Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

 Internet gençlerde bağımlılık yapıyor  Son yıllarda, özellikle 16-24 yaş arasındaki gençlerin interneti bağımlılık derecesinde kullandığı, bilgisayarın.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: " Internet gençlerde bağımlılık yapıyor  Son yıllarda, özellikle 16-24 yaş arasındaki gençlerin interneti bağımlılık derecesinde kullandığı, bilgisayarın."— Sunum transkripti:

1

2  Internet gençlerde bağımlılık yapıyor  Son yıllarda, özellikle 16-24 yaş arasındaki gençlerin interneti bağımlılık derecesinde kullandığı, bilgisayarın karşısından kalkınca, titreme, terleme gibi belirtilerle Internet eksikliğinin kendini gösterdiği yapılan araştırmalarla belirlendi.  Bilgisayar bağımlılığı ile ilgili farklı görüşler olmasına rağmen “ortak bir kanı” oluşmuş durumda: Bilgisayar bağımlılığı bir gerçektir ve tedavi edilmelidir !

3 INTERNET BAĞIMLILIĞI HIZLA ARTIYOR İ nternet kullanımının Türkiye’de son 5 yılda % 700 oranında arttığı, Türkiye’deki kullanıcıların % 40’ının da kendini bağımlı olarak gördüğü ortaya çıktı.

4 KİMLER BİLGİSAYAR BAĞIMLISI OLUR? Sosyal becerileri çok gelişmiş olmayan, Yüz – yüze ilişkilerde güçlük yaşayan, Fiziksel görünüşünden memnun olmayan, Kişisel problemlerinden kaçmak isteyen, Kişiler arası ilişkilerde kendine güvenmeyen insanlar elektronik iletişimlerde kendilerini daha rahat hissettiklerinden, bu tür ilişki ve iletişim biçimlerini, gerçek ilişki ve iletişime tercih edebilirler.

5 HANGİ RUHSAL BELİRTİLERE YOL AÇIYOR? Internet bağımlılığı yaşayan kişilere bakıldığında gündelik yaşantılarındaki eksiklikleri bu şekilde kapatmaya çalıştıkları görülüyor.. Burada anahtar sözcük 'zannediyor olmak'. Kişi Internet başındayken belli bir doyum aldığını zannetse de aslında ihtiyacı olan doyum bu değil. Her seferinde, bu kez gerçek doyuma ulaşacağını zannediyor ve kişinin bu davranışları, zamanla kendini tekrarlamaya götürüyor.

6 Internet kullanma süresi arttıkça; sosyal yaşamdan çekilme, aile ilişkilerini askıya alma, arkadaş ziyaretlerinden vazgeçme, zamanla yalnızlık hissi ve depresyon ortaya çıkıyor. Bilgisayar bağımlıları, makine karşısında zaman kavramlarını yitirmekte, bazen bütün bir günün geçtiğini bile fark etmemektedirler. Yemeği, uyumayı, okula gitmeyi, kısaca temel sorumluluklarını bilgisayar ile aralarında bir engel gibi görebilirler ve bunları yerine getirmeyi erteleyebilir ya da unutabilirler. Sanal dünya ile gerçek dünya birbiriyle yarışır ve genelde kazanan sanal dünya olur. Kaçırılan randevular, uyku saatlerinin düzensizliği, ders başarısında düşmeler, arkadaşlarla geçirilen zamanın kısıtlanması, vb. gerçek yaşamdaki ilişkileri olumsuz etkiler.

7 NE ZAMAN BİLGİSAYAR BAĞIMLISI OLDUĞUNUZDAN ENDİŞE ETMELİSİNİZ ? Birisi adresinizi sorduğunda aklınıza ilk gelen e-mail adresiniz olmaya başladı mı? Internet’te aralıksız 3 saat geçirmeyi normal bir davranış olarak mı algılıyorsunuz? Elde, kolda uyuşmalar, göz yorgunluğu ve bel ağrıları gündeme gelmeye başladı mı? Bilgisayar kullanmadığınız zamanlarda boşluk hissetmeye başladınız mı? Bilgisayarı gün boyu açık mı tutuyorsunuz? Bilgisayarın en iyi arkadaş olduğuna inanmaya mı başladınız? Hiç görüşülmese de da en iyi arkadaşlıkların bilgisayar ortamında kazanıldığını düşünmeye mi başladınız? Eğitim yaşamınız tehlikeye girmeye mi başladı?

8 NE YAPILABİLİR? Spor, müzik,resim,tiyatro vb. gibi faaliyetler kişiyi katılımcı ve sosyal kılar.Genç bunlardan bir veya birkaç tanesini hobi olarak yapmalı. Arkadaşlarla birlikte tiyatro ve sinemaya,pikniğe v.b.gitmek sosyal iletişimi Okuldan eve gelindiğinde bir saat dinlenmek gerekir.(Bilgisayar başında asla dinlenemezsiniz!) Yarım saat yemek,yarım saat çay ve sohbet Yatmadan önce kitap okumak Yapmanız gereken günlük sorumluluklarınızı tamamladıysanız ve uyku zamanınız henüz gelmedi ise;yarım saat veya en fazla 1 saat bilgisayar olabilir. Bilgisayarın asla çalışma odası ve ya yatak odanızda olmaması gerekir. Bilgisayar için en uygun yer evinizin salonu olabilir.

9 Dostluğu klavyelerinde, Yaşamı monitörlerinde arayanlar, Size sesleniyorum! Hangi tuş daha etkilidir ki sıcacık bir gülüşten ya da hangi program verebilir bir ağaç gölgesinde uyumanın keyfini? ‘Copy-paste’ yapabilir misiniz dalgaların sahille buluşmasını? İçinizi ısıtan gün ışığını gönderebilir misiniz mail’le arkadaşlarınıza? Sevgiyi tuşlarla mı yazarsınız? Özlediğiniz bir arkadaşınıza sarılmak için hangi tuşlara basmak gerekir? Ya da geri dönüşüm kutusunda saklanabilir mi kaybolan zaman? Doğayı bilgisayarlarına döşeyenler, neden görmezsiniz bahçedeki akasyanın tomurcuklandığını? Ve ıslak toprak kokusu var mıdır dosyalarınız arasında? Koklamak, duymak, dokunmak, yok mu yaşam skalanızda? Bilgi toplumu oldunuz da, duygu toplumu olmanıza megabaytlarınız mı yetmiyor? Müşfik KENTER


" Internet gençlerde bağımlılık yapıyor  Son yıllarda, özellikle 16-24 yaş arasındaki gençlerin interneti bağımlılık derecesinde kullandığı, bilgisayarın." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları