Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MPM-Mayıs 2006 1 VERİMLİLİK ARTIRMA TEKNİKLERİ Nasıl daha iyi yapabilirim? Şakir KARAKAYA MPM Uzman Yrd.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MPM-Mayıs 2006 1 VERİMLİLİK ARTIRMA TEKNİKLERİ Nasıl daha iyi yapabilirim? Şakir KARAKAYA MPM Uzman Yrd."— Sunum transkripti:

1 MPM-Mayıs 2006 1 VERİMLİLİK ARTIRMA TEKNİKLERİ Nasıl daha iyi yapabilirim? Şakir KARAKAYA MPM Uzman Yrd.

2 MPM-Mayıs 2006 2 BAŞLAMADAN BİR KÜÇÜK HİKAYE

3 MPM-Mayıs 2006 3 DÜNDEN HIZLI MISINIZ ? Her sabah bir ceylan uyanır Afrika'da. Kafasında tek bir düşünce vardır. En hızlı koşan aslandan daha hızlı koşabilmek. Yoksa aslana yem olacaktır. Her sabah bir aslan uyanır Afrika'da. Kafasında tek bir düşünce vardır. En yavaş koşan ceylandan daha hızlı koşabilmek. Yoksa açlıktan ölecektir.

4 MPM-Mayıs 2006 4 İster aslan olun, ister ceylan olun hiç önemi yok. Yeter ki güneş doğduğunda koşuyor olmanız gerektiğini, Hem de bir önceki günden daha hızlı koşuyor olmanız gerektiğini bilin. Yaşam adlı koşuyu ne kadar da güzel anlatmış Afrika’daki bu yaşam oyunu, Bir önceki günden daha hızlı koşmak gerekmektedir. Çünkü eğer aslansanız, Ve en yavaş koşan ceylanı bir önceki gün yakalamışsanız, Ve bugün bir ceylan yakalamak niyetindeyseniz, Artık bilmelisiniz ki en yavaş ceylan sizden daha hızlıdır. O halde düne göre hızınızı arttırmanız gerekmektedir.

5 MPM-Mayıs 2006 5 Yok eğer ceylansanız Ve henüz aslana yem olmamışsanız Hızınızı düne göre mutlaka arttırmalısınız, Çünkü sıra size gelmiş demektir. Yani, Hayat koşusunda, devam edebilmenin tek koşulu var. Dünden daha hızlı olabilmek Bakın bakalım şimdi kendinize, Ondan, şundan, bundan değil “DÜNDEN” hızlı mısınız?

6 MPM-Mayıs 2006 6 Üretim Süreci DÖNÜŞÜM SÜRECİ GİRDİLER İşgücü Hammadde ve Malzeme Enerji Satın Alınan Mal ve Hizmet Sermaye Bilgi ÇIKTILAR Kaliteli Mal ya da Hizmet TÜKETİCİDEN ALINAN GERİ BİLDİRİM

7 MPM-Mayıs 2006 7 Verimlilik Artırmaya Yönelik Sorular? Birim üretim maliyetlerimi nasıl düşürebilirim? İhtiyacımıza yetecek nitelikte daha ucuz malzeme kullanabilir miyiz? Malzeme tasarrufu sağlayabileceğimiz noktalar nelerdir? Hangi işler, hangi yöntemlerle daha kısa sürede ve daha kolay yapılabilir? Yapılan işler içerisinde gereksiz olan veya katma değeri olmayan işler var mı? Neler? Çalışanların firmada kalmalarını, iş başarımlarını arttırmalarını nasıl sağlayabilirim? Yaptığımız işlerin içinde başkalarının yapmasının daha doğru olduğu işler var mı? İşe dönüştüremediğimiz tecrübelerimiz ve bilgi birikimlerimiz var mı? Varsa nelerdir ve nasıl işe dönüştürebiliriz?

8 MPM-Mayıs 2006 8 Hangi işlerin en çok katma değer yaratacak şekilde daha verimli yapılması gerekiyor? Nasıl? Boş zamanların doğru bir şekilde ölçülmesi ve kabul edilebilir seviyelerde tutulması nasıl sağlanır? Otomasyon fırsatları nelerdir? Makinelerin boş kalmasına, arızalanmasına, durmasına sebep olan faktörler nelerdir? Nasıl ortadan kaldırılabilir? Makinelerin yükleme, boşaltma ve ayar zamanları nasıl azaltılabilir? Enerji tasarrufu yapılabilecek noktalar nelerdir? Fire ve yeniden işlemeye sebep olan faktörler nelerdir? Nasıl ortadan kaldırılabilir? Verimlilik Artırmaya Yönelik Sorular?

9 MPM-Mayıs 2006 9 Performansımızı düşüren ve zaman kaybına yol açan faktörler nelerdir ve nasıl ortadan kaldırılabilir? Gereksiz hareketler, beklemeler, taşımalar, kayıtlar, hesaplar vb. neler? Stok düzeyimi nasıl azaltabilirim? Dağıtım ağım an az maliyetli ve müşterime en hızlı cevap verecek şekilde nasıl tasarlanır? Sizin dışınızdaki sebeplerden kaynaklanan ve verimliliğinizi düşüren faktörler nelerdir?* … Verimlilik Artırmaya Yönelik Sorular?

10 MPM-Mayıs 2006 10 Verimlilik Artışı Döngüsü KÂRKÂRKÂRKÂR İyileştirme önlemleri verimliliğin artmasını sağlar Daha ekonomik çalışma kârlılığı artırır Kârlılığın artması kârın bir bölümünün yine iyileştirme önlemleri için kullanılmasını sağlar. Verimliliğin artması işletmenin daha ekonomik çalışmasını sağlar. Verimliliğin artması işletmenin daha ekonomik çalışmasını sağlar.

11 MPM-Mayıs 2006 11 KATI UNSURLAR ESNEK UNSURLAR YAPISAL DÜZENLEME DOĞAL KAYNAKLAR HÜKÜMET ALTYAPI İÇ ETMENLER DIŞ ETMENLER Ürün Fabrika ve teçhizat Teknoloji Malzeme ve enerji İnsan Organizasyon ve sistemler Çalışma yöntemleri Yönetim biçimleri Ekonomik değişimler Nüfus ve sosyal değişimler İnsan gücü Arazi Enerji Hammadde Kurumsal Mekanizmalar Politika ve stratejiler Altyapı Kamu işletmeleri Verimliliği Etkileyen Faktörler

12 MPM-Mayıs 2006 12 İç Etmenler KATI UNSURLAR ESNEK UNSURLAR Ürün Fabrika ve teçhizat Teknoloji Malzeme ve enerji İnsan Organizasyon ve sistemler Çalışma yöntemleri Yönetim biçimleri

13 MPM-Mayıs 2006 13 Ürün Uygunluk Derecesi Yer faydası Zaman faydası Fiyat faydası Yer faydası Zaman faydası Fiyat faydası Kullanım Değeri


"MPM-Mayıs 2006 1 VERİMLİLİK ARTIRMA TEKNİKLERİ Nasıl daha iyi yapabilirim? Şakir KARAKAYA MPM Uzman Yrd." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları