Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Hazırlayan : Cem Yurtsev TCHAIKOVSKY’ nin ilk temsili 1877 yılında Moskova’da yapılan 4 perdelik ölümsüz balesi.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Hazırlayan : Cem Yurtsev TCHAIKOVSKY’ nin ilk temsili 1877 yılında Moskova’da yapılan 4 perdelik ölümsüz balesi."— Sunum transkripti:

1

2 cyurtsev@yahoo.com Hazırlayan : Cem Yurtsev

3 cyurtsev@yahoo.com TCHAIKOVSKY’ nin ilk temsili 1877 yılında Moskova’da yapılan 4 perdelik ölümsüz balesi

4 cyurtsev@yahoo.com

5 Tchaikovsky, 1871 yazında, çok sevdiği yeğenleri için evde eğlensinler diye kısa bir bale müziği yazdı ve ismini de Kuğu Gölü koydu. Evdeki herkese rol dağıttı, kardeşi Modest Prens olmuş, çok eğlenmişlerdi. Oyun ailenin yakın dost çevresi önünde de sahnelendi ve gördüğü ilgi Tchaikovsky’inin dikkatinden kaçmadı. 1875 Mayıs’ında Kuğu Gölü’nü tam uzunlukta bir bale olarak bestelemek üzere avans alınca hemen işe başladı. Rimsky Korsakov’a daha sonra anlatacağı gibi, bu öneriyi “Kısmen paraya gereksinimi olduğu için kabul etmiş” ama çok uzun bir süredir bu tür bir müzik yazma özlemi onu yönlendiren esas etken olmuştu.

6 cyurtsev@yahoo.com

7

8 Bütün insani duyguları esir alan bir bale, umuttan umutsuzluğa, korkudan şevkate, melankoliden coşkuya...

9 cyurtsev@yahoo.com Güzellik ve büyünün, koreografi ve müziğin aşk evliliği...

10 cyurtsev@yahoo.com Odette genç ve güzel bir kızdır. Büyücü Rothbart Odette'e onu çok sevdiği için kaçamasın diye bir büyü yaparak onu kuğuya çevirir. Odette sadece geceleri kısa bir süre için insan olabilmekte onun dışında güzel görünüşlü bir kuğuya dönüşmektedir.

11 cyurtsev@yahoo.com Bir gün bu güzel ama farklı kuğuyu gören Prens Siegfried onu takip eder ve insana dönüşürken görür ve Odette'e aşık olur.

12 cyurtsev@yahoo.com Onu bu büyüden kurtarmaya söz verir. Prens ve Rothbart arasında geçenler ve zavallı Odette. İşte Kuğu Gölü Balesi...

13 cyurtsev@yahoo.com Hikaye çoğu kez mutlu sonla biter...

14 cyurtsev@yahoo.com

15

16

17

18 Hazırlayan : Cem Yurtsev


"Hazırlayan : Cem Yurtsev TCHAIKOVSKY’ nin ilk temsili 1877 yılında Moskova’da yapılan 4 perdelik ölümsüz balesi." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları