Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Ezgi ŞEN Rabia TÜRKÜCÜ. Willebrord Snell ya da Snel Van Royen olarak anılır. İ sminin Latince versiyonu Willebrordus Snellius'tur. 1580 yılında Hollanda.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Ezgi ŞEN Rabia TÜRKÜCÜ. Willebrord Snell ya da Snel Van Royen olarak anılır. İ sminin Latince versiyonu Willebrordus Snellius'tur. 1580 yılında Hollanda."— Sunum transkripti:

1 Ezgi ŞEN Rabia TÜRKÜCÜ

2

3 Willebrord Snell ya da Snel Van Royen olarak anılır. İ sminin Latince versiyonu Willebrordus Snellius'tur. 1580 yılında Hollanda ‘da do ğ muştur. Astronomi ve Fizikçidir. Babasının adı Rudolph Snell’dir. Rudolph Leiden Üniversitesi’nde Matematik profesörüdür. Annesinin adı Annesinin adı Machteld Snell ‘dir. Willebrord’un iki erkek kardeşi vardır. İ simleri Jacop ve Hendrik’dir. Ancak Hendrik daha çocukken hayatını kaybetmiş. Jacop ise 16 yaşında hayata gözlerini yummuş. Yani erken yaşta iki kardeşini de kaybetmiş.

4

5 1600 de, babasının (Rudolph Snell ) matematik profesörü oldu ğ u Leiden Üniversitesi’nde bir süre matematik dersleri verdikten sonra 1604’e de ğ in Avrupa’nın çeşitli kentlerinde dolaştı, Kepler ile tanıştı, Tycho Brahe’nin gözlemlerinde görev aldı. 1615 te, Leiden Üniversitesi’nde matematik profesörlü ğ üne getirildi. Snell, profesör olduktan sonra başladı ğ ı Meridyen Yayı’nın ölçümüne yönelik çalışmalarının sonuçlarını 1617 de yayınladı.

6 Çalışmaları sırasında, ilk kez Tycho Brahe’nin tasarladı ğ ı, zincirleme üçgenler çizmeye dayanan yöntemi geliştirerek, yerkürenin çevresini yüzde 3,4 lük bir hatayla hesaplamıştı.

7 Astronomide Ptolemaios sisteminin izleyicisi olan, Pi sayısının de ğ erini 35 ondalı ğ a kadar hesaplayarak 1621’de yayınlayan Snell, en önemli buluşunu aynı yıl optikte gerçekleştirmiştir. ( Snell Kanunu)

8

9 Snell kanunu ışı ğ ın geldi ğ i ortamın kırılma indisiyle (Bir maaddenin kırılma indisi, o maddede yol alan ışı ğ ın ya da di ğ er elektromanyetik dalgaların boşlukta yol alan ışı ğ a göre ne kadar yavaş ilerledi ğ ini gösteren bir katsayıdır ve genellikle «n» sembolü ile gösterilir.) geliş do ğ rultusunun normalle yaptı ğ ı açının sinüsünün, ışı ğ ın gitti ğ i ortamın kırıcılık indisiyle gidiş do ğ rultusunun normalle yaptı ğ ı açının sinüsüyle çarpımına eşitlenmesiyle oluşan formüle dayalı fizi ğ in optik dalında yer alan bir yasadır.

10 Bu denkleme göre ortamların kırıcılık indisleri ışı ğ ın o ortamdaki hızıyla ters orantılıdır. Kırıcılık indisi ne kadar çoksa ışık o kadar yavaş hareket eder. n1 = Işı ğ ın geldi ğ i ortamın kırıcılık indisi (katsayısı) n2 = Işı ğ ın gitti ğ i ortamın kırıcılık indisi (katsayısı) θ 1 = Işı ğ ın geliş do ğ rultusunun normalle yaptı ğ ı açı θ 2 = Işı ğ ın kırıldıktan sonraki gidiş do ğ rultusunun normalle yaptı ğ ı açı

11

12 Eratosthenes batavus («Hollandalı Eratosthenes»1617 yılında yayımladı) Cyclometricus, de circuli dimensione (1621) Tiphys batavus (1624) Coeli et siderum in eo errantium observationes Hassiacae Landgrave (1618) «Astronomik gözlemler içerir» Doctrina triangulorum (Snell’in ölümünden 1 yıl sonra yayımlanmıştır)

13 http://www.bizarpedia.com/bul/baslik/willebrord%20snell.htm http://mmf2.ogu.edu.tr/atopcu/index_dosyalar/Tarih/%C3%9 Cnl%C3%BCler.pdf http://mmf2.ogu.edu.tr/atopcu/index_dosyalar/Tarih/%C3%9 Cnl%C3%BCler.pdf http://en.wikipedia.org/wiki/Willebrord_Snellius http://www-history.mcs.st-and.ac.uk/Biographies/Snell.html


"Ezgi ŞEN Rabia TÜRKÜCÜ. Willebrord Snell ya da Snel Van Royen olarak anılır. İ sminin Latince versiyonu Willebrordus Snellius'tur. 1580 yılında Hollanda." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları