Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İYONLAŞMA ENERJİSİ NEDİR?. İyonlaşma enerjisi, gaz halindeki bir atomun son temel enerji seviyesindeki çekirdek tarafından en az kuvvetle çekilen bir.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İYONLAŞMA ENERJİSİ NEDİR?. İyonlaşma enerjisi, gaz halindeki bir atomun son temel enerji seviyesindeki çekirdek tarafından en az kuvvetle çekilen bir."— Sunum transkripti:

1 İYONLAŞMA ENERJİSİ NEDİR?

2 İyonlaşma enerjisi, gaz halindeki bir atomun son temel enerji seviyesindeki çekirdek tarafından en az kuvvetle çekilen bir elektronu koparmak için verilmesi gereken en az enerji miktarıdır.

3 İyonlaşma enerjisi; Periyot numarası arttıkça genellikle azalır. Grup numarası arttıkça genellikle artar.

4

5

6 Küresel simetri Bir atomun elektron dizilişindeki en son orbital tam dolu yada yarı dolu ise atom küresel simetri özelliği gösterir. Küresel simetri gösteren atomlarda elektronlar çekirdek tarafından simetrik çekilirler. Simetrik çekilen elektronu koparmak fazla enerji gerektirir.

7 Örnek: I- 15 X II- 13 Y III- 25 Z atomlarından hangisi yada hangileri küresel simetri gösterir ?

8 İlk elektron koparılırken verilen enerjiye 1. iyonlaşma enerjisi denir. İyonlaşma enerjisi adı, kopan elektronun kaçıncı elektron olduğuna bağlıdır. İkinci elektron için 2. iyonlaşma enerjisi ismi kullanılır.

9


"İYONLAŞMA ENERJİSİ NEDİR?. İyonlaşma enerjisi, gaz halindeki bir atomun son temel enerji seviyesindeki çekirdek tarafından en az kuvvetle çekilen bir." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları