Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SINAV KAYGISIYLA BA Ş ETME YOLLARI FARUK KISACA. GEÇMİŞİ YENİDEN YAŞAYAMAYIZ. ÇÜNKÜ O KULLANIMDAN KALKMIŞ PARA GİBİDİR.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SINAV KAYGISIYLA BA Ş ETME YOLLARI FARUK KISACA. GEÇMİŞİ YENİDEN YAŞAYAMAYIZ. ÇÜNKÜ O KULLANIMDAN KALKMIŞ PARA GİBİDİR."— Sunum transkripti:

1 SINAV KAYGISIYLA BA Ş ETME YOLLARI FARUK KISACA

2 GEÇMİŞİ YENİDEN YAŞAYAMAYIZ. ÇÜNKÜ O KULLANIMDAN KALKMIŞ PARA GİBİDİR.

3 GELECEK ÇOK UZAKTA, ONU GÖREMEYİZ. GELECEK SENET GİBİDİR.

4 BUGÜN İSE NAKİT PARADIR.

5 EĞER GELECEĞİ DEĞİŞTİRMEK İSTİYORSANIZ. BUGÜNÜ DEĞERLENDİRİN, VE DEĞİŞİMİ HAYALLERİNİZDE DEĞİL, BUGÜNDE GERÇEKLEŞTİRİN.

6 NEDEN Mİ? ÇÜNKÜ YALNIZCA BUGÜN KONTROLÜMÜZ ALTINDADIR. VE BİZ SADECE KONTROLÜMÜZ ALTINDA OLAN ŞEYLERİ DEĞİŞTİREBİLİRİZ.

7 SINAV KAYGISINI AZALTACAK DAVRANIŞLAR NELERDİR?

8 1.ZAMANINIZI PLANLAMAYA ÇALIŞIN.

9 1. HAREKETLERİNİZDE OLAN OLUMSUZ DEĞİŞİMLERE KARŞI KENDİNİZİ KORUYUN.

10 3. KAYGIYA KARŞI HOŞLUKLAR YARATMAYA ÇALIŞIN. Hayatınızda en mutlu olduğunuz anı düşünün.

11 4. Beslenmenize dikkat edin. Çünkü dinç beyin dinç vücutla olur. Bedeninize önem verin

12 Uzun çalışma saatleri ve artan zaman baskısı öğrencileri, çalışma sürelerini arttırmaya zorlar. Bu nedenle bazen; çay ve kahve gibi uyarıcı madde kullanırlar, bu içecekler ilerde zararlı olmaya başlar.

13 5. UYKUNUZA ÖZEN GÖSTERİN Günde kaç saat uyumak gerekir.

14 6. ÇALIŞMAYI ASLA ERTELEMEYİN 7. ZAMANINIZI VERİMLİ KULLANIN

15 8. BEKLENTİLERİNİZİ GERÇEKÇİ TUTUN.

16 HEP SINAV KAYGISINDAN BAHSEDERİZ. PEKİ İÇİNİZDE SINAV CESARETİNİ BİLEN VAR MI?

17 SINAV CESARETİ NEDİR? HER KORKUDA OLDUĞU GİBİ SINAV KORKUSU DA CESARETLE YENİLİR. CESARET ÇOĞUNUN BİLDİĞİ GİBİ DUYGU COŞMASI DEĞİLDİR, GÖZÜNÜ KAPATIP TEHLİKEYE ATILMAK CESARET SAYILAMAZ BU OLSA OLSA GÖZÜ KARALIKDIR.

18 CESARET: BİLİNÇLİ BİR DAVRANIŞTIR. CESUR İNSAN, ÖNÜNDEKİ TEHLİKELERİ GÖRÜR, AŞMASI GEREKTİĞİNİ BİLİR, ALACAĞI HER ÖNLEMİ ALARAK TEHLİKENİN ÜZERİNE YÜRÜR.

19 SINAV CESARETİ İÇİN GEREKEN BİLİNÇLİ DAVRANIŞLAR NELERDİR:

20 1. Bu sınava girmenin kendi hayatı için önemli olduğunu, verdiği kararın doğru olduğunu, yararlı bir iş yapmakta olduğunu ve bunun için elinden geleni yaptığını bilmek gerekir.

21 2. SINAV HEYECANINDAN KAYGI DUYULMAMALIDIR. heyecan bir işin yapılabilme gücünü arttırır. heyecanını kaybetmiş bir öğretmen düşünün size ne verebilir. ve heyecanını kaybetmiş bir öğretmen

22 Bizim için zararlı olan panik reaksiyonudur.

23 3. BEKLENTİLERİN ÖNCELİĞİNİ ORGANİZE ETMEK ÖNEMLİDİR. Neden mi? Çünkü bizi en çok kaygılandıran aile beklentileridir. Bu abartılırsa; kazanamazsam ailemin yüzüne nasıl bakarım olur. O yüzden beklentiler yeniden organize edilmelidir. ÖNCELİKLİ SORUMLULUK ÖĞRENCİNİN KENİDİSİNE KARŞI OLAN SORUMLULUĞUDUR. Kendinizle baş başa kalın ve durumu değerlendirin.

24 4. HER TÜRLÜ SONUÇ TARTILMALI VE DEĞERLENDİRİLMELİDİR. En kötü sonuç sınavı kazanamamaktır. Daha kötüsü ? Kayıplar önemlidir. Yeterli hazırlığı yapmamış olduğumuzu gösterir.

25 5. KENDİNİZİ UZUN VADELİ HEDEFLERE YÖNELTİN. GELECEĞİ DÜZENLEMEK, KISA VADELİ HEDEFLERİ GERÇEKLEŞTİRMENİN KOLAYLAŞTIRICI YOLUDUR.

26 SINAVDAN ÖNCE YAPILMASI GEREKENLER “Mutlu son”a ulaşmak için yapılması gerekenler

27 - Sınavdan önce, sakatlanmayla veya hastalanmayla sonuçlanabilecek aktivitelerden; özellikle de futbol, basketbol ve güreş gibi sporlardan uzak durun. - Bir yıl boyunca yapamadığınız işleri özellikle ders çalışmayı son bir hafta içinde yapmaya çalışmayın. - Sınava gireceğiniz binayı, sınav salonunu, hatta oturacağınız sırayı mutlaka önceden gidip görün.

28 Gerek okuldaki gerekse okullara girişteki sınavlardan önceki gece iyi uyumak gerekir. Sınava girerken yanınızda olması gereken belgeleri (kimlik, giriş belgesi); kalemleri, silgiyi, kalem açacağını, bir miktar parayı ve saatinizi hazırlayıp sabah aramadan bulabileceğiniz bir yere koyun. Midenizi bozabilecek veya midenize ağır gelebilecek yemekler yemeyin.

29 Bütün saatleri sabah kalkacağınız vakte kurun ve sabah sizi kaldırmaları için de ailenizi uyarın. Kahvaltı yapmayı kesinlikle ihmal etmeyin. Yanınıza su, şeker, çikolata, meyve suyu, kuru üzüm, bisküvi gibi gıda ve içecekler alabilirsiniz.

30 SINAVDA YAPILMASI GEREKENLER

31 - Sınavda rahat edebileceğiniz kıyafetler giyin.(kıyafet serbestse) - Sınavın başlamasına en az yarım saat kala sınavın yapılacağı binada olacak şekilde evden ayrılın. - Sınav başladıktan sonra ara verilmediği için sınav salonuna girmeden önce veya evden çıkarken gerekli ihtiyaçlarınızı giderin.

32 Salon sorumlusunun sınavla ilgili açıklamalarını dikkatle dinleyip uyarılarına kulak verin, anlamadığınız yerleri sınav başlamadan sorun. Kitapçıklar dağıtıldığında kontrol edilmesi istenir. Kitapçığınızı baştan sona bir kontrol edip eksik sayfa, baskı hatası veya okunmayan kısımlar varsa sınav sorumlusuna bildirin. Eğer sınav kitapçıkları farklı türlerden oluşuyorsa ve kitapçık türü bölümünü işaretlemeniz gerekiyorsa bunu sınavın hemen başında yapın.

33 Sınavda, daha önce deneme sınavlarında izlediğiniz yöntemin dışında farklı bir tarz denemeyin. En iyi bildiğiniz testten çözmeye başlayın. Sorulara takılmamaya dikkat edin.

34 Zor olarak kabul ettiğiniz sorular karşısında paniklemeyin. Unutmayın ki çözülemeyen soru yoktur. Eğer ilk anda çözemediğiniz, ama çözmeyi ümit ettiğiniz sorular varsa sorunun yanına soru işareti (?) koyarak bu soruları geçin. Soruyu doğru anlamak çözümün yarısı olduğundan, soru köklerinde verilen verilerin tümünü okuyun. Parantez içindeki ifadelere dikkat edin. Altı çizili, olumsuz ifadelere (çıkarılamaz, söylenemez, değildir, yoktur vb.) dikkat edin.

35 Sorunun tümünü okuyun. Seçeneklerin hepsini okuyun. Çünkü bazen doğru değil de en doğru istenebilir. Bulduğunuz ve doğruluğundan emin olduğunuz cevapları cevap kâğıdına biriktirmeden, hemen düzgün ve doğru şekilde işaretleyin. İşaretleme sırasında soru numarasına dikkat edin.

36 Özellikle sözel testlerde, dikkatlice ve tüm veriler kullanılarak okunan ve de cevaplanan sorularda ilk verilen cevabın ikinci kez okunarak verilen cevaba göre daha isabetli olduğunu araştırmalar göstermiştir. Öyleyse sorulara çok iyi konsantre olarak (bütün dikkatinizi sorunun çözümüne yoğunlaştırarak) verdiğiniz ilk cevapları, ikinci kez okuduğunuzda verdiğiniz cevaptan kesin emin değilseniz değiştirmeyin.

37 İşaretleme yaparken cevap seçeneğine dikkat edin. Örneğin B seçeneğini doğru cevap olarak bulmuşken yanlışlıkla D seçeneğini işaretleme gibi bir dalgınlığa düşmeyin. SBS'de üç yanlışın bir doğruyu unutmayın. Sınavın sonunda cevap kâğıdınız kontrol etmek için baştan plânlama yaparken süre ayırın.

38


"SINAV KAYGISIYLA BA Ş ETME YOLLARI FARUK KISACA. GEÇMİŞİ YENİDEN YAŞAYAMAYIZ. ÇÜNKÜ O KULLANIMDAN KALKMIŞ PARA GİBİDİR." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları