Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SLAYT GEÇİŞLERİ İÇİN… LÜTFEN TIKLAYINIZ… SLAYTI MUTLAKA SESLİ İZLEYİNİZ… İYİ SEYİRLER… Sesli İzleyiniz.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SLAYT GEÇİŞLERİ İÇİN… LÜTFEN TIKLAYINIZ… SLAYTI MUTLAKA SESLİ İZLEYİNİZ… İYİ SEYİRLER… Sesli İzleyiniz."— Sunum transkripti:

1

2 SLAYT GEÇİŞLERİ İÇİN… LÜTFEN TIKLAYINIZ… SLAYTI MUTLAKA SESLİ İZLEYİNİZ… İYİ SEYİRLER… Sesli İzleyiniz

3

4 SET 4

5

6

7 Rumeli Hisarı: 1452 yılında 2.Mehmet tarafından Boğaz’dan Bizans’a gelecek yardımı engellemek üzere yaptırılmıştır. Mimarı Muhittin Bey’dir. İnşası dört ay gibi kısa bir sürede tamamlanmıştır. Yaklaşık uzunluğu 250 metre olan hisarın eni 50-125 metre arasında değişmektedir.

8 Ahrida Sinagogu: Balat Kürkçü Çeşme Caddesi üzerindeki Sinagog,1400’lü yıllarda Makedonya Ohri’den gelen Yahudilerce inşa edilmiştir.600 yılı aşkın süredir aralıksız hizmet veren Ahrida, sayısız törene ev sahipliği yapmıştır.

9 Ayasofya: 537 yılında inşa edilen yapı Sultan Ahmet Meydanı’nda bulunmaktadır. Doğu Roma İmparatoru devrinde İstanbul’da yapılan en görkemli Bizans eseri olan Ayasofya 1.Justinianus dönemine aittir.

10 Pek çok kez çöken kubbesi en son 1346 yılında yeniden yapılmıştır.13.yüzyılda 4.Haçlı ordusu tarafından yağmalanan bina,Osmanlı döneminde yapılan onarım ve güçlendirmeler sayesinde günümüze ulaşabilmiştir.

11 Ayasofya - İstanbul

12 St. Antoine Kilisesi: Yapımına 1906’da başlanan kilise 1912 yılında ibadete açılmıştır. İstanbul’daki en büyük kilise olan St. Antoine, Fransisken tarikatına ait Katolik İtalyan kilisesidir. Mongeri’nin inşa ettiği bina, İtalyan gotiği tarzındadır.

13 Şam Kapısı: Kudüs’ü çevreleyen 4 kilometre uzunluğundaki surlarda bulunan 7 kapıdan biri olan Şam Kapısı ve Süleyman Surlarının 1542 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından onarımı gerçekleştirilmiştir.

14 Şam İstasyonu: Tarihi Hicaz Demiryolu’nun Şam’daki durağı,1911 yılında inşa edilen Şam istasyonu bugün hala tüm ihtişamıyla ayaktadır.

15 Kubbet-üs Sahra: 691 yılında Halife Abdülmelik bin Mervan tarafından yaptırılan Kubbet-üs Sahra, İslam mimari tarihinin önde gelen eserlerindendir.

16 Kanuni Sultan Süleyman döneminde onarılan Kudüs’teki eserin, alt kısmı mermer,üst kısmı ise yeşil,sarı,ve mavi renkli çinilerle kaplatılmıştır.

17 Haydar Paşa Gar ı - İstanbul

18 Mescid-i Aksa: İslam'ın ilk kıblesi olan Kudüs’teki Mescid-i Aksa 6. yüzyılda inşa edilmiştir. Miraç gecesi Hz. Muhammed(s.a.v)’in namaz kıldığı yapıdır.

19 1517 yılında Yavuz Sultan Selim’in şehri fethetmesinin ardından, Osmanlılar tarafından yapılan bakım ve onarım sonucu bugünkü halini almış 20. yy. başında da Mimar Kemalettin Bey tarafından onarılmıştır.

20 Gül Baba Türbesi: Gül dede olarak da bilinen Budin Kalesi kuşatması sırasında ölen Bektaşi Dervişi Cafer’in türbesidir. Budapeşte’de 16 yy.da inşa edilen türbe balkanlardaki önemli Türk eserlerindendir.

21 Diyarbakır Camii

22 Çanakkale Savaşından bir görünüm…

23 Karatay Medresesi’nin Taç kapısı- KONYA

24 MİNİATÜRK’TEN bir görünüm…

25 TÜRKİYE’NİN SLAYT PORTALI


"SLAYT GEÇİŞLERİ İÇİN… LÜTFEN TIKLAYINIZ… SLAYTI MUTLAKA SESLİ İZLEYİNİZ… İYİ SEYİRLER… Sesli İzleyiniz." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları