Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SIFATLAR( ÖN ADLAR). Aşağıdaki resimleri özellikleri açısından inceleyiniz.Resimleri birbirinden ayıran özellikleriyle tanımlayınız.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SIFATLAR( ÖN ADLAR). Aşağıdaki resimleri özellikleri açısından inceleyiniz.Resimleri birbirinden ayıran özellikleriyle tanımlayınız."— Sunum transkripti:

1 SIFATLAR( ÖN ADLAR)

2 Aşağıdaki resimleri özellikleri açısından inceleyiniz.Resimleri birbirinden ayıran özellikleriyle tanımlayınız.

3 Hangi ev?: Nasıl Bebek?: Kaç Kalem?: Kaçıncı Sıra?: Ne kadar elma?: Kaçar Lira?: Yukarıdaki sorulara uygun cevapları veriniz.

4 Güzel ……….. Küçük ………… Beyaz ………… Gülen ………… Üçer ………… Dokuz ……...... Birkaç ………… Yukarıdaki boşluklara uygun sözcükler getiriniz. Getirdiğiniz sözcüklerin ortak özelliklerini belirtiniz.

5 Karışık dondurma aldık. Kahraman askerlerimiz yılmadan savaştılar. Uzun saçları vardı. Yeşil bahçelerden geçtik. Bize beşer lira verdi. Yukarıdaki altı çizili sözcükleri inceleyiniz. Cümleden çıkarıldıklarında ne gibi bir değişiklik olduğunu belirtiniz.

6 Kuşların yuvasını bozmayın. Odanın rengini değiştirelim. Yukarıdaki altı çizili sözcükleri inceleyiniz.Cümleye kattıkları anlamı tartışınız.

7 O halde sıfatları tanımlayınız.

8 Tanım: Varlıkları niteleyen ya da belirten sözcüklere sıfat (ön ad) denir. Not : Sıfatlar tek başına kullanılmaz. Bir adla birlikte kullanılır. Bir adla bir sıfattan oluşan sözcük grubuna “ sıfat tamlaması” denir. Turuncu elbise sıfat isim

9 SIFATLAR NİTELEME SIFATLARI BELİRTME SIFATLARI İŞARET SIFATLARI SORU SIFATLARI BELGİSİZ SIFATLAR SAYI SIFATLARI 1.Asıl sayı sıfatları 2.Sıra sayı sıfatları 3.Üleştirme sayı sıfatları 4.Kesir sayı sıfatları

10 NİTELEME SIFATLARI Varlıkları nitelik açısından belirten sıfatlardır. Kırmızı araba daha önde. Niteleme s. Kısa boylu çocuk birinci oldu. Niteleme s. Ağlayan küçük kızı teselli etti. Niteleme s.

11 BELİRTME SIFATLARI İŞARET SIFATLARI: İsimleri işaret yoluyla belirten sözcüklerdir. Bu kalem işime yaramaz. Şu ev güzel görünüyor. O kitabı okumak istiyorum.

12 SAYI SIFATLARI: Nesneleri sayıları açısından belirten sözcüklerdir. 1.Asıl sayı sıfatları: Bir ev, üç defter, beş milyon, yedi kalem 2.Sıra sayı sıfatları: Birinci çocuk, onuncu ay, beşinci kitap 3.Kesir sayı sıfatları: Yüzde iki hisse, yarım porsiyon döner, çeyrek ekmek 4.Üleştirme sayı sıfatları: Üçer lira, beşer çocuk, altışar gün.

13 SORU SIFATLARI: İsimlerin yer, sayı, zaman, vasıf, belirtme şekillerini soran sözcüklerdir. Ne gün, nasıl kazak, hangi kız, neredeki yol, kaç kişi

14 BELGİSİZ SIFATLAR: İsimleri belli belirsiz belirten sıfatlardır. Birkaç çocuk her gece bütün yollar kimi insanlar öbür gün

15 NOT : “Bir” sıfatı bazen sayı sıfatı, bazen de belgisiz sıfat olur. “Bir” sıfatının yerine “iki, üç, beş, altı” gibi başka bir sayı yazılabiliyorsa “bir” sayı sıfatıdır.Yazılamıyorsa belgisiz sıfattır. Örnek : Evden bir kitap ile iki defter getir. Dün çok sıcak bir gündü.

16 NOT: Sıfat olan sözcükler çekim eki almazlar.Aldıkları zaman sıfat olmaktan çıkarlar. Gülen gözler görmek ne güzel. Gülenler kimdi?

17 NOT: Sıfat olan sözcükler tek başlarına kullanıldıklarında isim olurlar. En çok kırmızı kazağımı seviyorum. sıfat Yeni arabalarının rengi kırmızıymış. isim

18 Küçük küçük hediyeler almış bize. Kaçıncı sınıfa gidiyorsun? Üçer elma aldık. Yeşil çorabımı bulamıyorum Şu evin arkasından dolaşalım. Kısa saçlar sana çok yakışmış. Üşümüş kuşlar konar benim pencereme. Kısa, şişman, güler yüzlü bir adamdı. Sadece bir dakika kaldı. Yukarıdaki cümleleri inceleyiniz.Cümlelerdeki sıfatları ve çeşitlerini belirtiniz.


"SIFATLAR( ÖN ADLAR). Aşağıdaki resimleri özellikleri açısından inceleyiniz.Resimleri birbirinden ayıran özellikleriyle tanımlayınız." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları