Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

«Sınav Kaygısı» SINAV KAYGISI.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "«Sınav Kaygısı» SINAV KAYGISI."— Sunum transkripti:

1 «Sınav Kaygısı» SINAV KAYGISI

2 «Sınav Kaygısı» SINAV KAYGISI NEDİR? Öğrenilen bilginin sınav sırasında etkili biçimde kullanılmasına engel olan ve başarının düşmesine yol açan yoğun kaygıdır.

3 GÜLTEN VE DİLEK SINAVDA NELER YAPTI?
SBS’YE DOĞRU «Sınav Kaygısı» GÜLTEN VE DİLEK SINAVDA NELER YAPTI? Sınava başlarken durumları... Gülten = %90’lık bilgi düzeyi + Yoğun Kaygı Dilek = %70’lik bilgi düzeyi + Orta Düzeyde Normal Kaygı Sınav sonrasında durumları... Gülten = Bilgilerinin %60’ını kullanabildi, %30’luk düzeyine ulaşmasına kaygısı engel oldu. Dilek = Orta düzeyde yapıcı kaygısı ile bilgilerinin tamamına ulaşarak %70’lik performans gösterdi ve Gülten’den daha başarılı oldu. KAYGISINI KONTROL EDEBİLEN ÖĞRENCİ, BİLGİLİ ÖĞRENCİYİ GEÇEBİLİYOR.

4 HİÇ KAYGI YAŞAMADAN BAŞARI GELİR Mİ?
«Sınav Kaygısı» HİÇ KAYGI YAŞAMADAN BAŞARI GELİR Mİ? Her duygu gibi “kaygı” da kişinin yaşamında önem taşır ve gereklidir. Orta düzeyde bir kaygı kişiye enerji verir, onu motive eder. Amaç; kaygıyı tümüyle ortadan kaldırmak değil, yapıcı bir düzeyde tutabilmektir.

5 SINAV KAYGISI YAŞIYOR MUSUNUZ?
«Sınav Kaygısı» SINAV KAYGISI YAŞIYOR MUSUNUZ? Sınavdan bir önceki gece uyuyamıyorsanız, Sınavda heyecanlanıp çok iyi çalışmış olduğunuz ve bildiğiniz halde başarılı olamıyorsanız, Sınav sırasında midenizde, karın bölgenizde gerilme ya da rahatsızlık oluyorsa, Sınav sırasında soğuk terleme ve baş ağrıları çekiyorsanız, Sınav sırasında zihninizin donduğunu bulanıklaştığını ve tam olarak düşünemediğinizi hissediyorsanız, Sınav sırasında bildiklerinizi de unutuyorsanız,

6 SINAV KAYGISI YAŞIYOR MUSUNUZ?
«Sınav Kaygısı» SINAV KAYGISI YAŞIYOR MUSUNUZ? Soruları olduğundan daha zor gibi algılıyor ve aslında basit olan cevapları kaçırıyorsanız, Dikkatsizlik yüzünden çok sayıda hata yapıyorsanız, Hiç beklemediğiniz halde sınavdan çok kötü bir not aldıysanız, Çalışmanıza rağmen kötü notlar alıyor ve kendinize olan güveninizi yitiriyorsanız, Sınav zamanları size kabus gibi geliyorsa... SINAV KAYGISI YAŞIYOR OLABİLİRSİNİZ!..

7 SINAV KAYGISININ NEDENLERİ
«Sınav Kaygısı» SINAV KAYGISININ NEDENLERİ FELAKET YORUM LARI İÇEREN DÜŞÜNCELER: Performans ile ilgili olumsuz beklenti “Bu sınavda başarılı olamayacağım, yetersizim.” Fizyolojik tepkiler ile ilgili olumsuz beklentiler: “Ellerim titreyecek, karnım ağrıyacak, midem bulanacak.” Var olan fizyolojik tepkilerin yanlış yorumlanması: “Beynim uyuşuyor, kesin beynimde tümör var. Zaten okuduklarımı da anlamıyorum, evet evet var bende bir şey.”

8 SINAV KAYGISININ NEDENLERİ
«Sınav Kaygısı» SINAV KAYGISININ NEDENLERİ FELAKET YORUMLARI İÇEREN DÜŞÜNCELER: Başkaları ile ilgili olumsuz beklentiler: “Herkes benden daha iyi not alacak.” Olası sonuçlara dair olumsuz beklentiler: “Eğer bu sınavdan iyi puan alamazsam işim bitik.” Kendi kendimize yaptığımız iç konuşmalar: “Zaten sende bu kafa varken sen bu sınavı biraz zor geçersin.”

9 SINAV KAYGINIZI NASIL YENEBİLİRSİNİZ?
«Sınav Kaygısı» SINAV KAYGINIZI NASIL YENEBİLİRSİNİZ? Kaygınızı azaltacak uygulamalar yapın: “Beni neler kaygılandırıyor?” “Niçin kaygılandırıyor?” “Kaygılandığım sırada ne düşünüyorum?”

10 SINAV KAYGINIZI NASIL YENEBİLİRSİNİZ?
«Sınav Kaygısı» SINAV KAYGINIZI NASIL YENEBİLİRSİNİZ? İçinizdeki “siz” ile iyi geçinin: “Şimdi böyle düşünmem için bir sebep var mı?” “Böyle düşünmemin bana bir faydası var mı?” “Daha iyimser olarak ne düşünebilirim?”

11 SINAV KAYGINIZI NASIL YENEBİLİRSİNİZ?
«Sınav Kaygısı» SINAV KAYGINIZI NASIL YENEBİLİRSİNİZ? Olumsuz düşünceleri fark et, yakala ve yeniden yapılandır: “Dün affedilmez bir yanlış yaptım” DEMEK YERİNE, “Dün tekrar yapabileceğim bir yanlışın farkına vardım”

12 SINAV KAYGINIZI NASIL YENEBİLİRSİNİZ?
«Sınav Kaygısı» SINAV KAYGINIZI NASIL YENEBİLİRSİNİZ? Olmasını istemediğiniz olayları belirginleştirmeyin, pozitif düşünün: Bu bir “Korktuğum şey başıma geldi” olayıdır. “Sınavda soruları vaktinde bitiremezsem..?” DÜŞÜNCESİNİ TEKRAR ETMEK YERİNE “Vaktinde bitirebilmek için gerekli tedbirlerimi aldım, bu durumda hiçbir şey ters gitmeyecek.”

13 SINAV KAYGINIZI NASIL YENEBİLİRSİNİZ?
«Sınav Kaygısı» SINAV KAYGINIZI NASIL YENEBİLİRSİNİZ? Felaket tellallığı yapmayın:  «Eğer bu sınavdan yüksek puan alamazsam ne yaparım.» DEMEK YERİNE “Bu sınavdan yüksek not almak için elimden geleni yapmaya çalışacağım.”

14 Değiştirmemiz gereken bazı cümle örnekleri
«Sınav Kaygısı» Değiştirmemiz gereken bazı cümle örnekleri Olumsuz Sınavlar hayatta başarılı ve mutlu olabilmek için tek yoldur. Sınavlardan iyi not almak zorundayım Başaramazsam mahvolurum, Ailemin yüzüne nasıl bakarım, çok korkunç olur. Sınav sonucu, benim iyi ya da kötü olduğumu gösterir. Sınavı kazanamamak her şeyin sonu olur Olumlu Sınavlardaki başarısızlık dünyanın sonu değildir. Sınavdaki başarısızlık benim kişilik değerimi düşürmez. Bu sınav zor olmasına rağmen başarabileceğim bir sınav. Çünkü ben zorluklarla baş edebilirim. Bu sınavı kazanmak istiyorum. Yeterince çalıştım, yapabilirim.

15 SINAV KAYGINIZI NASIL YENEBİLİRSİNİZ?
«Sınav Kaygısı» SINAV KAYGINIZI NASIL YENEBİLİRSİNİZ? Olumsuz düşüncelere “DUR” düğmesi takın: Olumsuz düşünceler genellikle sinsice ve fark ettirmeden gelirler. Aklınızdan kaygıya sebep olabilecek bir düşünce geçtiğinde “DUR!” diye bağırın. Birdenbire olumsuz düşüncenin kesintiye uğradığını göreceksiniz. Durdurduktan sonra negatif düşünceler yerine pozitif düşünmeye çalışın.

16 SINAV KAYGINIZI NASIL YENEBİLİRSİNİZ?
«Sınav Kaygısı» SINAV KAYGINIZI NASIL YENEBİLİRSİNİZ? Slogan duvar yazıları kullanın: “KORKUNUN ECELE DE FAYDASI YOK, SINAVLARA DA” “ÜZÜLMEYE, PİŞMANLIĞA, KAYGILANMAYA VAKTİM VAR MI?”

17 SINAV KAYGINIZI NASIL YENEBİLİRSİNİZ?
«Sınav Kaygısı» SINAV KAYGINIZI NASIL YENEBİLİRSİNİZ? Son anda sınava hazırlanmayın. Son dakikada göz atmayın, kafanız karışabilir. Sınavlardan önceki gece iyi bir uyku çekin ve dinlenin. Aç karnına sınava girmeyin. İyi ve doğru beslenin. Protein (balık, soya, vs.), su, sebze, vitaminler kaygıyı dengeleyen yiyeceklerdir. Bol bol bu yiyeceklerden tüketin. Sınava kendinize güvenerek girin. Sınava acele içinde girmeyin.

18 SINAV KAYGINIZI NASIL YENEBİLİRSİNİZ?
«Sınav Kaygısı» SINAV KAYGINIZI NASIL YENEBİLİRSİNİZ? Sınavın gerekliliğine inanın. Günü gününe çalışın, öğrendiklerinizi tekrar edin.

19 SINAV ÖNCESİNDE DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER
«Sınav Kaygısı» SINAV ÖNCESİNDE DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER Uyku düzeninize dikkat edin. Erken yatmaya özen gösterin.

20 SINAV ÖNCESİNDE DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER
«Sınav Kaygısı» SINAV ÖNCESİNDE DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER Mutlaka kahvaltı yapın. Kahvaltıda genelde her gün yediğiniz yiyecekleri tercih edin.

21 SINAV ANINDA DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER
«Sınav Kaygısı» SINAV ANINDA DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER Soruları dikkatlice okuyun. Sorulara bakın ve şöyle düşünün: “Bu soğuk görüntünüzle beni kandıramazsınız. Çoğunuzun çözebileceğim sorular olduğunuzu biliyorum. Şimdi size sakin bir şekilde yaklaşacağım ve karışık görüntünüzün altındaki kolaylığı ortaya çıkaracağım.” Sınav esnasında endişelenmek yerine güzel şeyler düşünmeye çalışın.

22 SINAV ANINDA DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER
«Sınav Kaygısı» SINAV ANINDA DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER Önce soruları içlerinden birine takılmadan bütün olarak bir inceleyin. İyi bildiğiniz konular, kolay çözebileceğiniz sorularla göz göze geleceksiniz. Sorular için zamanınızı iyi ayarlayın. Sorularla inatlaşmayın.

23 SINAV ANINDA DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER
«Sınav Kaygısı» SINAV ANINDA DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER Çözümlerde şu sıralamayı izlemeniz yararlı olacaktır: En iyi bildiğiniz konular Kolay sorular Çözümü, belli bir yoğunlaşma, işlemler dizisi, zaman isteyen sorular Hatırlamak için kendinizi zorlayacağınız sorular Cevapları hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığınız sorular

24 SINAV ANINDA DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER
«Sınav Kaygısı» SINAV ANINDA DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER Zaman zaman duruşunuzu, oturma pozisyonunuzu değiştirin, bu sizi rahatlatacaktır. Çok heyecanlanıp aklınıza bir sorunun cevabı gelmediğinde o soruyu geçin. Sınıf arkadaşlarınız sınavı erkenden bitirip çıkmaya başladığında panik olmayın, unutmayın: “ERKEN BİTİRENLERE FAZLA PUAN VERİLMİYOR!..”

25 SINAV ANINDA DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER
«Sınav Kaygısı» SINAV ANINDA DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER ! Sadece sınava odaklanın. Zamanınızı kaygılanarak, şüpheye düşerek, kendinizi suçlayarak geçirmeyin. “NE YAPABİLİRDİM?” DİYE DEĞİL, “ŞU ANDA NE YAPABİLİRİM?” DİYE DÜŞÜNÜN!...

26 SINAV ANINDA DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER
«Sınav Kaygısı» SINAV ANINDA DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER Fiziksel olarak rahat olun. Sınavda artık düşünemediğinizi ya da çok gergin olduğunuzu fark ederseniz, sınav kağıdını bir kenara koyun ve arkanıza yaslanıp derin bir nefes alıp verin. Bu anda sadece nefes alıp verişlerinize odaklanın. Rahatladığınızı göreceksiniz...

27 SINAV KAYGISINA ETKİN ÇÖZÜM
«Sınav Kaygısı» SINAV KAYGISINA ETKİN ÇÖZÜM NEFES ALMA ÇALIŞMASI

28 «Sınav Kaygısı» NEFES ALMA ÇALIŞMASI Nefes vererek ciğerinizdeki havayı iyice boşaltın. Arkanıza yaslanın. Gözlerinizi kapatın Birazdan başlayacak olan müziği rahat bir şekilde dinleyin

29 «Sınav Kaygısı» Burnunuzdan yavaş yavaş nefes alın. Aldığınız nefesi biraz tutun ve ağzınızdan verin. Her seferinde biraz daha fazla nefes almaya çalışın.

30 Sağ elinizi karnınızın üzerine koyun
«Sınav Kaygısı» Nefes alırken Sağ elinizi karnınızın üzerine koyun Her nefes alışta sağ elinizi karnınızı şişirerek havaya kaldırmaya çalışın.

31 «Sınav Kaygısı» Nefes alırken yavaş yavaş içinizden 4 e kadar sayın. Nefes alınca 2 saniye nefes vermeden durun Yavaş yavaş 8’e kadar sayarak verin. Bu şekilde en az 3 kere nefes alın verin. Her seferinde daha fazla nefes almaya çalışın.

32 «Sınav Kaygısı» Soluk alırken içinizin rahatladığını, huzurun ve mutluluğun dolduğunu hayal edin ve bu durumun kan gibi vücudunuzun her köşesine ulaştığını hayal edin. Soluk verirken stresin ve onu oluşturan etkenlerin soluğunuzla birlikte vücudunuzdan dışarı atıldığını düşleyin.

33 «Sınav Kaygısı» Bu şekilde en az 20 kere nefes alın-verin. Rahatlamış bir şekilde gözlerinizi açabilirsiniz. Gözlerinizi açtığınızda kaygının kaybolduğunu rahatlığın bütün bedeninizi sardığını hissedin.


"«Sınav Kaygısı» SINAV KAYGISI." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları