Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

HOSTA. Familyası:Liliaceae Cins Adı:Hosta Türkçe Adı:Süpürge Çiçeği Anavatanı:Japonya, Çin.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "HOSTA. Familyası:Liliaceae Cins Adı:Hosta Türkçe Adı:Süpürge Çiçeği Anavatanı:Japonya, Çin."— Sunum transkripti:

1 HOSTA

2 Familyası:Liliaceae Cins Adı:Hosta Türkçe Adı:Süpürge Çiçeği Anavatanı:Japonya, Çin

3  Hosta farklı özellikleriyle sevilen bir bitkidir.  Soğanla çoğaltılır.  Dikildiği yerde her sene ilkbaharda yeniden çıkar.  Yeni sürgünleri bile çok etkileyicidir.

4 MORFOLOJİK ÖZELLİKLERİ  Hosta toprakta 1m kadar yer kaplayabilir.  Gövde uzunluğu yaklaşık 50 cm’dir.  Türüne göre 30 cm çiçekler; hoş kokulu, mavi, beyaz, mor olabilir.  Temmuz- ağustos aylarında çiçek açar.

5  Yapraklar etli, içi suludur.  Renklerinin türüne göre yeşil, açık yeşil, sarı, gri ve bu renklerin karışımıyla, alacalı olabiliyor.

6 EKOLOJİK İSTEKLERİ VE ÜRETİMİ  Hosta gölge ve yarı gölge ortamlarında yetişebilir,  Organik madde yönünden zengin ve nemli toprakları sever.  Sıcak ve kurak havalarda sulanmaları ihmal edilmemelidir.  Bitkinin yapraklarına zarar veren sümüklüböceklerle mücadele edilmelidir.  Her 3 - 4 senede bir ilkbaharda köklerden yapacağınız ayırtmalarla yeni hostalar üretilebilir.  Drenajı yapılmış, zengin mineralli topraklarda iyi gelişim yaparlar.

7

8 DIŞ MEKANDA KULLANIMI  Açık sarı ve alacalı olanları koyu mekanları aydınlatmada çok işe yararlar  Soliter veya kompozisyon halinde kullanılabilir.  Gösterişli olan yapraklarının arasında yaz ortasından sonbahara kadar açan lavanta mavisi ve beyaz renkli salkımlı çiçekleri de hoştur. Ama yapraklara göre çiçekler daha az dikkat çekerler.  Hosta, uzun yürüyüş yolları boyunca, tarhlarda grup bitkisi olarak; bordürlerde, kayalık bahçelerinde kullanılır.  Çok iyi yer örtücüsü olup ağaç altlarında da iyi gelişir.

9

10 BAZI HOSTA TÜRLERİ  Hosta fortunei  Hosta crispula  Hosta plantaginea  Hosta sieboldiana  Hosta tokudama  Hosta undulata  Hosta ventricosa

11 Hosta undulata

12 Hosta ventricosa

13 Hosta fortunei

14 Hosta plantaginea

15 Hosta sieboldiana

16


"HOSTA. Familyası:Liliaceae Cins Adı:Hosta Türkçe Adı:Süpürge Çiçeği Anavatanı:Japonya, Çin." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları