Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

.a Kümede, aynı eleman bir kez yazılır. Elemanların yerlerinin değiştirilmesi kümeyi değiştirmez. A kümesinin eleman sayısı s(A) ya da n(A) ile gösterilir.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: ".a Kümede, aynı eleman bir kez yazılır. Elemanların yerlerinin değiştirilmesi kümeyi değiştirmez. A kümesinin eleman sayısı s(A) ya da n(A) ile gösterilir."— Sunum transkripti:

1

2 .a

3 Kümede, aynı eleman bir kez yazılır. Elemanların yerlerinin değiştirilmesi kümeyi değiştirmez. A kümesinin eleman sayısı s(A) ya da n(A) ile gösterilir.

4 1.Liste Yöntemi2.Ortak Özellik Yöntemi3.Venn Şeması Yöntemi

5 Kümenin elemanları { } sembolü içine, her bir elemanın arasına virgül konularak yazılır. A = {a, b, c} ise, s(A) = 3 tür.

6 Kümenin elemanlarını; daha somut ya da daha kolay algılanır biçimde, gerektiğinde sözel, gerektiğinde matematiksel bir ifade olarak ortaya koyma biçimidir. A = {x : (x in özeliği)} Burada “x :” ifadesi “öyle x lerden oluşur ki” diye okunur. Bu ifade “x |” biçiminde de yazılabilir.

7 Küme, kapalı bir eğri içinde her eleman bir nokta ile gösterilip noktanın yanına elemanın adı yazılarak gösterilir. Bu gösterime Venn Şeması ile gösterim denir. A.a.b.c

8 Aynı elemanlardan oluşan kümelere eşit kümeler denir. Eleman sayıları eşit olan kümelere denk kümeler denir. A kümesi B kümesine eşit ise A = B, C kümesi D kümesine denk ise C ≡ D dir.

9

10 Tamamen aynı elemanlardan oluşmayan kümelere eşit olmayan (farklı) kümeler denir. A = {a, b, c}, B = {a, b, d} ise A ≠ B dir. A = {1, b, 7}, B = {a, 2, d, 5} ise A ≠ B dir.

11 Hiç bir elemanı olmayan kümeye boş küme denir. Boş küme { } ya da Ø sembolleri ile gösterilir. { Ø } ve {0} kümeleri boş küme olmayıp birer elemana sahip iki denk kümedir.

12 Birleşim İşlemi Kesişim İşlemi

13 A nın elemanlarından veya B nin elemanlarından oluşan kümeye bu iki kümenin birleşim kümesi denir ve A U B biçiminde gösterilir.

14 A ve B kümesinin ortak elemanlarından oluşan kümeye A ile B nin kesişim kümesi denir ve A ∩ B biçiminde gösterilir.

15 .a.b.c.h.d.e.f.g.k AB A∩B ↓

16 A kümesinde olup, B kümesinde olmayan elemanların kümesine A fark B kümesi denir. A fark B kümesi A – B ya da A B biçiminde gösterilir.

17

18

19 Kümeleri kavratmak Kümelerin gösterimi Kümelerin çeşitlerini kavratabilmek Kümelerde kesişim ve birleşim gibi ifadeleri kavratabilmek


".a Kümede, aynı eleman bir kez yazılır. Elemanların yerlerinin değiştirilmesi kümeyi değiştirmez. A kümesinin eleman sayısı s(A) ya da n(A) ile gösterilir." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları