Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

PINAR ÜNVER PDR UZMANI. Anne baba olarak neler hissediyoruz? Duygularımızı sıralasak ve ilk üç duygumuza 1 ile 10 arasında bir puan versek. Sonra çocuklarımızın.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "PINAR ÜNVER PDR UZMANI. Anne baba olarak neler hissediyoruz? Duygularımızı sıralasak ve ilk üç duygumuza 1 ile 10 arasında bir puan versek. Sonra çocuklarımızın."— Sunum transkripti:

1 PINAR ÜNVER PDR UZMANI

2 Anne baba olarak neler hissediyoruz? Duygularımızı sıralasak ve ilk üç duygumuza 1 ile 10 arasında bir puan versek. Sonra çocuklarımızın bu gün hissettikleri ilk üç duygularını öğrensek ve puanlamalarını istesek. Sonra karşılaştırsak sizce ne çıkar sonuç!!!!!

3 Birinci sınıf öğrencileri okula en sevimli en minik, en meraklı öğrencileri olarak başlarlar. Haziranda ise okulun en yorgun, tatili ve oyunu en çok hayal eden öğrencileri olarak tatile çıkarlar. Bunun en büyük nedeni

4 Beklenen konular birinci sınıf velileri için, uyum süreci, okul fobisi, ev ödevleri, uyku, yemek gibi öz bakım süreçlerinin disiplinli olarak tamamlanması. Bunların hepsi gruba hitap etmeyen, çoğunluğu ilgilendirmeyen konulardır. Bu nedenle mülakat sürecinde sizinle bireysel görüşmelerde bu konulara değindik ve notlarımızı aldık.

5 Çocuklarla okul arasındaki ilişki Bu çok önemli bir konu çünkü ergenliğinin sonuna kadar devam edecek ve hayatınızın çok önemli bir kısmını kapsayacak bir süreç. İşte bu sürecin başladığı gün bu gün

6 Yaygın inanışın aksine, beyin düşünmek için değil, sizi düşünmek zorunda kalmaktan kurtarmak için tasarlanmıştır. Bunun sebebi de beynin aslında düşünme konusunda pek de iyi olmamasıdır. Düşünme yavaş ve güvenilmezdir.

7 İnsanlar başarılı olması halinde zihinsel çalışmalardan hoşlanırlar. İnsanlar problem çözmeyi sever ancak çözülemeyecek problemler üzerinde çalışmayı sevmezler. Eğer okulda yapılan alıştırmalar bir öğrenci için sürekli olarak biraz fazla zorsa, söz konusu öğrencinin okulu pek sevmemesi hiç de şaşırtıcı değildir.

8 İnsanlar doğuştan meraklıdır fakat bizler doğuştan iyi düşünürler değiliz; bilişsel koşullar doğru olmadığı sürece düşünmekten kaçınırız. Bu prensip bize öğrencileri çocukları düşünmeye nasıl teşvik edeceğimizi gözden geçirmemiz gerektiğini ifade eder. Amaç, öğrencilerin başarılı düşünceden kaynaklanan keyifli heyecanı yaşama ihtimalini en üst düzeye çıkarmaktır.

9 Beynimiz bizi düşünmekten kurtarmak üzere çalışır demiştik. Yani önemli işlevler (görme, hareket etme) düşünmemizi gerektirmez. Ne gördüğümüzü muhakeme etmeyiz. Ayrıca eylemlerimizi yönlendirmek üzere düşünmekten ziyade hafızamızı kullanmaya meyilliyizdir. Beyin işi burada da bırakmaz. Bizi düşünme zorunluluğundan kurtarmak için değişme yeteneğine sahiptir. Düşünme gerektiren bir işi tekrar tekrar yaparsanız, iş nihayetinde otomatik hale gelir. Beynimiz söz konusu işi hiç düşünmeden tamamlayabileceğimiz şekilde değişir. Örnek araba sürmeyi öğrenmek olabilir.

10 Bu durumda okul ve diğer öğrenme ortamları olumsuz bir durumu ifade ediyor gibi görünür. İnsanlar düşünme konusunda başarısızlarsa ve düşünmekten kaçınıyorlarsa öğrencilerin okula yönelik tutumları için ne söyleyebiliriz.

11 Ne var ki düşünmek zor olduğundan, söz konusu merakın serpilmesi için koşulların doğru olması gerekiyor. Yoksa anında düşünmeyi bırakıyoruz. Çocuklar merak ettikleri bir konuyu duyduklarında ilgiyle dinlemeye başlarla ama devamını sağlamak için merak yetmeyebilir. Konu ne olursa olsun diğer etkenler ilgiyi dağıtabilir. Bu nedenle çocuklara okuma yazma öğretirken bazen farklı çalışmalar yapar öğretmenler.

12 Burada artık bilgi vermeyi bırakalım ve anne baba olarak ne yapmalıyız bir bakalım. Gündelik hayatın içindeki bazı problemlerin çözülebilir olmasını sağlayabilirsiniz. (biz çözeriz ya da bu senin sorunun kendin halletmelisin deriz!!!!) Çocuğunuzun bilişsel sınırlarını dikkate almaya özen gösterebilirsiniz. (çocukların takvim yaşı ve genetik sınırlılıkları göz önünde olmalı, iyi bir eğitim var olan sınırlar içinde gelişmeyi sağlar) Çözülecek probleme açıklık kazandırın. (Bunu öğretmenler çok iyi yaparlar) Bireysel farklılıkları asla göz ardı etmeyin. (çünkü bunu sık sık duyacaksınız Hızı değiştirin. (bir grubun içinde eğitim alıyor olması o grupla sürekli kıyaslanmasını gerektirmez) Günlük tutun. (anne babanın da ebeveynlikte gelişimini görebilmesi gerekir ama bunu yapabilmek için günlük tutmak anıları yazılı saklamak hem keyifli hem de aynı hataları yapmayı engelleyen bir yöntem olur)

13 Bilim insanları “bilim insanı gibi düşünme” konusunda başarılıdır fakat böyle düşünebilmek yalnızca düşünme stratejilerini bilip uygulamayı değil, düşünme stratejilerini kullanabilmelerini sağlayan arka plan bilgisine sahip olmaya da dayanır.

14 Ünlü bir jeolog işte bu nedenle şu cümleyi kurmuştur: “En iyi jeolog, en fazla taşı görmüş olandır.” Çocuklar okulda bir grup bilgiyi almak üzere toplanırlar. Genelde okullar bu süreci en verimli ve gruba uygun olarak vermek için bir sistem oturturlar. Öğretmen ders plan yaparken vermek istediği bilgiyi en anlaşılır, en eğlenceli (çünkü kalıcı olmalıdır) ve en yoğun olarak vermeyi hedefler.

15 Sonra bunu ölçer ve en kalıcı öğrenme stilini bulmaya çalışır. Her konu ya da ders için farklı bir yol izlenmesi gerekebilir. Her öğrenci ya da her grup farklı öğrenebilir. Okul genelinde ülke genelinde de farklı beklentiler olabilir. Bir öğretmenin bütün bunları düşünerek, bireyi yani öğrenciyi merkez alarak derslerini yapması muhtemeldir. Burada veli mutlu edilmesi değil destek olması beklenen kişidir. Çünkü sonuç her iki taraf içinde değerli olan çocuğun eğitiminin tamamlanmasıdır. Bu sunudaki gibi………..

16 Aile karar verir ve çocuk tıpkı çevresindeki bir çok çocuk ya da yetişkin gibi İyi televizyon izler İyi tablet oynar Çok iyi telefon kullanır İyi lego yapar

17 Aile karar verdiği için, Resim yapmayı, bakmayı sevmez Müzik dinlemez sadece yabancı kliplere ilgi duyar Kitap okumak konusunda isteksizdir Oyuncakları sever ama oynamaktan çok almayı

18 Aile yine bu sene karar versin; Anne baba olarak Çocuğu uyumadan TV izlemesin Telefonu ile oturmasın Yaptığı işler hakkında konuşsun eğlenceli bilgiler paylaşsın Çocuğu uyumadan sigara içmesin Çalışırken ne kadar yorulduğunu değil ne kadar mutlu olduğunu anlatsın

19 ÇCOCUKLARIMIZ GÜZEL BİR YIL GEÇİRSİN İSTİYORUZ. MERAKLA ÖĞRENEN, OKULDA OLMAKTAN KEYİF ALAN, ÇALIŞIRKEN OKURKEN EĞLENEBİLEN ÇOCUKLAR OLSUNLAR İSTİYORUZ. BU NEDENLE SİZDEN BEKLEDİĞİMİZ;

20 ÇOCUKLARIN GELİŞİM SÜRECİNİ TAKİP EDİN ONLARI HAYATIN İÇİNDEKİ FARKLI DENEYİMLERLE KARŞILAŞTIRMAK İÇİN ÇABA HARCAYIN OLUMLU YA DA OLUMSUZ OLSUN DUYGU İÇEREN HER BİLGİ YA DA YAŞANTI DAHA AKILDA KALICIDIR BUNU HATIRLAYIN HAFIZA GEREKTİREN KONULARDA YARDIMCI YOLLARA BAŞVURUN, BUNLARI ÖĞRENİN

21 BİR ÇOCUK YETİŞTİRMEK ÇOK ZOR VE HAYAT BOYU SÜREN BİR İŞ İSE ONU KEYİFLİ YAPMAK VE SONUNDA BAŞARLI OLMAK İÇİN ÖNCE KENDİNİZDEN BAŞLAYIN


"PINAR ÜNVER PDR UZMANI. Anne baba olarak neler hissediyoruz? Duygularımızı sıralasak ve ilk üç duygumuza 1 ile 10 arasında bir puan versek. Sonra çocuklarımızın." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları