Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ALIŞVERİŞ BAĞIMLILIĞI VE BAĞIMLILIĞIN TOPLUMA ETKİSİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ALIŞVERİŞ BAĞIMLILIĞI VE BAĞIMLILIĞIN TOPLUMA ETKİSİ"— Sunum transkripti:

1 ALIŞVERİŞ BAĞIMLILIĞI VE BAĞIMLILIĞIN TOPLUMA ETKİSİ
ECE SOLMAZ 4-A

2 BAĞIMLILIK NEDİR? Bağımlılık bir şeye bağlı olma duygusudur. Bağımlılık hem beyni hem davranışları etkiler. Tabii bunların dışında bazı bağımlılıklar tedavi edilebilir. Bağımlılık gelişene birey yani kişi bir sürü evrelerden yani aşamalardan geçer.

3 ALIŞVERİŞ BAĞIMLILIĞI NEDİR?
Alışveriş bağımlılığı kişi kendini iyi hissetmeyince para harcamasından meydana gelir. Alışveriş bağımlılığı kişinin ruh halini değiştirir. Artık teknoloji çağındayız. Bazı insanlar yerinden kalkmayıp internetten alışveriş yapıyor. Bu da çok yaygın. Bazı bağımlılıklar aslında hastalıktır. Alışveriş bağımlılığı da hastalıktır. Bu hastalığın tedavisi ARTIK vardır. Bu hastalık eğer çok fazla yaygınlaşmasaydı tedavisi de olmazdı.

4

5 Alışveriş bağımlılığı aslında para harcama bağımlılığı olarak ta bilinir. Mesela böyle bir bağımlılığı olan kişi para harcamaya başlayınca kendini durduramayabilir. Planladığından daha fazla satın alabilir. İngilizcesi Spend MONEY ‘ dir. Yani para harcama.

6 ALIŞVERİŞ BAĞIMLILIĞI: Alışveriş bağımlıları ihtiyaçları olmadan sürekli bir şeyler satın alırlar. Alışveriş anında mutlu olsalar da sonrasında pişmanlık ve suçluluk duyarlar.

7 BAĞIMLI OLDUĞUMUZU ANLAYABİLİRMİYİZ?
Evet. Anlayabiliriz. Mesela eğer mutsuzluk , stres gibi duygularda insanlar kendilerini alışverişe bu kişiler bağımlıdır. Başkalarından daha fazla alışveriş yapanlarda bağımlıdır. Paraları ve kredi kartları yanında olmadan insanlar kendilerini gergin hissederlerse o kişiler bağımlıdır. Eğer insanlar para harcamayınca kendilerini kötü hissederlerse o kişiler bağımlıdır.

8 BAĞIMLILIĞIN TOPLUMA ETKİSİ
Bağımlılık kötü bir alışkanlıktır. Örneğin ilaç ve alkol gibi bağımlılıklar. Bu günkü konumda bağımlılığın topluma etkisini anlatacağım. Ülkemizde meydana gelen trafik kazalarının %65 alkollü sürücüler tarafından meydana gelmektedir. Bağımlılıklar kişinin kendisine zarar verdiği gibi topluma da zarar vermektedir. Örneğin şiddet olayları, cinayetler çoğunlukla bağımlı kişiler tarafından işlenmektedir.

9 BAĞIMLILIKLAR TOPLUMU OLUMSUZ ETKİLER!

10 Alkol, sigara ve madde bağımlılığı hem kişiye hem topluma büyük zararlar verir.
Alışveriş bağımlılığı hem para hem de zaman kaybına yol açar. Kumar bağımlılığı para kaybına ve kişinin ev ve sosyal hayattaki değerlerinin bozulmasına yol açar. Teknoloji bağımlılığı asosyalleşmeye yol açar. Yeme bağımlılığı obeziteye yol açar.

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22


"ALIŞVERİŞ BAĞIMLILIĞI VE BAĞIMLILIĞIN TOPLUMA ETKİSİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları