Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Mobil Uygulama Geliştirme Öğr. Gör. Ali DURDU 1. Hafta.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Mobil Uygulama Geliştirme Öğr. Gör. Ali DURDU 1. Hafta."— Sunum transkripti:

1 Mobil Uygulama Geliştirme Öğr. Gör. Ali DURDU 1. Hafta

2 Derse Genel Bakış Dersin Tanımı Dersin Amacı Dersin Kapsamı Dersin Akışı Dersin Değerlendirilmesi

3 Dersin Kapsamı Mobil Cihazları tanır. Mobil İşletim Sistemleri ile ilgili kavramları bilir. Mobil Platformları ile ilgili kavramları bilir. Mobil İşletim Sistemleri için program geliştirme araçlarını bilir. Mobil Cihazlar için arayüz geliştirebilir. M0bil Cihazlar için uygulama geliştirebilir.

4 Dersin Akışı 1. Hafta – Mobil İşletim Sistemleri 2. Hafta – Mobil Platformları 3. Hafta – Mobil Uygulama Geliştirme Ortamı 4.Hafta – Mobil Uygulama Geliştirme – Layout Hazırlama 1 5.Hafta – Mobil Uygulama Geliştirme – Layout Hazırlama 2 6.Hafta – Mobil Uygulama Geliştirme – Dosya İşlemleri 7.Hafta – Mobil Uygulama Geliştirme – Veritabanı İşlemleri 8.Hafta – Mobil Uygulama Geliştirme – Veritabanı Uygulaması 9.Hafta – Mobil Uygulama Geliştirme – Sensörler

5 Dersin Akışı 10.Hafta – Mobil Uygulama Geliştirme – Sensörler – Uygulaması 12. Hafta – Mobil Uygulama Geliştirme – Apiler 13. Hafta – Mobil Uygulama Geliştirme – Proje Geliştirme 14. Hafta – Mobil Uygulama Geliştirme – Proje Geliştirme

6 Dersin Değerlendirilmesi Yıl İçiVize2 Kısa Sınav Proje %40 %60%10%30 Yıl SonuFinal%60

7 Mobil İşletim Sistemleri 1. Android 2. iPhone OS (IOS) 3. Windows Phone, Mobile 4. Symbian 5. BlackBerry 10, OS, Tablet OS, 6. Firefox OS 7. Tizen 8. Ubuntu Touch 9. Mobilinux 10.Palm webOS

8 1. Android Android, Google, Open Handset Alliance ve özgür yazılım topluluğu tarafından geliştirilen, Linux tabanlı, mobil cihaz ve cep telefonları için geliştirilmekte olan, açık kaynak kodlu bir mobil işletim sistemidir. Android için halihazırda 1 milyon'dan fazla uygulama bulunmaktadır. Google Play Google tarafından işletilen kurumsal uygulama mağazasıdır. Android, linux çekirdeği üzerine inşa edilmiş ve ara katman yazılımı, kütüphaneler ve API C diliyle yazılmıştır

9 1. Android Uygulama yazılımları, Apache harmony üzerine kurulu java-uyumlu kütüphaneler ihtiva eden uygulama iskeleti üzerinden çalışır Android, derlenmiş java kodunu çalıştırmak için dinamik çevirmeli (JIT) Dalvik sanal makinasını kullanır. Uygulama geliştiren geniş bir programcı kitlesi vardır. ARM, MISP, x86 işlemcilerini destekler.

10 1. Android Bölümleri 1-Çekirdek:Linux kernelidir. Güvenlik, hafıza yönetimi, süreç yönetimi, ağ yığınları ve sürücü modellerini içerir. 2-Android Runtime: Sanal makinedir. Dalvik Sanal Makinesini de içerir. 3-Kütüphaneler: Veritabanı kütüphaneleri, web tarayıcı kütüphaneleri, grafik ve arayüz kütüphanelerini içerir. 4-Uygulama Çatısı: Uygulama geliştiricilere geniş bir platform sunan kısımdır. 5-Uygulama Katmanı: Doğrudan Java (programlama dili) yle geliştirilmiş uygulamaları içerir.

11 2. iPhone OS - IOS Apple'ın başlangıçta iPhone için geliştirdiği ancak daha sonra iPod Touch ve iPad'de de kullanılan mobil işletim sistemidir Mac OS X'den türetilmiştir. 4 katmandan oluşur. Katman 1 - Core OS tabakası Katman 2 - Core Servis tabakası Katman 3 - Medya tabakası Katman 4 - Cocoa Touch tabakası Apple’in geliştirdiği 64 bitli A7 işlemcisi kullanmaktadır.

12 3. Windows Phone –M0bile Windows Phone veya Windows Telefon, Microsoft tarafından geliştirilmiş ve Windows Mobile serilerinin devamı olan bir mobil işletim sistemidir. Metro adında bir kullanıcı arayüzü kullanmaktadır. Son sürümü Windows Phone 8’dir. Uygulamalar Market Place’den indirilmektedir. Nokia ile stratejik işbirliği sağlanmıştır. ARM ve Snapdragon işlemcilerini destekler. 4 nokta multi touch özelliğini desteklemektedir.

13 4. SymbianOS Symbian Vakfı tarafından cep telefonları ve bilgisayarları (PDA) gibi çeşitli taşınabilir iletişim aygıtları için geliştirilmiş ve 2000'li yıllarda yaygın olarak kullanılmış bir işletim sistemiydi. Nokia, 2011 yılında aygıtlarında işletim sistemi olarak Symbian'a verdiği desteği keseceğini ve artık Windows Phone 8 kullanacağını açıklamıştır. ARM işlemcileri desteklemektedir.

14 5. BlackBerry 10 BlackBerry OS, Java tabanlı BlackBerry marka akıllı telefonlar için geliştirilen mobil işletim sistemidir. BlackBerry 1o ise yeni nesil mobil işletim sistemidir. ARM işlemciyi destekler. Java tabanlı BlackBerry OS 6.0 ve 7.x sürümlerine kıyasla, BlackBerry 10 platformu uygulama geliştiricilere daha geniş bir yazılım geliştirme dil seçeneği ve araç zenginliği sunmaktadır

15 6. Firefox OS Mozilla tarafından özellikle telefonlar için geliştirilen Linux tabanlı açık kaynak bir işletim sistemidir. Uygulamalar Firefox Marketplace adı verilen marketten indirilebilir. ARM işlemciyi desteklemektedir. Son kararlı sürümü 1.1’dir. Açık kaynak yazılım’ı benimsemektedir.

16 7. Tizen Tizen; akıllı telefonlar, tabletler, araç içi bilgi sistemleri ve akıllı TV'ler için geliştirilen, açık kaynak kodlu, Linux tabanlı bir işletim sistemidir. Tüm marka hakları Linux vakfına aittir. Tizen, HTML5'e dayalı uygulama geliştiriciler için güçlü ve esnek bir ortam sağlamaktadır. JQuery ve CSS kullanılabiliyor. ARM ve x86 işlemcilerini desteklemektedir.

17 8. Ubuntu Touch Ubuntu Touch, Ubuntu işletim sisteminin de geliştiricisi Canonical Ltd. ve Ubuntu Topluluğu tarafından yeni nesil akıllı telefonlar ve tabletler için geliştirilen bir mobil işletim sistemi projesidir. ARM işlemcilerini destekler. Açık kaynak olarak geliştirilmektedir.

18 9. Mobilinux Mobilinux mobil cihazlarda kullanılan Linux tabanlı gömülü işletim sistemidir. Mobilinux içinde Linux 2.6 çekirdeği kullanılmaktadır. Açık kaynak kodlu olarak dağıtılmaktadır. ARM işlemciyi desteklemektedir Batarya güç tüketimine önem verilmiştir. Ön yüklemesi çok hızlıdır ve genellikle 1 sn'nin altında tamamlanmaktadır.

19 10. Palm webOS Linux çekirdeği üzerinde çalışan özel bir mobil işletim sistemidir. Önce HP sonra LG satın almıştır. Açık kaynak kodlu olarak geliştirilmektedir. 3.0.5 sürümü piyasadadır. C++ ile geliştirilmiştir. ARM işlemcilerini destekler. HTML 5, C ve C++ ile uygulama yazmak mümkündür.


"Mobil Uygulama Geliştirme Öğr. Gör. Ali DURDU 1. Hafta." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları