Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Toplumda Kan Bağışı Bilincinin Oluşturulması Projesi VÜCUDUMUZDAKİ KANIN YAPISI VE GÖREVLERİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Toplumda Kan Bağışı Bilincinin Oluşturulması Projesi VÜCUDUMUZDAKİ KANIN YAPISI VE GÖREVLERİ."— Sunum transkripti:

1 Toplumda Kan Bağışı Bilincinin Oluşturulması Projesi VÜCUDUMUZDAKİ KANIN YAPISI VE GÖREVLERİ

2 Toplumda Kan Bağışı Bilincinin Oluşturulması Projesi VÜCUDUMUZDAKİ KANIN YAPISI VE GÖREVLERİ Vücudumuzdaki Kanın Görevleri Kanın Yapısı (Kan Hücreleri, Plazma) Kan Grupları

3 Toplumda Kan Bağışı Bilincinin Oluşturulması Projesi İNSANLIK İÇİN 3 ÖNEMLİ SIVI Su Petrol Kan VÜCUDUMUZDAKİ KANIN YAPISI VE GÖREVLERİ

4 Toplumda Kan Bağışı Bilincinin Oluşturulması Projesi VÜCUDUMUZDAKİ KANIN YAPISI VE GÖREVLERİ Kan; geçmişten günümüze sağlık ve yaşamın temel simgesi olarak görülmüştür. Modern tıpta kan “tek kaynağı insan olan yaşamsal bir ilaç” olarak kabul görmektedir.

5 Toplumda Kan Bağışı Bilincinin Oluşturulması Projesi VÜCUDUMUZDAKİ KANIN YAPISI VE GÖREVLERİ  Kan; damarlarımızda bir nehir gibi dolaşarak vücuttaki tüm hücrelere besin ve oksijen taşır. Hormonların taşınması, hastalık etkenleriyle (virüs, bakteri v.b.) savaş, pıhtılaşma gibi bir çok konuda da görevlidir.  Aynı zamanda hücreler tarafından oluşturulan karbondioksit, atık ve zehirli maddeleri de hücrelerden alarak ilgili organlara taşır.

6 Toplumda Kan Bağışı Bilincinin Oluşturulması Projesi VÜCUDUMUZDAKİ KANIN YAPISI VE GÖREVLERİ Birincil önem taşıyan görevi oksijenin taşınmasıdır. Yeterince oksijen taşınmazsa;  Dokular ve organların görevlerinde aksamalar olur.  Aksamalar öncelikle yaşamsal önemi olmayan organlarda görülür (kas ve deri gibi).  Kalp, beyin gibi doku ve organlar korunur. Oksijensizlik ilerlerse bu organ ve dokular da etkilenir.

7 Toplumda Kan Bağışı Bilincinin Oluşturulması Projesi VÜCUDUMUZDAKİ KANIN YAPISI VE GÖREVLERİ  Kalbe gelen kan pompalanarak, damar içinde yol alır.  Pek çok insan duygularının kaynağının kalpleri olduğunu düşünür. Ama bu doğru değildir.  Aşık olmanızı da üzülmenizi de sağlayan beyninizdir.  Yine de güçlü bir duyguya kapılmak kalbinizin hızlı atmasına sebep olur. Çünkü heyecanlandığınız zaman vücudunuz daha çok çalışır ve bu yüzden kalbinizin daha çok kan pompalaması gerekir.

8 VÜCUDUMUZDAKİ KANIN YAPISI VE GÖREVLERİ  Eğer bütün damarlarımızı uç uca ekleyebilsek, ortaya çıkan uzunluk dünyanın etrafını ikiden daha fazla dolaşabilecek kadar çok olurdu. Toplumda Kan Bağışı Bilincinin Oluşturulması Projesi Not: Ekvatorun uzunluğu 40.076 km’dir.

9 Toplumda Kan Bağışı Bilincinin Oluşturulması Projesi VÜCUDUMUZDAKİ KANIN YAPISI VE GÖREVLERİ 5000-6000 mL (5-6 litre) Normal bir insanda 5000-6000 mL (5-6 litre) kadar kan bulunmaktadır. Ortalama vücut ağırlığının % 8’ini oluşturur.

10 Toplumda Kan Bağışı Bilincinin Oluşturulması Projesi VÜCUDUMUZDAKİ KANIN YAPISI VE GÖREVLERİ Kanın;  % 40-50'si kan hücrelerinden  % 50-60‘ı sıvı kısım olan plazmadan meydana gelmektedir. Plazma Kan hücreleri

11 Toplumda Kan Bağışı Bilincinin Oluşturulması Projesi VÜCUDUMUZDAKİ KANIN YAPISI VE GÖREVLERİ KAN HÜCRELERİ  Kemik iliğinde üretilirler.  Kemik iliği gerektiğinde bu hücrelerin üretilmesini hızlandırabilir.

12 Toplumda Kan Bağışı Bilincinin Oluşturulması Projesi VÜCUDUMUZDAKİ KANIN YAPISI VE GÖREVLERİ Alyuvar (Eritrosit) Akyuvar (Lökosit) Kan Pulcukları (Trombosit) KAN HÜCRELERİ Üçe ayrılırlar.

13 Toplumda Kan Bağışı Bilincinin Oluşturulması Projesi VÜCUDUMUZDAKİ KANIN YAPISI VE GÖREVLERİ Alyuvar (Eritrosit)  İçlerindeki hemoglobin sayesinde oksijen ve karbondioksit taşınmasında rol oynar.  Kana kırmızı rengini veren hücredir.  1 mm 3 kanda ortalama 5 milyon alyuvar bulunur.  İnsan vücudunda 120 gün yaşar.

14 Akyuvar (Lökosit)  Yabancı maddelerle veya hastalık etkenleriyle (virüs, bakteri v.b.) karşılaştığımızda vücudumuzu koruyan savunma hücreleridir.  Hastalık etkeni vücudumuza girdikten sonra akyuvarlar antikor üretirler. Bu antikorlar hastalık etkenine karşı savaşırlar. Toplumda Kan Bağışı Bilincinin Oluşturulması Projesi VÜCUDUMUZDAKİ KANIN YAPISI VE GÖREVLERİ

15 Akyuvar (Lökosit)  Her bulaşıcı hastalığın pencere dönemi dediğimiz bir dönemi vardır.  Bu dönemde hem hastalık etkeni hem de antikorlar savaş için çoğalırlar.  Eğer bu dönemde test yapılırsa; etkenler belirli seviyeye gelmediği için hastalık saptanamaz. Toplumda Kan Bağışı Bilincinin Oluşturulması Projesi VÜCUDUMUZDAKİ KANIN YAPISI VE GÖREVLERİ

16 Akyuvar (Lökosit)  Birçok çeşidi olmakla birlikte, her çeşidin yaşam süresi farklıdır.  1 mm 3 kanda ortalama 6 –10 bin kadar akyuvar bulunur. Toplumda Kan Bağışı Bilincinin Oluşturulması Projesi VÜCUDUMUZDAKİ KANIN YAPISI VE GÖREVLERİ

17 Toplumda Kan Bağışı Bilincinin Oluşturulması Projesi VÜCUDUMUZDAKİ KANIN YAPISI VE GÖREVLERİ Kan Pulcukları (Trombosit)  Kanamanın durdurulmasında görevli olan pıhtılaşma hücreleridir.  1 mm 3 kanda ortalama 200-300 bin kadar kan pulcuğu bulunur.  İnsan vücudunda 7-10 gün yaşarlar.

18 Toplumda Kan Bağışı Bilincinin Oluşturulması Projesi VÜCUDUMUZDAKİ KANIN YAPISI VE GÖREVLERİ PLAZMA  Kanın sıvı kısmına plazma denir.  Tüm kan hücreleri bu sıvı içerisinde bulunur. Plazma %50-60 Kan hücreleri %40-50

19 Toplumda Kan Bağışı Bilincinin Oluşturulması Projesi VÜCUDUMUZDAKİ KANIN YAPISI VE GÖREVLERİ Plazmanın İçeriği:  Su (% 92)  Elektrolitler (Sodyum, potasyum, klor v.b.)  Albumin, globulin, immünglobulin gibi yaşamsal proteinlerden oluşur. PLAZMA ALYUVAR (ERİTROSİT)

20 Toplumda Kan Bağışı Bilincinin Oluşturulması Projesi VÜCUDUMUZDAKİ KANIN YAPISI VE GÖREVLERİ Plazma Plazma endüstriyel bir ilaç hammaddesi olarak değerlendirilir. kan ilaçları İçeriğindeki proteinler özel yöntemlerle saflaştırılarak kan ilaçları elde edilir. Bu ilaçlar hemofili gibi bazı kan hastalıklarında, hastanın tedavisi için hayati önem taşımaktadır. PLAZMA ALYUVAR (ERİTROSİT)

21 Toplumda Kan Bağışı Bilincinin Oluşturulması Projesi VÜCUDUMUZDAKİ KANIN YAPISI VE GÖREVLERİ KAN GRUPLARI Alyuvarlarda (eritrositlerde) bulunan antijen çeşidine göre kan grupları belirlenir. A B AB O 4 ana kan grubu vardır.

22 Toplumda Kan Bağışı Bilincinin Oluşturulması Projesi VÜCUDUMUZDAKİ KANIN YAPISI VE GÖREVLERİ 4 ana kan grubu vardır. A B AB O Eritrosit yüzeyinde A antijenini, plazmada B antikorunu taşır. Eritrosit yüzeyinde B antijenini, plazmada A antikorunu taşır. Eritrosit yüzeyinde hem A hem B antijenini taşır, plazmada antikor taşımaz. Eritrosit yüzeyinde antijen taşımaz, ancak plazmada hem A hem B antikorunu taşır.

23 Toplumda Kan Bağışı Bilincinin Oluşturulması Projesi VÜCUDUMUZDAKİ KANIN YAPISI VE GÖREVLERİ Bu antijenlerin yanı sıra Rh(D) faktörü denilen özel bir antijen daha vardır. Rh pozitif (+), Rh negatif (-) Rh faktörünün varlığında Rh pozitif (+), Rh faktörünün yokluğunda Rh negatif (-) olarak tanımlanır.

24 Toplumda Kan Bağışı Bilincinin Oluşturulması Projesi VÜCUDUMUZDAKİ KANIN YAPISI VE GÖREVLERİ antikorlar antijenler çökelme plazma eritrositler

25 Toplumda Kan Bağışı Bilincinin Oluşturulması Projesi VÜCUDUMUZDAKİ KANIN YAPISI VE GÖREVLERİ ÇÖKELME

26 AB Genel alıcı olarak bilinir. Ancak taşıdığı antijenlere diğer kan gruplarında antikor mevcut olduğu için pratikte uygulanmaz. Toplumda Kan Bağışı Bilincinin Oluşturulması Projesi VÜCUDUMUZDAKİ KANIN YAPISI VE GÖREVLERİ A B AB O Eritrosit yüzeyinde hem A hem B antijenini taşır. plazmada antikor taşımaz. Eritrosit yüzeyinde A antijenini, plazmada B antikorunu taşır. Eritrosit yüzeyinde B antijenini, plazmada A antikorunu taşır. Eritrosit yüzeyinde antijen taşımaz ancak plazmada hem A hem B antikorunu taşır.

27 O Genel verici olarak bilinir. Diğer kan gruplarında bulunan antijenlere karşı taşıdığı antikorlar sebebiyle pratikte uygulanmaz. Toplumda Kan Bağışı Bilincinin Oluşturulması Projesi VÜCUDUMUZDAKİ KANIN YAPISI VE GÖREVLERİ O A B AB Eritrosit yüzeyinde hem A hem B antijenini taşır. plazmada antikor taşımaz. Eritrosit yüzeyinde A antijenini, plazmada B antikorunu taşır. Eritrosit yüzeyinde B antijenini, plazmada A antikorunu taşır. Eritrosit yüzeyinde antijen taşımaz ancak plazmada hem A hem B antikorunu taşır.

28 Toplumda Kan Bağışı Bilincinin Oluşturulması Projesi VÜCUDUMUZDAKİ KANIN YAPISI VE GÖREVLERİ Ancak nadir durumlarda O kan grubu alyuvarlar (eritrositler) genel verici olarak kullanılabilir. Yine aynı şekilde AB grubu plazma (içinde alyuvarların olmaması şartıyla) genel verici olarak kullanılabilir.

29 Toplumda Kan Bağışı Bilincinin Oluşturulması Projesi VÜCUDUMUZDAKİ KANIN YAPISI VE GÖREVLERİ Temelde kullanılan kan nakil yöntemi alıcı ve verici kan gruplarının aynı olmasıdır. Kan gruplarının aynı olmasına rağmen; kan nakli öncesinde çapraz karşılaştırma (cross-matching) adı verilen bir test yapılarak, uygunluğuna karar verilir.

30 Toplumda Kan Bağışı Bilincinin Oluşturulması Projesi VÜCUDUMUZDAKİ KANIN YAPISI VE GÖREVLERİ GÜVENLİ YAŞAM İÇİN GÖNÜLLÜ KAN BAĞIŞI


"Toplumda Kan Bağışı Bilincinin Oluşturulması Projesi VÜCUDUMUZDAKİ KANIN YAPISI VE GÖREVLERİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları