Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Kurulum & Yapılandırma

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Kurulum & Yapılandırma"— Sunum transkripti:

1 Kurulum & Yapılandırma
Windows 7 Kurulum & Yapılandırma Fon müziği

2 Genel Değerlendirme Windows 7, eğitim bu hazırlandığı tarihteki en son Windows sürümü olup, resmi yayımlanma tarihi 22 Ekim 2009’dur Vista'nın oldukça geliştirilmiş bir sürümüdür, hatta Windows 7’yi, Vista'nın bitmiş hali olarak tanımlayanlar vardır Bu açıdan eğitime başlamadan önce Vista eğitimine bakmanızı ve varsa eksik bilgilerinizi tamamlamanızı tavsiye ederiz Windows Vista ile gelen ve Windows 7’de aynen devam eden bir çok özellik bu derste incelenmeyecektir Daha çok yeni özelliklere ağırlık verilecektir Windows 7, eğitim bu hazırlandığı tarihteki en son Windows sürümü olup, resmi yayımlanma tarihi 22 Ekim 2009’dur. Windows 7, karşımıza Windows Vista'nın oldukça geliştirilmiş bir sürümü olarak çıkmaktadır. Uzun süredir bilgisayar kullananlar hatırlayacaktır; Windows 98 ile XP arasında geçiş görevi üstlenen Windows Milenium Edition sürümü vardı. 1 yıldan kısa bir hayatı olmuş, bir çok kişi kullansa da memnun kalmamıştır. Yeni özelliklerinden memnun olan kullanıcılar için ise Windows XP kurtarıcı olmuştur. Hem bu yeni özellikler stabil hale gelmiş, hem de yoğun şekilde kullanıcılar bu sisteme geçiş yapmışlardır. Windows Vista ve Windows 7 arasındaki ilişki de buna çok benzemektedir. Bu açıdan Windows 7’yi, Vista'nın bitmiş hali olarak tanımlayan bir çok kişi çıkacaktır. Windows 7 eğitimine direk gelmiş iseniz, öncelikle Vista eğitimine bakmanızı ve varsa eksik bilgilerinizi tamamlanmanızı tavsiye ederiz. Windows Vista ile gelen ve Windows 7’de aynen devam eden bir çok özellik bu derste incelenmeyecektir. Bunun yerine daha çok yeni özelliklere ağırlık verilecektir.

3 Windows 7 Hakkında Windows 7, NT tabanlı işletim sistemlerinin yedincisidir Windows 7'nin sistem çekirdeği NT 7.0 değil NT 6.1 olup Windows Vista teknolojilerini baz almaktadır Yenilenen arayüz, sadece görüntüde kalmayıp, kullanım kolaylığı açısından çok sayıda pratik özellikler de getirmektedir Yeni görev çubuğu sayesinde Vista'dan görünüm ve işlevsellik olarak önemli biçimde farklılaşmıştır Windows 7, NT tabanlı işletim sistemlerinin yedincisidir. Windows Vista hem altıncı sürümdü, hem de çekirdek numarası 6.0 idi. Windows 7'nin sistem çekirdeği NT 7.0 değil NT 6.1 olup Windows Vista teknolojilerini baz almaktadır. Bu numaralandırma da Windows Vista – 7 ilişkisine dair az önce yaptığımız değerlendirmeyi desteklemektedir. Windows 7’nin en çok ses getiren özelliği şüphesiz yenilenen arayüzdür. Ancak bu yenilenen arayüz, sadece görüntüde kalmayıp, kullanım kolaylığı açısından çok sayıda pratik özellikler getirmektedir. Yeni görev çubuğu sayesinde Vista'dan görünüm ve işlevsellik olarak önemli biçimde farklılaşmıştır. Bu yeniliklerden bazıları, eski kullanıcıların bazı alışkanlıklarını değiştirme zorunluluğu getirecek düzeydedir.

4 Temel Yenilikler Windows 7, Vista'nın eksik kaldığı yanları gidermenin yanı sıra, daha az sistem kaynağı kullanma vaadi ile çıkmıştır Microsoft'un ön plana çıkarttığı özellikler; Gelişmiş grafik kullanıcı arayüzü ve masaüstü yön bulma Windows Search Internet Explorer 8 Windows Media Player 12 Windows Media Center HomeGroup (Özel Şifreli Network) Çoklu aygıtla ReadyBoost Daha kullanışlı UAC Windows 7, Vista'nın eksik kaldığı yanları gidermenin yanı sıra, daha az sistem kaynağı kullanma vaadi ile çıkmıştır. Microsoft'un Windows 7 tanıtımında ön plana çıkarttığı özellikler ise şunlardır: Gelişmiş grafik kullanıcı arayüzü ve masaüstü yön bulma… Windows arama fonksiyonları… Her ne kadar Windows 7’den önce çıkmış olsa da bütünleşik özellikleri ile Internet Explorer 8… Windows Media Player 12 ve Windows Media Center…. Windows 7’ye özel şifreli network olan HomeGroup uygulaması… Çoklu aygıtla ReadyBoost yapabilme… Daha kullanışlı hale getirilmiş kullanıcı hesabı denetimi. Windows 7 aslında bunlardan çok daha fazlasını sunmaktadır. Bazı şeyleri eğitimlerden asla alamazsınız; bizzat o sistemi kullanmalı, sistemin yeteneklerini kendi kullanım yöntemlerinize göre sınamalısınız.

5 Windows 7 Sürüm Stratejileri
Vista'da belli sürümlerde olan özellikler daha pahalı bir sürümde bulunmayabiliyordu Windows 7 sürümleri ise birbiri üzerine yükselir Böylece daha üst bir sürüm aldığınızda kaçırdığınız bir özellik olmaz Microsoft, iş yerleri için artık Business tabirini kullanmayı bırakarak Professional etiketine geri dönmüştür Windows sürüm stratejileri bu Windows sürümünde de değişikliğe uğramıştır. Aslında Vista ile gelen çok farklı sayıda ve özellikte sürüm çıkartma işi biraz daha eski sisteme yaklaşacak şekilde düzene alınmıştır. En önemli değişim olarak Vista'da belli sürümlerde olan özellikler daha pahalı bir sürümde bulunmayabiliyordu. Windows 7 sürümleri ise birbiri üzerine yükselir. Böylece daha üst bir sürüm aldığınızda kaçırdığınız bir özellik olmamaktadır. Örneğin Vista'da ebeveyn denetimleri uygulaması sadece Home sürümlerde bulunurken, daha üst sürümler bu özellikten faydalanamıyordu. Kurumsal alanda pek kullanılmayacak olsa da alt bir sürümde var olduğu için, Windows 7’nin tüm sürümlerinde ebeveyn denetimleri bulunmaktadır. Bu açıdan verdiğiniz paranın karşılığını daha fazla almış olmaktasınız. Microsoft kafa karıştırıcı isimlerden de bir miktar vazgeçmiştir. İş yerleri için artık Business tabirini kullanmayı bırakarak, daha kabul görmüş Professional etiketine geri dönmüştür. Bir çok teknisyenin Vista Business sürümünü, Vista’nın Pro’su olarak tanımlamaya devam ediyor olması, bu kararın doğru olduğunu göstermektedir.

6 Windows 7 Sürümleri Starter: Sadece yeni bilgisayarlarla birlikte verilecek olup, aynı anda en fazla 3 adet uygulama çalışmasına izin vermektedir Home Premium: Ev kullanıcıları sürümü… Ev kullanıcıları için Vista’daki gibi 2 ayrı sürüm yoktur Professional: İş ve kurumsal kullanıcıların sürümü… Ultimate: Tüm özellikleri barındıran en üstü sürüm… Windows 7 Ultimate'in, Vista’daki gibi ekstra özellikler paketi yoktur Farklılık Olan Özellikler Home Professional Ultimate Windows XP Modu - ü Domain’e Katılma Gelişmiş Yedekleme BitLocker 35 Farklı Arayüz Dili Starter sürümü, tem işlevsel bir işletim sistemi sürümü olarak değerlendirmek çok doğru olmaz. Sadece yeni bilgisayarlarla birlikte verilecek olup, aynı anda en fazla 3 adet uygulama çalışmasına izin vermektedir. Vista’da 5 olan asıl Windows sürümleri Windows 7’de 3’e inmiştir. Home Premium ev kullanıcıları için olan tek sürümdür. İş ve kurumsal kullanıcıların sürümü ise az önce bahsettiğimiz gibi Windows 7 Professional olarak karşımıza çıkar. Ultimate ise, yine tüm özellikleri barındıran en üst sürümdür. Ultimate sürümün farklı olarak sadece 2 özelliği bulunmaktadır. BitLocker ve çoklu arayüz desteği. Çoklu arayüz desteği, eğer kendi dilinizde kurulmuş bir Windows sürümü kullanıyorsanız bir kayıp sayılmaz. Bu açıdan Ultimate sadece BitLocker özelliğini kullanacaksanız anlamlı görünmektedir. Ayrıca Windows 7 Ultimate'in, Vista’daki gibi ekstra özellikler paketi olmayacaktır.

7 Windows 7 Yükseltme Programı
Yakın zamanda Microsoft ile ortaklaşa yürüttükleri bir program ile bir çok üretici Windows 7 yükseltmeli bilgisayarlar sattılar Bu sayede ölü Vista yatırımı yapmak istemeyen kullanıcıların, bilgisayar alımlarını ertelememesi sağlandı Özellikle yerli bir çok notebook üreticisi bu ürünleri satmıştır Yakın zamanda Microsoft ile ortaklaşa yürüttükleri bir program ile bir çok üretici Windows 7 yükseltmeli bilgisayarlar sattılar. Bu sayede Windows 7’nin çıkmasına yakın Vista yüklü bilgisayar almak istemeyen kullanıcıların bilgisayar alımlarını ertelememesi sağlandı. Özellikle yerli bir çok notebook üreticisi bu ürünleri satmıştır. Bu üreticiler Windows 7’nini resmi olarak çıkması ile beraber kullanıcıların Windows yükseltmesi yapmalarını sağlayacaklardır.

8 Sistem Gereksinimleri
Windows 7 sistem gereksinimi Vista’dan daha düşüktür… Tam fonksiyonel çalışmak için minimum; 1 GHz CPU, 1 GB RAM, 128 MB VGA, DirectX 9, 20 GB HDD Önerilen; 2 GHz CPU, 3 GB RAM, 1 GB VGA, DirectX 10.5, 80 GB HDD Windows 7 sistem gereksinimi Vista’dan daha düşüktür. Vista’yı çalıştırdığınız bir donanımda Windows 7’yi doğal olarak sorunsuz çalıştırmanız beklenmektedir. Hatta daha fazla performans bile elde edebilirsiniz. Her ne kadar düşük konfigürasyonlara izin verse de Windows 7’yi tam fonksiyonel çalışmanız için minimum; 1 GHz CPU, 1 GB RAM, 128 MB ekran kartı, DirectX 9 desteği ve 20 GB sabit disk alanı gerekecektir. Performanslı kullanım için ise tavsiyemiz yine 2 GHz CPU, 3 GB RAM, 1 GB ekran kartı, DirectX 10.5 desteği ve 80 GB sabit disk alanıdır. Eğer daha fazla bellek ihtiyacınız var ise 64 Bit sürümünü kullanmanız zorunludur. Microsoft, bir aygıt veya uygulama satın alırken "Compatible with Windows 7" logosunun aranmasını istemektedir. Henüz bir çok yazılım ve donanımda bunu göremeyebilirsiniz. Ancak yakın zamanda oldukça yaygınlaşacaktır.

9 Yükseltme Seçenekleri
Kurulum öncesinde bilgisayarınızın Windows 7’ye hazır olup olmadığını ücretsiz bir Microsoft yazılımı ile sınayabilirsiniz 32 bit bir Vista, sadece 32 bit Windows 7’ye yükseltilebilir Zorunlu olmadığı sürece temiz kurulum yapmanızı tavsiye ediyoruz Yükseltme işlemi çok uzun süre alabilmektedir Upgrade Edilebilme Home Professional Ultimate XP (Tüm Sürümler) - Vista Home Basic ü Vista Home Premium Vista Bussines Vista Enterprise Vista Ultimate Kurulum öncesinde bilgisayarınızın Windows 7’ye hazır olup olmadığını ücretsiz bir Microsoft yazılımı ile sınayabilirsiniz. Bu yazılım size bir olası yükseltme ve ihtiyaçlar raporu sunacaktır. Yükseltme seçeneklerini incelerken unutmamanız gereken en önemli şey, 32 bit bir Vista kurulumunu, sadece 32 bit Windows 7’ye yükseltilebileceğinizdir. 32 bit’den 64 bit’e yükseltme yaparak geçemezsiniz. Her işletim sistemi kurulumunda olduğu gibi zorunlu olmadığı sürece temiz kurulum yapmanızı tavsiye ediyoruz. İnternetteki ilk Windows 7 incelemeleri, yükseltme işleminin saatler olarak ifade edilecek şekilde çok uzun süre alabildiğini göstermektedir.

10 Kurulum Ekranları Vista’da kullanılan kurulum ekranları ile aynı altyapı geçerlidir Vista’da yükseltme işlemi yapmak için kurulum işleminin Windows ortamından başlatılması gerekiyordu Windows 7’de DVD kurulumunda da yükseltme yapılabilir Ürün anahtarı girişi, kurulumun son aşamalarına alınmıştır Windows 7’de, Vista’da kullanılan kurulum ekranları ile aynı altyapı geçerlidir. Farklı olarak Vista’da yükseltme işlemi yapmak için kurulum işleminin Windows ortamından başlatılması gerekiyordu. Windows 7’de DVD kurulumunda da yükseltme yapılabilir. Ancak tekrar hatırlatalım; en iyi yol, gerekli yedeklemeleri alıp, temiz kurulum yapmaktır. Daha önce ilk aşamalardan çıkan ürün anahtarı girişi, Windows 7’de kurulumun son aşamalarına alınmıştır.

11 Kurulum Ekranı Disk İşlemleri
Disk işlemleri Vista ile tamamen aynıdır Yeni bir durum olarak, Windows 7, 100 MB’lık bir disk bölümünü “sistem” etiketi adı altında ayırmaktadır Bu bölüm sistem kurtarma konsolu, komple sistem yükleme ve BitLocker gibi uygulamalar tarafından kullanılır Disk işlemleri tek bir nokta dışında Vista ile tamamen aynıdır. Yeni bir durum olarak, 100 MB’lık bir disk bölümünü “sistem” etiketi adı altında ayırmak istemektedir. Bazı durumlarda bunu size öneri olarak sunmakta, bazı durumlarda da otomatik olarak yapabilmektedir. Bu bölüm sistem kurtarma konsolu, komple sistem yükleme ve BitLocker gibi uygulamalar tarafından kullanılmak üzere ayrılır. Eğer çok çok ciddi bir yer probleminiz yok ise bu bölümü oluşturmasına izin verin ve sonradan silmeyin. İleride sizin için kritik kurtarma operasyonları yapmanızda yardımcı olabilecektir.

12 Kurulum Süreci Süreç sırasında bilgisayarınız 2 defa yeniden başlatılacaktır Kurulum sürecinin ilerleme aşamalarında bir değişiklik yoktur. Süreç sırasında bilgisayarınız 2 defa yeniden başlatılacaktır. İlk yeniden başlatma sonrasında sizi bekleyen tek sürpriz, siyah yükleme ekranında yer alan ışık animasyonlu Windows logosudur. Ayrıca bu ekranda yükleniyor ifadesinin dışında arada daha açıklayıcı metinler de görüntülenmektedir.

13 İlk Performans Testi Windows 7’de puana göre Aero aktif edilmesi iptal edilmiştir Bunun yerine WDDM sürücü yeteneği dikkate alınmaktadır Windows Display Driver Model / Yeni görüntü sürücüsü modeli Buna bağlı olarak sistem kurulumunda derecelendirme yapılmaz; sadece WDDM sürücü yeteneği sınanır İlk kullanım için, sürücülerin de kurulu olmaması sebebiyle uzun süren test işlemi yerine daha hızlı bir inceleme yapılır Windows 7’de puana göre Aero aktif edilmesi iptal edilmiştir. Vista sisteminizi sınamış ve Aero desteği vermemiş olsa bile, bir arka kapıdan giderek sistem puanını elle değiştirebiliyordunuz. Her ne kadar performanslı olmasa da, bu süreç sonucunda Aero desteği standart dışı şekilde aktif duruma gelebiliyordu. Windows 7, Aero için puan yerine doğrudan WDDM sürücü yeteneğe bakmaktadır. Buna bağlı olarak sistem kurulumunda uzun süren sistem derecelendirilmesini yapmaz; sadece WDDM sürücü yeteneği sınar. Bu sayede ilk kullanım için, sürücülerin de kurulu olmaması sebebiyle çok uzun sürebilen test işlemi yerine daha hızlı bir inceleme yapılır. Ancak sisteminizin sağlıklı bir yapıda emin olmanız için sonradan bu performans testini çalıştırmanızı tavsiye ederiz. Çünkü bir test bir çok açıdan sisteminizi kullanmakta ve olası bir problemin ortaya çıkmasını sağlayabilmektedir.

14 Kişisel Bilgilerin Tanımlanması
Kurulumun ilk aşamasında, süreç içinde gerekecek kullanıcı tercihleri alınır, sürecin sonunda ise kişisel bilgiler istenir Vista kurulumunda düzene giren, hesap ve bilgisayar ismi tanımlaması, daha da basit ve anlaşılır hale gelmiştir Kurulum bilgisayar ismi konusunda sizi yönlendirmeye çalışır Kurulumun ilk aşamasında, süreç içinde gerekecek kullanıcı tercihleri alınır, sürecin sonunda ise kişisel bilgiler istenir. Vista kurulumunda düzene giren, hesap ve bilgisayar ismi tanımlanası, Windows 7’de daha da basit ve anlaşılır hale gelmiştir. Kurulum bilgisayar ismi konusunda sizi yönlendirmeye çalışır. Ekran ilk açıldığında kullanıcı adı kısmı boş gelirken, bilgisayar adı kısmında “Bilgisayar” kelimesi yazılıdır. Kullanıcı adınızı yazmaya başladığınız anda ise, bilgisayar adı buna uygun olabilecek en yakın biçimde değişir. Örneğin iki kelimeden oluşan bir isim girdiğinizde, bilgisayar adı önerisinde boşlukları kaldırır. Yani kurulum yazılımı kullanıcı adınıza uyumlu bir bilgisayar adı önermeye çalışır. İsterseniz başka bir bilgisayar adı girme şansınız da elbette vardır.

15 Hesap Şifresi ve Ürün Anahtarı
Hesap ve bilgisayar adının ardından oturum şifresi belirlenir Bir sonraki ekranda Windows ürün anahtarı istenir; ancak boş bırakmanız durumda herhangi bir uyarı verilmez Windows 7’nin ilk RC sürümleri, özel bir komut ile deneme süresini 3 defa 1 ay süreyle uzatmanıza izin verir Oturum şifresi, hesap ve bilgisayar adının ardından belirlenir. Şifre ile ilgili daha fazla yönlendirme vardır; ne yaptığınızı doğru biçimde algılamanız sağlanır. Bir sonraki ekranda ise Windows ürün anahtarı istenir; ancak boş bırakmanız durumda herhangi bir uyarı verilmez. Vista’da görülmüştür ki; kullanıcılar ürün anahtarlarını daha çok Windows kurulduktan sonra girmektedir. Kullanıcılar önce sistemlerinin sağlıklı biçimde çalıştığından emin olma, ürün anahtarı ve aktivasyon işlemlerine ise sonra bakma eğilimindedir. Windows 7’nin lansman öncesinde dağıtılan ilk karar sürümleri, özel bir komut ile deneme süresini 3 defa 1 ay süreyle uzatmanıza izin verir. Bu tamamen yasaldır. Bu sayede Windows 7 deneyiminizi 4 ay süreyle ücretsiz olarak edinebilirsiniz. Sanırız Microsoft alıştıktan sonra geriye dönmek istemeyeceğinizi biliyor.

16 Kurulum Sürecinin Tamamlanması
Vista kurulumunda olduğu gibi kurulum süreci size son olarak otomatik güncelleştirme tercihinizi ve tarih ayarlarınızı sorar Eğer kurulum süreci bir ağ denetleyicisi algılamış ise, bulunduğunuz ağ ortamı da sorulacaktır Eğer ev ağı seçerseniz, bazı yeni özelliklerle karşılaşacaksınız Vista kurulumunda olduğu gibi kurulum süreci size son olarak otomatik güncelleştirme tercihinizi ve tarih ayarlarınızı sorar. Eğer kurulum süreci bir ağ denetleyicisi algılamış ise, bulunduğunuz ağ ortamı da sorulacaktır. Eğer ev ağı seçerseniz, bazı yeni özelliklerle karşılaşacaksınız. Windows 7’nin yeni “Ev Grubu” özelliği size bir şifre verip bunu kaybetmeyin uyarısı verebilir. Panik yapmayın. Bu özelliği istediğiniz gibi yönetmek mümkündür. İlerleyen slaytlarda bu konuya tekrara değineceğiz.

17 Karşılama Ekranı ve Masaüstü Görünümü
Vista’da gelen “başlarken” ekranı, artık açılışta gelmemekte Başlat menüsünden isterseniz ulaşabiliyorsunuz Windows 7’de bir çok işlev genel olarak aynı yerdedir; ancak görsel sunum şekilleri son derece farklılaşmıştır İlk göze çarpan şey; büyüyen ve farklılaşan görev çubuğudur Windows 7’de daha eski sürümlere göre büyük öğeler kullanılmasının en önemli nedeni, geliştirilmiş dokunmatik ekran desteğidir Vista’da gelen “başlarken” ekranı, artık açılışta gelmemektedir. Başlat menüsünden isterseniz bu işleve yine de ulaşabiliyorsunuz. Ancak açılışta ısrarla bu veya bunun gibi ekranın gelmeye çalışmaması, Windows 7’nin eski kullanıcı deneyimlerine daha fazla dikkat ettiğini gösteriyor. Zira bir çok kullanıcı için gereksiz bir kapatma hareketinden daha fazlasını ifade etmemekteydi. Windows 7’de bir çok işlev genel olarak aynı yerdedir; ancak görsel sunum şekilleri son derece farklılaşmıştır. İlk göze çarpan şey; büyüyen ve farklılaşan görev çubuğudur. Windows 7’de daha eski sürümlere göre büyük öğeler kullanılmasının en önemli nedeni, geliştirilmiş dokunmatik ekran desteğidir. Ayrıca büyüyen monitör boyutları, klasik kullanıcılar da bu açıdan rahatsız olmasını önlemektedir.

18 Aygıt Sürücüleri ve Windows Güncellemeleri
Windows’un yeni ve cazip özelliklerine dalmadan önce ilk işiniz, her Windows kurulumunda olduğu gibi aygıt sürücülerini kurmak ve Windows güncellemelerini yapmak olmalıdır Windows 7, Vista’ya göre daha başarılı sürücü desteği sağlar Windows’un yeni ve cazip özelliklerine dalmadan önce ilk işiniz, her Windows kurulumunda olduğu gibi aygıt sürücülerini kurmak ve Windows güncellemelerini yapmak olmalıdır. Bu aşamalar için değişen bir şey yoktur. Sadece Windows 7, Vista’ya göre daha başarılı sürücü desteği sağlamaktadır. Windows Vista ile uyumlu olan sürücülerin büyük çoğunluğu Windows 7 için de geçerlidir. Ancak bir çok firma hızlı bir şekilde Windows 7 sürücülerini sunmaktadır. Mutlaka donanım üreticilerinin web sitelerinden yeni sürücü olup olmadığını kontrol edin.

19 Aygıtlar ve Yazıcılar Yönetimi
Windows 7, alışılmadık bir "Aygıtlar ve Yazıcılar" ekranı sunar Bu görünümde bilgisayarınız ve entegre bileşenleri bir aygıt olarak listelenirken, diğer harici bileşenler ayrıca gösterilir Tüm harici aygıtların tek bir noktadan yönetilmesi amaçlanmıştır Bu ekranda mevcut aygıtların daha iyi seçilmesi için, orijinal aygıt fotoğraflarının internet üzerinden elde edilmesine çalışılır Windows 7, alışılmadık bir "Aygıtlar ve Yazıcılar" ekranı sunar. Eskiden sadece yazıcıların listelendiği ekranda bilgisayarınız ve entegre bileşenleri bir aygıt olarak listelenirken, diğer harici bileşenler ayrıca gösterilir. Amaç, tüm harici aygıtların tek bir noktadan yönetilebilmesidir. Bu ekranda mevcut aygıtların daha iyi seçilmesi için, orijinal aygıt fotoğraflarının internet üzerinden elde edilmesine çalışılır.

20 Gadget’lar Gadget'lar artık kenar çubuğunun bir parçası değildir
Kenar çubuğu uygulaması kaldırılmıştır Onlar artık birer masaüstü aracı olarak tanımlanır Gadget yönetimi, masaüstü sağ tuş menüsüne alınmıştır Windows + G tuş bileşimi araçları pencerelerin önüne getirir Vista ile hayatımıza giren Gadget'lar artık kenar çubuğunun bir parçası değildir. Daha doğrusu Windows 7’de kenar çubuğu uygulaması kaldırılmıştır. Onlar artık birer masaüstü aracı olarak tanımlanır ve masaüstünde istediğini her yerde kullanılabilirler. Yapışkan notlar aracı Windows 7 için kaldırılmış, ayrı bir yazılım olarak donatılar dizinine alınmıştır. Ayrıca şu anda Windows 7 destekleyen araç sayısı son derece azdır; elbette doğal olarak hızlı biçimde artacaktır. Yeni bir özellik olarak Windows + G tuş bileşimine bastığınızda, tüm masaüstü araçları pencerelerin önüne gelecektir.

21 Masaüstü Resimleri Windows 7 ile, birden fazla masaüstü resmi seçilip, bunların slayt halinde, belirli aralıklarla dönmesi sağlanabilir Bu yönde hazır temalar bulunmaktadır Her Windows sürümü, kurulum diline göre, kendi ülkesine yönelik bir görsel tema seçeneği bulunur DreamScene özelliği ise Windows 7’de yerleşik olarak yoktur Windows 7 ile, birden fazla masaüstü resmi seçilip, bunların slayt halinde, belirli aralıklarla dönmesi sağlanabilir. Windows 95 zamanlarında ek yazılımlarla yapılan ve sisteme fazladan yük getiren bu işlem, göz sağlığınız açısından daha sağlıklı bir ortam sunar. Belirli aralıklarla hakim renk tonunun yumuşak şekilde değişmesi, gözlerinizin biraz daha az yorulmasını sağlayacaktır. Windows temaları arasında bu yönde hazır temalar bulunmaktadır. Her Windows sürümü, kurulum diline göre, kendi ülkesine yönelik bir görsel tema seçeneği bulundurmaktadır. Türkiye teması, çok başarılı masaüstü fotoğrafları barındırmaktadır. Vista’da sadece Ultimate sürümde bulunan DreamScene özelliği ise Windows 7’de yerleşik olarak yoktur. Bu özelliği geri getiren bir süreç olsa da verimli bir sonuç alamayabilirsiniz.

22 Kişiselleştirme İşlevleri
Masaüstü sağ menüdeki kişiselleştirme seçeneğinin yanına, daha sık erişilebilen ekran çözünürlüğü seçeneği gelmiştir Sonraki masaüstü resmine geçiş seçeneği ise, çoklu masaüstü resmi seçili ise bir sonraki görüntüye geçişi sağlar Çözünürlük ve monitör işlemleri özü itibari ile aynı olsa da, önemli ölçüde farklılaşmıştır Daha çok Tablet PC’ler için gereken görüntü çevirme işlemi de bu ekrana yerleştirilmiştir Masaüstü sağ menüde bulunan kişiselleştirme seçeneğinin yanına, daha sık erişilebilen ekran çözünürlüğü seçeneği gelmiştir. Kullanıcılar görsel özelleştirmeden çok çözünürlük ve ileri seçenekleri kullanmaktadırlar. Bu menüye gelen “sonraki masaüstü resmine geçiş” seçeneği ise, çoklu masaüstü resmi seçili ise bir sonraki görüntüye geçişi sağlar. Çözünürlük ve monitör işlemleri ise özü itibari ile aynı olsa da, önemli ölçüde farklılaşmıştır. Özellikle çoklu monitör yapılandırma işlevleri için Vista’da mobility center üzerinde bulunan yöntemler, Windows 7’de tam olarak kullanılır. Daha çok Tablet PC’ler için gereken görüntü çevirme işlemi de bu ekrana yerleştirilmiştir.

23 Görev Çubuğu Görev çubuğu Windows 7’nin en büyük değişimi ve yeniliğidir Varsayılan olarak gruplama yapılır ve birden fazla pencere açıkken, rahatsız edici bir sistem çubuğu oluşması engellenir Ayrıca metin efektleri gizlenir; sadece büyük simgeler vardır Grup içindeki yeni pencerelerden dosya yükleme ilerlemesine kadar bir çok bildirim, bu tek simge üzerinde gösterilir Gruplamaların üzerine geldiğiniz zaman, grup altında bulunan pencereler için gerçek zamanlı önizleme ekranları çıkar Buradan tıklama yapılmaksızın, önizlemeler üzerinde gezinilirse ekranda da o pencere görünür Daha önce de belirttiğimiz gibi görev çubuğu, Windows 7’nin en büyük değişimi ve yeniliğidir. Bu yeni görev çubuğunda varsayılan olarak gruplama yapılır ve birden fazla pencere açıkken, rahatsız edici bir sistem çubuğu oluşması engellenir. Ayrıca metin efektleri gizlenir. Sadece büyük simgeler vardır. Grup içindeki yeni pencerelerden, dosya yükleme ilerlemesine kadar bir çok bildirim, bu tek simge üzerinde gösterilir. Gruplamaların üzerine geldiğiniz zaman, grup altında bulunan pencereler için gerçek zamanlı önizleme ekranları çıkar. Buradan tıklama yapılmaksızın, önizlemeler üzerinde gezinilirse ekranda da o pencere görünür. Grup içinde birden fazla pencere var ise, tüm pencerelerin önizlemeleri yan yana dizilerek gösterilir.

24 Hızlı Başlat Menüsü Windows 7’de hızlı başlat araç çubuğu kaldırılmıştır Bunun yerine istediğiniz programı, kendi işlevlerine ait sağ tuş menüsü ile görev çubuğuna sabitleme işlevi gelmiştir Sabitlenmiş, yani eski sisteme göre hızlı başlata eklenmiş bir program çalışınca, erişim simgesi görev çubuğuna dahil olur Bu sayede görev çubuğunda daha az yer kaplanmış olur Yıllardır Windows kullanıcılarının vazgeçilmesi olan hızlı başlat araç çubuğu, Windows 7’de kaldırılmıştır. Bunun yerine istediğiniz programı, kendi işlevlerine ait sağ tuş menüsü ile görev çubuğuna sabitleme işlevi gelmiştir. Sabitlenmiş, yani eski sisteme göre hızlı başlata eklenmiş bir program çalışınca, erişim simgesi görev çubuğuna dahil olur. Bu sayede görev çubuğunda daha az yer kaplanmış olur. Resimlerde gördüğünüz masaüstü gösterme simgesi Windows 7’nin bir parçası değildir. Sadece görev çubuğunda sabitlenmiş olan ve yine işlevi masaüstünü göstermek olan küçük bir ek yazılımdır.

25 Gruplama İşlevleri Gruplamada, tutturulmuş bir program da olsa, ilgili gruba ait sadece tek simge görüntülenir Aynı programdan bir tane daha açmanız için en pratik yol, görev çubuğundaki kısayola Shift tuşuna basılı iken tıklamaktır Gruplama yöntemleri, kullanıcı tarafından değiştirilebilir Gruplama işlevinde, başlat menüsüne tutturulmuş bir program dahi olsa, ilgili gruba ait sadece tek simge görüntülenir. Asıl amaç zaten budur. Aynı programdan bir tane daha açmanız gerektiğinde ise en pratik yol, görev çubuğundaki kısayola Shift tuşuna basılı iken tıklamaktır. Gruplama yöntemleri, kullanıcı tarafından değiştirilebilmektedir.

26 Atlama Listeleri Atlama listeleri kavramı, son veya sık kullanılanları ifade eder Başlat menüsünde bir simgeye sağ tıklarsanız, bazı temel işlevlerinin yanında, programla ilgili atlama listesi görüntülenir Excel’in son kullandığınız dosyaları hatırlaması işlevi gibidir İstediğiniz kısayollar, bu listelerde sabitlenebilmektedir Bu işlev başlat menüsündeki kısayollar için de geçerlidir Windows 7’de kullanılan atlama listeleri kavramı, son veya sık kullanılanları ifade eder. Başlat menüsünde bir simgeye sağ tıklarsanız, bazı temel işlevleri ile birlikte, programla ilgili atlama listesi görüntülenir. Bunu örneğin Excel’in son kullandığınız dosyaları hatırlaması işlevi gibi düşünebilirsiniz. Burada her programa ait özel bir atlama listesinin yanında, istediğiniz kısayolların bu listelerde sabitlenebilmesi önemli bir avantajdır. Bu işlev başlat menüsünde bulunan kısayollar için de geçerlidir.

27 Başlat Menüsü Windows 7’de klasik başlat menüsü artık kaldırılmıştır
Bilgisayarı kapama veya yeniden başlatma butonundaki soru işaretleri ortadan kalkmış; en öne kapatma butonu gelmiştir Hızlı arama seçeneği de, gelişmiş olarak devam etmektedir Burada sadece başlat menüsü ve denetim masası içinde arama yaptırmak, az kullanılan uygulamalara bile hızlı erişim imkanı sunar Atlama listeleri ve kullanılabilir bazı işlevlerin gösterilmesi, görev çubuğu simgelerindeki gibi burada da vardır Bir kısayolun üzerinde durakladığınızda bazı alt işlevler veya bağlı kısayollar, sağa doğru genişleyen bir alanda görünür Çok hızlı doküman erişimi sağlar Windows 7’de klasik başlat menüsü seçeneği artık kaldırılmıştır. Başlat menüsünden Vista’da bulunan kapama veya yeniden başlatma butonundaki soru işaretleri ortadan kalkmış; en öne kapatma butonu gelmiştir. Hızlı arama seçeneği de, gelişmiş olarak devam etmektedir. Burada ayarlar ekranından sadece başlat menüsü ve denetim masası içinde arama yaptırmak, az kullanılan uygulamalara bile hızlı erişim imkanı sunar. Tüm programlar menüsünde gezinerek program aramak yerine, bu yakın bölgeye programla ilgili birkaç harf yazmanı bile yeterlidir. Atlama listeleri ve kullanılabilir bazı işlevlerin gösterilmesi, görev çubuğu simgelerinde olduğu gibi buradaki kısayollar için de aktiftir. Bir kısayolun üzerinde durakladığınızda bazı alt işlevler veya bağlı kısayollar, sağa doğru genişleyen bir alanda görünür. Önemli dokümanları bu listelerde sabitlemek, size çok hızlı erişimi imkanı sağlayacaktır.

28 Masaüstünü Göster ve AeroPeek
Hızlı başlatın kalkması ile “masaüstünü göster” seçeneği ekranın en sağına gitmiştir ve burada sabitlenmiştir AeroPeek özelliği ile bu butonun üzerine geldiğinizde tüm açık pencereler şeffaf hale gelir ve masaüstü görünür Simgeye tıklama veya Windows + D tuş bileşimi ile de, klasik "Masaüstünü Göster" süreci gerçekleşir Hızlı başlat bölgesinin kalkması ile “masaüstünü göster” seçeneği de ekranın en sağına gitmiştir ve burada sabitlenmiştir. AeroPeek özelliği ile bu butonun üzerine geldiğinizde, tüm açık pencereler masaüstüne inmeden şeffaf hale gelir ve masaüstü görünür. Bu özellik, pencerelerin konumunu değiştirmeden masaüstü araçlarına hızlıca göz atmak için çok idealdir. Bu simgeye tıklamanız veya Windows + D tuş bileşimini kullanmanız durumunda ise klasik "Masaüstünü Göster" süreci gerçekleşecektir.

29 Hızlı Geçiş ve Önizlemeler
Flip özelliği, Alt + Tab tuş bileşeni ile açık pencerelerde gezinirken, masaüstünde sadece seçili pencereleri gösterir Shake özelliği ise, ekranda birden çok pencere açık iken bir pencerenin sallanması ile, diğerlerini görev çubuğuna indirir Windows + Tab tuşu ile çalışan 3D pencere geçişi yine vardır; ancak özel bir buton yoktur, sadece kısayol ile erişilebilir Windows 7, Aero özelliğinin gücü ile daha başka hızlı geçiş ve önizleme imkanları da sunar. Flip özelliği, Alt + Tab tuş bileşeni ile açık pencerelerde gezinirken, masaüstünde sadece seçili pencereleri gösterir. Böylece geçiş yapmadan bir pencerenin tam içeriğini görmek imkanınız olur. Tabi bu özelliğin devreye girmesi için Tab tuşu geçişlerinde çok kısa mola vermelisiniz. Shake özelliği ise, ekranda birden çok pencere açık iken bir pencerenin sallanması ile, diğerlerini görev çubuğuna indirir. Sadece işiniz olan pencerenin ekranda kalmasını istediğiniz durumlar için son derece idealdir. Vista’da gelen ve Windows + Tab tuşu ile çalışan 3D pencere geçişi Windows 7’de yine vardır. Ancak özel bir butonu yoktur, sadece kısayol ile erişilebilmektedir.

30 Snaps Özelliği Snaps özelliği ile, pencereler yeniden boyutlandırmadan ekranın sağ ve sol bölgesine bloklanabilir Bu sayede karşılaştırılacak 2 ekran, basit 2 sürükleme hareketi ile eşit olarak ekrana yerleştirilebilir Sürükleme ekranın üstüne doğru ise, pencere ekranı kaplar Ayrıca Windows ve yön tuşlarının bileşimleri ile, blok konumları klavye ile de değiştirilebilir Snaps özelliği ise çok daha kullanışlı bir yeniliktir. Bir çok kişi 2 ayrı pencereyi karşılaştırmak için ekranda ele konumlandırma yapar. Bu konumlandırma ve boyutlandırma, aslında kullanıcının geçici olarak kullanacağı özel pencere ayarlarının hatırlanması sorununu da doğurur. Snaps özelliği ile, pencereler yeniden boyutlandırmadan ekranın sağ ve sol bölgesine bloklanabilir. Bu sayede karşılaştırılacak 2 ekran, basit 2 sürükleme hareketi ile eşit olarak ekrana yerleştirilir. Bu işlem, kullanıcının pencere boyut ve konum tercihlerini de değiştirmez. Sürükleme işlemi ekranın üstüne doğru yapılır ise, pencere ekranı kaplar. Pencerelerin kenar bölgelerine geldiğinizde karşınıza çıkan bir kabarcık, sizi bu açından yönlendirir. Aynı zamanda pencerenin kaplayacağı bölge de Aero efekti ile gösterilir. Windows ve yön tuşlarının bileşimleri ile, bloklama konumları klavye ile de değiştirilebilir.

31 Bildirim Simgeleri Windows’ta saatin yanında yer alan simgelerin gizlenmesi işlevi, yukarı doğru bir ok düğmesiyle erişilen alana alınmıştır Burada her simge için bildirimlerin ne şekilde yapılacağına dair özelleştirme yapmanız mümkündür Windows’ta saatin yanında yer alan simgelerin gizlenmesi işlevi, yukarı doğru olan bir ok düğmesiyle erişilen alana alınmıştır. Burada her simge için bildirimlerin ne şekilde yapılacağına dair özelleştirme yapmanız mümkündür.

32 Yeni Windows Explorer Vista ile gelen Explorer’ın en önemli özelliği sık kullanılanlar bölgesi idi ve Windows 7 geliştirmeleri de buraya yöneliktir Burada sık kullanılanların yanı sıra bilgisayar, ağ ve yeni bir tür olan kitaplıklar erişimi yer almaktadır Dizin ağacının otomatik uzayıp uzamayacağı size bağlıdır Vista ile gelen yeni Explorer’ın en önemli özelliği sık kullanılanlar bölgesi olmuştur. Kullanıcılar tarafından genel kabul gören bu bölge, Windows 7’de oldukça geliştirilmiştir. Artık burada sık kullanılanların yanı sıra bilgisayar, ağ ve yeni bir tür olan kitaplıklar erişimi yer almaktadır. Bu bölgede dizin ağacının otomatik uzayıp uzamayacağı, kullanıcı tercihlerinde bir ayar olarak belirlenebilmektedir.

33 Kitaplıklar Windows 7, belirli bir türdeki içeriği tek bir noktada göstermek için kitaplıkları kullanır Benzer özellikteki içeriği tek bir görünümde toplamanızı sağlar ve aradığınızı bulmanızı daha kolay hale getirir Windows’un belgeler, resimler, müzikler gibi varsayılan klasörleri kitaplıklar olarak kullanıma sunulmuştur ve esnekleşmiştir Resim ve müzik klasörlerinin içinde bulunan paylaşılan klasörler, buradan kaldırılabilir Herhangi bir özel amaç için kitaplıklar oluşturulabilir ve var olan kitaplıkları kendi depolama dizinlerinizi de dikkate alacak şekilde özelleştirebilirsiniz Windows 7, belirli bir türdeki içeriği tek bir noktada göstermek için kitaplıkları kullanır. Benzer özellikteki içeriği tek bir görünümde toplamanızı sağlar ve aradığınızı bulmanızı daha kolay hale getirir. Windows’un belgeler, resimler, müzikler gibi varsayılan klasörleri kitaplıklar olarak kullanıma sunulmuştur ve esnekleşmiştir. Resim ve müzik klasörlerinin içinde bulunan paylaşılan klasörleri kullanmıyorsanız, buradan sorunsuz biçimde kaldırma imkanınız vardır. Windows 7’de herhangi bir özel amaç için kitaplıklar oluşturulabilirsiniz. Var olan kitaplıkları ise, kendi depolama dizinlerinizi de dikkate alacak şekilde özelleştirebilirsiniz.

34 Arama ve Klasör Seçenekleri
Klasörlerde “içerik” görünüm seçeneği eklenmiştir Arama seçenekleri ise Vista’ya göre biraz farklılaşmıştır Yine Windows + F tuşu ile genel arama ekranına ulaşabilirsiniz Ancak daha efektif arama yöntemi muhtemel üst dizine gidip, yerleşik olan arama kutucuğunu kullanmaktır Windows 7’de klasörler için “içerik” görünüm seçeneği eklenmiştir. Arama seçenekleri ise Vista’ya göre biraz farklılaşmıştır Yine Windows + F tuşu ile genel arama ekranına ulaşabilirsiniz. Ancak daha en efektif arama yöntemi muhtemel üst dizine gidip, yerleşik durumda olan arama kutucuğunu kullanmaktır.

35 Multimedya Desteği Windows 7, Media Player 12 ile birlikte gelmektedir
Çoğu DivX formatını ek bir codec olmaksızın oynatabilmektedir Windows Movie Maker ise, artık Windows’a yerleşik değildir Devam eden Windows Media Center desteği, izleme sırasında canlı duraklatma ve devam etme desteği de sunmaktadır Media Player, seçtiğiniz çoklu aygıtlara yönelik özel yürütmeler yapmanızı mümkün kılar Sadece oturma odasındaki hoparlörler için yürütme yapabilir Windows 7, Media Player 12 ile birlikte gelmektedir ve çoğu DivX formatını ek bir codec olmaksızın oynatabilmektedir. Windows Movie Maker ise, artık Windows’un yerleşik bir bileşeni değildir. Windows 7’de devam eden Media Center desteği, izleme sırasında canlı duraklatma ve devam etme desteği sunmaktadır. Önemli bir yenilik olarak Media Player, seçtiğiniz çoklu aygıtlara yönelik özel yürütmeler yapmanızı mümkün kılar. Örneğin hiçbir donanım ayarınızı değiştirmeden, sadece oturma odasındaki hoparlörler için yürütme yapabilirsiniz.

36 UAC: Kullanıcı Hesabı Denetimi
UAC, bir uyarı ekranı çıkarsa da, artık işinizi bloke etmemekte UAC: User Account Control Sadece arka plandaki ekran kararır ve siz bir şeye onay vermeniz gerektiğini anlarsınız; işinizi bölmez Bu uyarı ekranı, aynı zamanda Vista'da olduğu gibi kullanıcıyı bunaltacak şekilde, her türlü işlemde ortaya çıkmamaktadır UAC uyarı düzeyleri, güvenli biçimde değiştirilebilir Kullanıcı hesabı denetimi, Vista’da çok can sıkıcı düzeylere çıkabilen uyarılar vermekteydi. Bu sebeple bir çok kullanıcı bu işlevi devre dışı bırakmıştır. Windows 7’de bu denetim bir uyarı ekranı çıkarsa da, en önemlisi artık işinizi bloke etmemektedir. O anda bir yazı yazıyorsanız, kesintiye uğramadan yazınızı yazabilirsiniz. Sadece arka plandaki ekran kararır ve siz bir şeye onay vermeniz gerektiğini anlarsınız. Ayrıca uyarılar çok daha seçicidir. Her türlü işlemde ortaya çıkmamaktadır. Uyarı düzeyleri de, güvenli biçimde özelleştirilebilir durumdadır.

37 İşlem Merkezi Güvenlik merkezi yerini "İşlem Merkezi"ne bırakmıştır
İşlem merkezi tehdit uyarılarının yanı sıra bakım ve sorun gidermeye yönelik uyarı işlev ve erişimler de sunar Sistem geri yükleme ve kurtarma işlevlerine bu ekrandan ulaşılabilir İşlem merkezi kullanıcıyı nasıl uyaracağına ilişkin daha fazla denetim sunar Windows XP SP2 ile tanıştığımız güvenlik merkezi uygulaması, Windows 7 ile yerini "İşlem Merkezi"ne bırakmıştır. İşlem merkezi, tehdit uyarılarının yanı sıra bakım ve sorun gidermeye yönelik uyarı işlevler ve erişim de sunar. Örneğin sistem geri yükleme ve kurtarma işlevlerine bu ekrandan ulaşılabilir. Ayrıca işlem merkezi, kullanıcıyı nasıl uyaracağına ilişkin güvenlik merkezi uygulamasından daha fazla denetim sunar.

38 Kasa: Kimlik Bilgisi Yöneticisi
Kasa, bilgisayarı kullanırken tanımladığınız her türlü oturum bilgisini saklar ve yönetmenizi sağlar Dilerseniz bu bilgileri yedeklememizi sağlar veya basit şekilde başka bir bilgisayara aktarmanızı da destekler Windows “Kasa” adıyla bir “Kimlik Bilgisi Yöneticisi” sunar. Bu işlev, bilgisayarı kullanırken tanımladığınız her türlü oturum bilgisini saklar ve bunları yönetmenizi sağlar. Dilerseniz bu bilgileri yedeklememizi sağlar veya basit şekilde başka bir bilgisayara aktarmanızı da destekler.

39 Ağ ve Paylaşım Merkezi Ağ ve paylaşım merkezinde Vista’da ön planda olan paylaşım ayarları yerine, bağlantı kurma işlevleri yer almaktadır Paylaşım ayarları ise, daha geniş açıklama metinleri ile sol menüden erişilen bir ekranda yer alır Ağ ve paylaşım merkezinde Vista’da ön planda olan paylaşım ayarları yerine, bağlantı kurma işlevleri yer almaktadır. Paylaşım ayarları ise, daha geniş açıklama metinleri ile sol menüden erişilen bir ekranda yer alır.

40 Ağ Bağlantısı Yetenekleri
Windows 7, mobil geniş bant, çevirmeli veya VPN bağlantıları gibi tüm olası ağ türlerin hepsini ortak bir altyapı destekler Örneğin mobil geniş bant modemler herhangi bir modemmiş gibi algılanır ve "Kablosuz Ağ Bulundu" sürecine dahil edilir Ayrıca bir WiFi bağlantı tespit edildiğinde, tarayıcı üzerinden yapılması gereken ayar ve şifre girme gibi işlemler için bir link barındıran bir diyalog balonu, otomatik olarak açılır Windows 7, mobil geniş bant, çevirmeli veya VPN bağlantıları gibi tüm olası ağ türleri hepsini ortak bir altyapı destekler. Örneğin mobil geniş bant modemler herhangi bir modemmiş gibi algılanır ve "Kablosuz Ağ Bulundu" sürecine dahil edilir. Ayrıca bir WiFi bağlantı tespit edildiğinde, tarayıcı üzerinden yapılması gereken ayar ve şifre girme gibi işlemler için bir link barındıran bir diyalog balonu açılır. Böylece acemi kullanıcılar “niye bağlanmıyor bu" diye şaşırıp kalmazlar.

41 Ev Grubu / Home Group Paylaşım işlemlerini biraz daha basit hale getirmeyi amaçlar Ev gurubundan kasıt, bağlı olduğunuz çalışma grubuna dahil olmuş olan bilgisayarlardır Bir ağ kurulumu işleminde ağ türü olarak “Ev Ağı” seçilirse, Windows 7 kendisine özel bir ağ yapılandırması gerçekleştirir Böyle bir ağa dahil olmak isteyen diğer bilgisayarlar, kurulumu yapan merkez bilgisayara atanan otomatik şifreyi girmelidirler Windows 7’nin lanse edilen özelliklerinden birisi olan “Ev Grubu”, deneyimsiz kullanıcıların paylaşım işlemlerini, daha basit hale getirmeyi amaçlar. Ev gurubundan kasıt, bağlı olduğunuz çalışma grubuna dahil olmuş olan bilgisayarlardır ve rahatlıkla küçük çaplı iş ortamlarında kullanılabilir. Bir ağ kurulumu işleminde ağ türü olarak “Ev Ağı” seçilirse, Windows 7 kendisine özel bir ağ yapılandırması gerçekleştirir. Böyle bir ağa dahil olmak isteyen diğer bilgisayarlar, kurulumu yapan merkez bilgisayara atanan otomatik şifreyi girmelidirler. Bu ağa dahil olan tüm bilgisayarlar birbirleri ile daha güvenli ve hızlı biçimde paylaşım yapabilirler.

42 BitLocker BitLocker Vista’da sadece TPM yongası bulunan bilgisayarlarda kullanılır iken, artık başka şifre depolama araçları da kullanır Kurulum sırasında ayrılan 100 MB’lık bölme ve flash bellekler BitLocker şifreleme işlemlerinde kullanılırlar BitLocker şifrelerinin geri dönüşü yoktur; unutulmamalı ve her ihtimale karşı kurtarma flash bellekleri oluşturulmalıdır BitLocker özelliği, Vista’da sadece TPM yongası bulunan bilgisayarlarda kullanılır iken, artık başka şifre depolama araçları da kullanılabilmektedir. Kurulum sırasında ayrılan 100 MB’lık bölme ve flash bellekler BitLocker şifreleme işlemlerinde kullanılırlar. BitLocker şifrelerinin geri dönüşü yoktur; unutulmamalı ve her ihtimale karşı kurtarma flash bellekleri oluşturulmalıdır.

43 BitLocker To Go BitLocker To Go teknolojisi ile USB flash bellek ve harici sabit diskleri şifrelemek mümkündür Artık herhangi bir sistemden disk içeriklerine erişebilmeniz için şifre girmeniz gerekecektir Bu şekilde şifrelenmiş bir sürücü XP ve Vista işletim sistemlerinde sadece okunabilir; içerikleri değiştirilemez “BitLocker To Go” teknolojisi ile USB flash bellek ve harici sabit diskleri şifrelemek mümkündür. Daha önce sadece TPM yongasına bağlı olarak sistem disk şifrelenebilmekteydi. “BitLocker To Go” ile şifrelenmiş bir ortama, herhangi bir sistemden erişebilmeniz için şifre girmeniz gerekecektir. Bu şekilde şifrelenmiş bir sürücü, şifre girseniz dahi XP ve Vista işletim sistemlerinde sadece okunabilir durumda olacaktır. İçerikleri değiştirebilmeniz için, Windows 7 işletim sistemi gereklidir.

44 Internet Explorer 8 Windows 7’den daha önce çıkan Internet Explorer 8, bir çok açından Windows 7 ile daha hızlı ve güvenli çalışmaktadır Hızlı erişim özellikleri, Windows 7’nin genel erişim yöntemleri ile benzerlik göstermektedir Windows 7’den daha önce çıkan Internet Explorer 8, bir çok açından Windows 7 ile daha hızlı ve güvenli çalışmaktadır. Hızlı erişim özellikleri, Windows 7’nin genel erişim yöntemleri ile benzerlik göstermektedir. Web tarayıcıların özelliklerini, bu eğitim bir parçası olarak değerlendirmediğimiz için, Internet Explorer 8 özelliklerini incelemiyoruz.

45 Windows Live Paketi Windows 7 ile, alışıldık bir çok yazılım yerleşik olarak yoktur Bunların en önemlisi eskiden Outlook Express olarak bilinen, Vista’da ise Windows Mail adını alan e-posta istemcisidir Live Messenger, Live Mail ve Movie Maker gibi uygulamalar, Windows Live kurulum paketi ile ayrıca indirilip kurulabilir Live fotoğraf galerisi, hızlı biçimde kırmızı göz etkisini temizleme gibi kullanışlı araçlar içermektedir Daha önce da bazılarını söylediğimiz gibi, Windows 7 ile birlikte alışıldık bir çok yazılım yerleşik olarak yoktur. Bunların en önemlisi eskiden Outlook Express olarak bilinen, Vista’da ise Windows Mail adını alan e-posta istemcisidir. Artık bunun için Live Messenger, Live Mail ve Movie Maker gibi uygulamaları içeren Windows Live kurulum paketini ayrıca indirilip kurmanız gerekmektedir. Elbette isterseniz ücretli ve ücretsiz diğer firmaların alternatif ürünlerini de deneyebilirsiniz. Live fotoğraf galerisi, hızlı biçimde kırmızı göz etkisini temizleme gibi kullanışlı araçlar içermektedir.

46 Windows Mail’den Aktarım
Eğer Windows 7 öncesinde, tekrar bulacağınızı umut ederek sadece veri dizinini yedeklemişseniz, sorun yaşayabilirsiniz Live Mail, Windows Mail veri dizinindeki hesapları ve adresleri alabilmektedir; ancak bu aktarım çok başarılı değildir Eski klasör düzeninizi algılayamayabilir Ayrıca Live Mail, her e-posta hesabı için ayrı bir “Inbox” kullanır Windows Mail dizini, Outlook’a direkt aktarılamamaktadır Eğer Outlook kullanmak istiyorsanız mesajlarını önce Live Mail'e alıp, sonra Live Mail üzerinden Outlook’a aktarabilirsiniz Eğer Windows 7 öncesinde, tekrar bulacağınızı umut ederek sadece Windows Mail veri dizinini yedeklemişseniz, sorun yaşayabilirsiniz. Çünkü artık Windows Mail yok. Live Mail ürünü, Windows Mail veri dizinindeki hesapları ve adresleri alabilmektedir; ancak bu aktarım çok başarılı değildir. Eski klasör düzeninizi algılayamayabilir. Ayrıca Live Mail, her e-posta hesabı için ayrı bir “Inbox” kullanır. Özellikle çoklu hesap kullanan kurumsal kullanıcılar için ideal olmayan bir durumdur. Dolayısı ile hızından dolayı Windows Mail tercih eden iş kullanıcıları için en yakın çözüm Outlook 2007 olarak görünmektedir. Ancak bu noktada bir sorun daha vardır; Windows Mail dizini, Outlook’a direkt aktarılamamaktadır. Eğer Outlook kullanmak istiyorsanız mesajlarını önce Live Mail'e alıp, sonra Live Mail üzerinden Outlook’a aktarabilirsiniz. Windows Mail kullanıcıları için her durumda biraz uğraştırıcı bir süreç bulunmaktadır.

47 Programlar ve Uyumluluk
Program uyumluluk modu, daha çok Windows 7 altında da çalışan, ancak bazı özellikleri tam kullanılamayan veya yanlış çalışan uygulamalar için ideal sonuçlar üretebilmektedir Örneğin Live Messenger uygulaması normal çalışma modunda, saat yanındaki bölgeye simge atamamaktadır; ancak Vista uyumluluk modunda çalıştırılırsa, bu sorun düzelmektedir Uyumsuzluk sorunu ile çalışmayan bir çok program için Windows 7 çözüm önerisi sunabilmektedir Uzun süredir var olan program uyumluluk modu, daha çok Windows 7 altında da çalışan uygulamalar için ideal sonuçlar üretebilmektedir. Eğer bir hata vermeden Windows 7’de çalışıyor , ancak bazı özellikleri tam kullanılamıyor veya yanlış çalışıyor ise, uyumluluk modunu değiştirmeyi düşünün. Örneğin Live Messenger uygulaması normal çalışma modunda, saat yanındaki bölgeye simge atamamaktadır. Ancak Vista uyumluluk modunda çalıştırılırsa, bu sorun düzelmektedir. Uyumsuzluk sorunu ile çalışmayan bir çok program için ise Windows 7 işe yarar çözüm önerisi sunabilmektedir. Örneğin eğitim için hazırladığımız bilgisayara kurulan Kaspersky Workstation uygulaması için uyumsuzluk uyarısı alınmış, Windows 7’nin çözüm önerisi doğrultusunda yüklenen sürüm ile bu sorun giderilmiştir.

48 Office 2003 ve 2007 Vista, Office 2003 ve 2007 ile sorunsuz şekilde çalışabiliyordu Ancak Windows 7, kurulumuna izin verse de 2003 ile uyumsuzluk sorunları yaşamaktadır Çok zorunlu olmadıkça, Office 2003’ü değil, 2007’yi kullanın Office 2007 yazılımsal uyumluluğun yanında işlevsel işbirliği ile de Windows 7 için ideal Microsoft Office paketi durumdadır Windows Vista, hem Office 2003, hem de Office 2007 ile sorunsuz şekilde çalışabiliyordu. Ancak Windows 7, kurulumuna izin verse de 2003 ile uyumsuzluk sorunları yaşamaktadır Çok zorunlu olmadıkça, Office 2003’ü değil, 2007’yi kullanın. Office 2007, yazılımsal uyumluluğun yanında işlevsel işbirliği ile de Windows 7 için ideal Microsoft Office paketi durumdadır.

49 Windows XP Modu Bu işlevi yüklemek için önce “Virtual PC” ve “Windows XP Mode” programının yüklenmesi gerekmektedir Yaklaşık 450 MB’lık bir download yapılması gerekmektedir Uygulama mantığı diğer sanallaştırma yazılımları ile aynıdır Farklı olarak sanal makine için XP kurulumu yapmakla uğraşmazsınız ve lisans sorunu yaşamazsınız En önemlisi ise sanal PC içinde yapılandırılan bir programa, Windows 7 içerisinden doğrudan erişebilirsiniz AMD-V veya Intel VT etkinleştirilmiş olmalıdır Bu işlevi yüklemek için önce “Virtual PC” ve “Windows XP Mode” programının yüklenmesi gerekmektedir. Bunun için Yaklaşık 450 MB’lık bir download yapılması gerekmektedir. Uygulama mantığı diğer sanallaştırma yazılımları ile aynıdır. Farklı olarak sanal makine için XP kurulumu yapmakla uğraşmazsınız ve lisans sorunu yaşamazsınız. En önemlisi ise sanal PC içinde yapılandırılan bir programa, Windows 7 içerisinden doğrudan erişebilirsiniz. Ayrıca gibi sanal PC yazılımını açmanız gerekemez. Sanal PC yazılımları sanki masaüstünüzdeymiş gibi çalışabilir. Windows XP Modunun kullanılabilmesi için AMD-V veya Intel VT desteği sunan bir işlemciye sahip olmanız ve bu özelliklerin BIOS üzerine etkinleştirilmiş olması gerekmektedir. Ayrıca Windows XP modu için en az 2 GB kullanılması tavsiye edilmektedir.

50 Windows XP Modunu Yapılandırmak
Windows XP modunu açın ve programlarınızı sanal XP içerisinden yapılandırın Windows 7 içerisinden erişilecek yazılım kısayolunu sanal makinede “…\All Users\Start Menu” konumuna kopyalayın Sanal makineyi kapattığınızda Windows 7 başlat menüsünde kısayolun oluştuğu görülür Windows XP modunu açın ve programlarınızı sanal XP içerisinden yapılandırın. Windows 7 içerisinden erişilecek yazılım kısayolunu sanal makinede “…\All Users\Start Menu”, yani tüm kullanıcılar için başlat menüsü konumuna kopyalayın. Sanal makineyi kapattığınızda Windows 7 başlat menüsünde ilgili kısayolun oluştuğu görülür. Daha sonra yapmanız sadece tıklayıp uygulamayı Windows 7 masaüstünüzde kullanmanızdır. Böyle bir kullanım esnasında Windows 7 masaüstünüzde, Windows XP’ye ait bazı uyarı mesajları da görebilirsiniz.

51 Performans Değerlendirme Aracı
Windows 7, kurulum sırasında performans derecelendirmesi yapılmaz; sadece WDDM sürücü yeteneğini kontrol eder Puanlama işlemini daha sonra elle başlatmak gerekir Vista’da 5.9 olan üst puan sınır 7.9’a çıkartılmıştır Daha önce de belirttiğimiz gibi Windows 7, kurulum sırasında performans derecelendirmesi yapılmaz; sadece WDDM sürücü yeteneğini kontrol eder Puanlama işlemini daha sonra elle başlatmak gerekir. Sisteminizin sağlıklı bir yapıda emin olmanız için bu performans testini çalıştırmanızı tavsiye ederiz. Çünkü bir test bir çok açıdan sisteminizi kullanmakta ve olası bir problemin ortaya çıkmasını sağlayabilmektedir. Vista’da 5.9 olan üst puan sınırı, Windows 7’de 7.9’a çıkartılmıştır.

52 Konum ve Diğer Algılayıcılar
Windows 7 GPS, ışık algılayıcısı, biometrik okuyucular gibi  teknolojilere destek vermektedir Bu sayede bilgisayar sistemi herhangi ek bir yazılıma ihtiyaç duymadan kendi konumunu belirleyebilmekte, ayrıca bu bilgiyi gereken diğer uygulamalara aktarabilmektedir Geliştiricilerin algılayıcı destekli SDK’lara ilgi göstermektedir Windows 7 için duyulardan güç alan pek çok yazılım ortaya çıkabilir Windows 7’nin çok da bahsedilmeyen ancak bir o kadar da önemli olan yeniliği ise algılayıcı desteğidir. Windows 7 GPS, ışık algılayıcısı, biometrik okuyucular gibi  teknolojilere destek vermektedir. Bu sayede bilgisayar sistemi herhangi ek bir yazılıma ihtiyaç duymadan kendi konumunu belirleyebilmekte ve bu bilgiyi gereken diğer uygulamalara aktarabilmektedir Denetim masasında bu aygıtları yöneten uygulamasının simgesi bile, bir navigasyon cihazıdır. SideShow özelliği ve GSP’i bulunan bir notebook’u, Windows 7 ile basit şekilde navigasyon cihazı gibi kullanabileceğinizi tahmin etmek zor değil. Ancak elbette bu donanımdan yararlanabilen bir yazılım sayesinde. Geliştiricilerin algılayıcı destekli yazılım geliştirme kitlerine yoğun ilgili gösterdikleri yönünde internet haberleri gelmektedir. Bu sayede Windows 7 için duyulardan güç alan pek çok yazılımın ortaya çıkma ihtimali bulunmaktadır.

53 Hesap Makinesi ve Matematiksel Giriş Paneli
Windows’un uzun süredir değişikliğe uğramayan hesap makinesine, standart ve bilimsel modlarında yanı sıra programcı ve istatistikçi modları eklenmiştir Matematiksel giriş paneli ise, özellikle bir çizim veya dokunmatik kalem ile, matematiksel formülleri çok kolay şekilde yazmanızı ve uygulamalarda kullanmanızı sağlar Windows’un uzun süredir değişikliğe uğramayan hesap makinesine, standart ve bilimsel modlarında yanı sıra programcı ve istatistikçi modları eklenmiştir. Bu sayede, hesap makinesinin yeteneklerini daha iyi kullanabilirsiniz. Matematiksel giriş paneli ise, özellikle bir çizim veya dokunmatik kalem ile, matematiksel formülleri çok kolay şekilde yazmanızı ve uygulamalarda kullanmanızı sağlar.

54 Paint Windows 7, oldukça gelişmiş bir Paint sürümü sunmaktadır
Office 2007 uygulamaları gibi bir şerit (ribbon) gelmiştir Paint ve ekran alıntısı aracında varsayılan dosya türü PNG’dir Windows 7, oldukça gelişmiş bir Paint sürümü sunmaktadır. Office 2007 uygulamaları gibi bir şerit kullanan Paint, hiç de küçümsenmeyecek yeteneklere sahiptir. Paint ve ekran alıntısı aracında varsayılan dosya türü ise artık BMP değil PNG’dir.

55 Çok Noktalı Dokunma Teknolojisi
Eğer dokunmatik ekranlı monitörünüz varsa, Windows 7 yeni çok noktalı dokunma teknolojisini desteklemektedir Böylece ekrandaki işlemler birden fazla parmakla yapılabilir Bir şeyi sıkıştırıyormuş gibi iki parmak daha fazla yakınlaştırılarak bir görüntü yakınlaştırabilir veya tersi ile uzaklaştırılabilir Bir parmak diğerinin etrafında döndürerek görüntü döndürülebilir Bir parmak hedefin üzerinde tutulup, diğeri ile sağ menü tıklatılabilir Eğer dokunmatik ekranlı monitörünüz varsa, Windows 7 yeni çok noktalı dokunma teknolojisini desteklemektedir. Bu teknoloji, ekrandaki işlemleri birden fazla parmakla yapılabilmenizi sağlar. Bir şeyi sıkıştırıyormuş gibi iki parmağınızı daha fazla yakınlaştırarak bir görüntü yakınlaştırabilir veya tersi ile uzaklaştırılabilirsiniz. Bir parmak diğerinin etrafında döndürerek görüntü döndürülebilir veya bir parmak hedefin üzerinde tutulup, diğeri ile sağ menü tıklatılabilir. Windows 7 ile büyüyen simgelerin, dokunmatik işlevlere verilen önemi gösterdiğini bir kez daha hatırlatalım.

56 ReadyBoost Vista'da sadece 1 adet aygıt ile kullanılabiliyordu
Windows 7’de ise ReadyBoost birden fazla aygıt kullanarak gerçekleştirilebilmekte Vista’da 4 GB'tan büyük ReadyBoost önbelleği kullanılamaz iken, Windows 7’de bu mümkündür Artık harici sabit disk sürücüleri de bu amaçla kullanılabilir Windows Vista'da sadece ReadyBoost özelliği için sadece 1 adet aygıt kullanılabiliyordu. Windows 7’de ise ReadyBoost birden fazla aygıt kullanarak gerçekleştirilebilmektedir. Vista’da 4 GB'tan büyük ReadyBoost önbelleği kullanılamaz iken, Windows 7’de bu da mümkündür. Diğer bir yenilik olarak ise harici sabit disk sürücüleri de bu amaçla kullanılabilmektedir.

57 Erişilebilirlik En önemli yeniliklerden birisi hızlı zoom özelliğidir
Windows tuşu ile beraber + veya – tuşlarına basıldığında, eğer uygun konumdaysa zoom seçeneği çalıştırılır Erişilebilirlik açısından Windows 7’nin en önemli yeniliklerden birisi hızlı zoom özelliğidir. Windows tuşu ile beraber + veya – tuşlarına basıldığında, eğer uygun konumdaysa zoom seçeneği çalıştırılır.

58 Daha İyi Bilgilendirme
Daha önceki sürümler, o an başka bir programda açık olan dosyayı silmek istediğiniz zaman "bu dosya başka bir programda açık" uyarısı verilmekteydi Windows 7’de bunun yerine “Dosya Word’de açık, silmek için tekrar deneyin" gibi daha spesifik bir uyarı mesajı verilir Windows 7 bir çok alanda daha fazla kullanıcı dostudur. Daha fazla bilgilendirme yapar. Örneğin daha önceki sürümler, o an başka bir programda açık olan dosyayı silmek istediğiniz zaman "bu dosya başka bir programda açık" uyarısı verilmekteydi. Windows 7’de bunun yerine “Dosya Word’de açık, silmek için tekrar deneyin" gibi daha spesifik bir uyarı mesajı verilir. Bu sayede kullanıcı, ne yapması gerektiğini daha az arayacaktır.

59 VHD Üzerinden Boot VHD, Virtual PC programının, sanal sabit disk dosyasıdır Windows 7 ile, VHD kullanarak bilgisayarınızı başlatabilirsiniz Bu sayede gerçek donanım kullanan sanallaştırmalar yapılabilir Bu işlemi, kurulum DVD’sinin onarım konsolunda yer alan “diskpart” uygulaması ile gerçekleştirebilirsiniz Aynı konsol içerisinde VHD sisteme kurulacak bir işletim sistemini, başlangıç seçim ekranına yerleştirebilirsiniz bcdedit /v yazılım işletim sistemleri yükleme listesi üzerinde değişiklik yapılabilir VHD, Microsoft’un sanallaştırma yazılımı olan Virtual PC programı tarafından kullanılan sanal sabit disk dosyasıdır. Windows 7 ile, bu sanal sabit disk dosyalarını kullanarak bilgisayarınızı başlatabilirsiniz. Bu sayede gerçek donanım kullanan sanal bilgisayarlar kullanmanız mümkün olacaktır. Bu işlem için, kurulum DVD’sinin onarım konsolunda yer alan “diskpart” uygulamasını kullanabilirsiniz. Yine aynı konsol içerisinde yer alan “bcdedit” yazılımı sayesinde de, VHD sisteme kurulacak bir işletim sistemini, başlangıç seçim ekranına yerleştirebilirsiniz. bcdedit yazılımı, işletim sistemleri yükleme listesi üzerinde değişiklik yapılabilmenizi sağlayan bir araçtır.

60 PowerShell PowerShell, Windows Vista ve bazı sunucu yazılımlar tarafından da kullanılabilen, yeni nesil komut satırı ekranıdır Linux sistem yönetimine çok benzeyen uygulama, özellikle sistem yöneticileri için çok yetenekli komutlar sunar C# kütüphanelerini ve kod yazımını da desteklemektedir PowerShell, Windows Vista ve bazı sunucu yazılımlar tarafından da kullanılabilen, yeni nesil komut satırı ekranıdır. Linux sistem yönetimine çok benzeyen uygulama, özellikle sistem yöneticileri için çok yetenekli komutlar sunar. C# kütüphanelerini ve kod yazımını da desteklemektedir.

61 DirectAccess VPN teknolojisine çok benzeyen IPv6 tabanlı bir uygulamadır Tamamen arka planda çalışarak, sertifika teknolojisi ile, şirket ağıyla güvenli bir kanal oluşturur Bu işlemi oturum açma sırasında bile gerçekleştirebilir VPN teknolojisinden bir diğer farkı da, sadece gerekli olan veri iletişimini uzak şirket kaynakları aracılığı ile gerçekleştirmesidir Örneğin MSN görüşmeleriniz tünele girmeyecektir VPN teknolojisine çok benzeyen IPv6 tabanlı bir uygulamadır. Tamamen arka planda çalışarak, sertifika teknolojisi ile, şirket ağıyla güvenli bir kanal oluşturur. Bu işlemi oturum açma sırasında bile gerçekleştirebilir. VPN teknolojisinden bir diğer farkı da, sadece gerekli olan veri iletişimini uzak şirket kaynakları aracılığı ile gerçekleştirmesidir. Örneğin MSN görüşmeleriniz bu tünele girmeyecektir.

62 Seslendirme Metinleri
Bölüm Sonu Göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz… Niyazi Saral Genel Koordinatör Eğitim İçerikleri Erman Üret Seslendirme Eğitim Videoları Hüseyin Yiğit Görsel Tasarım Seslendirme Metinleri Video Montaj Gülnaz Kocatepe Fatma Yılmaz Yiğit Ses Montaj Betül Bayrakdar Slayt Senkronizasyon Kontrol Fon müziği


"Kurulum & Yapılandırma" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları