Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

HATİCE AKKOYUNLU. Bir maddeyi oluşturan taneciklerden birinin ortalama hareket(kinetik) enerjisini ifade eden bir değerdir. Sıcaklık, enerji değildir.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "HATİCE AKKOYUNLU. Bir maddeyi oluşturan taneciklerden birinin ortalama hareket(kinetik) enerjisini ifade eden bir değerdir. Sıcaklık, enerji değildir."— Sunum transkripti:

1 HATİCE AKKOYUNLU

2

3 Bir maddeyi oluşturan taneciklerden birinin ortalama hareket(kinetik) enerjisini ifade eden bir değerdir. Sıcaklık, enerji değildir. Termometre ile ölçülür.

4 HATİCE AKKOYUNLU Bir cismin ne kadar sıcak olduğunun ölçüsüdür. Derideki duyu alıcılarının yardımıyla bir cismin sıcaklığı konusunda kabaca da olsa bir izlenim denebilir. Ama sıcaklığın tam olarak bilinmesinin gerektiği işlerde ya da derinin dayanabileceğinden daha sıcak ve daha soğuk cisimlerin ölçümünde termometre kullanılır. Sanayi fırınlarındaki gibi çok yüksek sıcaklıkların ölçümünde ise pirometrelerden yaralanılır.

5 HATİCE AKKOYUNLU Sıcaklıkları farklı iki madde arasında alınıp verilen enerjinin adıdır. Bu durumda sıcaklıkları eşit iki madde arasında ısı aktarımı gerçekleşmez. İki maddeden birinin sıcaklığının diğerinden farklı olması halinde, sıcaklığı yüksek olan maddeden sıcaklığı düşük olan maddeye enerji aktarılır. Maddenin, katı, sıvı veya gaz halinde olması ısının tanımını değiştirmez. Bir başka şekilde bir maddeyi oluşturan taneciklerin toplam hareket enerjisine ısı denir.

6 HATİCE AKKOYUNLU Isı, bir enerji olduğu için birimi joule (j)’dur. Bir başka ısı birimi ise kalori (cal)’dir. (1 kalori = 4,18 joule dür.)

7 HATİCE AKKOYUNLU Bu durumda sıcaklıkları eşit iki madde arasında ısı aktarımı gerçekleşmez. Bu iki maddeden birinin sıcaklığının diğerinden farklı olması hâlinde, sıcaklığı yüksek olan maddeden sıcaklığı düşük olan maddeye enerji aktarılır ve aktarılan bu enerjiye ısı adı verilir.

8 HATİCE AKKOYUNLU Sıcaklı ISI Soğuk Isı sıcaktan soğuğa akar. ISI Isı bir enerji çeşididir. Kalorimetre kabı ile ölçülür. Isı birimi kalori ve joule’dür. SICAKLIK Sıcaklık enerji değildir. Termometre ile ölçülür. Sıcaklık birimi C’tur. Sıcaklığı yükselen her madde ısı alıyor demektir.

9 HATİCE AKKOYUNLU SICAK MADDE SOĞUK MADDE Isı verir Isı alır Sonunda maddelerin ısı alış verişi tamamlanır ve sıcaklıkları da eşitlenmiş olur. Sıcaklıkları farklı olan maddeler temas ettiklerinde ısı alış verişi olur. Sıcak madde ısı verirken soğuk madde ısı alır.

10 HATİCE AKKOYUNLU Isı alışverişi yapan maddelerde,  Kütle değişmez.  Hacim değişir.(Isı alanın hacmi artar, ısı verinin hacmi azalır.)  Sıcaklık değişir.  Isı maddenin halini değiştirebilir. Isı alışverişi yapan maddelerde,  Kütle değişmez.  Hacim değişir.(Isı alanın hacmi artar, ısı verinin hacmi azalır.)  Sıcaklık değişir.  Isı maddenin halini değiştirebilir.

11 HATİCE AKKOYUNLU Isı alan maddenin sıcaklığı yükselir, ısıveren maddeninki düşer. Ocaktaki yemeğin pişmesi Pişen yemeğin ocaktan indirilmesi

12 Sıcaklığı yüksek olan bir madde soğuk bir maddeye temas ettiğinde iki madde arasında ısı alış verişi olur. Sıcaklıkları farklı olan suları karıştırdığımızda sıcak su ısı verir, soğuk su ısı alır. Bu olay her ikisini sıcaklığı eşitlenene kadar devam eder.


"HATİCE AKKOYUNLU. Bir maddeyi oluşturan taneciklerden birinin ortalama hareket(kinetik) enerjisini ifade eden bir değerdir. Sıcaklık, enerji değildir." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları