Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BİLGİ GÜVENLİĞİ  Şifreleme  Şifre seçerken dikkat edilmesi gereken hususlar  Dosyaya şifre ekleme  Güvenlik duvarı.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BİLGİ GÜVENLİĞİ  Şifreleme  Şifre seçerken dikkat edilmesi gereken hususlar  Dosyaya şifre ekleme  Güvenlik duvarı."— Sunum transkripti:

1 BİLGİ GÜVENLİĞİ  Şifreleme  Şifre seçerken dikkat edilmesi gereken hususlar  Dosyaya şifre ekleme  Güvenlik duvarı

2 ŞİFRELEME: Kişisel bilgilere ulaşılmaması için kişi tarafından belirlenen ve kullanılan özel karakterler ve sayılardan oluşan şifrenin kullanılmasıdır. Başka bir deyişle; bilgilerin gizli kalmasını sağlamaya ve bu bilgileri görme yetkisi olmayan kişilerden korumaya yönelik bir kodlama yöntemidir.

3  Örneğin, Messenger hesabımızı şifre ile kullanırız çünkü kimsenin bizim adımıza messenger hesabımızı açmasını istemeyiz.

4 Şifrelemede kullanılan karakterler:  Harfler: a,b,c,…,z veya A,B,C,…,Z  Sayılar: 1,2,3,…,9  Simgeler: ! @ # $ % ^ & * + -

5 ŞİFRE SEÇERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR:  Başkaları tarafından kolay bulunabilecek şifreler seçilmemelidir.  Aynı harften ve sayıdan oluşan şifreler seçilmemelidir.  Ardışık sayılardan ve alfabetik sıradan oluşan harfler kullanılmamalıdır.  Şifre sahibinin gerçek hayatta kullandığı, kendisine ait özel numaraların tamamı veya bir bölümü kullanılmamalıdır.  Yer isimleri şifre olarak seçilmemelidir.  Klavyedeki harf düzeninden oluşan kelimeler şifre olarak seçilmemelidir.

6 DOSYAYA ŞİFRE EKLEME: Şifrelenmek istenen dosya oluşturulduktan sonra “DOSYA” menüsünden “FARKLI KAYDET” komutu tıklanır. Açılan pencereden “ARAÇLAR” seçeneği seçilerek “GÜVENLİK SEÇENEKLERİ” bölümünden istenen şifreleme ayarları yapılır.

7 TIKLA Şekil-1

8 ŞİFRE GİR Şekil-2

9 BİLGİ GÜVENLİĞİ GÜVENLİK DUVARI

10 Güvenlik duvarı  İnternet üzerinden, sizin bilginiz ya da isteğiniz dışında bilgisayarınıza erişilmesini engellemek üzere kullanılan bir yazılımdır.

11 Güvenlik duvarı nasıl çalışır?  Güvenlik duvarı, bilgisayarınızın “kapısında” oturan bir güvenlik görevlisine benzer.  Kimlerin ya da hangi yazılımların bilgisayarınıza giriş yapabileceğini sıkı sıkı denetler.

12  Güvenlik duvarı başlangıçta internet bağlantısı da dahil bütün giriş-çıkışı engeller, siz yazılımları kullandıkça size hangi yazılımlara ne kadar erişim hakkı vereceğini sorar.


"BİLGİ GÜVENLİĞİ  Şifreleme  Şifre seçerken dikkat edilmesi gereken hususlar  Dosyaya şifre ekleme  Güvenlik duvarı." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları