Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

EMİNE TAVİL GÖNÜL BAYDEMİR ZELİHA AYDEMİR. NELER ÖĞRENECEĞİZ NELER ÖĞRENECEĞİZ NOKTA NOKTA DOĞRU DOĞRU IŞIN IŞIN DOĞRU PARÇASI DOĞRU PARÇASI DÜZLEM DÜZLEM.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "EMİNE TAVİL GÖNÜL BAYDEMİR ZELİHA AYDEMİR. NELER ÖĞRENECEĞİZ NELER ÖĞRENECEĞİZ NOKTA NOKTA DOĞRU DOĞRU IŞIN IŞIN DOĞRU PARÇASI DOĞRU PARÇASI DÜZLEM DÜZLEM."— Sunum transkripti:

1 EMİNE TAVİL GÖNÜL BAYDEMİR ZELİHA AYDEMİR

2 NELER ÖĞRENECEĞİZ NELER ÖĞRENECEĞİZ NOKTA NOKTA DOĞRU DOĞRU IŞIN IŞIN DOĞRU PARÇASI DOĞRU PARÇASI DÜZLEM DÜZLEM E

3 En son ne zaman gökyüzüne baktınız? …………….. Neler gördünüz? Yıldızlar Yıldızlar Gezegenler Gezegenler Ay Ay …………. ………….

4 Yıldızlar ve gezegenler ne kadar küçük ? Tıpkı bir benek gibi…….

5 Bu noktaların boyunu ölçebilir miyiz? Bu noktaların boyunu ölçebilir miyiz? Noktayı nasıl tarif edebiliriz? Noktayı nasıl tarif edebiliriz? Nokta bir iz,olarak ifade edilebilir… Nokta bir iz,olarak ifade edilebilir… Noktanın eni boyu yoktur……… Noktanın eni boyu yoktur……… Alfabemizin büyük harfleri ile isimlendirilir… Alfabemizin büyük harfleri ile isimlendirilir…

6 İsimsiz noktaları isimlendirin.. A B C K

7 Yan yana dizilmiş karıncalar noktalara benziyor mu? Yan yana dizilmiş noktalara DOĞRU denir…. Yan yana dizilmiş noktalara DOĞRU denir….

8 Doğru ile nokta arasında nasıl bir ilişki vardır? Doğru ile nokta arasında nasıl bir ilişki vardır? Çok sayıda nokta iki ucu sınırsız bir çizgi oluşturduğunda doğruyu meydana getirir. Doğru sonsuzdan gelir,sonsuza gider. Üzerindeki iki noktanın adı ile veya küçük bir harf ile isimlendirilir…. L d K

9 Doğruyu kısa bir sembol ile ifade edebilir miyiz? Doğruyu kısa bir sembol ile ifade edebilir miyiz? Doğru kısaca üzerideki iki noktanın adı ile isimlendirilir.Üzerine küçük bir doğru işareti çizilir. Örnek: AB, CD, PR…veya AB,CD, PR..ile de.gösterilir Örnek: AB, CD, PR…veya AB,CD, PR..ile de.gösterilir

10 Doğrunun eni ve boyu var mıdır? Doğrunun eni ve boyu var mıdır? Doğrunun boyu vardır. Doğrunun boyu vardır. Doğrunun eni yoktur. Doğrunun eni yoktur.

11 Bir noktadan en çok kaç doğru geçer? Bir noktadan sonsuz sayıda nokta geçer. kd m n f t p h

12 Bir noktadan geçen sonsuz sayıdaki doğrulara ……………………….. denir. Bir noktadan geçen sonsuz sayıdaki doğrulara ……………………….. denir. DOĞRU DEMETİ

13 İki noktadan kaç doğru geçer? İki noktadan kaç doğru geçer? İki noktadan yalnız bir doğru geçer…… İki noktadan yalnız bir doğru geçer…… K L

14 Üç noktadan kaç doğru geçer? Bu üç noktadan bir doğru geçer mi?

15 Doğrusal olmayan noktalar Aynı doğru üzerinde olmayan noktalara doğrusal olmayan noktalar denir. Aynı doğru üzerinde olan noktalara doğrusal noktalar denir.

16 Doğruyu üzerindeki bir noktadan ikiye bölersek ne olur? K K İki tane yarı doğru elde ettik.Bu yarı doğrulara IŞIN denir.

17 Güneş ışınları bir yarı doğrumudur? Güneş ışınları bir yarı doğrumudur?

18 Işını nasıl tarif edebiliriz? Başlangıç noktası Başlangıç noktası Var dır. Bitiş noktası vardır. Bitiş noktası vardır. Sembol ile göstere Sembol ile göstere biliriz miyiz? biliriz miyiz?

19 Işın nedir? Işın nedir?  Bir noktadan çıkıp sonsuza giden yan yana dizilmiş noktalar kümesidir. KL KL =KL ışını Şeklinde okunur [KL =KL ışını İle de gösterilir.

20 Doğru parçası ne demek? İki nokta arasındaki noktalar kümesine DOĞRU PARÇASI denir. AB=AB doğru parçası şeklinde okunur. veya veya [AB] =AB doğru parçası AB

21 Çevremizdeki düzlemler nelerdir? Çevremizdeki düzlemler nelerdir? Masa, Duvar, Çerçeveler,….. Masa, Duvar, Çerçeveler,…..

22 Bu yüzeyde kaç tane nokta vardır? Bu yüzeyde kaç tane nokta vardır? Sayabilir miyiz? Sayabilir miyiz?

23 Düzlem,bir noktalar kümesidir Düzlem,bir noktalar kümesidir Eni ve boyu vardır. Eni ve boyu vardır. Yüksekliği yoktur. Yüksekliği yoktur. Bir büyük harf ile gösterilir. Bir büyük harf ile gösterilir.

24 Bizi dinlediğiniz için teşekkür Bizi dinlediğiniz için teşekkür ederiz. ederiz.


"EMİNE TAVİL GÖNÜL BAYDEMİR ZELİHA AYDEMİR. NELER ÖĞRENECEĞİZ NELER ÖĞRENECEĞİZ NOKTA NOKTA DOĞRU DOĞRU IŞIN IŞIN DOĞRU PARÇASI DOĞRU PARÇASI DÜZLEM DÜZLEM." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları