Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MADDENİN YAPISI VE ÖZELLİKLERİ. ELEMENT VE SEMBOLLERİ ATOMUN YAPISI ELEKTRON DİZİLİMİ VE KİMYASAL ÖZELLİKLER KİMYASAL BAĞLAR BİLEŞİKLER VE FORMÜLLERİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MADDENİN YAPISI VE ÖZELLİKLERİ. ELEMENT VE SEMBOLLERİ ATOMUN YAPISI ELEKTRON DİZİLİMİ VE KİMYASAL ÖZELLİKLER KİMYASAL BAĞLAR BİLEŞİKLER VE FORMÜLLERİ."— Sunum transkripti:

1 MADDENİN YAPISI VE ÖZELLİKLERİ

2 ELEMENT VE SEMBOLLERİ ATOMUN YAPISI ELEKTRON DİZİLİMİ VE KİMYASAL ÖZELLİKLER KİMYASAL BAĞLAR BİLEŞİKLER VE FORMÜLLERİ KARIŞIMLAR

3 ELEMENTLER VE SEMBOLLERİ

4 Gerçekleşen büyük patlamanın ardından evren oluşmaya başladı. Patlama sonucunda oluşan atomlar uzay boyunca saçıldı. İlk oluşan atomlar hidrojen, helyum ve döteryumdu. Daha sonra saçılan bu element atomları diğer elementleri oluşturdu.

5 Dünyada bulunan ilk element; Alman din adamı Albertus Magnus, arsenik elementini bulan kişidir. Kaşifi bilinen ilk element de arseniktir.

6 Elementin Tanımı: Aynı cins atomlardan oluşan maddelere element denir. Atomik yapıdaki elementler sembollerle gösterilirken, moleküler yapıdaki elementler formülle gösterilir. Oksijen atomu ( O Oksijen Molekülü O₂

7 Bakır elementi molekül içermez, bu nedenle formülü yoktur. Sadece sembolü vardır. Aşağıda bazı elementlerin sembolleri ve formülleri verilmiştir. Bakır atomu (Cu)

8 Tabloda 1’ den 20’ ye kadar numaralandırılmış elementleri, latince adları ve sembollerini İnceleyiniz.

9 Dünya’da elementlerin tahmini bulunma oranları ( % olarak )

10 Numarası 6 C Sembolü CARBONEUM Latince adı KARBON Elementin adı

11

12 ATOM VE YAPISI

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28 KİMYASAL BAĞLAR

29

30

31

32

33

34

35

36

37

38

39  Saf değildir.  Fiziksel yolla ayrıştırılırlar.  Karışımı oluşturan maddelerin kimyasal özelliklerinde değişim olmaz.  Karışımın yapısında farklı cins atom veya molekül vardır.  Karışımı oluşturan maddelerin miktarı arasında sabit bir oran yoktur.

40 Her tarafında aynı özelliği gösteren, tek bir madde gibi gözüken karışımlardır. Homojen karışımlara genel olarak çözeltiler denir. Örnek: tuzlu su, şekerli su, hava, çeşme suyu, alkol vb.

41 Her tarafında farklı özellik gösteren karışımlardır. Örnek: su-zeytinyağı, su- benzin, su-kum, sis, ayran, kaya parçaları vb. Emülsiyon, süspansiyon, aerosol ve kolloit çözeltisi olmak üzere 4 çeşittir. Her tarafında farklı özellik gösteren karışımlardır. Örnek: su-zeytinyağı, su- benzin, su-kum, sis, ayran, kaya parçaları vb. Emülsiyon, süspansiyon, aerosol ve kolloit çözeltisi olmak üzere 4 çeşittir.

42

43

44


"MADDENİN YAPISI VE ÖZELLİKLERİ. ELEMENT VE SEMBOLLERİ ATOMUN YAPISI ELEKTRON DİZİLİMİ VE KİMYASAL ÖZELLİKLER KİMYASAL BAĞLAR BİLEŞİKLER VE FORMÜLLERİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları