Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SINAVA HAZIRLIK SÜRECİNDE ÖĞRENCİLERİMİZE

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SINAVA HAZIRLIK SÜRECİNDE ÖĞRENCİLERİMİZE"— Sunum transkripti:

1 SINAVA HAZIRLIK SÜRECİNDE ÖĞRENCİLERİMİZE
ÖNERİLER ANADOLU LİSESİ REHBERLİK SERVİSİ

2 "Harekete geçmek için bütün koşulların mükemmel olmasını beklersen, hiçbir zaman harekete geçemezsin H.JACKSON BROWN

3 UNUTMAYINIZ. Üşüyen insan,ateşi düşünerek ısınmaz
UNUTMAYINIZ ! Üşüyen insan,ateşi düşünerek ısınmaz. Acıkan insan nefis yemekleri düşünerek açlığını gidermez. Sen de sadece çalışmak gerektiğini düşünerek başarılı olamazsın. Düşündüğün yeter;haydi şimdi düşündüklerini uygula.

4 UNUTMA !!! Başarının en kolay ve en kısa yolu ÇALIŞMAKTIR...

5 YÜKSEK ÖĞRETİME GEÇİŞ SINAVI İLE İLGİLİ ÖNERİLER, İPUÇLARI, TAVSİYELER
Yüksek Öğretime Geçiş Sınavına az bir zaman kaldı. Buna rağmen bu günleri dikkatli ve özenli geçirmeniz halinde uzun bir zaman kaldığını da söylemek mümkün. Adayların özellikleri birbirlerinden farklılık gösterse de sınav potasına giren (bu yıl sınava girecek olan) her öğrencinin tempolu bir biçimde ders çalıştığını varsayıyoruz. Bilmelisiniz ki sınavın başladığı o ana kadar hiçbir şey için geç değildir.

6 HATALARDA ISRAR ETMEYİN
Sınava hazırlanan her öğrencinin en büyük hakemi yine kendisidir. Sizler neyi doğru yaptığınızı neyi yapmadığınızı herkesten iyi bilensiniz. Hatalarınızdan vazgeçin bir an önce. Doğru olan neyse onu yapın; bahanelere sığınmadan eksiklerinizi kapatın. Çoğu öğrenci zaman endişesi ile konu kurtarmanın derdine düşer; parçalara takılıp kalmayın sınavın bütününe odaklanın.

7 PANİĞE KAPILMAYIN Heyecan illa yaşanacak!
Panik ve kaygı... Bir düşünür "Kaygı yarının faresinin bugünün peynirini yemesidir" diyor. Kaygı, normal düzeyde sizin dostunuzdur; ne zaman ki kaygınız normal sınav performansınızı etkiler o zaman aşırı kaygı yaşıyorsunuz demektir. O takdirde mutlaka yardım alın. Bir diğer olumsuz durum ise paniktir. Sınav günü yaklaştıkça adayda yeterli olup olmadığına dair bir endişe oluşur. Adaylar sınava vermeleri gereken dikkatlerini zamana odaklarlar; öylesine ki sınavın adının anılması bile ortamına göre ciddi kaygı nedeni olabilmektedir. Her şeyden önce sakin olmayı başarıyor olmanız gerekir. Kendinize bugüne kadar sınavın ne kadar önemli olduğunu söylerseniz söyleyin bu söylem gireceğinizin "sadece bir sınav" olduğu gerçeğini göz ardı ettirmemeli. Çoğu öğrenci ailesinin ve çevrenin beklentilerini, ailesine ekonomik yük olduğunu, bir yıl daha aynı strese katlanamayacağı düşüncesi ile sınava normal olanın çok çok üzerinde anlamlar yükler: "dünyanın sonu", "kazanamazsam biterim", "ailemin suratına nasıl bakarım", "Ayşe, Fatma kazanıp da ben kazanamazsam bunu nasıl açıklarım", "dershaneye onca para harcandı, kazanamazsam aileme ne derim", gibi düşüncelerin çoğu zaman sınav performansınıza hiçbir olumlu katkısı olmadığı gibi, gerçekçi düşünceler de değildir. Ne kadar zaman kalmış olursa olsun size düşen o zamanı en verimli şekilde kullanmaktır.

8 EKSİKLERİNİZİ TAMAMLARKEN BÜTÜNÜ GÖRÜN
Sınav taktiği belirleyin. YGS sınavı 160 sorusu ile bütün bir sınavdır. Tercihi ne olursa olsun bütün adaylar testlerin bütününden sorumludurlar. Ancak bu sorumluluk, tercihlerine göre farklı katsayılarla çarpılacağından aday hangi puan türünden tercih yapacaksa önceliği o testlere vermeli. Aday alt testlerin genel sınav puanına katkısını asla göz ardı etmemelidir. Şöyle ki Psikoloji okumak isteyen bir öğrenci için YGS sınavındaki 3 Fen Bilimleri sorusu,1 Türkçe sorusuna eşittir. Aday bu oranlar nispetinde çalışmalarını yönlendirmeli; önceliği kendi alanındaki alt testlere vermelidir ki istediği puanı alabilsin. Bunu yaparken de mutlaka konu eksiği bırakmamalıdır. Bir diğer önemli nokta en başarılı olunan dersten başlanması sınav motivasyonunu artırdığı bilinmektedir. Her sınavda 3 tip soru olduğu söylenir ki bu doğrudur. Birinci tip soru kolay olarak adlandırılabilecek sorulardır ki; adayın heyecanına yenilmemesi durumunda bu soruları çözmesi çok zor değildir. İkinci tip soru orta düzeyde zorluğu sahip sorulardır. 3. tip sorular ise zor olarak adlandırılabilecek sorulardır. Bu durumdan çıkarılacak önemli bir sonuç sınavdaki tüm soruların zor olmayacağıdır. Mutlaka yapabileceğiniz çokça soru vardır.

9 YARDIM ALIN Üniversite giriş sınavı profesyonellik isteyen sınavlardır. Konular ve soruların soruluş biçimi adayların bolca pratik yapma ve eksik konu bırakmamalarını zorunlu kılar. Özellikle son yıllarda soru sayısının artması ile çok daha kapsayıcı sorular gelebilmektedir. Branş öğretmenlerinize anlamadığınız soruları mutlaka sorun. Sınavdan özellikle birkaç gün önce çözülen soruların sınavda karşınıza çıkması sizi bile şaşırtacaktır. O yüzden "bu soru çıkmaz" düşüncesi ile konuları es geçmeyin, sorun, doğrusunu öğrenin.

10 ZAMANA DİKKAT EDİN YGS"de zaman sizi en çok zorlayacak unsurdur. 160 soru için size verilecek 160 dakikanın yetmeme olasılığı vardır. Özellikle Türkçe sorularının uzunluğu ve sınavın bütününden sorumlu olmanız bu riski arttırır. Adayların üzerine düşen öncelikle bugüne kadar iyi bir okuma alışkanlığı kazanmış olmalarıdır. Fakat sınava günler kala bu yönde bir çaba içinde olmanın etkililiği ve verimliliği tartışmaya açıktır. Bunu yapamasanız bile soru çözme taktiklerinizi mutlaka geliştirin. Çok soru çözmeniz, çözerken de sürelere dikkat etmeniz en önemli tavsiyemizdir. Girdiğiniz deneme sınavlarında sürelere dikkat edin; evde deneme çözerken de her soruya 1 dakikadan fazla süre ayırmayın, bol bol pratik yapın; 160 soruyu 160 dakikaya sığdırın.

11 YAŞAMINIZA DİKKAT EDİN
Yaşam tarzına dikkat etmek çoğu adayın ihmal ettiği çok önemli bir unsurdur. Dengesiz beslenme, spordan uzak durma, kötü alışkanlıklar, aşırı kafeinli içecek tüketimi, uykusuzluk fiziksel yapınızı zorlayacaktır. Düzenli ve yeterli uyku almadığınızda dikkatinizi öğrendiklerinize vermeniz mümkün olamaz; haliyle de boşa kürek çekmiş olacaksınız. Yiyip içtikleriniz vücudunuzun yakıtıdır, bütün besinlerden gereken miktarlarda almalısınız; sebze ve meyveyi mutlaka bolca tüketmelisiniz; çay, kahve gibi içecekleri fazlaca tüketmemeye dikkat etmelisiniz. Vücudun geriliminin azaltılması için spor faaliyetlerine yer vermelisiniz; ara sıra yürüyüşler yapmanız zihinsel dinginlik de sağlayacaktır.

12 TELAFİSİ VAR YGS toplam sınav puanının % 40´ını oluşturur; dolayısı ile telafisi mümkündür. Tekli sınava göre ikili sınav sisteminin en önemli avantajı budur. Sınav profesyonellik isteyen bir süreçtir. Ciddi bir maça hazırlanan sporcu ciddiyeti ile yaşamınıza, kondisyonunuza ve moral-motivasyonunuza dikkat etmelisiniz. Her durumda o sınava tek başınıza gireceksiniz. O yüzden tek güç kaynağınıza yani kendinize güvenin; bu güven tek başına sınavınızın % 20 iyi geçmesini sağlayacaktır.

13 Çıkmış Soruları Çözün Çıkmış Soruları Çözmekle; 1. Sınavda hangi konulardan soru geldiğini, 2. Soruların üslubunu, 3. Soruların mantığını, 4. Soruların soruluş tarzını, 5. Soruların konulara göre dağılımını, 6. Konuların önem derecelerini, 7. Hangi konulardan ne tip soruların sorulabileceğini, 8. Soruların zorluk ve kolaylık oranlarını, tespit edebilirsiniz.

14 Bugün kim olduğumuz dünkü tercihlerimizin sonucudur.
Yarın kim olacağımız ise, bugünkü kararlarımızın sonucu olacaktır. Çıktığınız bu ÖSS yolculuğunda hepinize başarılar…


"SINAVA HAZIRLIK SÜRECİNDE ÖĞRENCİLERİMİZE" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları