Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

WEB2.0 ARAÇLARI Gökçe Hanım EMİR 20110954060. K ONULAR : ajax, rss, css, vidcast, podcast podcast.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "WEB2.0 ARAÇLARI Gökçe Hanım EMİR 20110954060. K ONULAR : ajax, rss, css, vidcast, podcast podcast."— Sunum transkripti:

1 WEB2.0 ARAÇLARI Gökçe Hanım EMİR 20110954060

2 K ONULAR : ajax, rss, css, vidcast, podcast podcast.

3 W EB 2.0 N EDIR ? Bu kavram ilk defa O'Reilly Media tarafından 2004 yılında kullanılmıştır. "Web 2.0" internet kullanıcılarının katılımı ile oluşan, ortaklaşa içerik üretilip bunların paylaşıldığı bir sistemdir diyebiliriz. Bu sebeple beraber üretim, karşılıklı etkileşim, ortak paylaşım bu sistemin temelini oluşturur. İnternet dünyasına getirdiği bu yeni anlayışla web 2.0, insanlar arasındaki iletişimi artırmış ve hayatı kolaylaştırmıştır.Web 2.0

4 E ĞITIMDE Y ERI Teknolojinin ilerlemesiyle öğrenme ortamlarının farklılaştığını ve zenginleştiğini görüyoruz. Bireylerin ihtiyaçları doğrultusunda geliştirilen bu araçların yapısına baktığımızda aslında WEB 2.0teknolojisinin bir parçası olarak ortaya çıktığını görüyoruz. Biz buradan yola çıkarak WEB 2.0 araçlarından eğitimde kullanımı giderek yaygınlaşan BLOG, WİKİ, PODCAST ve RSS’i ele alarak neler oldukları, eğitim sürecinde kullanımı, öğrenme ortamında bize getirdikleri ve örnek uygulamaları kapsamında açıklamalarda bulunacağız.WEB 2.0 BLOGWİKİPODCASTRSS

5 ajax rss css videocast podcast Köprü Kurma

6 PODCAST 2004 yılının Eylül ayında gündeme gelen podcast kavramı yeni bir yayın dağıtım sistemi. Podcast temel olarak, istenildiğinde herhangi bir ses dosyasını RSS aracılığıyla paylaşılmasını sağlıyor. Podcast genel algı olarak, sadece ses dosyası olarak algılanıyor. Ancak video versiyonları da var. Yeni Oxford Amerikan Sözlüğü ' podcast ' ibaresini şöyle açıklıyor: "Radyo yayını ya da benzer bir programın internetten çekilebilir ve kişisel ses cihazlarından dinlenebilir hale gelmesini sağlayan sayısal (dijital) kayıt"

7 AJAX Ağ sayfalarınızın Gmail gibi hızlı olmasını istiyorsanız Asenkron JAvaScript ve Xml kullanmanız gerekiyor. Nedir AJAX, sunucuda çalışan bir kodun çıktılarının postback (sayfanın yeni verilerle yeniden yüklenmesi) olmadan istemciye ulaştırılmasıdır. AJAX aslında yeni bir olay değil sadece var olan bir kaç teknolojinin bir araya gelmesi ile oluşturulmuş bir yöntemdir diyebiliriz.

8 RSS Bugün bilmeyenler için RSS’in ne olduğundan bahsetmek istiyorum. Açılımı Really Simple Syndication’tir. Tabi ki bizi ilgilendiren açılımı değil, yaptığı iştir. Örneğin sık sık takip ettiğiniz bir site var. Ama o siteyi her gün takip etmek yerine siteye yazı yazıldığında haberiniz olsun istemez misiniz ? RSS Okuyucu programlar sitelerin içeriğine ulaşmanızı sağlar. Böylelikle her gün siteyi ziyaret etmek zorunda kalmazsınız.

9 CSS HTML bize metin biçimlendirme alanında çok geniş olanaklar sunar. CSS, uzun yazılışıyla Cascading Style Sheets, veya Türkçesiyle Stil şablonları ise bunu bir adım daha öteye götürür, bize sayfalarımız için global şablonlar hazırlama olanağı verdiği gibi, tek bir harfin stilini; yani renk, font, büyüklük gibi özelliklerini değiştirmek için de kullanılabilir. Bu tekniğin en önemli özelliği kullanımındaki bu esnekliğidir.

10 VIDEOCAST Haber sitelerinden güncel haberleri takip etmek için kullandığımız RSS teknolojisi bildiğiniz gibi metin tabanlı bir teknoloji.VideoCast ise haber kanallarındaki güncel haberleri ve sunulan diğer içeriği (yeni film fragmanları gibi) izlememize olanak sağlayan video tabanlı iletişim için geliştirilmiş bir teknoloji.

11 KAYNAKÇA tr.wikipedia.org/wiki/ www.sirrisworld.com www.sozlukturkce.com www.seslisozluk.net eksisozluk.com


"WEB2.0 ARAÇLARI Gökçe Hanım EMİR 20110954060. K ONULAR : ajax, rss, css, vidcast, podcast podcast." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları