Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

FERİT DADAK SOSYAL BİLGİLER ÖĞR. 3. SINIF 2. ÖĞRETİM.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "FERİT DADAK SOSYAL BİLGİLER ÖĞR. 3. SINIF 2. ÖĞRETİM."— Sunum transkripti:

1 FERİT DADAK SOSYAL BİLGİLER ÖĞR. 3. SINIF 2. ÖĞRETİM

2

3 İKLİMLER ÇölKutupMusonEkvator

4

5  Başkenti Hattuşaş’dır (Hattuşaş). Hattuşaş bugün ilimiz olan Çorum sınırları içinde yer alır.  Hitit krallarının yanında “Tavanna” denilen kraliçelerde yönetimde söz sahibi idi. Buda Hititler’de kadına önem verildiğini gösterir.  Hititlerin devlet işlerinin görüşüldüğü meclise “Pankuş” adı verilirdi. Hititliler “Anal” adı verilen yıllıkları yazdılar.

6 HattuşaşPankuşKadeş Ant.AnalTavannaHİTİTLER

7  Başkenti Gordion şehridir. Bugün Ankara’nın ilçesi olan Polatlıdadır.  Frig’ler tarıma büyük önem verdiler. En önemli geçim kaynakları tarımdı. Bu nedenle saban kırana ölüm cezasına kadar ceza veriyorlardı. Bunun nedeni Geçin tarıma dayalı olması.  Kral Midas ünlü bir kralıdır. Tarihte eşek kulaklı Midas olarak yerini almıştır.

8 FRİGLERTapates Kral Midas Gordion

9  Başkentleri “Sard” şehridir. Bugün Manisa’nın Salihli ilçesindedir.  Lidyalıların en önemli özelliği parayı bulmalarıdır.  Ticaret yapmak için “Kral Yolu” adı verilen ticaret yolunu kurdular.  Çivi yazısı kullandılar.

10 LİDYALILAR ParaSard Süs Eşyası Kral Yolu

11  İyonlar şehir devletleri halinde yaşadığı için belli bir başkentleri yoktur. Efes, Milet, Foça, İzmir önemli şehirleri idi.  İyonyalılar özgür düşünceye ve bilime önem vermişler. Bu nedenle bir çok bilim adamı yetiştirmiştir.  Tıpta Hipokrat, tarihte Herodot, felsefe'de Diyojen, matematikte Pisagor, Thales gibi bilim adamları yetişmiştir.

12 İYONYAEfes,MiletBilimHipokrat,DiyojenKoloni

13  Başkenti Tuşpa’ dır. Bugün Van ili sınırları içinde yer alır.  Taş işlemeciliğinde gelişmişlerdir.  Barajlar, göletler kurdular. Su kanalları açarak sulama yapmışlardır.  Çivi yazısı kullanmışlardır.

14 URARTULARTuşpaBaraj, göletÇivi yazısı


"FERİT DADAK SOSYAL BİLGİLER ÖĞR. 3. SINIF 2. ÖĞRETİM." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları