Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

CÜMLE TÜRLERİ. CÜMLE TÜRLERİ YÜKLEMİN YERİNE GÖRE CÜMLE ÇEŞİTLERİ YÜKLEMİN TÜRÜNE GÖRE CÜMLE ÇEŞ. ANLAMINA GÖRE CÜMLE ÇEŞ. YAPISINA GÖRE CÜMLE ÇEŞ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "CÜMLE TÜRLERİ. CÜMLE TÜRLERİ YÜKLEMİN YERİNE GÖRE CÜMLE ÇEŞİTLERİ YÜKLEMİN TÜRÜNE GÖRE CÜMLE ÇEŞ. ANLAMINA GÖRE CÜMLE ÇEŞ. YAPISINA GÖRE CÜMLE ÇEŞ."— Sunum transkripti:

1 CÜMLE TÜRLERİ

2 CÜMLE TÜRLERİ YÜKLEMİN YERİNE GÖRE CÜMLE ÇEŞİTLERİ YÜKLEMİN TÜRÜNE GÖRE CÜMLE ÇEŞ. ANLAMINA GÖRE CÜMLE ÇEŞ. YAPISINA GÖRE CÜMLE ÇEŞ.

3 YÜKLEMİN YERİNE GÖRE CÜMLE ÇEŞİTLERİ

4 Bir bahar akşamı rastladım size. Bir bahar akşamı rastladım size. Bizim köye güneş erkenden doğar. Bizim köye güneş erkenden doğar. Çocuklar bahçede toplandı. Çocuklar bahçede toplandı. Gelmeliydin zamanı geçmeden. Gelmeliydin zamanı geçmeden. Yukarıdaki cümlelerin ögelerini bulunuz. Yukarıdaki cümlelerin ögelerini bulunuz. Yüklemlerin yerini inceleyiniz. Yüklemlerin yerini inceleyiniz.

5 Üzgün üzgün yüzüme baktı. Üzgün üzgün yüzüme baktı. Meyve yemeyi seviyorum. Meyve yemeyi seviyorum. Buraya yürüyerek geldim. Buraya yürüyerek geldim. Yukarıdaki cümlelerin ögelerini bulunuz. Yukarıdaki cümlelerin ögelerini bulunuz. Bu şekilde yüklemi sonda bulunan cümlelere ……………. denir. Bu şekilde yüklemi sonda bulunan cümlelere ……………. denir.

6 Bilirdik biraz sonra karların eriyip eserimizin yok olacağını. Bilirdik biraz sonra karların eriyip eserimizin yok olacağını. Hep gülüyorsunuz söylediklerime. Hep gülüyorsunuz söylediklerime. Biliyorsunuz, çalışmazsanız kazanamayacağınızı. Biliyorsunuz, çalışmazsanız kazanamayacağınızı. Yukarıdaki cümlelerin ögelerini bulup yüklemin yerini gösteriniz. Yukarıdaki cümlelerin ögelerini bulup yüklemin yerini gösteriniz. Bu şekilde yüklemin başta ya da ortada bulunduğu cümlelere …………….. Cümle denir. Bu şekilde yüklemin başta ya da ortada bulunduğu cümlelere …………….. Cümle denir.

7 Bilge kişidir bunu söyleyen. Bilge kişidir bunu söyleyen. Kitapların arasından bunu beğendim. Kitapların arasından bunu beğendim. Onu aylardır görmüyorum. Onu aylardır görmüyorum. Çiçeklerdir evimizin süsü. Çiçeklerdir evimizin süsü. Aldı telefon defterini eline. Aldı telefon defterini eline. Akacak kan damarda durmaz. Akacak kan damarda durmaz. Yukarıdaki cümleleri yüklemenin yerine göre inceleyiniz. Yukarıdaki cümleleri yüklemenin yerine göre inceleyiniz. Devrik cümleleri kurallı, kurallı cümleleri devrik cümle haline getiriniz. Devrik cümleleri kurallı, kurallı cümleleri devrik cümle haline getiriniz.

8 YÜKLEMİN TÜRÜNE GÖRE CÜMLE ÇEŞİTLERİ

9 Düğünde çok eğlendik. Düğünde çok eğlendik. Konuşması güzeldi. Konuşması güzeldi. Beni buraya bağlayan bu insanlardır. Beni buraya bağlayan bu insanlardır. Onunla tanışmayı çok istiyorum. Onunla tanışmayı çok istiyorum. Yukarıdaki cümlelerin yüklemlerini inceleyiniz.Yüklemlerin türünü belirtiniz. Yukarıdaki cümlelerin yüklemlerini inceleyiniz.Yüklemlerin türünü belirtiniz. O halde cümleler yüklemlerinin türüne göre kaç gruba ayrılır? O halde cümleler yüklemlerinin türüne göre kaç gruba ayrılır?

10 YÜKLEMİN TÜRÜNE GÖRE CÜMLE ÇEŞİTLERİ İSİM CÜMLESİEYLEM CÜMLESİ

11 Ayşe hem güzel hem akıllıdır. Ayşe hem güzel hem akıllıdır. Sınıfta toplanan öğrenciler öğretmeni bekliyorlar. Sınıfta toplanan öğrenciler öğretmeni bekliyorlar. İlkbahar gelince yüreğimiz coşkuyla dolar. İlkbahar gelince yüreğimiz coşkuyla dolar. Annem çayı hemen demleyiverdi. Annem çayı hemen demleyiverdi. Yukarıdaki cümleleri yükleminin türü açısından değerlendiriniz ve çeşidini belirtiniz. Yukarıdaki cümleleri yükleminin türü açısından değerlendiriniz ve çeşidini belirtiniz.

12 ANLAMINA GÖRE CÜMLE ÇEŞİTLERİ

13 Hafta sonu İzmir’e gittik. Hafta sonu İzmir’e gittik. Bu yıl notlarım oldukça iyi. Bu yıl notlarım oldukça iyi. Bu konuda başarılı olamadın. Bu konuda başarılı olamadın. Düşüncelerimi ona söylemedim. Düşüncelerimi ona söylemedim. Anlattıklarımı anlıyor musun? Anlattıklarımı anlıyor musun? Yaşasın, sınavı kazandım! Yaşasın, sınavı kazandım! Yukarıdaki cümleleri inceleyiniz. Yüklemlerde Yukarıdaki cümleleri inceleyiniz. Yüklemlerde bildirilen yargıların gerçekleşip gerçekleşmediğini söyleyiniz.

14 ANLAMLARINA GÖRE CÜMLE ÇEŞİTLERİ OLUMLU CÜMLE OLUMSUZ CÜMLE SORU CÜMLESİ ÜNLEM CÜMLESİ

15 Kazağını çok beğendim. Kazağını çok beğendim. Kapıdaki memur ilgilenmedi onlarla. Kapıdaki memur ilgilenmedi onlarla. Sözlerini bitirip yerine oturdu. Sözlerini bitirip yerine oturdu. Öğretmen sınıfa girdi mi? Öğretmen sınıfa girdi mi? Onu herkese sordum ama bulamadım. Onu herkese sordum ama bulamadım. Tüh, çok üzüldüm. Tüh, çok üzüldüm. Yukarıdaki cümleleri anlamları açısından inceleyip çeşidini belirtiniz. Yukarıdaki cümleleri anlamları açısından inceleyip çeşidini belirtiniz.


"CÜMLE TÜRLERİ. CÜMLE TÜRLERİ YÜKLEMİN YERİNE GÖRE CÜMLE ÇEŞİTLERİ YÜKLEMİN TÜRÜNE GÖRE CÜMLE ÇEŞ. ANLAMINA GÖRE CÜMLE ÇEŞ. YAPISINA GÖRE CÜMLE ÇEŞ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları