Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

1 İçindekiler  Ar-Ge Faaliyetleri ve Ar-Ge Yönetimi Teknoloji Gelişimi Ar-Ge Tanımı Ar-Ge Yönetimi Küresel Şirketlerdeki Ar-Ge Harcamaları Vestel’ de.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "1 İçindekiler  Ar-Ge Faaliyetleri ve Ar-Ge Yönetimi Teknoloji Gelişimi Ar-Ge Tanımı Ar-Ge Yönetimi Küresel Şirketlerdeki Ar-Ge Harcamaları Vestel’ de."— Sunum transkripti:

1 1 İçindekiler  Ar-Ge Faaliyetleri ve Ar-Ge Yönetimi Teknoloji Gelişimi Ar-Ge Tanımı Ar-Ge Yönetimi Küresel Şirketlerdeki Ar-Ge Harcamaları Vestel’ de Ar-Ge Yönetim Süreci  Yenilik ve Yenilik Yönetimi Yenilik ve Tanımı Yeniliğin Ar-Ge ve Patentle İlişkisi İşletmelerde Yenilik Süreci ve Yönetimi Teknoloji Transferi İle Yenilik Üretimi (Samsung örneği)  Buluşçuluk ve Patent Patent Tanımı Buluşçulukta Risk Sermayesi Bazı Küresel Şirketlerde Patent Sayıları  Yenilik ve Buluş Yönetimine Güncel Örnekler Veripark Hidromek

2 2 Teknoloji Gelişimi Teknolojik Gelişmede Lineer Model Bilimsel ve Teknolojik Bilgi Tabanı Pazar İhtiyaçları Teknoloji Geliştirme

3 3 Ar-Ge Tanımı  Yeni bir ürün üretilmesi, ürün kalitesi veya standardının yükseltilmesi, maliyet düşürücü ve standart yükseltici mahiyette yeni tekniklerin uygulanması, yeni üretim teknolojilerinin geliştirilmesi ve yeni bir teknolojinin yurt koşullarına uyumunun sağlanması amacıyla yapılan çalışmalar ile bu çalışmaların sonuçlarının; faydalı araç, gereç, malzeme, ürün, yöntem, sistem ve üretim tekniklerine dönüştürülmesi, mevcutların teknolojik açıdan iyileştirilmesi ve teknoloji uyarlanması için bilimsel esaslara uygun olarak yapılan ve her aşaması belirlenmiş çalışmalardır.

4 4 Ar-Ge Yönetimi  Bilimsel ve teknolojik yetkinlik gerektirir.  Bilimsel ve teknolojik süreçlerin yönetimini tanımlar.  Ar-Ge biriminin tüm yönetim fonksiyonlarını (organizasyon, planlama, kontrol, insan kaynakları yönetimi, liderlik, vb.) içine alır.  Ar-Ge genellikle sistematik ve iyi tanımlanmış yöntemler kullanılarak yönetilir.  Oldukça iyi bir şekilde planlanabilen, kontrol edilebilen ve koordine edilebilen, tekrarlanan süreçleri ifade eder.

5 5 Bazı Küresel Şirketlerin Ar-Ge Harcamaları SıraŞirket ismiAr-Ge Yatırımı (milyar dolar)Yıllık artış (%) 1DaimlerChrysler7,72 2Pfizer7,78 3Ford Motor7,4 4Toyota Motor7,411 5Siemens6,9-8 6General Motors6,514 7Microsoft6,2-21 8Matsushita Electric6,06 9IBM5,712 10Volkswagen5,71 11GlaxoSmithKline5,52 12Sanofi-Aventis5,4-3 13Nokia5,2-4 14Johnson and Johnson5,211 15Sony4,9-2 2004’ te En fazla Ar-Ge Yatırımı Yapan İlk 15 Şirket (BDOTI, 2005)


"1 İçindekiler  Ar-Ge Faaliyetleri ve Ar-Ge Yönetimi Teknoloji Gelişimi Ar-Ge Tanımı Ar-Ge Yönetimi Küresel Şirketlerdeki Ar-Ge Harcamaları Vestel’ de." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları