Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

 Kalbin fonksiyonunu rahatça yapabilmesi için yeterli miktarda oksijene gereksinimi vardır. Kalbin dış yüzeyinde koroner denilen özel damarlarla kalbin.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: " Kalbin fonksiyonunu rahatça yapabilmesi için yeterli miktarda oksijene gereksinimi vardır. Kalbin dış yüzeyinde koroner denilen özel damarlarla kalbin."— Sunum transkripti:

1

2  Kalbin fonksiyonunu rahatça yapabilmesi için yeterli miktarda oksijene gereksinimi vardır. Kalbin dış yüzeyinde koroner denilen özel damarlarla kalbin oksijen gereksinimi karşılanır. bu damarlardaki oluşabilecek bazı yapısal bozukluklardan dolayı yirmi dakikadan uzun süre kan ve oksijen alamazsa kalp adelesi ölmeye başlar. Bu olaya KALP KRİZİ (miyokard infarktüsü) denir.

3  Başlıca belirti göğsünüzde hissedeceğiniz kuvvetli bir sıkışma duygusudur. Bazıları ağrıyı “bıçak girmesi” ya da “yanma hissi” olarak tarif eder. Genellikle ağrı 30 dakikanın üzerinde devam eder hatta saatlerce sürebilir. Genellikle bu ağrı pozisyonla değişmez ve sıklıkla sol kola doğru yayılır. Yayılma yukarıya, çeneye ve dişlere doğru olabilir.

4  Bazen ağrıya ek olarak hazımsızlık, bulantı ve kusma, halsizlik, ağız kuruması, öksürük olabilir.  Yaşlı ve şeker hastalığı olanlarda bazen ağrı hissi olmaksızın sadece nefes darlığı, çarpıntı ve hazımsızlık kalp krizinin bütün belirtileri olabilir.

5  Şişmanlar  Hipertansifler  Erkekler  Sigara içenler  Akciğer Hastalığı olanlar  Kan yağları ( özellikle kolesterolü ) yüksek olanlar.  Stresli yaşantısı olanlar  Hareketsiz Yaşantısı Olanlar  Bilinen koroner arter hastalığı olanlar.  Şeker Hastalığı Olanlar  Yüksek kan değerlerine sahip olanlar  Hormon kullananlar  Ailede kalp hastalığı hikâyesi bulunanlar

6 Kalp krizini düşündüren ağrınız olursa aşağıdaki uygulamaları yapmanız önerilir : Paniğe kapılmayın, Eğer yalnız değilseniz hemen uzanın,

7 En yakın AMBULANS sistemini arayın ve durumu bildirin, Eğer yakınınızda size ACİL HEKİMİ ile hızla ulaşabilecek bir ambulans sistemi yoksa yakınlarınızdan sizi yürütmeden en yakın hastaneye ulaştırmalarını isteyin

8  Belirli sağlık önlemlerine dikkat edilir ve sağlık içinde yaşamanın gerekleri alışkanlık haline getirilirse aile içinde büyük, küçük herkesin bundan yararlanacağı tabiidir. Özellikle çocuklara erken yaşlardan itibaren sağlıklı beslenme ve yaşama alışkanlıklarının kazandırılması onlara uzun ve sağlıklı bir ömür hazırlayacaktır.


" Kalbin fonksiyonunu rahatça yapabilmesi için yeterli miktarda oksijene gereksinimi vardır. Kalbin dış yüzeyinde koroner denilen özel damarlarla kalbin." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları