Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MEVSİMLER Hikmet Sırma 2 Gökyüzünde Neler Görüyoruz? Gökyüzü bazen bulutlu, bazen de bulutsuzdur.Gökyüzü bazen bulutlu, bazen de bulutsuzdur. Bulutsuz.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MEVSİMLER Hikmet Sırma 2 Gökyüzünde Neler Görüyoruz? Gökyüzü bazen bulutlu, bazen de bulutsuzdur.Gökyüzü bazen bulutlu, bazen de bulutsuzdur. Bulutsuz."— Sunum transkripti:

1

2 MEVSİMLER Hikmet Sırma

3 2 Gökyüzünde Neler Görüyoruz? Gökyüzü bazen bulutlu, bazen de bulutsuzdur.Gökyüzü bazen bulutlu, bazen de bulutsuzdur. Bulutsuz günlerde gökyüzüne baktığımızda güneşi görürüz.Bulutsuz günlerde gökyüzüne baktığımızda güneşi görürüz. Güneş’in şekli yuvarlaktır. Güneş’e çıplak gözle bakamayız. Güneş’in şekli yuvarlaktır. Güneş’e çıplak gözle bakamayız. Güneş ışığı parlak olduğundan yıldızları görmemizi engeller.Güneş ışığı parlak olduğundan yıldızları görmemizi engeller.

4 3 Bulutsuz gecelerde gökyüzüne baktığımızda Ay ve yıldızları görürüz, Ay’ın şekli yuvarlaktır.Bulutsuz gecelerde gökyüzüne baktığımızda Ay ve yıldızları görürüz, Ay’ın şekli yuvarlaktır. Ay ve Güneş’in şekli birbirine benzer. Ay ve Güneş’in şekli birbirine benzer. Ay’ın şekli her zaman yuvarlak görünmez.Ay’ın şekli her zaman yuvarlak görünmez.

5 4 Güneş Güneş yuvarlaktır; Parlak, büyük, beyaz bir topa benzer.Güneş yuvarlaktır; Parlak, büyük, beyaz bir topa benzer. Isı ve ışık kaynağıdır.Isı ve ışık kaynağıdır. Canlılara hayat verir.Canlılara hayat verir. Dünya’ya en yakın yıldızdır.Dünya’ya en yakın yıldızdır.

6 5 Dünya’mızdan çok büyüktür.Dünya’mızdan çok büyüktür. Dünya’mıza çok uzak olduğundan küçük gibi görünür.Dünya’mıza çok uzak olduğundan küçük gibi görünür. Güneş sisteminin merkezinde yer alır.Güneş sisteminin merkezinde yer alır.

7 6 Güneş’e;Güneş’e; –Çıplak gözle bakılamaz, –Koyu renk gözlük ya da isli cam ile bakmak gerekir. Güneş;Güneş; –Sabahları doğu ufkundan doğar, –Akşamları batı ufkundan batar.

8 7 Güneş ışınları;Güneş ışınları; –Sabahleyin ve akşam üzeri eğik geldiğinden az ısıtıcıdır. –Öğle vakti dik geldiğinden çok ısıtır. Güneş’in rengi;Güneş’in rengi; –Doğarken açık sarı, –Öğle saatlerinde altın renkli ve çok parfak, –Batarken kırmızıya yakındır.

9 8 Dünya’nın Hareketleri Dünya’mızın iki türlü hareketi vardır.Dünya’mızın iki türlü hareketi vardır. 1.Kendi ekseni etrafında dönme,1.Kendi ekseni etrafında dönme, 2.Güneş etrafında dönmedir.2.Güneş etrafında dönmedir. Kendi etrafında dönmesini bir günde tamamlar.Bir gün gece ve gündüzden oluşur.Kendi etrafında dönmesini bir günde tamamlar.Bir gün gece ve gündüzden oluşur. Dünya’nın Güneş etrafında dönmesinden mevsimler oluşur. Bu dönüşünü 365 gün 6 saatte (bir yıl) tamamlar.Dünya’nın Güneş etrafında dönmesinden mevsimler oluşur. Bu dönüşünü 365 gün 6 saatte (bir yıl) tamamlar.

10 9 Dünya’nın Hareketleri

11 10 Mevsimler Dünya’mızın Güneş’e olan uzaklığı her zaman aynı değildir.Dünya’mız Güneş etrafında dönerken bazen Güneş’e yaklaşır.Bazen uzaklaşır.Bu yüzden mevsimler oluşur.Bir yılda dört mevsim vardır.Bunlar:Dünya’mızın Güneş’e olan uzaklığı her zaman aynı değildir.Dünya’mız Güneş etrafında dönerken bazen Güneş’e yaklaşır.Bazen uzaklaşır.Bu yüzden mevsimler oluşur.Bir yılda dört mevsim vardır.Bunlar: 1.İlkbahar. 2.Yaz. 3.Sonbahar. 4.Kıştır.

12 11 SONBAHAR EylülEylül EkimEkim KasımKasım

13 12 KIŞ AralıkAralık OcakOcak ŞubatŞubat

14 13 İLKBAHAR MartMart NisanNisan MayısMayıs

15 14 YAZ HaziranHaziran TemmuzTemmuz AğustosAğustos


"MEVSİMLER Hikmet Sırma 2 Gökyüzünde Neler Görüyoruz? Gökyüzü bazen bulutlu, bazen de bulutsuzdur.Gökyüzü bazen bulutlu, bazen de bulutsuzdur. Bulutsuz." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları