Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

HEDEF DAVRANIŞLAR 1-) Kara taşıtlarının adlarını söyleme/yazma. 2-) Kara taşıtlarının hareket ettikleri yolların karayolları ve demiryolları olduğunu.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "HEDEF DAVRANIŞLAR 1-) Kara taşıtlarının adlarını söyleme/yazma. 2-) Kara taşıtlarının hareket ettikleri yolların karayolları ve demiryolları olduğunu."— Sunum transkripti:

1

2 HEDEF DAVRANIŞLAR 1-) Kara taşıtlarının adlarını söyleme/yazma. 2-) Kara taşıtlarının hareket ettikleri yolların karayolları ve demiryolları olduğunu söyleme/yazma. 3-) Hava taşıtlarının adlarını söyleme/yazma. 4-) Hava taşıtlarının hareket ettikleri yolların hava yolları olduğunu söyleme/yazma. 5-) Deniz taşıtlarının adlarını söyleme/yazma. 6-) Deniz taşıtlarının hareket ettikleri yolların deniz yolu olduğunu söyleme/yazma.

3 Ulaşım Araçlarını 3 grupta toplayabiliriz. 1-) Kara ulaşım araçları 2-) Deniz ulaşım araçları 3-) Hava ulaşım araçları

4 1-) Kara Taşıtları Çevremizde birçok kara taşıtı vardır. Bunlar otomobil, kamyon, otobüs gibi taşıtlardır. Bu taşıtlar kara yolu üzerinde hareket eder. Sürücülerine “ŞOFÖR” denir. Otobüslerle şehirler arası yolcu taşımacılığı yapılır. Otobüslerin hareket noktalarına “TERMİNAL” adı verilir.

5 Kara Ulaşım Araçları OTOMOBİL OTOBÜS KAMYON TREN

6 2-)Deniz Taşıtları Deniz ve göllerde çeşitli taşıtlar çalışır. Bunlar kayık, sal, vapur, gemi, şilep gibi taşıtlardır.

7 Deniz taşıtları, denizlerde belirlenmiş yolları izleyerek gider. Deniz taşıtlarının hareket noktasına “LİMAN”adı verilir. Bu taşıtları kullananlara “KAPTAN” denir.

8 Tren ve metro, kara taşıtlarındandır. Bu taşıtlar demir yolunda hareket eder. Sürücülerine “MAKİNİST” adı verilir. Trenin hareket noktasına “GAR” denir. Metronun hareket noktası da “İSTASYON”dur.

9 DENİZ ULAŞIM ARAÇLARI

10 3-) Hava Taşıtları Günümüzde hava taşıtları oldukça çoğalmıştır. Çevremizde uçak, helikopter, balon gibi hava taşıtları görürüz. Ayrıca araştırma amacıyla uzaya gönderilen roketler de hava taşıtlarıdır.

11 Hava taşıtları belirlenmiş hava yolunu izleyerek gider Bu yola “HAVA YOLU” adı verilir. Hava taşıtlarının yük ve yolcu aldıkları yerler “HAVA LİMANLARI”dır. Hava taşıtlarını “PİLOT”lar kullanır.

12 HAVA ULAŞIM ARAÇLARI

13

14 Aşağıda resmi verilen taşıtlardan treni gösteriniz. A-) B-) C-)

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24 Aşağıda resmi verilen taşıtlardan helikopteri gösteriniz. A-) B-) C-)

25 Aşağıda resmi verilen taşıtlardan gemiyi gösteriniz. A-) B-) C-)

26


"HEDEF DAVRANIŞLAR 1-) Kara taşıtlarının adlarını söyleme/yazma. 2-) Kara taşıtlarının hareket ettikleri yolların karayolları ve demiryolları olduğunu." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları