocuğunuzun davranışını kabul etmeyebilirsiniz ancak çocuğun kendisini kabul etmelisiniz. Olumsuz davranışından dolayı vereceğiniz tepki çocuğun kişiliğine değil olumsuz davranışa yönelik olmalıdır.

19  Zararlı ve kötü alışkanlıklarla karşılaştığınızda panikleyerek hemen onları cezalandırmak yerine bu davranışa çocuklarınızı iten sebepleri araştırınız gerekirse bir uzmandan yardım alınız.

20  Planlı ve düzenli çalışma alışkanlığı okul başarısının anahtarıdır. Çocuklarınıza evde rahat bir çalışma ortamı oluşturunuz.

21  Yeni şeyler denemesine, keşfetmesine izin verin

22 Zevklerini öğrenin; nelerden hoşlandığını, neleri sevmediğini öğrenin

23  Korkutmayın, varsa korkularını önemseyin. İçsel korkularını sizinle konuşması için teşvik edin.

24  Ona şans verin; Başarması için ve tabi ki hatalarını telafi edebilmesi için de

25  Yaşına uygun davranın.

26  Ona zaman ayırın. Birlikte yapabileceği niz etkinlikler geliştirin

27  Çocuğunuzla oyun oynayın, oynamasına izin verin

28  Öğrenilmiş çaresizliğe itmeyin.

29  Çocuğunuzun yaşantısının önemli bir bölümünü geçirdiği okul ve öğretmenleri ile ilişkinizi ve iletişiminizi arttırın.

30  Çocuklarınızla ilgili yaşadığınız, üstesinden gelmekte zorlandığınız sorunlarda uzmanlardan yardım almaktan çekinmeyiniz.

31 BURHAN ŞENOL PSİKOLOJİK DANIŞMANI


"BURHAN ŞENOL PSİKOLOJİK DANIŞMAN  Çocuk ve gençlerin en çok etkilendikleri şey huzursuz aile ortamlarıdır. Çocuklar aile içi çatışma ve kavgalardan." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları