Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

1 67. Verem Eğitim ve Propaganda Haftası 05-11 OCAK 2014.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "1 67. Verem Eğitim ve Propaganda Haftası 05-11 OCAK 2014."— Sunum transkripti:

1

2 1 67. Verem Eğitim ve Propaganda Haftası 05-11 OCAK 2014

3 2 Her yıl Ocak ayının ilk haftası VEREM EĞİTİM VE PROPAGANDA HAFTASI olarak değerlendirilir. AMAÇ; Toplumun verem konusunda eğitilmesini sağlamak.

4 VEREM VEREM, TÜBERKÜLOZ ADIYLA DA BİLİNEN BULAŞICI, VE İYİ TEDAVİ EDİLMEZSE DE ÖLÜM YADA CİDDİ SAKATLIKLARLA SONUÇLANAN SOSYAL BİR HASTALIKTIR.

5 TARİHÇESİ: ( Dünyada ) VEREM HASTALIĞI GEÇMİŞİ ESKİ MISIRA KADAR UZANAN İNSANLIK TARAFINDAN BİLİNEN EN ESKİ HASTALIKLARDAN BİRİSİDİR. TARİH BOYUNCA DÜNYANIN EN ÖLDÜRÜCÜ SALGINLARI ARASINDA YER ALMIŞTIR.

6 VEREM BUGÜNE KADAR, AIDS, SITMA GİBİ HASTALIKLAR TOPLAMINDAN DAHA FAZLA YETİŞKİNİN DAHİL OLDUĞU YAKLAŞIK ÜÇ MİLYON İNSANI HER YIL ÖLDÜRMEKTEDİR.

7 HASTALIĞIN EN SIK GÖRÜLDÜĞÜ BÖLGE MARAMARA BÖLGESİ OLUP, BUNU GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ TAKİP ETMEKTEDİR. HASTALIĞIN EN AZ GÖRÜLDÜĞÜ BÖLGELER İSE AKDENİZ VE İÇ ANANDOLU BÖLDESİDİR.

8 7 VEREM HASTALIĞI NEDİR?

9 8  Etkeni bir mikroptur. (Mycobacterium tuberculosis)  Erken tanı ve düzenli tedaviyle tamamına yakını iyileşir.  Tedavi edilmezse ölümle sonuçlanabilir.  Akciğerler olmak üzere tüm organları tutabilir.  Kalıtsal değildir.  Bulaşıcı bir hastalıktır.

10 9 Vücudunda Verem mikrobunu taşıyan yaklaşık her 10 kişiden 1 tanesi, daha sonra VEREM HASTASI olabilir. Verem mikrobu vücuda girdikten sonra yıllarca hastalık yapmadan akciğerlerde bekleyebilir. Enfeksiyon ve Hastalık

11 YERLEŞME YERİ: GENELLİKLE AKCİĞERLEREDİR FAKAT KEMİKLERE, BÖBREKLERE VE DERİYE DE YERLEŞEBİLİR.

12 11 HASTALIK BELİRTİLERİ NELERDİR?

13 12 ÖKSÜRÜK: 2-3 haftadan fazla süren ve inatçı karakterde öksürük en sık görülen belirtidir. BALGAM ÇIKARMA VE KAN TÜKÜRME: Bazı durumlarda, özellikle teşhis ve tedavide geç kalınırsa, kanlı balgam görülebilir.

14 13 ZAYIFLAMA ve İŞTAHSIZLIK ATEŞ ve GECE TERLEMESİ: Verem hastalığında ateş görülebilir ve gece terlemeleri tipiktir. Ayrıca halsizlik, çabuk yorulma, sırt ağrısı da görülebilir.

15 14 NASIL BULAŞIR?

16 : VEREM SOLUNUM YOLUYLA BULAŞAN BİR HASTALIKTIR. VEREMİN BULAŞMASI HASTALARIN AKSIRMA ÖKSÜRME VE KONUŞMALARI SIRASINDA HAVAYA YAYILAN VEREM MİKROPLARININ SAĞLAM KİŞİLER TARAFINDAN SOLUNMASIYLA OLUR.

17 VEREM KESİNLİKLE YİYECEK, İÇEÇEK, GİYECEK, ORTAK KULLANILAN EŞYA İLE BULAŞMAZ. VEREM KALITIMSAL BİR HASTALIK DEĞİLDİR.

18 TEŞHİS SAĞLIK KURULUŞLARINDA; - BALGAM TETKİKİ - AKCİĞER FİLMİ - DERİ TESTİ ( PPD ) İLE KONUR

19 KORUNMA 1- BCG AŞISI VEREM SAVAŞ DİSPANSERLERİNDE ÜCRETSİZ OLARAK YAPILIYOR. 0-2 AYLIKKEN, İLKOKUL 1. SINIFTA, LİSE 1. SINIFTA VE ERKEKLER ASKERDE OLMAK ÜZERE ÜÇ DOZ HAYAT BOYU KORUCULUK SAĞLAR.

20 2- YETERLİ VE DENGELİ BESLENME 3- TOZLU VE DUMANLI ORTAMLARDAN UZAK DURMAK 4- SİGARA VE ALKOL KULLANMAMAK 5- DÜZENLİ UYKU 6- TEMİZ VE BOL GÜNEŞ ALAN YERLER TERCİH ETMEK.

21 VEREM KESİN TEDAVİSİ OLAN BİR HASTALIKTIR. TEDAVİSİ SAĞLIK BAKANLIĞI TARAFINDAN ÜCRETSİZ OLARAK YAPILMAKTADIR.

22 TEDAVİ SÜRESİ 6-9 AY GİBİ OLDUKÇA UZUN BİR SÜRE ALIR.. BU SÜRE İÇİNDE TEDAVİNİN ARALIKSIZ DEVAMI GEREKLİDİR.

23 22 F Yetersiz tedavi görürse, hastalığı ilaçlara karşı direnç kazanır ve daha sonra tedavi olma şansı güçleşir. L Tedaviyi reddeden bir hasta için ölüm kaçınılmazdır. Tedavi edilmezse ne olur? F Çevresindekilere, özellikle yakınındaki sevdiği kişilere verem mikrobunu saçmaya devam eder.

24 HASTALARIN TEDAVİ OLMAMALARI YADA DÜZENSİZ TEDAVİ GÖRMELERİ ÖLÜM YADA CİDDİ SAKATLIKLARLA SONUÇLANIR. TEDAVİNİN AKSATILMASI VEYA EKSİK İLAÇ KULLANIMIYLA BU HASTALIK DİRENÇ GELİŞTİRDİĞİ İÇİN TEDAVİ SÜRESİ 24 AYA KADAR UZAMAKTADIR.

25 24 Tedavi olmayan bir verem hastası her yıl yaklaşık 10-15 kişiye verem mikrobu bulaştırır Verem hastası ( hepsi hasta olmaz )

26 VEREMLİ BİR HASTANIN TEDAVİ SÜRESİNDE BAŞTA ÇOCUKLAR OLMAK ÜZERE TÜM AİLE BİREYLERİNİNDE VEREM SAVAŞ DİSPANSERLERİNDE KONTROLDEN GEÇİRİLMESİ GEREKLİDİR. BU KONTROL EN AZ İKİ KEZ TEKRAR EDİLMELİDİR.

27

28 ŞÜPHELENDİĞİMİZ VAKALARDA VEREM SAVAŞ DİSPANSERLERİ, GÖĞÜS HASTALIKLARI HASTANELERİ, SENATORYUMLARA EN YAKIN SAĞLIK KURULUŞUNA BAŞ VURMALARINI SAĞLAMAK GEREKLİDİR.

29 28 SONUÇ !

30 29 HASTALIKTAN KORKMA GEÇ KALMAKTAN KORK ÖKSÜRÜRKEN VEYA AKSIRIRKEN BİR MENDİLLE AĞZINI ÖRT. SIK SIK ELLERİNİ YIKA. BULUNDUĞUN ORTAMI SIK HAVALANDIR. ASLA SİGARA İÇME, YANINDA İÇİLMESİNE İZİN VERME.

31

32 DİNLEDİĞİNİZ VE KENDİNİZİ KORUDUĞUNUZ İÇİN İLTER ÖNGÜNŞEN REHBER ÖĞRETMEN


"1 67. Verem Eğitim ve Propaganda Haftası 05-11 OCAK 2014." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları