Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Www.hazirslayt.com SINAV KAYGISI. www.hazirslayt.com Sınav Kaygısı  Bir sınav öncesinde, sırasında ya da sonrasında duyulan endişe, korku ve rahatsızlıktır.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Www.hazirslayt.com SINAV KAYGISI. www.hazirslayt.com Sınav Kaygısı  Bir sınav öncesinde, sırasında ya da sonrasında duyulan endişe, korku ve rahatsızlıktır."— Sunum transkripti:

1 www.hazirslayt.com SINAV KAYGISI

2 www.hazirslayt.com Sınav Kaygısı  Bir sınav öncesinde, sırasında ya da sonrasında duyulan endişe, korku ve rahatsızlıktır.

3 www.hazirslayt.com Sınav Kaygısı  Hemen hemen herkes bu kaygıyı bir miktar hisseder.

4 www.hazirslayt.com Fiziksel Belirtiler  Mide kasılması/bulanması,  Baş ağrıları,  Ağız kuruması,  Çarpıntı

5 www.hazirslayt.com ZİHİNSEL BELİRTİLER  Kesin başaramayacağım!  Herkes bu sınava benden daha fazla çalıştı!

6 www.hazirslayt.com DUYGUSAL BELİRTİLER  Yoğun endişe,  Gerginlik,  Tolerans azalması,  Korku gibi

7 www.hazirslayt.com SINAV KAYGISI İLE BAŞETMEK İÇİN NELER YAPILABİLİR?

8 www.hazirslayt.com Sınavdan Önce:  Sınava iyi hazırlanmak  Dersleri düzenli olarak takip etmek,  Etkin bir çalışma programı yapmak ve uygulamak,  Tekrar yapmak,  Sınavda sizden neler beklendiğini bilmek ve ona göre hazırlanmak

9 www.hazirslayt.com Sınav Sırasında: Yönergeyi dikkatlice okuyun. Zamanınızı ayarlayın. Eğer bir soruyu yapamıyorsanız, atlayın ve devam edin. Diğerleri kağıtlarını geri veriyorlarsa panik olmayın. İlk bitirene ödül yok.

10 www.hazirslayt.com Sınav Sonrasında:  Sınav nasıl geçerse geçsin elinizden geleni yaptığınız ve denediğiniz için kendinizi ödüllendirin ve hoşunuza gidecek bir şeyler yapın.

11 www.hazirslayt.com TEKNİK # 1 GEVŞE VE RAHATLA

12 www.hazirslayt.com RAHATLAMA TEKNİĞİ  Öncelikle rahatsız edilmeyeceğiniz bir yeri tercih edin.  Sandalyenizde rahatça oturun. İstiyorsanız gözlerini kapatın.  Hiçbir şey düşünmemeye çalışın.  Yavaş ve derin bir şekilde burnunuzdan nefes alın ve ağzınızdan verin.  Vücudunuzdaki kasları gerin ve gevşetin. Yüzünüzden başlayın, ayaklarınıza doğru ilerleyin.

13 www.hazirslayt.com TEKNİK # 2 KAYGINI KONTROL ET

14 www.hazirslayt.com KAYGI KONTROLÜ  Olumsuz düşüncelerden ve iç konuşmalardan kurtul  Evet bu zor bir sınav; elimden geleni yapacağım; düşük bir not alırsam bir dahaki sefer daha iyi yapmaya çalışacağım.“ şeklinde düşün..

15 www.hazirslayt.com


"Www.hazirslayt.com SINAV KAYGISI. www.hazirslayt.com Sınav Kaygısı  Bir sınav öncesinde, sırasında ya da sonrasında duyulan endişe, korku ve rahatsızlıktır." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları