Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

EĞİTİM ÇAĞINDA ÇOCUĞU OLAN ANNE – BABALARA YÖNELİK SEMİNER.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "EĞİTİM ÇAĞINDA ÇOCUĞU OLAN ANNE – BABALARA YÖNELİK SEMİNER."— Sunum transkripti:

1 EĞİTİM ÇAĞINDA ÇOCUĞU OLAN ANNE – BABALARA YÖNELİK SEMİNER

2 BESLENME BAKIM PSİKOLOJİK GELİŞİM DUYGUSAL GELİŞİM SEVGİ İHTİYACI SAĞLIKLI ZEKA GELİŞİMİ KÜLTÜREL DEĞERLERİ KAZANMA EĞİTİM AİLE

3  Biyolojik annelik-babalık (Biyolojik gereksinimlerin karşılanması)  Kültürel annelik-babalık (Toplumun anneye yüklediği roller)  Bilinçli annelik-babalık (Biyolojik ve kültürel anneliği irdeleyerek neyi nasıl yapılacağını bilen ve sürekli gelişen annelik kimliğidir)

4  Ailedeki yansımalar çocuğun kişiliğini belirler  Taşın üzerine damlayan suların taşı şekillendirmesi gibi zamanla çocuklarımızın karakteri şekillenir.  Çocukluk kapısı bir daha açılmamak üzere kapanır.  Çocuklar işaret parmaklarını değil,ayak izlerini takip eder.

5

6

7

8

9  2 MİLYONA (2 YTL) TÜM DERSLER PEKİYİ  Önce karnelerinde bulunan zayıfları düzelten daha sonrada sahte karne düzenleyerek bu karneleri 2 milyon lira karşılığında karneleri zayıf olan öğrencilere satan 8 lise öğrencisi yakalandı.  Kavacık Lisesinde yakalanan 8 kafadar karneleri zayıf gelince çareyi sahtekarlıkta buldu. Yaşları 13-15 arasında değişen M.Ü,E.B, S.B, U.A,P.E,Z.C,H.Y, ve O.Ö bilgisayarla hazırladıkları sahte karneleri öğrencilere 2 milyondan sattılar.  “küçük sahtekarların foyası bir velinin durumu fark ederek polisi aramasıyla ortaya çıktı. Öğrencilerin adreslerini belirleyen polis, 8 öğrenciyi evlerinden tek tek topladı Kavacık Karakolunda gözlem altına alınan küçük sahtekarlar, Ankara Adliyesine çıkartılarak ifadeleri alındı.( sabah, 30.01.2000)

10  “Ben Olamadım Bari Şimdi O Olsun!” Yanlışı  Yediğin Önünde Yemediğin Ardında Bir Tek İşin Var, Çalışmak! Yanlışı  Kıyaslama: Cemal Beyin Oğlu Hukuku Kazanmış Yanlışı  Aile Ortamı: İlgi Ve Sevgi Yerine Para Verme Yanlışı  Hata Odaklı Aile Ortamı  Gerçeğe Saygı : Çok Zeki Ama Çalışmıyor Yanlışı  Ergenlik Dönemini Görmeme Yanlışı  Sistemi Tanımama Yanlışı  Öğrenciyi Tanımamaktan Kaynaklanan Yanlışlar  Rehber Öğretmeni Araç Ve Aracı Olarak Kullanmak: Siz Söylerseniz Yapar Yanlışı  Çocukla Gereksiz Çok Konuşma Yanlışı

11  Sevgi en önemli sermayemiz  Sevgi en önemli sermayemiz.  ABD’ de büyük bir şehrin varoşlarında oturan, 200 öğrenci üzerinde bir araştırma yapılır. Buralarda yetişen gençlerin BİLGİ ve SANAYİ toplumu Amerika’ya uyum sağlayıp sağlayamayacakları araştırılır. Zeka testleri yapılır, ailelerin kültürü ve bilgisi ölçülür ve bir netice ortaya çıkar:  “HİÇ ŞANSLARI YOK.” 25 sene sonra enstitü müdürü değişir ve bu araştırmanın sonucunu merak eder. Gençlerden 180’ine ulaşılır. 180 kişinin 176’sı doktor, avukat, iş adamı olmuştur

12 OKUL BAŞARISI Öğrencinin bulunduğu okul, sınıf ve derse göre belirlenmiş sonuçlara ulaşmada göstermiş olduğu ilerlemedir. OKUL BAŞARISI Öğrencinin bulunduğu okul, sınıf ve derse göre belirlenmiş sonuçlara ulaşmada göstermiş olduğu ilerlemedir.

13  Yeterli ışık alan ve uygun ısıda bir yerde çalışmak,  Televizyon, müzik vb. uyarıcılardan uzakta çalışmak,  Günlük, haftalık, aylık tekrarlar yapmak,  Birbirine benzeyen dersleri arka arkaya çalışmamak,

14  Sorumluluk bilinci aşılamak,  Uygun çalışma ortamı hazırlamak,  Çalışma hevesini arttırmak,  Çok çalışmak yerine, etkili çalışmasını sağlamak.

15

16  Onunla konuşun ve rahatlatıcı çözümler bulun.  Okulun güvenli bir yer olduğunu ona aktarın.  Çocuklarınızın olumlu yönlerini görüp, onlar üzerinde durunuz.  Öğretmeniyle olumlu ve uyumlu bir ilişki kurun.

17  Çocuğunuza okuma konusunda model olun.  Tüm aile hep birlikte ortak okuma saatleri düzenleyin.  İlk başta dikkatini çekebilecek kitapları okumasını sağlayın.  Kendi kitabını kendisinin seçmesine izin verin.

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27 27

28

29

30

31

32

33  Okul disiplin olayları evde tartışılmamalıdır.Çocuk okula karşı soğutulmamalıdır.  Okulda konulmuş yararsız kurallar varsa okul yönetimiyle konuşulmalı ya da Veli toplantısın da dile getirilmelidir Çünkü çocuğumuzun okulu sevmesi çok Önemlidir. Biliyorsunuz ki insan sevmediği bir ortamdan hiç bir şey alamaz.

34 KABUL ETMEMİZ GEREKEN EĞİTİM GERÇEKLERİ 1.SINAVIN YAPILMASI OLGUSUNU DEĞİŞTİREMEZSİNİZ. Sınav ilan edildiği tarihte, ilan edildiği süre içinde ve ilan edildiği içerikte olacak. 2. OKULLARIN KAPASİTESİNİ DEĞİŞTİREMEZSİNİZ.

35 3. BASKI ÇOCUĞUNUZUN VERİMLİ ÇALIŞMASINI SAĞLAMAZ Ne kadar çok baskı yaparsam çocuk o kadar çok çalışır ve o kadar çok öğrenir düşüncesi yanlış ve çok zararlıdır. Bu düşünce aile ortamını cehenneme çeviren en önemli etkendir. Şunu bilmelisiniz ki kendisi istemeden, sırf anne babasının baskısıyla çalışan öğrenci, aslında çalışırmış gibi görünür ama verimli çalışamaz. ANNE BABA SÜREKLİ BASKI UYGULARSA, MIŞ GİBİ ÇALIŞMAK ÖĞRENCİDE ALIŞKANLIK HALİNE GELİR.

36 4. Sınav Başarısı Sadece Çocuğunuzun Ne Kadar Uzun Süre Çalıştığına Bağlı Değildir. Ders Çalışma Süresi İle Sınavdaki Başarı Arasında Doğrudan Bir Bağlantı Yoktur. 5. Çocuğunuzun Zihinsel Yeteneğinin Türü Ve Kapasitesi Değişmez. 6. Büyük Anne, Büyük Baba, Hala, Teyze Gibi Ailede Önemli Yeri Olan Kişilerin Alışkanlıklarını Hemen Değiştiremezsiniz. 7. Ailenin Maddi Durumu Bir Gerçektir.

37 ONLARA ÖĞRENİLMİŞ ÇARESİZLİK YAŞATMAYIN

38

39

40

41

42

43

44

45  Gerçekten Beni Duyuyor Musun? Leyla Navaro  Etkili Anne Baba Eğitiminde Uygulamalar Thomas Gordon  Çocuklar Büyükler Ve Tavşanlar Erdal Ataberk  Çocuklar İçin Beş Sevgi Dili Gary Chapman  Anne Baba Olmanın Altın Kuralları Necla Tuzcuoğlu

46

47


"EĞİTİM ÇAĞINDA ÇOCUĞU OLAN ANNE – BABALARA YÖNELİK SEMİNER." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları