Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ANNE BABA TUTUMLARININ ÇOCUKTAKİ SORUMLULUK DUYGUSUNUN GELİŞİMİNE ETKİSİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ANNE BABA TUTUMLARININ ÇOCUKTAKİ SORUMLULUK DUYGUSUNUN GELİŞİMİNE ETKİSİ."— Sunum transkripti:

1 ANNE BABA TUTUMLARININ ÇOCUKTAKİ SORUMLULUK DUYGUSUNUN GELİŞİMİNE ETKİSİ

2 Çocuğun sorumluluk bilinci kazanmasında aile diğer faktörlerden daha önemlidir. Aile çocuğun ilk sosyal deneyimlerini edindiği yerdir. Çocuğa yöneltilen davranışlar ve ona karşı takınılan tavır, tutumlar, bu ilk yaşantıların örülmesinde büyük önem taşır.

3 özgüven gelişir bağımlılık giderek azalır. kendine olan güveni artar. bağımsız, kendine yeten bir birey

4 Sorumluluk bilinci kazanmak ileri yaşlara ertelenemeyecek kadar temel bir gelişim görevidir. Sorumluluk eğitiminin ilk aşaması bu konuda çocuğa model oluşturmaktır. Çocuğa evde yaşına ve gelişim seviyesine uygun sorumluluklar verilmelidir. Çocuğun becerileri dahilinde sorumluluklarını yerine getirmesine fırsat vermektir.

5 Bir bebek dünyaya geldiği ilk andan itibaren çevresini sezinlediği olaylardan etkilenir. Anne babanın özenli yaklaşımları bebeğin ihtiyaçlarına karşı gösterdikleri duyarlılık bebeğin ihtiyaçlarını zamanında karşılamaları ile gelişmeye başlayan sorumluluk duygusu ebeveynlerin çocuklarının yaşlarına uygun bazı görevler vermesiyle de yerleşmeye başlar ve bilinçli hale gelir.

6

7

8 bilgilendirme: çocuğun davranışında istenen değişimin gerçekleşebilmesi için önce çocuğun bu değişim hakkında bilgilendirilmesi gerekir. Çocuğun bu değişimi bir ihtiyaç olarak görebilmesi için nedenleri hakkında bilgi vermek önemlidir. Kuralların neden konduğu ve sorumluluğun önemi anlatılmalıdır. takip: bilgilendirmeden sonra çocuğun bir davranışı gösterebilmesi için ona bir süre tanınması gerekir. Bu süre içinde yapılan takip sonucunda sorumlu davranışın ortaya çıkıp çıkmadığına ne kadar sürede ortaya çıktığına hangi zamanlarda davranışın yapıldığına-yapılmadığına dikkat edilmelidir.

9

10 küçük adımlar: Küçük yaştan itibaren sorumluluk bilincini geliştirmek için fırsatlar yaratmak, çocuğun acemice denemelerini sabır ve sevgi ile desteklemek önemlidir. Seçme sansı vermek: Çocukların kendi hayatları üzerinde söz sahibi olmalarını sağlarsanız verdikleri kararlar ile ilgili sorumluluk almalarına ve kendilerine olan güvenlerinin gelişmesine yardım edersiniz.

11 Anne babalar nasıl davranmalı??

12 Anne baba tutumlarının sorumluluk eğitimindeki rolü  Aşırı koruyucu ve müdahaleci anne baba tutumu  Aşırı otoriter ve baskıcı anne baba tutumu  Eşitlikçi ve demokratik anne baba tutumu

13 Aşırı koruyucu ve müdahaleci anne baba tutumu:

14

15 Aşırı otoriter ve baskıcı anne baba tutumu. Bu tutuma sahip ebeveynler çocuğun kişilik özelliklerini gereksinimlerini dikkate almazlar, çocuklarına kesin olarak hakim olmak isterler, anne babaya itaat esastır.

16 Aşırı otoriter ve baskıcı anne baba tutumu. Zor yoluyla denetleme ve sevgi esirgeyerek denetleme boyutlarının egemen olduğu aşırı baskılı aile ortamında denetlenen çocuk hangi davranışın hangi tepkiyi alacağı konusunda bir fikre sahip değildir

17 Aşırı otoriter ve baskıcı anne baba tutumu. Okulda baskıcı anne babaların çocukları uyumlu itaatkar utangaç mükemmeliyetçi ve başarısızlığa karşı korku içinde olma eğilimindedir. Bu tutuma sahip ebeveynlerin yetiştirdiği çocuklar eylemlerinin sorumluluğunu almakta zorlanacaktır.

18 Eşitlikçi ve demokratik anne baba tutumu:

19 Cezalar ılımlı ve eğiticidir sorunlar konuşularak çözümlenir evde kabul edilen ve edilmeyen davranışların sınırları bellidir destek ve teşvik

20 Sorumluluk sahibi

21


"ANNE BABA TUTUMLARININ ÇOCUKTAKİ SORUMLULUK DUYGUSUNUN GELİŞİMİNE ETKİSİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları