Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Toplum İçin Çalışanlar Hazırlayan Hüseyin CEYHAN Cengiz Topel İ.Ö.O. Eskişehir.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Toplum İçin Çalışanlar Hazırlayan Hüseyin CEYHAN Cengiz Topel İ.Ö.O. Eskişehir."— Sunum transkripti:

1 Toplum İçin Çalışanlar Hazırlayan Hüseyin CEYHAN Cengiz Topel İ.Ö.O. Eskişehir

2 Toplum,bir arada yaşayan ve ortak değerleri olan insanların oluşturduğu bütün demektir.

3 1)Dil birliği 2)Amaç birliği 3)Kültür birliği 4)Ülke birliği

4 Milli Eğitim Müdürlüğü,Sağlık Müdürlüğü,Emniyet Müdürlüğü gibi kurumlar; 1)Toplumun temel ihtiyaçlarını karşılamak 2)Toplumdaki kişilere hizmet vermektir.

5 Sağlık ihtiyacı

6

7

8

9

10

11

12

13

14 Sağlık Kurumlarının Önemi Parasız muayene olabiliriz. Hasta isek tedavimiz yapılır. Anne ve çocuk sağlığı korunur. Verem ya da kanser gibi hastalıklara yakalananların bakımı yapılır.

15

16

17

18 Ülkemizde haberleşme hizmetini telekominikasyo n kurumları,yani postaneler vermektedir.

19 Haberleşme Kurumlarına Hangi Durumlarda İhtiyaç Duyulur? Acil durum veya kaza meydana geldiğinde.

20

21 Yakınlarımızdan haber almak, haber göndermek için.

22 Herhangi bir konuda bilgi almak için. Herhangi bir konuyu araştırmak için.

23 Haberleşme Kurumlarının Önemi 1)Değişen teknolojiyi takip ederiz. 2)Bilgiye daha çabuk ulaşırız. 3)Acil durumlarda daha çabuk yardım alırız.

24 I.Dünya Savaşı bittiğinde düşman kuvvetleri yurdumuzu işgal etmiş,işgal devletleri yurdumuzdaki haberleşme ağına el koymuşlardı. Sizce neden el koymuş olabilirler?

25 “Geleceğe güvenle bakma” işi diyebiliriz. Bu kurumlar sayesinde sağlık hizmetlerinde faydalanırız. Emekli olduğumuzda emekli maaşımızı alırız

26 Emekli Sandığı Bağ-Kur SSK ( Bu kurumlar devlet tarafından kurulmuştur.)

27

28 Sosyal Sigortalar Kurumu SSK

29 Emekli Sandığı Emekli sandığı,memur olarak çalışanların bağlı oldukları bir kurumdur.

30 Aile Nedir? Anne,baba ve çocuklardan oluşan,bir toplumdaki en temel kurumdur.(Çekirdek aile)

31 Anne,baba ve çocuklar dışında anneanne,babaanne,dede gibi aile büyüklerinin de içinde olduğu aile tipine ise geniş aile denir.

32 Aile Kurumu Hangi İhtiyaçlarımızı Karşılar Sevgi Beslenme Barınma Eğitim

33 Sivil Toplum Kuruluşu Ne Demektir? Devletin izni alınarak,çeşitli amaçlarla, sivil halk tarafından oluşturulmuş kuruluşlara sivil toplum kuruluşları denir.

34 Sivil Toplum Kuruluşları Nelerdir? Dernekler (Çevre Koruma Derneği vb.)

35 Odalar (Erzurum Ticaret Odası vb.)

36 Vakıflar (Tema)

37 Dernekler Niçin Kurulurlar? Dernekler özel bir amacı gerçekleştirmek için kurulan örgütlerdir.Derneklere CEMİYET de denilir.

38 Odalar Hangi Amaçla Kurulur? Odaların amacı,serbest meslek ya da ticaretle uğraşan kişileri bir araya getirmektir.Odalar resmi birliklerdir.

39 Vakıflar Hangi Amaçla Kurulmuştur? Vakıfların amacı,bir hizmetin gelecekte de yürütülmesi koşulu ile taşınmaz bir malın ya da paranın resmi yolla bağışta bulunulmasını sağlamaktır.

40 Vakıflar,yardım kurumlarıdır. Kişiler ya da kuruluşlar tarafından topluma hizmet etmek amacıyla kurulurlar.

41 Ülkemizdeki Vakıflar Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGEV)

42 Anne Çocuk Eğitimi Vakfı ( AÇEV)

43 Türkiye Erezyonla Mücadele,Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı. ( TEMA )

44 TEGEV Bu vakfın amacı,temel eğitime katkı sağlamaktır. 7-16 yaş grubundaki çocuklar gönüllü eğitimciler tarafından geleceğe hazırlanır.

45 Türkiye Eğitim Vakfı Bu kuruluş,isteği ve yeteneği olan fakat,maddi olanakları olmayan çocukların ya da gençlerin eğitimine katkıda bulunmaktır.

46 TEMA Temanın kuruluş amacı,toprak erozyonunun nedenlerini ve bunun sonuçlarını halka anlatarak,toplumu bilinçlendirmektir.

47 Sivil Toplum Kuruluşları Topluma Ne Kazandırır? Bu kuruluşlar sayesinde toplumsal bağlarımız güçlenir. Birlik ve beraberliğimiz,birbirimize karşı olan sevgimiz artar. Dostluk bağlarımız daha da güçlenir.

48 Sivil Toplum örgütlerinde Çalışanları Özellikleri Gönüllü olarak çalışırlar. Çalışmalarının karşılığında hiçbir ücret almazlar. Yaptıkları işlerden mutluluk duyarlar. Bunların dışında bir başka meslek ile daha uğraşırlar.

49 Resmi Kurum Ne Demektir? Devletin öngördüğü yöntemlere uygun olarak insanlar tarafından yapılandırılmış kuruluşlara resmi kurum denir.

50 Resmi Kurumlarda Çalışanların Özellikleri Devlet adına çalışırlar. Geçimlerini bu işte çalışarak sağlarlar. Yaptıkları işin karşılığında ücret alırlar. İşlerini severek yaparlar.

51

52


"Toplum İçin Çalışanlar Hazırlayan Hüseyin CEYHAN Cengiz Topel İ.Ö.O. Eskişehir." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları