Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İŞLETİM SİSTEMLERİ GELİŞMİŞ ÖZELLİKLERİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İŞLETİM SİSTEMLERİ GELİŞMİŞ ÖZELLİKLERİ"— Sunum transkripti:

1 İŞLETİM SİSTEMLERİ GELİŞMİŞ ÖZELLİKLERİ

2 SİSTEM ÖZELLİKLERİ

3 Sistem Genel Sekmesi

4 Bilgisayar Adı Sekmesi
Bilgisayar adı, bilgisayarınızı ağda tanıtır. Ağda yer almak için, her bilgisayarın kendine özel bir adının olması gerekir.

5 Bilgisayar Adı Değişiklikleri
Bilgisayar adını, etki alanını ve çalışma grubunu değiştirmek için kullanılır. Etki alanı (domain) : Ağdaki tüm kullanıcı hesapları ana bilgisayarda tutulur. Ağa bağlanmayı ana bilgisayar denetler ve yönetir. Çalışma grubu: Ağı yöneten bir ana bilgisayar yoktur. Her bilgisayar ağ ile ilgili ayarlamalardan kendisi sorumludur.

6 Donanım Sekmesi Donanım ile ilgili ayarlamalar yapılır.

7 Aygıt Yöneticisi Bilgisayarımızda yüklü olan sürücüleri görüntülemek ve yönetmek amacıyla kullanılır.

8 Sürücü Özellikleri GENEL SEKMESİ
Donanımın cinsi, üreticisi ve konumu ile ilgili bilgilerle, sürücünün doğru çalışıp çalışmadığı ile ilgili bilgilere ulaşmak için kullanılır.

9 Sürücü Özellikleri SÜRÜCÜ SEKMESİ
Sürücüyü temsil eden dosyaları görmek, sürücüyü güncelleştirmek ve kaldırmak gibi işlemleri yapar.

10 Sürücü Özellikleri KAYNAKLAR SEKMESİ
Giriş Çıkış adresleri, bellek adresleri ve IRQ adreslerini görüntülemek için kullanılır.

11 Donanım Sekmesi SÜRÜCÜ İMZALAMA
Windows Logo sınaması ayarlarını yapmak için kullanılır. Windows Logo Sınaması: Herhangi bir sürücü yüklenirken bu sürücü Microsoft sitesi üzerine kayıtlı sürücülerle kıyaslanır. Eğer kayıtlı değilse “Windows Logo Sınamasını geçemedi” şeklinde bir mesaj verir. Bunun anlamı yüklediğiniz donanım Microsoft ta kayıtlı değil, sürücünün bilgisayarınıza zarar verip vermeyeceğini bilmiyoruz.

12 Donanım Sekmesi WINDOWS UPDATE
Yeni bir donanım yüklenirken windows update sitesine bağlanıp uygun sürücü bulmak için gerekli ayarlamalar yapılır.

13 Donanım Profilleri Özellikle taşınabilir bilgisayarlarda kullanılan bir özelliktir. Taşınabilir bilgisayarlar bulundukları ortamdaki donanımlara göre ayarlamalar yapılabilir. Örneğin bilgisayarı işyerinde bir tarayıcı ve yazıcıya bağlarken, evde başka bir yazıcıya bağlayabiliriz. Evde ve işyerinde tüm sürücülerin yüklenmesine gerek yoktur. Donanım Profilleri kullanılarak performans artırılabilir.

14 Sistem Geri Yükleme Sekmesi
Windows XP’ nin, bir sorun çıktığında, kişisel veri dosyalarınızı kaybetmeden bilgisayarınıza önceki bir durumu geri yüklemekte kullanabileceğiniz bir bileşenidir. Sistem Geri Yükleme, sistem ve bazı uygulama dosyalarındaki değişiklikleri izler ve otomatik olarak kolaylıkla tanımlanan geri yükleme noktaları oluşturur. Bu geri yükleme noktaları sistemi önceki bir zamana geri almanıza izin verir. Günlük ve önemli sistem olayları (bir uygulama veya sürücünün yüklenmesi gibi) sırasında oluşturulur.

15 Sistem Geri Yükleme Sekmesi
İstediğiniz zaman kendi geri yükleme noktalarınızı oluşturabilir ve adlandırabilirsiniz. Ayarlar düğmesi ile sistem geri yükleme için kullanılabilecek disk alanı belirleyebilirsiniz. Geri yükleme noktası oluştururken alana ihtiyacınız olacaktır. Kullanılacak alanı azaltırsanız oluşturacağınız geri yükleme noktalarının sayısı düşecektir. Eğer yeni bir yükleme yapacaksanız, yeni bir donanım ekleyecekseniz sisteminizin yedeğini almanızda fayda vardır. Böylece sorun çıktığında almış olduğunuz yedeği geri yükleyebilirsiniz. Bunun için ekrana gelen pencereden Geri Yükleme Noktası Oluştur seçeneğini işaretleyiniz.

16 Sistem Geri Yükleme Sekmesi

17 Sistem Geri Yükleme Sekmesi
Niçin yedekleme aldığınızı belirten bir açıklama yazınız. Oluştur düğmesine tıkladığınızda sistemin yedeği oluşturulacaktır.

18 Sistem Geri Yükleme Sekmesi
Yedek alındığına dair bilgi penceresi gelir.

19 Sistem Geri Yükleme Sekmesi
Artık herhangi bir sorun çıktığında sistemi bu zamana geri yükleyebilirsiniz.

20 Otomatik Güncelleştirmeler Sekmesi
Windows ile ilgili sonradan çıkan güncelleştirmelerin bilgisayara yüklenmesi ile ilgili ayarlar yapılır. Güncelleştirmeler, Windows’ u yenileyerek, hataları giderir, güvenlik açıklarını kapatır. Fakat zaman zaman güncelleştirmeler yeni hata ve açıkları beraberinde getirebilir.

21 Uzak Sekmesi UZAKTAN YARDIM
Windows XP diğer bir XP makinesine yardım için başvurmanızı ve diğer makinedeki kullanıcının sizin bilgisayarınıza bağlanarak kontrol etmesini ve problemi çözmesini sağlayabilir. Uzaktan Yardım'ı kullanabilmek için iki bilgisayarda da XP yüklü olmalıdır. Eğer arada firewall varsa port 3389 açık olmalıdır. Usta yardım isteğini kabul ettiğinde Acemi'nin bilgisayarına bağlanır ve onun masaüstünü görebilir ve Acemi'nin yapmakta olduklarını izleyebilir, bu özellik Uzaktan Yardım'ı Uzak Masaüstünden ayıran en önemli özelliktir.

22 Uzak Sekmesi Eğer Acemi izin verirse Usta, bilgisayarın kontrolünü eline alabilir. Bunun için; Başlat-Ayarlar-Denetim-Masası-Sistem-Uzak sekmesi açılır. Uzaktan erişim normal olarak aktif haldedir.

23 Uzak Sekmesi Uzak Masaüstü :
İşletim sistemi uzaktan bağlantı (Remote Desktop Access) özelliği sayesinde, artık evinizdeki bilgisayarda, iş yerindeki bilgisayarın ekran görüntüsü yer alır. Klavye ve fare ile verdiğiniz komutlar ise, iş yerindeki bilgisayarda yerine getirilir.

24 Uzak Sekmesi Administrator yetkisinde bir kullanıcı ile giriş yapmışsak kullanıcıların bu bilgisayara uzaktan bağlanmalarına izin ver seçeneğini işaretlememiz gerekir.

25 Uzak Sekmesi Şimdi Başlat-Programlar-Donatılar-İletişim-Uzak Masaüstü seçerek bağlantıyı çalıştıracağız.

26 Uzak Sekmesi Genel Sekmesi :
Bağlanacağınız XP Pro için kullanıcı adı ve şifreyi girebilirsiniz. Kullanıcı adı ve şifreyi girmezseniz, bağlanırken ekrana gelen pencerede bu bilgiler istenecektir. Bu bağlantı ayarlarını Farklı Kaydet.. ile kaydederek sonra tekrar kullanmanız da mümkündür.

27 Uzak Sekmesi Görüntü Sekmesi :
Eğer yerel ağ üzerinden bağlanıyorsanız bu ayarlar aynı kalabilir, ama modem bağlantısında, çözünürlüğü ve renk derinliğini düşürmek performansı artırır.

28 Uzak Sekmesi Yerel Kaynaklar Sekmesi :
Uzak bilgisayar sesi ile bağlanılan bilgisayardaki sesli uyarıların aktarımı ayarlanır. Yerel aygıtlar bağlandığınız bilgisayarın disk, yazıcı ve seri portuna da bağlanılıp bağlanılmayacağı ayarlanır.

29 Uzak Sekmesi Deneyim Sekmesi :
Performansı artırmak için Duvar kağıdı, animasyon gibi öğeler seçilmeyebilir. Ayarlardan sonra artık bağlanmaya hazırsınız. Bağlan düğmesine tıklayınız.

30 Uzak Sekmesi İşiniz bitince, Başlat>Bağlantıyı Kes ile bağlantıyı kesebilirsiniz.

31 Gelişmiş Sekmesi Windows performansını gözle görülür derece artıran çok önemli seçenekler bu pencerede bulunmaktadır.

32 Performans Seçenekleri Görsel Efektler
Performans seçenekleri penceresinde Ayarlar düğmesine tıkladığınızda karşınıza çıkan pencereden yararlanarak aşağıdaki işlemleri yapabilirsiniz: Bilgisayarım için en iyi olanı Windows seçsin: Bilgisayar için en iyi olan yani hem görsellik ve hem de performans normal olarak ayarlanacak

33 Performans Seçenekleri Görsel Efektler
En iyi görünüm için ayarla: Performanstan kısmen vazgeçiyorsunuz fakat en üst düzeyde görselliği yakalıyorsunuz. En iyi performans için ayarla: Görsellikten ödün veriyorsunuz fakat en yüksek performansı yakalıyorsunuz. Bu seçeneği seçtiğinizde makine gözle görülür bir biçimde hızlanmaktadır. Bu aşamada windows9x stiline sahip pencerelere kavuşuyorsunuz. Özel: Listede yer alan seçenekleri kendiniz belirleyebilirsiniz.

34 Performans Seçenekleri Gelişmiş Efektler
İşlemci zamanlaması, bellek kullanımı ve sanal bellek ile ilgili ayarları yapabilirsiniz. Kişisel bir bilgisayar için penceredeki işlemci zamanlaması ve bellek kullanımı ayarlarının “Programlar” olması gerekir. Bilgisayarınızı ağda diğer bilgisayarlara hizmet veren bir server olarak kullanıyorsanız diğer iki seçeneği işaretleyerek ağ hizmetlerini daha hızlı yapılmasını sağlayabilirsiniz.

35 Performans Seçenekleri Sanal Bellek
Sanal bellek ayarlarını yapabileceğiniz aşağıdaki pencere açılır: Bellek yetmediğinde Windows hard diskinizi bellek gibi kullanır. Bu işlemleri oldukça yavaşlatır ancak yine de programların bellek problemi olmadan çalışabilmesini sağlar.

36 Performans Seçenekleri Veri Yürütme Engellemesi
Veri Yürütme Engellemesi, yalnızca Windows ve diğer programlar tarafından kullanılması gereken bellek konumlarından zararlı kodlar çalıştırarak hasar oluşturabilecek virüs ve diğer güvenlik tehditlerine karşı bilgisayarınızın korunmasına yardımcı olur.

37 Kayıt Defteri (Registry)
Windows, kendi yapılandırma bilgilerini kayıt defteri denilen bir veri tabanında saklar. Windows ile birlikte gelen kayıt defteri düzenleyicisi regedit.exe adlı hizmet programıdır. Başlat>Çalıştır>regedit ile ulaşabilirsiniz. Kayıt defterinde bilgisayardaki her bir kullanıcının profili, sistem donanımı, yüklü programlar ve özellik ayarları ile ilgili bilgiler bulunur. Windows çalışırken sürekli olarak bu bilgilere başvurur.

38 Kayıt Defteri (Registry) KLASÖRLERİ

39 Kayıt Defteri (Registry) ÖRNEKLER
PROBLEM: Masaüstünde oluşturduğunuz kısayolların isimlendirilirken orijinal dosyanın isminin önüne "Kısayol" kelimesinin eklenmesini istemiyorsunuz. ÇÖZÜM: HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Curr entVersion \Explorer Link =

40 Kayıt Defteri (Registry) ÖRNEKLER
PROBLEM: Kilitlenen programların otomatik kapatılmasını sağlamak. ÇÖZÜM: HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Control WaitToKillTimeout = 100 HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop AutoEndTasks = 1

41 Kayıt Defteri (Registry) ÖRNEKLER
PROBLEM: Başlat menülerinin daha hızlı açılmasını sağlamak. ÇÖZÜM: HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop MenuShowDelay = 1

42 Kayıt Defteri (Registry) ÖRNEKLER
PROBLEM: Numlock tuşunun otomatik açılması ÇÖZÜM: HKEY_CURRENT_USER\Control Keyboard initalkeyboardindicators = 2

43 Kayıt Defteri (Registry) ÖRNEKLER
PROBLEM: Bilgisayarın otomatik kapanmasını sağlamak ÇÖZÜM: HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop PowerOffActive = 1

44 Kayıt Defteri (Registry) ÖRNEKLER
PROBLEM: Windows açılışına uyarı yazısı getirmek ÇÖZÜM: HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon LegalNoticeCaption = Basligi Buraya Yaziniz LegalNoticeText = Mesajinizi Buraya Yaziniz

45 MSCONFIG Başlangıç Menüsü ve Güvenli Kipi
Sistem yapılandırma yardımcı programı; Microsoft Windows tabanlı işletim sistemlerinde bulunan, işletim sisteminin açılışında yapılan işlemleri opsiyonel hale getirmek için kullanılan bir programcıktır. Msconfig, (Microsoft Configuration Utility-Microsoft Konfigurasyon Aracı) kelimesinin açılımıdır. Msconfig’e ulaşmak için yapılması gereken Başlat menüsünden Çalıştır seçilir. Ekrana gelen pencerede msconfig yazılarak Tamam tuşuna bastığımızda karşımıza Sistem Yapılandırma Hizmet Programı gelmektedir.

46 MSCONFIG Başlangıç Menüsü ve Güvenli Kipi

47 MSCONFIG Başlangıç Menüsü ve Güvenli Kipi
Genel sekmesi : Normal Başlangıç : İşletim sistemimiz üzerine yüklenen programların yaptığı değişiklikler dahil olmak üzere bütün başlangıç öğelerini bütün hizmetleri ve bütün sistem sürücülerini kendi ayarları doğrultusunda yükleyecektir. Kullanıcının yaptığı hiçbir değişiklik kayda alınmayacaktır. Tanımlama Başlangıç : Genel olarak sistem açılışında herhangi bir problem bulunduğu zamanda problemin tanımlanması için kullanılmalıdır. Örneğin, yüklenen bir program sistemde uyum problemi çıkarttığı takdirde bu seçenek seçilmeli ve hatanın nereden kaynaklandığını bulunana kadar açılış denenmelidir.

48 MSCONFIG Genel Sekmesi
Seçmeli Başlangıç: Bu başlangıç sekmesi açılış üzerinde bir ayar yapıldığı taktirde hangi ayarın çalışıp hangisinin çalışmayacağı kullanıcının taktirine bırakılmaktadır.

49 MSCONFIG system.ini sekmesi
System.ini işletim sistemi başlatılırken yüklenecek olan dll (Dynamic Link Library) dosyalarını, yüklenecek olan aygıt sürücülerini (driver), başlangıç anında ve/veya MSDOS tabanlı programlarda kullanılacak olan ayarların kaydedildiği bir ayar dosyasıdır.

50 MSCONFIG win.ini sekmesi

51 MSCONFIG win.ini sekmesi
Win.ini dosyası da tıpkı system.ini dosyası gibi bir ayar dosyasıdır. Bu dosyanın system.ini dosyasından farkı ise system.ini dosyası işletim sistemi açılırken kullanılacak olan ayarları barındırmakta; win.ini dosyası ise işletim sistemi açıldıktan sonra kullanılacak olan ayarları saklamaktadır.

52 MSCONFIG win.ini sekmesi

53 MSCONFIG boot.ini sekmesi
Boot.ini dosyası; NTFS tabanlı işletim sistemlerinde kullanılan ve işletim sisteminin yüklenmeye başlayacağı sıradaki ayarları içeren dosyadır. Bu dosya bozuk ya da yanlış olduğu taktirde işletim sistemi yüklenmeyecektir.

54 MSCONFIG boot.ini sekmesi

55 MSCONFIG boot.ini sekmesi
/SAFEBOOT seçeneği işletim sisteminin yeniden başladığı sırada güvenli kipte açılmasının istendiği zaman kullanılmalıdır. /SAFEBOOT seçeneği seçildiği taktirde orta taraftaki seçeneklerde aktif olmaktadır. Buradaki AĞ seçeneği işletim sistemi güvenli kipte açıldığında ağ desteğinin de olması gerektiği durumlarda; en az seçeneği minimum konfigürasyonla işletim sisteminin yüklenmesi gereken durumlarda kullanılmalıdır. /NOGUIBOOT seçeneği seçildiği taktirde işletim sisteminin yüklenmesi sırasında açılışta gelen Windows resmi görünmeyecektir. Bunun amacı açılışın hızlandırılmasıdır.

56 MSCONFIG boot.ini sekmesi
/BOOTLOG seçeneği işletim sisteminin yüklenmesi sırasında meydana gelen aksaklıkları NTBTLOG.TXT dosyasına kaydetmek için kullanılır. /BASEVIDEO ekranla ilgili problemleri gidermek için kullanılır. Görüntüyü en düşük özelliklerle ekrana getirir. /SOS ileri düzey hata ayıklama kipinin devreye alınması içindir. Böylece işletim sistemin açılması sırasında yüklenen her dosyayı adım adım gösterir.

57 MSCONFIG Hizmetler sekmesi
Bu pencere NT tabanlı sistemlerde işletim sistemi ile birlikte arka planda çalışan işletim sistemi tarafından belli özelliklerin desteklenmesi için çalıştırılan dosyalar bütünüdür. Örneğin, Microsoft ses hizmeti Windows’un seslerinin çıkartılabilmesi için kullanılan bir hizmettir. Bu hizmetlerin hangisinin işe yarayıp hangisinin işe yaramadığını belirledikten sonra yan taraftaki kutuları temizleyerek çalışmalarını engelleyebilirsiniz. Bu ayarlara Bilgisayarım / Sağ tuş / Yöne t/ Hizmetler ve Uygulamalar / Hizmetler yoluyla da ulaşabilirsiniz.

58 MSCONFIG Hizmetler sekmesi

59 MSCONFIG Başlangıç sekmesi
İşletim sistemine yüklü olan programların hangilerinin başlangıçta çalıştığın gösteren sekmedir. Buradaki dosyaların bazıları gereksiz olup yanlarındaki kutucukların temizlenmesi sistemin performansı için yararlı olmaktadır. Örneğin bilgisayar başlangıcındaki MsnMsgr programı çalıştırılmak istenmiyorsa ilgili seçeneğin yan tarafındaki kutucuk temizlenmelidir. Bu sayede işletim sistemi yeniden başlatıldığında MsnMsgr programı çalıştırılmayacaktır.

60 MSCONFIG Başlangıç sekmesi

61 Güvenli Kip Güvenli Kip :
Kimi zaman sorun işletim sisteminin göze hoş gelen masaüstü veya daha teknik terimiyle Graphic User Interface (GUI) dosyalarında olabilir. Yanlış seçilmiş bir ekran çözünürlük ayarı veya ekranın yenilenme sıklığı (Hertz ayarı) gibi çok basit ve düzeltilmesi kolay bir hata için tüm sistemin silinip yeniden kurulmasına hiç gerek yoktur. Windows’un sistem dosyalarını koruma önlemlerine rağmen kendi kendini tamir edememesi halinde, yapacağınız ilk iş, sistemi GUI’siz yani komut istemcisi ile başlatmaktır. Bunun için: Başlat/Bilgisayarı Kapat yoluyla, bilgisayarınızı yeniden başlatınız. Bilgisayar açılırken Windows işletim sistemi seçmenizi istediğinde klavyede F8’e basınız.

62 MSCONFIG Başlangıç Menüsü ve Güvenli Kipi

63 MSCONFIG Başlangıç Menüsü ve Güvenli Kipi
Temel Güvenli Kip (Safe Mode): Güvenli modda, yalnızca temel dosya ve sürücülere (ağ bağlantısı dışındaki fare, monitör, klavye, yığın depolama, temel görüntü, varsayılan sistem hizmetleri) erişiminiz vardır. Ağ Desteği ile Güvenli Kip (Safe Mode with Networking): Temel güvenli kipin özelliklerine sadece ağ bağlantısı eklenir. Komut İstemi ile Güvenli Kip (Safe Mode with Command Prompt): Temel güvenli kipin özellikleri ile ancak ondan farklı Windows’un GUI birimi, yani masaüstü, görev çubuğu ve Başlat menüsü olmadan kurulması halidir.

64 YÖNETİM ARAÇLARI

65 Bileşen Hizmetleri Başlat-Ayarlar-Denetim Masası- Yönetimsel Araçlar-Bileşen Hizmetleri

66 Bileşen Hizmetleri İçin Sisteminizi Yapılandırma
Bileşen Hizmetleri yönetim aracı hem sistem yöneticileri, hem de programcılar için tasarlanmıştır. Örneğin programcılar , yazdıkları programlarda kullanacakları nesnelerle ilgili bilgileri buradan alabilirler. Bileşen Hizmetleri, COM+ uygulamalarının yüklenmesini, yapılandırılmasını, güvenliğin ayarlanmasını ve bakımını yapmayı içerir

67 Bilgisayar Yönetimi Bilgisayar Yönetimi, tek ve birleştirilmiş bir masaüstü aracını kullanarak, yerel veya uzak bilgisayarları yönetmenize yardımcı olur. Birkaç Windows yönetim yardımcı programını bir tek konsol ağacında birleştirerek, belirli bir bilgisayarın yönetim özelliklerine ve araçlarına kolay erişim sağlar

68 Bilgisayar Yönetimi

69 HİZMETLER Hizmet, arka planda çalışan bir program türüdür.
Hizmet uygulamalarının genellikle ekranda gözüken bir ara yüzleri yoktur. Arka planda çalışarak görevlerini yerine getirirler. Windows ‘ un Hizmetler programını kullanarak; Hizmetleri durdurabilir ve başlatabilir Otomatik veya manuel başlamasını sağlayabilir Özelliklerini görebiliriz

70 HİZMETLER Başlat Denetim Masası Yönetimsel Araçlar Hizmetler

71 HİZMETLER Kayıt Defteri Ayarları
Herhangi bir hizmet eğer problem çıkarıyorsa, Windows F8 ile güvenli modda çalıştırılıp kayıt defterinden müdahale edilebilir. HKEY_LOCAL_MACHINE \ SYSTEM \ CurrentControlSet \ Services 2 Otomatik 3 Elle 4 Devre Dışı

72 Olay Görüntüleyici Windows ta gerçekleşen her bir olay otomatik olarak kaydedilir. Biz bunların birçoğunu görmeyiz, arka planda sessizce olup biter. Ancak bazen bir servisin başlayıp başlamadığını, şifresi doğru olmayan bir kullanıcının sisteme giriş yapmaya çalışıp çalışmadığını ve buna benzer aklınıza gelebilecek her türlü bilgiyi kontrol etme ihtiyacı duyabilirsiniz.

73 Olay Görüntüleyici Üç farklı kayıt alanı söz konusudur.
Sistem :Windows aygıtlarla ilgili her türlü olayı buraya kaydeder. Güvenlik: Güvenlikle ilgili olaylardır. Uygulama :Windows dışındaki diğer programlar, kendi işleyişleriyle ilgili kayıtları burada tutarlar.

74 Olay Görüntüleyici

75 Olay Görüntüleyici Başlat Denetim Masası Yönetimsel Araçlar

76 Performans Performans ile işletim sisteminin ve tüm donanım bileşenlerinin çalışmalarını çok değişik yönlerden inceleyebilir ve performans analizi yapabilirsiniz. Sistem Monitörü size aktif durumu grafiksel olarak gösterir. Performans Günlükleri ve Uyarıları ile daha sonra incelemek üzere istediğiniz bir süre aralığının kaydının tutulmasını sağlayabilirsiniz. Örneğin, bir bilgisayarda 3 günlük ağ kartı üzerinden gönderilen ve alınan veri miktarı analizini yapmak istiyorsunuz. Üç gün boyunca bilgisayarın karşısında oturup, Performans ekranını seyretmek birinci çözüm; bir diğer çözüm de bu süre boyunca Performans programının sizin için günlük tutmasını sağlamak, daha sonra bu günlük dosyasını açıp, kısa bir zamanda ortalama değerleri ve neler olup bittiğini incelemektir.

77 Performans Başlat Denetim Masası Yönetimsel Araçlar Performans

78 Veri Kaynakları (ODBC)
Bir çok veritabanlarına ulaşmak için kullanılan ortak bir arabirimdir. Örneğin, Access veri tabanındaki verilere erişen bir programınız varsa, ODBC ile tanımlama yapılarak veritabanına kolaylıkla ulaşılabilir.

79 Veri Kaynakları (ODBC)
Başlat Denetim Masası Yönetimsel Araçlar Veri Kaynakları

80 Yerel Güvenlik İlkesi Yerel bilgisayar için güvenlik ayarlarının yapılandırılmasında kullanılır. Bu ayarlar, Parola ilkesi, Hesap Kilitleme ilkesi, Denetim ilkesi, IP Güvenlik ilkesi ve diğer güvenlik seçenekleridir.

81 Yerel Güvenlik İlkeleri
Yerel Güvenlik İlkesi Başlat Denetim Masası Yönetimsel Araçlar Yerel Güvenlik İlkeleri

82 İNTERNET SEÇENEKLERİ

83 İnternet Seçenekleri Internet Seçenekleri'ni kullanarak
Tarayıcı programınızı başlattığınızda görüntülenecek ilk Web sayfasını belirtebilir, Bilgisayarınızdaki geçici İnternet dosyalarını silebilir, İçerik danışmanını kullanarak istenmeyen içeriklere erişimi önleyebilir, Renk ve yazı tiplerinin Web sayfalarında nasıl görüntüleneceğini belirtebilirsiniz. Ayrıca, güvenlik düzeyinizi ayarlayabilir, E-posta ve İnternet haber gruplarını okumak için kullanılacak programları belirtebilirsiniz.

84 İnternet Seçenekleri Internet Seçenekleri'ni kullanarak internet explorer programı ile ilgili birçok ayarlamayı yapabilirsiniz.

85 İnternet Seçenekleri Genel Sekmesi
Açılış sayfasını değiştirme Geçici internet dosyalarını silme ve ayarlarını değiştirme Geçmişi silme ve ayarlama işlemleri buradan yapılır

86 İnternet Seçenekleri Güvenlik Sekmesi
İnternet ve İntranet ile ilgili güvenlik ayarlamaları buradan yapılır. Güvenilen ve yasaklı siteler ile siteler üzerinde ayarlama yapılabilir.

87 İnternet Seçenekleri Gizlilik Sekmesi
Internet siteleri çerez(cookie) denilen bazı dosyaları ziyaretçinin bilgisayarına izinsiz gönderebilir ve burada bazı bilgileri saklayabilirler. Çerezlerle ilgili ayarlar buradan yapılır. Ayrıca popup (açılır pencere) engelleyicisi de buradan devreye koyulur veya devreden kaldırılır.

88 İnternet Seçenekleri İçerik Sekmesi
İçerik danışmanı: Çeşitli kategorilerde yapılacak ayarlamalarla internet sitelerine girişler engellenebilir. Özellikle anne babalar çocuklarının zararlı sitelere erişmesini engellemek için bu özelliği kullanabilir.

89 İnternet Seçenekleri İçerik Sekmesi
Sertifika: SSL (secure sockets layer) internet sitelerini güvenli hale getirmek için siteyi yapanlar tarafından kullanılan bir teknolojidir. Internet Explorer programındaki sertifikalar bölümü ile bilgisayarımızda yüklü olan SSL sertifikalarını görebilir ve kaldırabilir.

90 İnternet Seçenekleri İçerik Sekmesi
Kişisel Bilgiler: Internet Explorer programındaki otomatik tamamlama özelliği ile ilgili ayarlar yapmak ve kişisel bilgilerin saklanması ile ilgili ayarlar yapmak için kullanılır

91 İnternet Seçenekleri Bağlantılar Sekmesi
Internet Explorer programının internete bağlanabilmesi ile ilgili ayarların yapıldığı bölümdür.

92 İnternet Seçenekleri Programlar Sekmesi
Internet Explorer programının bağlantılı olarak kullandığı diğer programları ayarlamak Ayarları eski haline getirmek Internet Explorer in kullandığı eklentileri yönetmek için kullanılır

93 İnternet Seçenekleri Gelişmiş Sekmesi
Internet Explorer programı ile ilgili detaylı ayarlamalar yapmak için kullanılır.

94 PROGRAM EKLE / KALDIR

95 Program Ekle Kaldır Denetim Masası'ndaki Program Ekle/Kaldır'ı kullanarak aşağıdaki işlemler yapılabilir. Yeni program kurma Kurulmuş bir programı kaldırma ya da güncelleme Windows bileşeni ekleme ya da kaldırma İşletim sisteminin kullandığı geçerli programları ayarlama

96 Program Ekle Kaldır PROGRAM DEĞİŞTİR KALDIR
Kurulmuş olan programları değiştirmek ve kaldırmak için kullanılır. Bunun için istenilen programı seçip kaldır butonuna tıklamak yeterlidir.

97 Program Ekle Kaldır YENİ PROGRAM EKLE
CD, DVD ya da başka bir ortamdan ve windows update sitesinden program kurmak için kullanılır.

98 Program Ekle Kaldır WİNDOWS BİLEŞENLERİ EKLE / KALDIR
Windows ile birlikte kurulan windows un yardımcı programlarını kaldırmak ve yenilerini yüklemek için kullanılır.

99 Program Ekle Kaldır WİNDOWS BİLEŞENLERİ EKLE / KALDIR
Program Erişim ve Varsayılanlarını Ayarla, İnternet ortamında gezinme ve e-posta iletileri gönderme gibi etkinlikler için kullandığınız varsayılan programları belirtmenizi kolaylaştıran bir özelliktir.


"İŞLETİM SİSTEMLERİ GELİŞMİŞ ÖZELLİKLERİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları