Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MELBOURNE(AVUSTRALYA)  Nüfus: 4.35 Milyon  Kişi Başına Düşen Milli Gelir: 39.699 Dolar  Para Birimi: Avustralya Doları  1 AUD = 1.95157 TRY  Fast.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MELBOURNE(AVUSTRALYA)  Nüfus: 4.35 Milyon  Kişi Başına Düşen Milli Gelir: 39.699 Dolar  Para Birimi: Avustralya Doları  1 AUD = 1.95157 TRY  Fast."— Sunum transkripti:

1

2 MELBOURNE(AVUSTRALYA)

3  Nüfus: 4.35 Milyon  Kişi Başına Düşen Milli Gelir: 39.699 Dolar  Para Birimi: Avustralya Doları  1 AUD = 1.95157 TRY  Fast Food: 6-8 Dolar  Ortalama Restoran Fiyatları: 16-25 Dolar  Topluma Taşıma(Metro,Otobüs): 3.4 Dolar

4 İKLİM  Melbourne ’ nin ılıman iklimi ve buna bağlı şekillenen hayat tarzı herkes için çekici olmuştur.  Güneşli havaların çokluğu insanlar üzerinde olumlu bir psikolojik etki yaratmakta ve bu sosyal hayatın her anına yansımaktadır.

5 YÜKSEK HAYAT STANDARDI  Dünyanın en yaşanılır ilk 10 şehri arasında 1. sırada Melbourne yer almaktadır.  Modern şehircilik anlayışı, toplumun geneline sunulan gelişmiş sağlık desteği ve sosyal hizmetler ile ülke genelindeki mevcut yüksek hayat standardı sayesinde Melbourne dünyada en yaşanılası kentler arasında başlarda gelmektedir.

6 SPOR KENTİ  Avustralya'nın spor kenti olarak adlandırılan Melbourne, ülkenin büyük spor müsabakalarına ev sahipliği yapmaktadır. GÜVENLİ YAŞAM  Melbourne güvenlik, sosyal uyum, insan hakları, gündelik yaşam giderleri ve çevreye duyarlılık kriterleri açısından son yıllarda sürekli olarak dünyanın ilk 10 şehri arasında yer almayı başarmaktadır.

7

8  Nüfus: 2.186.936  Kişi Başına Düşen Milli Gelir: 39.057 Dolar  Para Birimi: Kanada Doları  1 CAD = 2.0382 TRY  1 Ekmek: 3.44 Kanada Doları  Fast Food: 8-10 Kanada Doları  Toplu Taşıma Ortalama Olarak: 2.8 Kanada Doları

9 KÜLTÜREL  Farklı etnik grupların bir arada yaşadığı kozmopolit bir kenttir. Bu yüzden çok farklı kültürlerin etkileşimi bu kenti kültür açısından zengin kılmaktadır.  Nüfusun çoğunluğu Çinlilerden oluşmaktadır.

10 ÇEVRE OLARAK VANCOUVER  Hemen hemen her yerde yeşil alanın bulunduğu ve hatta şehir merkezinde de parkların oluşturduğu güzel bir doğa ile uyumlu bir kenttir.  Kent sakinlerinin de çevreye duyarlı olduğu gibi çevreyi kirletmenin ağır cezaları olan kenttir.

11 EĞİTİM  Dünyanın en ileri düzeyde eğitim veren üniversitelerinden biri olan University Of British Columbia bu kente eğitim alanında önemli gelişmeler sağlamaktadır. TRAFİK  Izgara şeklinde tasarlanan cadde ve sokaklarıyla trafik sorununu sıfıra indiren kenttir.

12

13  Nüfus: 988.195 fakat 1 Milyonu geçtiği belirtiliyor.  Kişi Başına Düşen Milli Gelir: 39.057 Dolar  Para Birimi: Kanada Doları  1kg Domates : 4.18 Dolar  Fast Food: 8-10 Dolar  Toplu Taşıma: 2.4 Dolar

14 EKONOMİK AÇIDAN  Dünyanın en zengin bölgelerinden kabul edilmektedir.  Bu kent petrol üretimi açısından gelişmiş ve kent petrol şirketleriyle dolmuştur. Petrol şirketlerinin sağladığı istihdam kentleşme için önemlidir.  Ayrıca kent, ülkenin en pahalı emlak piyasalarından birine sahip olmasıyla tanınmaktadır.

15 Çevre  Kenti, yeşil alan ve parklar çevrelemektedir.  Kent içerisinde olan Calgary Milenium Park kentin nabzının attığı yer sayılmaktadır.

16 Eğitim  Vancouver’dan sonra Kanada’da eğitim alanında 2. sıraya gelen University Of Calgary bu kente eğitim alanında önemli katkılar sağlamaktadır. Alt Yapı  Calgary kışın ardından karların erimesiyle sele teslim olan bir kenttir. Bu yüzden alt yapı sorununu tam anlamıyla çözememiştir.

17

18  Nüfus: 1,291,666  Kişi Başına Düşen Milli Gelir: 39.699 Dolar  Para Birimi: Avustralya Doları  Ekmek: 2.90 Avustralya Doları  Toplu Taşıma Ortalama Olarak 3.30 Avustralya Doları  Restoranda ortalama yemek : 20-30 Avustralya Doları

19 EKONOMİ  Adelaide otomobil, lastik, çelik, kimya, şeker fabrikaları ve petrol rafinerileri ile önemli bir sanayi kentidir.  Çevresinde ki verimli alanlarda özellikle elma ve koyun yetiştiriciliği yapılmaktadır.  Ekonomi açısından refaha ulaşmış ve sanayisini tamamlamış bu kenti nehir kuzey tarafı ticaret merkezleri ve güney tarafını konut semtleri olarak ikiye ayırmıştır.

20 KÜLTÜR  Kent ayrıca önemli bir kültür ve sanat merkezidir.  Adelaide Festival Merkezi’nde, iki yılda bir Adelaide Sanat Festivali düzenlenir.  Güney Avustralya Müzesi’nde, dünyanın en büyük yerli halklar sanat koleksiyonu sergilenir.

21 YAŞAM STANDARDI  Güçlü bir ekonomiye ve kültür açısından zengin olan bu kent yaşam standartlarını da yüksek kılmaktadır.  Adelaide kenti de kozmopolit kent olarak tanımlanmaktadır.  Ek olarak kardeş şehri İzmir’dir.

22 ÇEVRE  1836’da kurulan, adı William IV’ün eşi kraliçe Adelaide‘den kaynaklanan kent, düzgün, ferah bir plana göre tasarlanmıştır; tam ortasından geçen Torres ırmağıyla ikiye ayrılır.  Irmak boyunca yeşil bir park kuşağı uzanır; ayrıca kent merkezide yeşil bir kuşakla çevrilmiştir.

23

24  Nüfus: 4.576 Milyon  Kişi Başına Düşen Milli Gelir: 39.699 Dolar  Para Birimi: Avustralya Doları  Herhangi bir restoranda içmeden yemek yemenin bedeli $20 – $50  Toplu taşıma için kullanılan Opal Card haftada $40  Ayrıca Sidney halkının en çok tükettiği tatlardan olan kanguru eti çok doğal ve faydalı bir ettir.

25 EKONOMİ  Ticaret merkezi, limanları, sanayisi ve turizmiyle Avustralya ekonomisine büyük katkıları olan bu kent başkent olmasa bile Avustralya’nın en önemli ve en eski yerleşim yeridir.  Sanayisini tamamen tamamlamış bu kent artık kültürel açıdan kendine daha fazla bir şeyler katmaya çalışmaktadır.

26 KÜLTÜR  Kentin imajı olarak bilinen Sidney Opera Binası kenti görüntü olarak etkilese de daha çok kültür alanında Sidney’e büyük katkıları olmuştur.  Kültürel mekanlar olarak opera binasını Domain Sanat Galerisi, The Rocks izlemektedir.  Kültürel aktivitelerin ve etkinliklerin bol olduğu yine karşımıza çıkan kozmopolit bir kenttir.

27 YAŞAM STANDARDI  Yüksek gelir düzeyine sahip ve sosyal yaşam olarak etkinlik ve aktivitelerin bol olması bu şehrin yaşam standartlarını yüksek kılmaktadır.  Trafik sorununu metro ve ızgara planı caddeleriyle çözmüş bir kenttir.  Turizmin ve güvenli yaşam olarak tercih edilen kentler arasında yer almaktadır.

28 ÇEVRE  Kraliyet Botanik Bahçeleri Farm Koyu tarafından tamamen çevrelenmiştir.  Kent sakinleri rahatlama ve kafa dinlemek için her zaman burayı tercih etmeleri, çevrenin insanlar üzerinde olumlu etki oluşturmaktadır.  Botanik Bahçeleri Güney Pasifik bitkilerinin muhteşem bir koleksiyonunu barındırmaktadır. Bununla birlikte bir gül bahçesi de bulunmaktadır.


"MELBOURNE(AVUSTRALYA)  Nüfus: 4.35 Milyon  Kişi Başına Düşen Milli Gelir: 39.699 Dolar  Para Birimi: Avustralya Doları  1 AUD = 1.95157 TRY  Fast." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları