Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SINAV ÖNCESİ ANNE BABALAR DİKKAT !!!.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SINAV ÖNCESİ ANNE BABALAR DİKKAT !!!."— Sunum transkripti:

1 SINAV ÖNCESİ ANNE BABALAR DİKKAT !!!

2 SINAV ÖNCESİ AİLELERİN YAPMASI GEREKENLER
Anne, baba ve çocukların yaşadığı kaygının en önemli sebebi belirsizliktir. Çocuğun sınav sonucunun nasıl olacağı, dolayısıyla geleceğin bu durumdan nasıl etkileneceği, yaşanacakların net olmayışı kaygı yaşanmasına neden olmaktadır.

3 Bu kaygının iki sebebi vardır.
Bunlardan birincisi tamamıyla gerçek ve mantıklıdır. Sonuçları hayatının akışını etkileyecek bir yarışta olmaktan kaygı duymak. Bu doğaldır. Ancak ikinci sebep birincisi gibi gerçek ve akılcı bir temele dayanmaz. Ailelerin çocukların zeka kapasitesini ve yeteneklerini göz önüne almadan yüksek başarı beklentisi çocuklar üzerinde baskı oluşturmaktadır

4 Çocuk “ya annemin, babamın beklentilerini karşılayamazsam”, “ya onları hayal kırıklığına uğratırsam,halbu ki bana çok güveniyorlar” diye baskı altında kalıyor. Çocukları sınava hazırlanan anne babalara düşen en önemli görev, çocuklarının çalışma isteğini artırmak ve onu çalışmaya teşvik etmek için kaygı yükseltici yaklaşımlardan kaçınmaktır.

5 Sınavla ilgili olarak onları korkutmak, tehdit etmek, psikolojik baskı altına almak
´Hele bir kazanma, o zaman görüşürüz!´ ya da ´Bu son şansın, elimde avucumda ne varsa senin kazanmana yatırdım, kazanamazsan eşin dostun yüzüne nasıl bakarız!´ gibi ifadeler çocuğumuzun ruh dengesini alt üst eder. Bu yaklaşımlar yerine aileler; “Önemli olan senin elinden geleni yapıp yapmadığındır. Sen çalış, olmazsa canın sağ olsun…” gibi gençlerin desteklendiği, kabul gördüğü yaklaşımları sergilemeleri yaşanan yoğun sınav kaygısının azalmasına yardımcı olacaktır.

6 Milyonlarca öğrencinin girdiği sınavı hepsi kazanamayacak elbet
Milyonlarca öğrencinin girdiği sınavı hepsi kazanamayacak elbet... Ancak hepsi hayatlarını sürdürecek; Çünkü, hayat YGS’yi, LYS´yi kazanmak veya kaybetmekle sona ermiyor. Herkes kendisine, çevresine ve ülkesine karşı olan sorumlulukları yerine getirmeye devam edecek.

7 Anne babalar kendi işlerine ayırdıkları zaman kadar çocuklarına da zaman ayırmalılar ve onları dinlemelidirler. Gençlerin aile ortamında kendilerini ifade etme imkanı sağlanarak ona güvenildiği ve birey olduğu hissettirilmelidir. Aileler sorunlarını konuşarak halletmeli, özellikle sınava yakın böylesine kritik bir zamanda cezadan ve dayaktan kaçınmalıdır.

8 Sınav döneminde sakin ve huzurlu bir aile ortamına sahip çocuklar; verimli, sakin ve başarıyla sonuçlanan bir sınav dönemi geçireceklerdir. Çocuğunuzun başarısını değerlendirirken %50 oranında payınız olduğunu unutmamalısınız.

9 Bazen sınav günü bir bakıyoruz bütün aile sınava gidiyor
Bazen sınav günü bir bakıyoruz bütün aile sınava gidiyor. Anne, baba, büyükanneler, dedeler, amcalar, teyzeler. Evet aileler çok iyi niyetli bir şekilde çocuğa destek olmak amacıyla sınava götürüyor ama çocuk daha büyük bir stresin altına giriyor. Normalde okula giderken çocuğu böyle mi götürüyorsunuz? Hayır. O zaman şimdi de yanında bütün aile olarak gitmeyin. Çocuk istemedikten sonra sınava yanında gitmeniniz bir anlamı yok.

10 Sınav öncesi, son akşam yemeği ve sabah kahvaltısında bazı öğrenci adayları gereğinden fazla titiz davranıyor. Her zaman yedikleri yiyecekleri yemiyor. Sınava kadar ne yiyorsalar sınava bir gün kala da aynı şeyleri yemeleri gerekir. Sınav öncesi öğrenci sabah kalkıp kutu kutu çikolata yiyor. Bu sayede sınavdan yüksek performans sağlayacağına inanıyor. Böyle bir şey mümkün değil. Sınav günü yanlış beslenme sonucunda geçireceği rahatsızlıklar, bir yılın kaybedilmesine sebep olabilir.”

11 Sınav zamanında ailelere düşen görevler nelerdir?
Neşeli olmalı, güzel şeylerden bahsederek çocuğunuzun moralini yüksek tutmalı, sınavla ilgili hiçbir yorum yapmamalısınız. Hoşgörü sınırlarınızı genişletmeli ve çocuğunuza karşı özellikle son günlerde ve sınav gününde anlayışlı olmalısınız. Sınavın bir ölüm kalım meselesi olmadığını söz ve davranışlarınızla çocuğunuza hissettirmelisiniz.

12 Çocuğunuzla birlikte neşeli ve hoş vakitler geçirmelisiniz.
Onu sevmenizin sınav başarısıyla ilgili olmadığını, onu evladınız olduğu için sevdiğinizi ona davranışlarınızla ve sözlerinizle hissettirmelisiniz. Daha önceden sınavın yapılacağı binayı ve sınav salonunu görmesini sağlamalısınız. Sınavda gerekli olan belgeleri ve diğer eşyalarını hazırlayıp hazırlamadığına bakmalı bu konuda çocuğa yardımcı olmalısınız.

13 Çocuğunuzun sınav günü giyeceği kıyafeti, kıyafet seçimini ona bırakmak şartıyla önceden hazırlamalısınız. Sınav sabahı çocuğunuzu vaktinde uyandırmalısınız.İsterse duş almasını sağlamalısınız. Mutlaka kahvaltı yapmasını sağlamalı kahvaltı da glikoz içeren gıdalardan (pekmez, bal gibi) yemesini sağlamalısınız. Sınav binasına ulaşmasını sağlamalınız. Bunun için özellikle büyük şehirlerde trafiğin durumunu, hava durumunu göz önüne almalısınız.

14 Sınav gecesi ve sabahı neler yapılmalı?
ÖĞRENCİLERİMİZİN YAPMASI GEREKENLER Sınav gecesi ve sabahı neler yapılmalı? Doktorun verdiği ve kullanmak zorunda olduğu ilâçların dışında ilâç kullanmalarına izin verilmemeli. İsterseler sınav gecesi de çalışabilirler; ama gece iyi uyumalıdırlar civarında yatağın yolu tutulmalı.

15 Yanlarına su, şeker, çikolata, meyve suyu, kuru üzüm, bisküvi gibi gıda ve içecekler almalarını sağlayın. Evden çıkarken veya sınav salonuna girmeden önce tuvalet gibi ihtiyaçlarını mutlaka gidermelidirler.

16 Sınav günü nasıl kıyafetler tercih edilmeli?
Sınavda rahat edebilecekleri, temiz kıyafetler giymelidirler. Vücutlarını sıkan, terleten, kaşındıran kıyafetler giyilmemeli. Ayakkabılar da rahat olmalıdır, ayaklarını sıkan ayakkabılar giyilmemeli. Giyinmede hava durumuna dikkat edilmelidir.

17 Sınava götürülecek materyaller nelerdir?
Sınava giderken sınav kimlik kartı, Özel kimlik kartı (Nüfus cüzdanı vb), En az iki adet koyu siyah ve yumuşak kurşun kalem, Yumuşak ve leke bırakmayan silgi, Kalemtıraş götürülmeli.

18 Sınava neler götürülmemelidir?
Çağrı cihazı, telsiz, cep telefonu vb. haberleşme araçları ve cep bilgisayarı, saat fonksiyonu dışında fonksiyonu bulunan saat vb. her türlü bilgisayar özelliği bulunan cihazlar, Müsvedde kâğıdı, defter, kitap, sözlük, hesap cetveli vb. araçlar sınava götürülmemeli.

19 Bu sınav kazanılırsa şükredilmeli
Bu sınav kazanılırsa şükredilmeli. Kazanılmadığı durumda ise sabrederek, “bunda da bir hayır vardır” diyerek, çocuğunuzla birlikte yeni hedefler belirlemelisiniz. “Bir kapı kapanırsa başka bir kapı açılır” diye düşünecek ve bu doğrultuda üzerinize düşen görevleri elinizden geldiğince yerine getirmeye çalışacaksınız.

20 TEŞEKKÜRLER


"SINAV ÖNCESİ ANNE BABALAR DİKKAT !!!." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları