Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Psk.Danışman ve Rehber Öğretmen

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Psk.Danışman ve Rehber Öğretmen"— Sunum transkripti:

1 Psk.Danışman ve Rehber Öğretmen
SİGARA VE ZARARLARI Kaan KARAKAYA Psk.Danışman ve Rehber Öğretmen

2 BAĞIMLILIK Bağımlılık; bir maddenin kullanıldığında görülen zihinsel, fiziksel ve psikolojik etkileri nedeniyle sürekli ve sık bir şekilde kullanılmasıdır. Sigaranın vurgulanması gereken iki önemli özelliği vardır.Bunlar; 1.Sağlık 2.Bağımlılık (Alışkanlık)

3 DÜNYADA HER 8 SANİYEDE BİR ÖLÜM SİGARAYA BAĞLI ÖLÜYOR.
Ülkemizde sigaraya başlama yaşı 11-12’dir. Ülkemizde erkeklerin % 65’i kadınların % 25’i sigara kullanmaktadır. Sigara içenlerin yarısı hastalıklardan erken yaşta ölürler

4 Türkiye’de, sigara içenlerin başlama yaşı 12, 13, 14 Ankara,Türkiye.
Kaynak : Bilir et.al, 1997 Smoking behavior and attitudes, Ankara-Turkey

5 Dünya Sağlık Örgütü’ne göre;
Dünyada en büyük sağlık sorunu sigaradır Sigara bağımlılığı bulaşıcı ve öldürücü bir hastalıktır

6

7 SİGARAYA BAŞLAMA NEDENLERİ
Tütün ve sigaraya başlama nedeni genellikle sosyal etkenlerdir.Büyükleri ve ünlüleri taklit etme, arkadaşlar arasında kendini ispatlama ve basından etkilenmek. Ailede içen olması Özellikle ergenlik döneminde grup içinde kabul göreme, gruptan kopmama, aşağılık duygusundan kurtulma, kendini gösterme, üzüntü ve yalnızlığı giderme gibi nedenler, TV,gazete ve dergilerdeki olumsuz reklamlar Sosyal çevre değiştirme (Asker,okul,vs)

8 Sigara dumanı ile 1000’ i zehir 4000 çeşit kimyasal madde içerir.

9 SİGARA ve ETKİLERİ

10 Sigarada Bulunan Zehirlerden Birkaçı
Metanol (füze yakıtı) Toluen (tiner) Kadmiyum (akü) Aseton (boya sökücü) Hidrojen siyanür (gaz odaları zehiri) Amonyak(temizlik maddesi) Arsenik (fare zehiri) Polonyum 210 (kanser yapıcı madde) Nikotin (böcek öldürücü) Karbonmonoksit (egzos gazı) Bütan (tüpgaz) DDT (böcek öldürücü) Naftalin (güve kovucu)

11 SİGARADAKİ ZARARLI MADDELER
1. NİKOTİN;bağımlılık yapar.Taşikardi, hipertansiyona.Nikotin ilk başlarda bulantı,kusma ve baş dönmesi gibi yan etkiler yapar. 2. Katran; vücutta renk değişimi ve Siliaları bozar, kansere neden olur. 3. Karbon monoksit; Oksijen taşınması azalır ve kalbin çalışması artar.

12

13 SİGARA VE YAŞAM Sigara tüm dünyada her 10 erişkinden birinin ölüm nedenidir. Şu anda yaşayan insan sigaraya bağlı olarak ölecek. Sigara tiryakilerinin yarısı sigaraya bağlı ölür. Beklenenden yıl daha az yaşarlar.

14 Türkiye'de yapılan bir araştırmaya göre, 15 yaş üstü erkek nüfusun % 62,8'i, kadın nüfusun % 24,3'ü, tüm nüfusun % 43,6'sı sigara içmektedir. Bu araştırmada sigara içme alışkanlığı ölçütü olarak sigara paketi taşımak alınmıştır. (1988 Bilir ve Ark.).

15 SİGARAYA BAĞLI ÖLÜMLER
Dünyada 1.1 milyar sigara içen 4.5 milyon ölüm/yıl milyon(2025) Türkiye’de 17 milyon sigara içen bin ölüm/yıl (günde ölüm)

16

17 Her yıl 100 bin kişi ne anlama geliyor ?
Her gün 1 uçak düşüyor ve 300 kişi ölüyor Her yıl 100 bin nüfuslu bir şehrimize bir atom bombası atılıyor Her gün içi dolu 6 otobüs uçuruma yuvarlanıyor kimse sağ kalmıyor

18 Bilinen terör yılda 2-3 bin insanımızın
Trafik terörü yılda 6-7 bin insanımızın Sigara terörü yılda 150 bin insanımızın hayatına mal olmaktadır. Sigaranın yol açtığı ölümler; trafik, terör, iş kazaları vb. tüm ölümlerin toplamından beş kat daha fazladır.

19 SAĞLIĞA ZARARLARI KALP AKCİĞER BEYİN GÖĞÜS TESTİSLER
RAHİM VE YUMURTALIK KEMİKLER DERİ KULAK-BURUN-BOĞAZ BURGER HASTALIĞI

20 SİGARA VE KANSER

21 SİGARA VE KANSER Başlıca neden olduğu kanserler AKCİĞER KANSERİ
Ağız, gırtlak, yemek borusu, mide mesane Katkıda bulunduğu kanserler Böbrek, pankreas İlişkili olduğu kanserler Mide, yumurtalık, rahim ağzı

22 SİGARA VE KANSER Tüm kanserlerin ; %30 Kanserden ölümlerin ; %50
Akciğer kanserinin ; %95’ inin nedenidir

23 SİGARA VE AKCİĞER

24

25 SİGARA VE AKCİĞER KANSERİ

26 AMFİZEM, sigara dumanının
etkisi ile akciğer içindeki hava keseciklerinin parçalanmasıdır Bu hastalık çok şiddetli nefes darlığına neden olur

27 SİGARA VE KOAH KOAH: Solunum yollarının daralması veya akciğer dokusunun hasar görmesi ile oluşur. En önemli belirtileri; Kronik öksürük Balgam Nefes darlığı

28 Normal Amfizem

29 SİGARA VE AĞIZ KANSERLERİ
Sigara içenler 6 kat daha fazla ağız kanserinden ölürler. Kanser en sık damak, diş eti ve ağız tabanında görülür.

30 SİGARA VE DAMARLARIMIZ
Sigara dumanında bulunan katran ve nikotin en fazla kalp ve damar hastalıklarına( Kalp krizi MI) yol açar Zararlı kolesterolde yükselme olur. Damar çeperinde aterosklerotik plak oluşumu artar. Hipertansiyon riski artar. Kan akışkanlığında azalma olur.

31 SİGARA VE BEYNİMİZ Beyin damarlarında daralma ve tıkanmalar, beyin infarktüsüne ve kanamaya yol açar. Kuvvet azalması, felçler ve yatalak kalma şeklinde kendini gösterir.

32 SİGARA VE BEYNİMİZ

33 PASİF İÇİCİLİK Sigara içilen kapalı mekanda 4 saat kalan kişinin kanında nikotin miktarı 10 dal sigara içeninkine eşittir. Günde 1 paket sigara içilen evde çocuklar 5 dal sigara içmiş gibi etkilenirler.

34

35 Ülkemizde bebek ve çocukların
Pasif içici durumdadır. Her yıl 1500 bebek ve çocuk pasif içicilik nedeniyle ölmektedir.

36 MADDİ ZARARLARI

37 O SİZİ BIRKMADAN SİZ ONU BIRAKIN

38

39 SİGARASIZ ve SAĞLIKLI BİR
DÜNYA DİLEĞİMİZLE,

40 Dinlediğiniz İçin Teşekkür Ederim… Kaan KARAKAYA


"Psk.Danışman ve Rehber Öğretmen" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları