Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Radyonüklid Üretimi Yrd Doç Dr Zehra Pınar Koç Sa ğ lık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Tıbbı Laboratuar Teknikleri.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Radyonüklid Üretimi Yrd Doç Dr Zehra Pınar Koç Sa ğ lık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Tıbbı Laboratuar Teknikleri."— Sunum transkripti:

1 Radyonüklid Üretimi Yrd Doç Dr Zehra Pınar Koç Sa ğ lık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Tıbbı Laboratuar Teknikleri

2 Nükleer Reaktörler Nükleer Reaktörlerin çalışma prensibi: ◦ Reaktörün içinde zenginleştirilmiş uranyum (U- 235) ve do ğ al uranyum (U-238) biraradadır. ◦ U-235 spontan çekirdek bölünmesine u ğ rar ve bu arada iki veya üç nötron yayar. ◦ Bu nötronlar U-238’i bombardıman eder. Bu şekilde bir dizi reaksiyon oluşur (zincir reaksiyonu). ◦ Ek olarak reaktörün yapısında bu yakıt hücrelerini kontrol altında tutmaya yarayan moderatör denilen döteryum içeren a ğ ır su veya grafit yapısında çubuklar vardır.

3 Yüklü Parçacık Hızlandırıcıları Proton, döteron, triton ve alfa parçacıklarını yüksek enerjide hızlandırırlar. Lineer hızladırıcılar ve siklotron Magnetik alan içinde dairesel olarak hareket kazanırlar her hareketlerinde 200 keV enerji kazanırlar. Siklotronlarda N-13, O-15, F-18, Ga-67, In-111, I-123, Tl-201 gibi maddeler üretilir.

4 Radyonüklid Jeneratörler Ana-yavru nüklidin ayrılmasına ve yavru nüklidin ürün olarak elde edilmesine neden olan sistemdir. Ana nüklidden yavru nüklid ayrıştırılması işlemine sa ğ ılma denir. Tc-99m; Mo-99m/Tc-99m jeneratöründen elde edilir. Bu jeneratörde ana nüklid Mo-99m, yavru nüklid ise Tc-99m’dir.


"Radyonüklid Üretimi Yrd Doç Dr Zehra Pınar Koç Sa ğ lık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Tıbbı Laboratuar Teknikleri." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları