Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

8. SINIFIN SONUNDA SEÇİLEBİLECEK OKUL TÜRLERİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "8. SINIFIN SONUNDA SEÇİLEBİLECEK OKUL TÜRLERİ"— Sunum transkripti:

1 8. SINIFIN SONUNDA SEÇİLEBİLECEK OKUL TÜRLERİ
ANADOLU LİSELERİ FEN LİSELERİ SOSYAL BİLİMLER LİSELERİ ANADOLU MESLEKİ VE TEKNİK ORTAÖĞRETİM KURUMLARI ANADOLU İMAM HATİP LİSELERİ Çok PROGRAMLI LİSELER(ANADOLU LİSELERİ VE ANADOLU MESLEKİ TEKNİK LİSELER) ASKERİ LİSELER İLE BANDO ASTSUBAY HAZIRLAMA OKULU GÜZEL SANATLAR SPOR LİSELERİ

2 lİSe türlerİ türkİye gazetecİler cemİyetİ ortaokulu (2014-2015)

3 ANADOLU LİSELERİ Öğrencileri ilgi, yetenek ve başarılarına göre yüksek öğretim programlarına hazırlar. Dünyadaki bilimsel ve teknolojik gelişmeleri izleyebilecek düzeyde yabancı dil öğrenimi yapılır. Anadolu liselerinde öğrenim süreleri 4 yıldır.

4 4+1 ANCAK; GALATASARAY LİSESİ İSTANBUL LİSESİ
BEŞİKTAŞ KABATAŞ ERKEK LİSESİ KADIKÖY ANADOLU LİSESİ CAĞALOĞLU LİSESİ HÜSEYİN AVNİ SÖZEN ANADOLU LİSESİ VEFA LİSESİ ANKARA ATATÜRK LİSESİ İZMİR CİHAT KORA ANADOLU LİSESİ BALIKESİR SIRRI YIRCALI ANADOLU LİSESİ 4+1

5 FEN LİSELERİ Öğrencileri matematik ve fen bilimleri alanında yüksek öğenime hazırlar. Matematik ve fen bilimleri alanlarında gereksinim duyulan üstün nitelikli bilim adamlarının yetiştirilmesine kaynaklık eder. Yeni tekolojileri kullanabilen yeni bilgiler üretebilen ve projeler hazırlayabilen bireyler yetiştirir. Derslerde laboratuvar ve uygulama derslerine ağırlık verilir.

6 ÇAPA FEN LİSESİ(FATİH)

7 SOSYAL BİLİMLER LİSELERİ
Eğitim öğretim süresi 4+1 olan yatılı ve karma okullardır. Edebiyat ve sosyal bilimler alanlarındaki ilgi ve yetenekleri üst düzeyde olan öğrencileri bu alanlarda yükseköğretime hazırlar. Edebiyat ve sosyal bilimler alanlarında ihtiyaç duyulan üstün nitelikli bilim adamalarının yetiştirilmesine kaynaklık eder. Uluslarası Bakalorya Programı (IB) uygulamasına da yer verilebilir.

8

9 ANADOLU MESLEKİ VE TEKNİK ORTAÖĞRETİM KURUMLARI
Öğrencilerin uygulanan programlardaki mesleki bilgi ve becerileri kazanmalarını ve iş hayatına hazırlanmalarını sağlar. Bazı meslek alanlarını tercih eden öğrenciler, ayrıca yerleştirildikleri okullarda mülakat ve kondisyon sınavına tabi tutulurlar. Ayrıntılı bilgiler bakanlıkça belirlenir ve sınav klavuzunda ilan edilir. Kendi meslek alanlarında staj çalışması yapmak zorundalar. Bu okuldan mezun olanlar alanları ile ilgili işyerlerinde çalışabilecekleri gibi ustalık belgesinin yetki ve sorumluluklarını taşıyan mesleklerinde bağımsız ‘iş yeri açma belgesi’ verildiğinden bağımsız iş yeri de açabilirler. Mezunlar ilgili bölümleri dahilinde meslek yüksekokullarına ‘Sınavsız Geçiş’ hakkına sahiptirler. 61 alan ve 225 dal programı ile öğrencileri hayata mesleğe iş/hizmet alanlarına ve yükseköğretime hazırlar.

10 a. Teog İle öğrencİ alan meslekİ ortaöğretİm kurumlarI
ANADOLU SAĞLIK MESLEK LİSELERİ ADALET MESLEK LİSELERİ ANADOLU TARIM MESLEK VE TARIM MESLEK LİSELERİ ANADOLU TİCARET MESLEK LİSELERİ ANADOLU İLETİŞİM MESLEK LİSELERİ ANADOLU OTELCİLİK VE TURİZM

11 1. ADALET MESLEK LİSESİ Öğretim süresi 4 yıldır.
Bu okullarda meslek dersleri ağırlıklı olup,ortak dersler ile desteklenmiş Adalet alanında Zabıt Katipliği ile İnfaz ve Koruma dalları uygulanır. Bakırköy Adalet Meslek Lisesi Başvuru Koşulları; Sağlık ve fiziki durumun uygunluğu, Ortaokul ve imam hatip ortaokulundan sonra öğrenime ara vermemiş olmak, Ortaöğretim seviyesinde herhangi bir okula devam etmemiş olmak. Mezunlar özellikle Adalet bakanlığı,Merkez ve Taşra teşkilatına eleman yetiştirmek için kurulmuştur. Adalet Bakanlığı Personel alım sınavını kazananlar Adalet Bakanlığına Zabıt Katibi olarak atanırlar. Mezunlar YGS ve LYS ye kazanma hakkına sahiptir. Sınavsız olarak Adalet Meslek Yüksekokullarına geçebilirler.

12 2. ANADOLU SAĞLIK MESLEK LİSELERİ
Kamu ve Özel sağlık kurum ve kuruluşlarına eleman yetiştirir. Eğitim süresi 4 yıldır.Sadece İstanbul Validebağı Anadolu Meslek lisesi nde 5 yıl eğitim verilmektedir. (MEB ADRESİNDEN BÖLÜMLER HAKKINDA BİLGİ ALABİLİRSİNİZ) Ortaöğretim yerleştirme puanı ile öğrenci alır. 2. Sınıftan itibaren staj yapma zorunluluğu vardır. Genel başvuru koşulları ile birlikte Hekim raporu isrtenmektedir.

13 İSTANBULDAKİ BELLİ BAŞLI SAĞLIK MESLEK LİSELERİ
HAMİDİYE ETFAL MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ (Sağlık Hizmetleri Alanı)/ŞİŞLİ BAKIRKÖY 70. YIL MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ (Sağlık Hizmetleri Alanı) BAĞCILAR AYDIN DOĞAN MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ (Sağlık Hizmetleri Alanı) BAYRAMPAŞA TUNA MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ (Sağlık Hizmetleri Alanı) BAHÇELİEVLER MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ (Sağlık Hizmetleri Alanı) VALİDEBAĞ MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ (Sağlık Hizmetleri Alanı) /ÜSKÜDAR GÜMÜŞPALA MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ (Sağlık Hizmetleri Alanı)

14 TOKİ ATAKENT MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ (Sağlık Hizmetleri Alanı) Alanı)
MUSTAFA BARUT MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ (Sağlık Hizmetleri ) ŞEHİT CENGİZ SARIBAŞ MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ (Sağlık Hizmetleri Alanı)

15 SAĞLIK BAKIM TEKNİSYENLİĞİ
Hangİ alanlar bulunur ? HEMŞİRE YARDIMCILIĞI EBE YARDIMCILIĞI SAĞLIK BAKIM TEKNİSYENLİĞİ

16 3. Anadolu tarIM MESLEK VE TARIM MESLEK LİSELERİ
Tarım Teknolojileri,Gıda Teknolojisi,Laboratuvar Hizmetleri,Hayvan yetiştiriciliği ile Hayvan Sağlığı alanları bulkunur. YGS ve LYS ye katılma hakkına sahiptirler. Alanlarının devamları niteliğinde Meslek Yüksekokullarına sınavsız geçebilirler. Alanlarının devamı niteliğinde olan yükseköğretim kurumlarını tercih ettikleri durumda ek puan alırlar. Ayrıca 2 yıllık ön lisans programını tamamlayanlar ÖSYM tarfından yapılan DGS yi kazanmaları durumunda alanlarındaki Lisans programına devam edebilirler.

17 4.ANADOLU TİCARET MESLEK LİSELERİ
Muhasebe ve Finansman Pazarlama ve Perakende Büro yönetimi ve sekreterlik Bilişim Teknolojileri Elektrik Elektronik Teknlojileri Ulaştırma alanlarında kamu ve özel sektörde bgörev alacak ve kendi başına iş yapabilecek yabancı dil nitelikli insan gücü yetiştirir. Orta okul Ve İmam hatip ortaokulu üzerine 4 yıl eğitim veren karma okullardır. Staj yapma zorunludur.

18 5.ANADOLU İLETİŞİM MESLEK LİSELERİ
Gazetecilik Radyo televizyon Halkla ilişkiler ve Organizasyon Matbaa Grafik ve Fotoğraf alanlarında insan gücü yetiştirir. Ortaokul ve İmam hatip ortaokulu üzerine 4 yıl eğitim veren karma okullardır. Bahçelievler Aydın Doğan Anadolu İletişim Meslek Lisesi

19 6.ANADOLU OTELCİLİK VE TURİZM MESLEK LİSELERİ
4 yıl eğitim veren karma okullardır. Başvuru Koşulları Hekim Raporu, Mülakatta başarılı olmak Staj yapmak zorunludur. Yiyecek veİçeçek hizmetleri Konaklama Hizmetleri Eğlence Hizmetleri Gıda Teknolojisi alanlarında eğitim alırlar.

20 KÜÇÜKÇEKMECE İMKB ANADOLU MESLEKİ VE TEKNİK (OTELCİLİK VE TURİZM MESLEK) LİSESİ(298.654 taban puan)

21 7. AnaDOLU İMAM HATİP LİSELERİ
İmamlık,Hatiplik ve Kuran kursu gibi dini hizmetlerin yerine getirilmesini sağlayan 4 yıllık karma eğitim kurumlarıdır. Genel kültür derslerinin yanındsa Kuran ı Kerim Mesleki Arapça ,Hadis Fıkıh Teshir gibi dersler verilir. İmamlık,Hatiplik ve Kuran kursu öğreticisi yeterliliği kazandırılır. YGS ve LYS ye katılma hakkına sahiptirler. Alanlarının devamları niteliğinde Meslek Yüksekokullarına sınavsız geçebilirler. Alanlarının devamı niteliğinde olan yükseköğretim kurumlarını tercih ettikleri durumda ek puan alırlar. Ayrıca 2 yıllık ön lisans programını tamamlayanlar ÖSYM tarfından yapılan DGS yi kazanmaları durumunda alanlarındaki Lisans programına devam edebilirler. Ayrıntılı bilgi için adresinden bilgi alabilirsiniz.

22 İstanbul / Küçükçekmece Ömer Nasuhi Bilmen Anadolu İmam Hatip LisesiAnadolu İmam Hatip Lisesi( ) İstanbul / Büyükçekmece Hüseyin Erkan Anadolu İmam Hatip LisesiAnadolu İmam Hatip Lisesi( ) İstanbul / Küçükçekmece Marmara Anadolu İmam Hatip LisesiAnadolu İmam Hatip Lisesi( ) İstanbul / Başakşehir Akif İnan Anadolu İmam Hatip LisesiAnadolu İmam Hatip Lisesi( ) İstanbul / Bahçelievler Mimar Sinan Anadolu İmam Hatip LisesiAnadolu İmam Hatip Lisesi( ) İstanbul / Avcılar Fatih Sultan Mehmet Anadolu İmam Hatip LisesiAnadolu İmam Hatip Lisesi( )

23 Küçükçekmece Anadolu İmam Hatip LisesiAnadolu İmam Hatip Lisesi(305
Bakırköy Anadolu İmam Hatip LisesiAnadolu İmam Hatip Lisesi( ) İstanbul / Bahçelievler Bahçelievler Çobançeşme Anadolu İmam Hatip LisesiAnadolu İmam Hatip lisesi( )

24 6. Çok programlİ lİse Nüfusu az ve dağınık olan
yerlerde ortaöğüretimin mesleki ve teknik öğretim programlarını bir yönetim altında uygular. Öğrencilere bitirdikleri programa ait diploma düzenler. Son sınıfta 2 gün teorik, 3 gün uygulamalı eğitim vardır.

25 Denizcilik Anadolu Meslek/ Teknik liseleri
c. Özel yetenek,mülakat ve beden yeterlİlİğİ sInavI ile öğrencİ alan meslekİ ve teknİk ortaöğretİm kurumlarI Denizcilik Anadolu Meslek/ Teknik liseleri

26 Denİzcİlİk anadolu meslek/teknİk lİselerİ
Genel başvuru koşulları yanında sağlığının denizcilik öğrenimine elverişli olduğunu ‘ gemi adamları sağlık raporu’ ile belgelendirmek Mülakat ve beden yeterliliği sınavında başarılı olmak Erkek adaylarda 140,5 cm.; Kız adaylarda cm. den kısa olmama koşulu aranır. Yerleştirme TEOG’un yanı sıra mülakat ve beden yeterliliği sınavı sonuçlarına göre yapılır. Denizcilik alanı ve gemi yapımı alanları bulunmaktadır. İSTANBUL TUZLA PİRİ REİS MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ(318.85)

27 ASKERİ LİSELER İLE BANDO ASTSUBAY HAZIRLAMA OKULU
BAŞVURU VE GİRİŞ KOŞULLARI: Erkek ve Türk vatandaşı olmak Evli, dul, nişanlı olmamak, bir kadınla nikahsız, birlikte yaşamamak Türk Silahlı Kuvvetleri Ortaöğretim Okulları Yönetmeliğinin 13. maddesinde belirtilen giriş koşullarını taşımak Herhangi bir nedenle askeri okuldan çıkarılmamış olmak ve sivil okullardan çıkarılmamış olmak Yapılacak özel güvenlik soruşturmasının olumlu sonuçlanması En fazla 16, en az 13 yaşında olmak Türkçeyi kusursuz konuşmak (dilinde kekemelik, pelteklik,tutukluk vb. olmamak) Sınava başvurular 19 şubat – 05 Mart 2014 tarihleri arasında yapılacaktır.

28 T.S.K Sağlık Yeteneği Yönetmeliği’nin Sağlık Niteliklerine Uygun Olmak:
Vücut yapısı düzgün Her bakımdan sağlam ve fiziksel görüşünüşü kusursuz olmak (göğüs kafesinde şekil bozukluğu olmamak, dikkati çekecek yara, yanık, kellik, cilt hastalığından iz bulunmamakl, düz taban olmamak) Duymasında ve görmesinde en ufak bir kusur bulunmamak Kalp, böbrek, karaciğer rahatsızlığı bulunmamak Yapılacak diğer muayenelerden de sağlık raporu almak Yapılacak ön muayenelerde ; YAŞ EN AZ BOY/KİLO EN FAZLA BOY/KİLO 13 140.5 cm./30 kg 171.5cm/67.45 kg 14 146.5cm. /34.2 kg 178.5cm/72.8 kg 15 152.5cm. /39.5 kg 182.5 cm/ 77.6 kg 16 158 cm./44.9 kg 185 cm /80.8 kg

29 Okul bitirme derecesi ( son 5 yılın ortalaması) askeri liseler için en az 75, Bando Astsubay Hazırlama Okulu için en az 65 olmak. Askeri liseye girmek isteyenler 2 aşamadan geçerler: Aşama: ÖSYM tarafından yapılacak yazılı sınav 19 Nisan tarihinde uygulanacaktır.Başvurular 19Şubat-5 Mart arasında yapılacaktır. Bu amaçla hazırlanan klavuz ÖSYM’nin adresinden yayınlanmıştır. 2. Aşama: Ön sağlık muayenesi, Bedeni yeterlilik testleri, Psikoteknik Testi (yalnız Hv.K.K.lığı için), Müzik yetenek testi (yalnız bando astsubay hazırlama okulu için) Mülakat, Sağlık muayenesi.

30 KARA KUVVETLERİ KONUTANLIĞINA BAĞLI ASKERİ LİSELER
Kuleli Askeri Lisesi Çengelköy/ İSTANBUL Maltepe Askeri Lisesi /İZMİR DENİZ KUVVETLERİ KOMUTANLIĞINA BAĞLI ASKERİ LİSELER Deniz Lisesi Heybeliada /İSTANBUL HAVA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞINA BAĞLI ASKERİ LİSELER Işıklar Askeri Hava Lisesi / BURSA BANDO ASTSUBAY HAZIRLAMA OKULU Bando Astsubay Meslek Yüksekokulu /ANKARA GÜLHANE ASKERİ TIP FAKÜLTESİ (GATF) Kara kuvvetleri komutanlığına bağlı Maltepe Askeri Lisesi/İZMİR’de öğrenim görme hakkını elde ederler.

31

32 GÜZEL SANATLAR ve spor LİSElerİ
GİRİŞ KOŞULLARI: Ortaokul son sınıf öğrencisi olmak 7. Sınıf yıl sonu başarı ortalaması 3, gireceği alanla ilgili dersin yıl sonu notunun en az 4 olması Resim ve müzik öğretmenlerinin katılacağı şube öğretmenler aday gösterilmesi gerekir. Yetenek sınavlarında başarılı olmak Lisedeli kültür derslerine ek olarak; Müzik alanında: solfej – piyano – çalgı – toplu koro – müzik tarihi - orkestra Resim alanında: Desen - temel sanat – desen atölye – heykel atölye – grafik atölye – sanat tarihi Ayrıca; Drama (sahne ve görüntü) bölümleri vardır.

33 GÜRPINAR AŞIK VEYSEL GÜZEL SANATLAR LİSESİ

34

35 RUHİ SARIALP SPOR LİSESİ /BÜYÜKÇEKMECE

36 SPOR LİSESİ ÇALIŞMALARINDAN KARELER..

37 Resim alanında yetenek sınavları çizime dayalı;
müzik alanında ise müziksel işitmeye, duymaya olarak yapılıyor. Spor alanında ise sınav içeriği; sürat, koordinasyon, denge, dayanıklılık, spor branşı ile ilgili bilgi ve becerileri kapsıyor. Bu özelliklerden hangisinin kullanılacağına sınav komisyonu karar veriyor. Her okul yetenek sınavını kendisi yapıyor. Bu liselerden mezun olan öğrenciler özel yetenek sınavlarıyla öğrenci alan güzel sanatlar bölümlerini veya müzik, resim öğretmenliği gibi bölümleri tercih ediyorlar.

38 Resim bölümünden mezun olanlar; Güzel Sanatlar Fakültelerinin iç mimarlık, moda tasarımı , grafik tasarımı, endüstriyel tasarım ve resim öğretmenliği gibi alanlarda çalışabilirler. Spor alanı mezunları ise antronörlük, beden eğitimi öğretmenliği, spor yöneticiliği gibi alanları tercih edebilirler. Müzik Bölümünden mezun olanlar Devlet Konservatuarlarının Orkestra Şefliği, - Piyano Ana Sanat Dalı, Üflemeli Çalgı, Müzikoloji, Sahne Sanatları bölümlerine,  başvurabilirler. İstanbul’da Ataşehir, Büyükçekmece, Kadıköy, Büyükçamlıca semtlerinde bulunmaktadır.

39 YENİ TERCİH KLAVUZU TASLAK
2015 ORTAÖĞRETİM KURUMLARI TERCİH VE YERLEŞTİRME TAKVİMİ 04-08 Mayıs Okul kontenjan girişlerinin yapılması 11-15 Mayıs İlçe ve il kontenjan girişlerinin onayı 18-22 Mayıs Bakanlık kontenjan girişlerinin onayı 05 Haziran Ortak Sınavlar Puanlarının İlanı 5-9 Haziran Ortak Sınavlar Puanlarına İtiraz 24 Haziran Tercihlere Esas Kontenjan Tablolarının İlanı 24 Haziran ’inci Sınıf Yerleştirmeye Esas Puanların (YEP) İlanı 24 Haziran 2015 10 Temmuz Sınavla Öğrenci Alacak Özel Okulların Kayıt İşlemleri

40 06-16 Temmuz 2015 (Saat 17. 00’ye kadar)
06-16 Temmuz 2015 (Saat 17.00’ye kadar) Yerleştirme İşlemleri İçin Tercihlerin Alınması 14 Ağustos Yerleştirme Sonuçlarının İlanı ve Kesin Kayıt 14 Ağustos Boş Kontenjanların İlan Edilmesi 17-21 Ağustos İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonlarınca Tercih Başvuruların Alınması 24 Ağustos Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonları Yerleştirme Sonuçlarının İlanı ve Kesin Kayıt 24 Ağustos Yerleşemeyen Öğrencilerin Açık Öğretim Kurumlarına Kayıtlarının Yapılması 14 Eylül Öğretim Yılı Açılışı

41 TERCİH İŞLEMLERİ Sınavla öğrenci alacak özel okullara kayıt işlemini yaptıran öğrenciler tercihte bulunamazlar. İnternet adresinden tercih işlemleri için giriş yapıldığında, tercih işlemleri ekranında, «ÖZEL OKULA KAYIT YAPTIRDIM TERCİH YAPMAYACAĞIM » ve «TERCİH YAPMAK İSTİYORUM» butonlarının seçenek olarak sunulması sağlanacaktır Yerleştirmede öğrenciler tüm okul türlerini içeren 25 okula kadar tercihte bulunabileceklerdir. Elektronik ortamda tercih işlemlerini yapamayan veliler için okul müdürlüğü, tercih işlemlerini öğrenci velisi adına, velinin doldurup imzalayarak verdiği Ek- 1’deki “Yerleştirme İşlemi Tercih Ön Çalışma Formu”na bağlı kalarak veli adına yapacaktır (16 Temmuz 2015 saat 17:00’ye kadar).

42 Tercihlerin elektronik ortamda hatasız ve eksiksiz olarak tercih ve yerleştirme e‐kılavuzuna uygun doldurulması gerekmektedir. Tercih listesinden öğrenci velisi, onay işleminden ise okul müdürlüğü ile veli birlikte sorumlu olacaktır. j) Elektronik ortamda onaylanan “Yerleştirme İşlemi Tercih Ön Çalışma Formu”nun çıktısı alınarak okul müdürlüğü yetkilisi ile veli tarafından imzalandıktan sonra aslı okulda saklanacak ve bir nüshası imza karşılığı veliye verilecektir. Tercih başvurusu sadece 1 (bir) kez yapılacağından başvuru işleminden sonra değiştirilemeyecektir.

43 YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ
8’inci sınıfta öğrenim gören ve tercihte bulunan tüm öğrencilerin ortaöğretim kurumlarına yerleştirme işlemleri YEP üstünlüğü, tercih önceliği ve okul kontenjanına göre yapılacaktır. Güzel sanatlar ve spor liselerine yerleştirme işlemleri güzel sanatlar ve spor liselerine giriş mevzuatı esas alınarak, tercihler doğrultusunda merkezi olarak yapılacaktır. b) Tercih ekranında hiçbir işlemi yapmayan öğrencilerin yerleştirme işlemleri ise sistem tarafından açık öğretim kurumlarına gerçekleştirilecektir. Ancak özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin yerleştirme işlemleri açık öğretim kurumlarına yapılmayacaktır. c) Yerleştirme sonunda tercihlerine göre bir ortaöğretim kurumuna yerleşemeyen öğrenciler Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonunca boş kalan kontenjanlar için il/ilçe sınırları içerisinde 5 (beş) tercih alınarak YEP üstünlüğüne göre 24 Ağustos tarihine kadar merkezi yerleştirme sistemi ile yerleştirilecektir.

44 Öğrencilerin yerleştirme sonuçları https://e-okul. meb. gov
Öğrencilerin yerleştirme sonuçları https://e-okul.meb.gov.tr adresinde açıklanacak olup sonuç bilgilerinde, kaydının yapıldığı okul bilgileri bulunacaktır. Ayrıca, SMS ile bilgilendirilmek isteyen velilere mobil bilgilendirme servisi aracılığı ile yerleştirme sonuçları bildirilecektir. Özelokullar için %100 burslu okutacakları öğrencilerin yerleştirilmesi, Bakanlıkça puan üstünlüğü esasına göre %5’lik dilimden seçilerek yapılacaktır.Yerel şartları dolayısıyla Türkiye genelindeki ilk % 5’lik dilimden öğrenci alamayan özel okullar tam bursluluğa karşılık gelen boş kontenjanlarını il genelindeki ilk % 5’lik dilimden karşılayabileceklerdir. Özelokullarda öğrenimi süresince burslu olarak okutulan öğrenci başarısı devam ettiği sürece bu haktan yararlandırılacaktır. Herhangi bir şekilde kurumdan ayrılan burslu öğrencilerden öğrenim gördüğü süre için ücret talep edilmeyecektir.

45 OKUL TANITIM BİLGİLERİ
YEP sonuçlarına göre öğrenci alan okulların “okul tanıtım bilgileri” adresinde yer almaktadır. Mesleki ve Teknik Anadolu liselerine ait alan ve dal tanıtım bilgileri adresinden öğrenilebilmektedir.


"8. SINIFIN SONUNDA SEÇİLEBİLECEK OKUL TÜRLERİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları