Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

DİAPER DERMATİT Dr.İlhan Asya Tanju. Diaper dermatit en yalın anlatımıyla Diaper dermatit en yalın anlatımıyla bebeklerde bez bağlanan bölgelerde bebeklerde.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "DİAPER DERMATİT Dr.İlhan Asya Tanju. Diaper dermatit en yalın anlatımıyla Diaper dermatit en yalın anlatımıyla bebeklerde bez bağlanan bölgelerde bebeklerde."— Sunum transkripti:

1 DİAPER DERMATİT Dr.İlhan Asya Tanju

2 Diaper dermatit en yalın anlatımıyla Diaper dermatit en yalın anlatımıyla bebeklerde bez bağlanan bölgelerde bebeklerde bez bağlanan bölgelerde görülen döküntülerdir. görülen döküntülerdir.

3 Hafif olgularda o bölgede deride kızarıklık daha ağır olgularda ise büller ve açık yaralar vardır. Hafif olgularda o bölgede deride kızarıklık daha ağır olgularda ise büller ve açık yaralar vardır. Genellikle karın alt bölgesi, inguinal bölge, genital ve gluteal bölgede görülür. Genellikle karın alt bölgesi, inguinal bölge, genital ve gluteal bölgede görülür. Özellikle derinin birbirine sürtünen yerlerinde görülür. Özellikle derinin birbirine sürtünen yerlerinde görülür.

4 Etiyoloji Aşırı nem Aşırı nem Sürtünme Sürtünme Gaita yada idrarın uzun süre deri üzerinde kalması Gaita yada idrarın uzun süre deri üzerinde kalması Bakteriyel enfeksiyonlar Bakteriyel enfeksiyonlar Mantar enfeksiyonları Mantar enfeksiyonları Bebeğin antibiyotik kullanımı Bebeğin antibiyotik kullanımı Beze karşı allerjik reaksiyon Beze karşı allerjik reaksiyon

5 Bebek büyüdükçe.(En sık 8 ve 10. aylarda görülür.) Bebek büyüdükçe.(En sık 8 ve 10. aylarda görülür.) Bebeğin altı kuru ve temiz tutulmazsa. Bebeğin altı kuru ve temiz tutulmazsa. Sık gaita çıkışı olan bebeklerde. Sık gaita çıkışı olan bebeklerde. Bebek antibiyotik kullanıyorsa yada anne sütü ile beslenen bebeklerde anne antibiyotik kullanıyorsa. Bebek antibiyotik kullanıyorsa yada anne sütü ile beslenen bebeklerde anne antibiyotik kullanıyorsa. Katı gıdalara başlandığında. Katı gıdalara başlandığında. Şu durumlarda ise daha sık görülür:

6

7

8 Deri uzun süre ıslak kaldığında bütünlüğü zarar görür ve bezin sürtünmesi ile de diaper dermatit görülür. Kıvrım bölgelerinin sürtünmesi ile de daha da kötüleşir Deri uzun süre ıslak kaldığında bütünlüğü zarar görür ve bezin sürtünmesi ile de diaper dermatit görülür. Kıvrım bölgelerinin sürtünmesi ile de daha da kötüleşir Antibiyotik kullanan bebeklerde mantar kolonizasyonu gelişir. Mantarlar Antibiyotik kullanan bebeklerde mantar kolonizasyonu gelişir. Mantarlar (Candida albicans) lokal direnci azalan (Candida albicans) lokal direnci azalan deriyi kolayca enfekte ederler. deriyi kolayca enfekte ederler.

9 Mantar ile enfekte olmuş olgular Mantar ile enfekte olmuş olgular deride parlak kırmızı lezyon ve onun deride parlak kırmızı lezyon ve onun çevresinde çok sayıda uydu lezyon çevresinde çok sayıda uydu lezyon şeklindedir. şeklindedir. Pratik olarak iki günü geçen diaper dermatitde olaya mantarda eklenmiş olarak kabul edilmeli ve ona göre tedavi edilmelidir. Pratik olarak iki günü geçen diaper dermatitde olaya mantarda eklenmiş olarak kabul edilmeli ve ona göre tedavi edilmelidir.

10

11 Ayırıcı Tanı: Kandida dermatiti Kandida dermatiti İrritan kontakt dermatit İrritan kontakt dermatit

12

13 Ayırıcı Tanı: Kandida dermatiti Kandida dermatiti İrritan kontakt dermatit İrritan kontakt dermatit Perirektal streptekok enfeksiyonu Perirektal streptekok enfeksiyonu

14

15 Ayırıcı Tanı: Kandida dermatiti Kandida dermatiti İrritan kontakt dermatit İrritan kontakt dermatit Perirektal streptekok enfeksiyonu Perirektal streptekok enfeksiyonu Hystiyositozis-x( Letterer-Siwe) Hystiyositozis-x( Letterer-Siwe)

16

17 Ayırıcı Tanı: Kandida dermatiti Kandida dermatiti İrritan kontakt dermatit İrritan kontakt dermatit Perirektal streptekok enfeksiyonu Perirektal streptekok enfeksiyonu Hystiyositozis-x( Letterer-Siwe) Hystiyositozis-x( Letterer-Siwe) Seboraik dermatit Seboraik dermatit Acrodermatitis enteropatika Acrodermatitis enteropatika

18 Tedavi Bebeğin altı daha sık değiştirilmelidir. Bebeğin altı daha sık değiştirilmelidir. Alt değiştirilirken sadece ılık su kullanılmalıdır ve bu hafif bir basınçla uygulanmalıdır. Alt değiştirilirken sadece ılık su kullanılmalıdır ve bu hafif bir basınçla uygulanmalıdır. Deriyi tahriş etmemek için mendil kullanılmamalıdır. Kurularken de mendil yada herhangi birşey kullanılmamalıdır. Deriyi tahriş etmemek için mendil kullanılmamalıdır. Kurularken de mendil yada herhangi birşey kullanılmamalıdır. Kuruduktan sonra kalın bir şekilde deriyi koruyucu(mesala çinko oksit içeren) kremler kalın bir tabaka halinde sürülmelidir. Kuruduktan sonra kalın bir şekilde deriyi koruyucu(mesala çinko oksit içeren) kremler kalın bir tabaka halinde sürülmelidir.

19 Bu önlemler yetersizse %0,5-1 hidrokortizon içeren steroidler ve antifungaller uygulanabilir. Bu önlemler yetersizse %0,5-1 hidrokortizon içeren steroidler ve antifungaller uygulanabilir. Zayıf steroid ve antifungal içeren krem karışımları ince bir tabaka halinde uygulanıp üzerine çinko oksit içeren kremler kalın bir tabaka halinde uygulanması iyileşmeyi Zayıf steroid ve antifungal içeren krem karışımları ince bir tabaka halinde uygulanıp üzerine çinko oksit içeren kremler kalın bir tabaka halinde uygulanması iyileşmeyi hızlandırır. hızlandırır. Bu işlem her bez değişiminden sonra uygulanmalıdır. Bu işlem her bez değişiminden sonra uygulanmalıdır.

20  ZİNC-OKSİDE Oxid De Zinc (Zink okside + vazelin) Oxid De Zinc (Zink okside + vazelin) Ovadril (Zink okside +Difenhydramine+Lidokain) Ovadril (Zink okside +Difenhydramine+Lidokain) Oksitin (Zink okside) Oksitin (Zink okside) Popiş( Zink okside) Popiş( Zink okside)  ANTİFUNGAL VE ANTİENFLAMATUAR Travacort, Travazol(İsokanazol + Diflukortolone) Travacort, Travazol(İsokanazol + Diflukortolone) Dermo-rest, Dermo-trosyd( Tiokanazole) Dermo-rest, Dermo-trosyd( Tiokanazole)

21 Önlem Bezler olabildiğince çabuk değiş- Bezler olabildiğince çabuk değiş- tirilmelidir tirilmelidir Bez çok sıkı sarılmamalıdır. Hava Bez çok sıkı sarılmamalıdır. Hava almasını engellememelidir. almasını engellememelidir. Altı çok yumuşak bir bezle silinmelidir. Her gaita çıkışından sonra sabunlu suyla yıkamaya gerek yoktur. Altı çok yumuşak bir bezle silinmelidir. Her gaita çıkışından sonra sabunlu suyla yıkamaya gerek yoktur. Aspire edebileceklerinden talk pudrası kullanılmamalıdır. Aspire edebileceklerinden talk pudrası kullanılmamalıdır.

22 Emme kapasitesi iyi olan bezler tercih edilmeli. Alınamıyorsa kumaş bezler sık aralıklarla değiştirilmelidir. Emme kapasitesi iyi olan bezler tercih edilmeli. Alınamıyorsa kumaş bezler sık aralıklarla değiştirilmelidir.


"DİAPER DERMATİT Dr.İlhan Asya Tanju. Diaper dermatit en yalın anlatımıyla Diaper dermatit en yalın anlatımıyla bebeklerde bez bağlanan bölgelerde bebeklerde." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları