Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

1- Bir Amaç Belirleyiniz Kendinize açık, net, belirleyici bir hedef belirleyin. Kısa ve uzun vadeli amaçlarınız olsun.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "1- Bir Amaç Belirleyiniz Kendinize açık, net, belirleyici bir hedef belirleyin. Kısa ve uzun vadeli amaçlarınız olsun."— Sunum transkripti:

1

2

3 1- Bir Amaç Belirleyiniz Kendinize açık, net, belirleyici bir hedef belirleyin. Kısa ve uzun vadeli amaçlarınız olsun.

4  PLAN;  "nasıl",  "ne zaman" ve  "nerede" çalışacağınıza karar vermek demektir.

5  DERS ÇALIŞMA PROGRAMININ STANDART BİR ÖLÇÜSÜ YOKTUR. PROGRAM, ÖĞRENCİDEN ÖĞRENCİYE DEĞİŞMEKTEDİR.

6 ANCAK….. PROGRAMıNA, OLABİLDİĞİNCE SADıK KAL!

7  DİKKATİN ARTMASI VEYA AZALMASINDA; - YORGUNLUK - AÇLIK - STRES - UYKUSUZLUK - KİŞİSEL-SOSYAL SORUNLAR ETKİLİ OLMAKTADIR.

8 YAKLAŞIK OLARAK NORMAL DİKKAT SÜRESİ 30-40 DAKİKA ARASINDA DEĞİŞMEKTEDİR.

9 ÖĞRENCI, DIKKATININ DAĞıLDıĞıNı TESPIT ETTİĞİ O SÜRENİN SONUNDA KENDİSİNİ DİNLENDİRECEK BİR HOBİYLE İLGİLENEBİLİR. 15-20 DAKİKALIK DİNLENME MOLALARıNDAN SONRA TEKRAR DERSE BAŞLAMALıDıR.

10

11 YORGUNLUK, AÇLIK, SUSUZLUK, SİNİRLİLİK, UYKUSUZLUK GIBI ETMENLER DIKKAT SÜRESINI AZALTACAĞıNDAN, DERS ÇALıŞMA ZAMANLARı IYI SEÇILEREK, GÜNÜN EN SAKIN, EN DINGIN ZAMANLARıNDA YAPıLMALıDıR.

12 EN İYİ ÖĞRENME UYKUDAN 2 SAAT ÖNCE YAPILAN ÇALIŞMA İLE MÜMKÜNDÜR.

13 YOĞUN ZİHİN FAALİYETİ GEREKTİREN DERSLER ARKA ARKAYA ÇALIŞILMAMALIDIR. BU DURUM ZİHNİ OLDUĞUNDAN FAZLA YORAR.

14  Derste anlaşılmayan konu, dersten sonra da soğuk gelecek, çalışılmayacak, bu şekilde konular birikecek, önünüzde büyü bir yığın olacaktır.

15 Not tutarken ; Anlatılanlar öğretmenin ağzından çıktığı gibi değil, anlaşıldığı gibi yazılmalıdır. Öğretmenin anlattığı konunun ana fikri ve anlamları kavranıncaya kadar beklenilmelidir. Zamanın çoğu yazmakla değil, dinlemekle, fikirleri kavramaya çalışmakla geçmelidir. Konu; grafik, şekil, istatistik vb. bilgilere dayalı olarak anlatılıyorsa notlar arasına bunlarda alınmalıdır. Önemli fikir ve paragrafların aynen yazılmasında fayda vardır. Yazıların düzgün ve okunaklı olmasına önem verilmelidir. Önce müsvette yapma, sonra temize çekilme yoluna gidilmelidir.

16  Zihin izleme stratejisi: “Neyi biliyorum?”  “Neyi bilmiyorum?” Tekrar yaparken; sadece okumak değil, şemalarla, grafiklerle not çıkarmak, anahtar kavramları belirleyip tekrar etmeniz etkili olacaktır.

17  TEKRAR :  Öğrenilen bilgilerin % 70’i 1 saat içinde,  % 80’i 24 saat içinde unutulmaktadır.   UNUTMAYI AZALTAN EN ÖNEMLİ ETKİNLİK TEKRARDIR !   * Sürekli ve belirli aralıklarla tekrarlar yapılmalıdır.  * Özellikle uykudan önce yapılan tekrarlar unutmayı engeller.  O gün çalışılan dersler uyumadan önce tekrar edilmelidir.  * Bilginin daha kalıcı olması için sabah kalktıktan sonra da tekrar yapılabilir.  * Haftanın belirli saatlerini, ayın belirli günlerini tekrar yapmak amacıyla belirleyin.  * Tutulan notlarla tekrar yaparak zaman kazanılabilir.  * Bir başkasına anlatarak tekrar yapmanın da büyük yararı vardır.  * Tekrar yaparken aynı türden dersleri bir arada çalışılmamalıdır.  * Tekrarlar sonunda konuyu ne derece öğrendiğini ölçmenin yolu bol bol soru çözmektir.

18

19

20 9-DERS ÖNCESİ HAZIRLIK

21 Konunun başlığını, önemli noktalarını gözden geçirmektir. Bu şekilde kafanızda soru işaretleri belirebilir, bu da dersi daha dikkatli dinlemenize kolaylık sağlar.

22  Bir saat çalıştıktan sonra araya 5-10 dakikalık dinlenme koymak yararlı olur. (45’+15’ dk)  Böylece dağılan dikkat ve azalan verim tekrar kazanılır.  ZAMANINIZI GERİ GETİREMEZSİNİZ.  Çalışmalarınızdan yeterince verim alabilmek için dengeli ve düzenli beslenmeli, özellikle sabah kahvaltılarınızı düzenli ve yeterli kaloriyi alacak şekilde yapmalısınız. 

23  DERS ÇALIŞMA SAATİNİ GÜNLÜK AKTİVİTELERE GÖRE DEĞİL, GÜNLÜK AKTİVİTELERİNİ DERS ÇALIŞMA SAATİNE GÖRE PLANLA!

24  Ders çalışmaları mutlaka belli bir yerde sakin bir ortamda bir masa üzerinde yapılmalıdır.  Ders araç ve gereçlerini çalışmaya başlamadan önce hazırlamalı, unutulmamalıdır ki araç ve gereç ihtiyacı olduğunda temin edilmeye çalışılırsa hem zaman kaybına hem de dikkat dağılmasına neden olur.

25 Unutmayınız ki ; dağınık oda = dağınık zihin.  Sıcaklık  Işık  Havalandırılmış Oda

26

27  30 km/s ile giden vir araç  100 km/s ile giden bir araç  ?????????????????????

28  “ Çalışmam gerektiğini biliyorum ama çalışamıyorum”  “ Kitabımı açıyorum ve kitaba bakarak öylece oturuyorum”  “ Bilmiyorum neden, bir türlü dersin başına oturamıyorum”

29 İsteyerek çalışmalısınız. Çalışmayı ihtiyaç olarak görmelisiniz İnsanı davranışı gerçekleştirmeye yönelten olaya motivasyon denir. Ders çalışmak için öğrenciyi harekete geçiren güçtür motivasyon. İsteyerek yapılan çalışma verimli çalışma olur. İ STEMEDEN YENEN A Ş YA KARIN A Ğ RITIR,YA BA Ş… www.gumushaneram.meb.k12.tr

30 Karamsarlığa kapılmamalısınız Hedefinize ulaşmak istiyorsanız yaşadığınız küçük olumsuzluklardan yılmayın. Eğer bir hedefiniz varsa o hedefe ulaşıncaya kadar yapmanız gerekenleri bıkmadan, usanmadan, yılmadan yapın. Sonuçta göreceksiniz ki hedefe ulaşmışsınız. www.gumushaneram.meb.k12.tr

31 Bilim adamları büyük cam bir akvaryumun içine bir köpekbalığı ve küçük bir balık yerleştirir ve akvaryumu ortadan ikiye cam bir bölme ile ayırırlar. Köpekbalığı karşısındaki küçük balığı yiyebilmek için saatlerce hatta günlerce uğraşır. KÖPEK BALIĞI VE KÜÇÜK BALIK www.gumushaneram.meb.k12.tr

32 Küçük balığa ulaşmak için her hamle yaptığında aradaki cam bölmeye çarparak durmak zorunda kalır. Bir, beş, on derken yüzlerce hamle yapar ama nafile işe yaramaz. Bu yüzlere denemeden sonra artık pes eder ve küçük balığı yemekten vazgeçer. Bu deneyi yapan bilim adamları bir süre sonra aradaki cam bölmeyi kaldırırlar. Sonuç ilginçtir. Köpekbalığı artık küçük balığı yemek için hiçbir girişimde bulunmamaktadır. Yani PES ETMİŞTİR. Üstelik önünde hiçbir engel kalmamasına rağmen. www.gumushaneram.meb.k12.tr

33

34  Gözlerinizi yapamadıklarınıza çevirmek,  Müzik eşliğinde çalışmak,  Zorlanılan derslerin dışlanması,  Aşırı kaygı(güvensizlik),  Yatarak(uzanarak)çalışmak,

35  Çalışma anında hayallere dalmak,

36  Uzayıp giden telefon konuşmaları yapmak,  Çalışmayı tamamlamadan bırakmak,  Arkadaşlara “hayır!” diyememek,  Televizyona takılıp kalmak,

37  Dersler,konular hakkında yetersiz bilgi sahibi olmak,  Düzenli tekrarlar yapmamak,  Plansız, programsız çalışmak,  Kendinizi başkalarıyla kıyaslamak,  Zamanı denetleyememek,

38  Yanlışlardan ders almamak,noksanları gidermemek,  Sınav bilgi ve tekniklerini yeterince bilmemek,  Motivasyon noksanlığı, isteksizlik.

39 YARARSIZ VE YARARLI DÜŞÜNCELER Biliyorum bu sınavda başarılı olamayacağım. Başarmak için elimden geleni yapacağım!

40 YARARSIZ VE YARARLI DÜŞÜNCELER Bu bilgiler çok gereksiz ve saçma. Nerede ve ne zaman kullanacağım ki? Yapabildiğimin en iyisini yapmamın bana ne yararı olabilir? Ne kaybederim?

41 YARARSIZ VE YARARLI DÜŞÜNCELER Sınava hazırlanmak için gerekli zamanım yok ki! Yeterli zamanımın olmadığı doğru. Ancak olan zamanımı en etkili şekilde nasıl kullanabilirim?

42 YARARSIZ VE YARARLI DÜŞÜNCELER Sınavlar niye yapılıyor, ne gerek var? Yapmam gereken nedir?

43 YARARSIZ VE YARARLI DÜŞÜNCELER Çok fazla konu var, hangi birine hazırlanabilirim ki? Tüm kaynakları çalışamasam bile, önemli bölümlere öncelik vererek sınava hazırlanabilirim, hiç olmazsa bu bölümlerden puan kazanırım.

44  BEYNİMİZ ŞAKA KALDIRAMAYAN BİR BİREY GİBİDİR. NE SÖYLERSENİZ ONA İNANIR!!!

45 LYS ve YGS’yi kendiniz için bir "olmazsa olmaz" haline getirmeyin. Bu tür düşünceler kendinize olan saygınızı kaybetmenize ve kendinizi değersiz görmenize yol açabilir. Geçmişteki başarısızlıklarınızı değil, başarılarınızı düşünün. Bu size itici bir güç sağlayacaktır. Kendinize güvenin ama bunun için nedenleriniz olması gerektiğini unutmayın!

46 SON OLARAK……. SİZLERİ BAŞARIYA GÖTÜRECEK 10 ALTIN KURAL  1- Kesinlikle TV. karşısında çalışmayınız.  2- Her akşam o gün işlenen konuları mutlaka tekrar ediniz.  3- Yanlış çözdüğünüz soruyu tekrar çözünüz.  4- Dersi derste dinleyin ve dersi çok iyi dinleyin.  5- Derse hazırlıklı gelmek verimi % 100 artırır.  6- Elinizden geldiği kadar ders çalışma odanızdan başka yerde çalışmayın.  7- Günde 3 saat plansız çalışacağınıza 1 saat çalışın ama planlı çalışın.  8- Başarı : ders başında geçen süreye değil,planlı çalışma ve etkili tekrara bağlıdır.  9- Çalışma gücünüzü artırın;  10- İyi dinleyin,dinlemek içinde ; Gibi kurallara uyuldu ğ unda ba ş arıyı yakalamak çok daha kolay olacaktır.

47


"1- Bir Amaç Belirleyiniz Kendinize açık, net, belirleyici bir hedef belirleyin. Kısa ve uzun vadeli amaçlarınız olsun." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları