Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

TEMEL EĞİTİMDEN ORTAÖĞRETİME GEÇİŞ SİSTEMİNİ TANIYALIM! YUNUS EMRE ORTAOKULU REHBERLİK SERVİSİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "TEMEL EĞİTİMDEN ORTAÖĞRETİME GEÇİŞ SİSTEMİNİ TANIYALIM! YUNUS EMRE ORTAOKULU REHBERLİK SERVİSİ."— Sunum transkripti:

1 TEMEL EĞİTİMDEN ORTAÖĞRETİME GEÇİŞ SİSTEMİNİ TANIYALIM! YUNUS EMRE ORTAOKULU REHBERLİK SERVİSİ

2 Eğitimin doğasında bulunan gelişim ve değişime uygun olarak,2008’den bu yana uygulanan seviye belirleme sınavında değişiklikler ve güncellemeler yapıldı. Okul ve sınıf ortamındaki kazanımları ön plana çıkaran bir sınav sistemi getirildi.

3 Sistemin temel niteliği başarının anlık bir performansa değil, geniş bir zamana yayılmasını içermektedir.

4 Sistemin Amacı Sınav kaygısını sürece yayarak azaltmak Ülke çapında müfredatın eş zamanlı, uygulanmasını sağlamak, Öğretim programlarının uygulanmasını ve öğrenci kazanımlarını objektif bir şekilde izlemek ve değerlendirmek Telafi imkanı sağlayarak tek sınavdan kaynaklanan olumsuzlukları azaltmak, Öğrencilerin okula devamsızlığını en aza indirmek…

5

6 2013 - 2014 eğitim - öğretim yılından başlayarak altı temel ders için 8. sınıfta öğretmen tarafından dönemsel olarak yapılan sınavlardan bir tanesi merkezi olarak gerçekleştirilecek.

7 Açıklanan yeni sistemde 6 dersten yılda 12 merkezi sınav yapılacak. Türkçe Matematik Fen ve teknoloji İnkılap tarihi ve Atatürkçülük Yabancı dil Din kültürü ve ahlak bilgisi

8 TÜRKÇE MATEMATİK FEN VE TEKNOLOJİ İNKILAP TARİHİ YABANCI DİL DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ 4 2

9 Merkezi değerlendirmeler, her dönem iki yazılısı olan derslerden birincisi, üç yazılısı olan derslerden ise ikincisi olmak üzere, akademik takvime göre işlenen müfredatı kapsayacak şekilde yapılacak…

10 Öğrenciler sınava kendi okullarında girecek, Sınavların daha güvenilir olabilmesi için okullarda öğretmen değişikliği yapılacak, Sorular çoktan seçmeli olacak, Sınavlar iki okul gününe yayılacak. O günlerde okullar tatil edilecek Yanlış cevaplar, doğruları etkilemeyecek Geçerli bir mazereti sebebiyle ortak sınava giremeyen öğrenciler için önceden belirlenen bir haftasonunda mazeret sınavı yapılacak.

11 ORTAÖĞRETİME YERLEŞTİRMEDE ESAS ALINACAK PUANIN HESAPLANMASI

12 YERLEŞTİRME PUANI NASIL HESAPLANACAK? Öğrencinin 6, 7 ve 8. sınıf yılsonu başarı puanlarının aritmetik ortalamasının %30’u ile 8. sınıf ağırlıklandırılmış merkezi sınav puanının %70’inin toplamı, yerleştirmeye esas puanı oluşturacaktır.

13 YIL SONU BAŞARI PUANININ HESAPLANMASI Yılsonu başarı puanı, not ile değerlendirilen tüm derslerin ağırlıklı yılsonu puanlarının o dersin haftalık ders saati sayısı ile çarpımının o sınıfa ait haftalık ders saatleri toplamına bölümünden elde edilen puanı ifade eder.

14

15

16 Ağırlıklandırılmış merkezi sınav puanı Ağırlıklandırılmış merkezi sınav puanı, öğrencinin altı temel dersten girdiği merkezi sınavların ağırlık katsayılarına göre hesaplanan puanını ifade eder.

17

18 Yerleştirmeye esas alınacak puanın hesaplanması

19 SBS yerine yapılacak 'Merkezi Sınav' tarihleri belli oldu. 1. dönem merkezi sistem ortak sınavının 2013 yılı Kasım ayının son haftasında, 2. dönemin ise 2014 yılı Nisan ayının son haftasında yapılmasını planladı.

20 Ortaöğretime Geçiş Nasıl Gerçekleşecek? Yerleştirmeye esas puan, öğrencinin bir sonraki eğitim kademesinde devam edeceği okulun belirlenmesinde kullanılacak.

21 ZAMANINIZI DÜZENLEYİN.

22 ÇALIŞMA ALIŞKANLIKLARINIZI GÖZDEN GEÇİRİN. Sadece başardıklarına odaklanma, başarısız olduğun konuları önemse, başarmanın en önemli yolu sıkıntı yaşadığın konuların üzerine gidip, onunla mücadele etmektir.

23 SINAVDA BAŞARILAR DİLERİZ. Okul Rehber Öğretmeni Merve EREN


"TEMEL EĞİTİMDEN ORTAÖĞRETİME GEÇİŞ SİSTEMİNİ TANIYALIM! YUNUS EMRE ORTAOKULU REHBERLİK SERVİSİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları