Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MADDEYİ TANIYALIM Uzayda yer kaplayan kütlesi ve hacmi olan her varlığa madde denir. Örnek: demir, bakır, taş, toprak, altın vb.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MADDEYİ TANIYALIM Uzayda yer kaplayan kütlesi ve hacmi olan her varlığa madde denir. Örnek: demir, bakır, taş, toprak, altın vb."— Sunum transkripti:

1 MADDEYİ TANIYALIM Uzayda yer kaplayan kütlesi ve hacmi olan her varlığa madde denir. Örnek: demir, bakır, taş, toprak, altın vb.

2

3 Maddeler saydam- opak,parlak -mat, pürüzlü- pürüzsüz, esnek- berk olmak üzere 4’e ayrılır. SAYDAM-OPAK MADDE ; ışığı geçiren maddelerdir. Pencere, bardak, gözlük gibi maddelerdir.

4 PARLAK-MAT MADDE ; üzerlerine ışık düştüğünde parlayan maddelerdir.Çelik tencere, altın ve gümüşten yapılmış maddeler, teneke kutular bu maddelere örnektir.

5 PÜRÜZLÜ -PÜRÜZSÜZ MADDELER ; yüzeyinde girinti çıkıntı olmayan maddeler pürüzsüzdür. Yüzeyinde girinti yada çıkıntı olana maddeler ise pürüzlüdür. ESNEK-BERK ; uzayıp kısalabilen, bükülebilen maddeler esnektir. Esnemeyen maddeler ise berktir.

6 MADDENİN DEĞİŞİMİ DOĞAL MADDE ; Doğada kendiliğinden oluşan maddelere doğal madde denir. Örneğin ; toprak, ağaç,su doğal maddelerdir.

7 YAPAY MADDE ; insan faaliyetleri sonucu yapılan maddelerdir. İŞLENMİŞ MADDE ; doğal maddelerin bir kısmını yapısında bir değişiklik yapmadan kullanabiliriz. Bir kısmında ise değişiklik yaparız. Bu tür maddeler işlenmiş madde olarak adlandırılır.


"MADDEYİ TANIYALIM Uzayda yer kaplayan kütlesi ve hacmi olan her varlığa madde denir. Örnek: demir, bakır, taş, toprak, altın vb." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları