Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

YAHYA KEMAL İLKÖĞRETİM OKULU

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "YAHYA KEMAL İLKÖĞRETİM OKULU"— Sunum transkripti:

1 YAHYA KEMAL İLKÖĞRETİM OKULU
AİLE İÇİ İLETİŞİM VE ÇOCUKLARIMIZ REHBERLİK SERVİSİ

2 Ailelerin Çocukları İle İlgili Dikkat Etmesi Gereken Noktalar

3 EĞİTİM AİLEDE BAŞLAR Çocuklarımızın eğitiminde ve başarılı olmalarında etkili olan ortamlar Aile, Okul ve yaşanılan çevredir. Bu 3 ortam birbirini tamamlayan fonksiyonlara sahip olmakla beraber çocuğun eğitiminde en önemli görev aileye düşmektedir. Yapılan araştırmalar,huzurlu ve mutlu ailelerde yetişen çocukların okul ve iş yaşamında daha başarılı olduklarını göstermiştir.

4 Çocuğun yaşamındaki en etkili çevre aile çevresidir
Çocuğun yaşamındaki en etkili çevre aile çevresidir. Çocuk yaşamında en etkili örnekleri ailesinden alır. Anne baba olarak tüm davranışlarınızla örnek olunuz.

5 7-10 YAŞ EVRESİNDE ÇOCUKLARIN SAHİP OLDUKLARI ÖZELLİKLER
Sezgisel düşünmenin yerini mantıksal düşünmeye bıraktığı için nedensellik dönemi’ başlar. Bu evrede çocuklar örgün eğitim için hazırdırlar. Motor becerilerinde kaydedilir bir gelişme gösterirler. Dinleme becerilerinde kaydedilir bir gelişme gözlenir. Uzlaşma ve işbirliği içindedirler. Bu özelliklerinden dolayı yakın arkadaşlıklar kurabilme becerileri geliştirirler. Oyunlarda yenilgiyi kabul edebilirler ve yenilgiden dolayı yıkılmazlar. Kuralları kabullenirler ve harfiyen uygularlar. Karne, not ya da öğretmenin övgüsü gibi somut ödüllere cevap verirler

6 Zihinsel Gelişimde Ebeveyn davranışları (7-12 Yaş Arası Çocuklarda)
Zihinsel Gelişimi Desteklemek İçin Yararlı(işlevsel) Ebeveyn Davranışları Çocukların öğrenme meraklarını desteklemek Öğrendiklerini, bilgilerini takdir etmek Dünya, cinsellik, diğer insanlarla ilişkilerle ilgili güvenilir ve tutarlı bir bilgi kaynağı olmak, Neden-sonuç ilişkisini kurmaları konusunda onları teşvik etmek, Çocukların yaratıcı ve mantıklı düşünme becerilerini destekleyin. Hangi sorumluluğun kime ait olduğu konusunda açık, net olmak Zihinsel Gelişimi Desteklemek İçin Zararlı (işlevsel olmayan) Ebeveyn Davranışları Çocuklara rehberlik yapmadan bazı becerileri öğrenmelerini beklemek Mükemmel olmalarında ısrarcı olmak Çocukların tüm zamanlarını ders, etkinlikle doldurmak, hiç boş zaman bırakmamak Becerilerini küçümsemek, dikkate almamak Çocukların yetersiz olduğu becerileri göz ardı etmek, konuşmamak

7 ÇOCUK NEYİ ÖĞRENİR? EĞER BİR ÇOCUK DÜŞMANCA DAVRANIŞLAR İÇİNDE YAŞARSA KAVGA ETMEYİ ÖĞRENİR. EĞER BİR ÇOCUK ALAY EDİLEREK YAŞARSA SIKILGANLIĞI ÖĞRENİR. EĞER BİR ÇOCUK HOŞGÖRÜYLE YAŞARSA SABIRLI OLMAYI ÖĞRENİR. EĞER BİR ÇOCUK DEĞER VERİLEREK YAŞARSA SAYGI DUYMAYI ÖĞRENİR. EĞER BİR ÇOCUK DOĞRULARLA YAŞAMIŞSA DÜRÜSTLÜĞÜ ÖĞRENİR EĞER BİR ÇOCUK SEVGİYLE YAŞAMIŞSA DÜNYAYI SEVMEYİ ÖĞRENİR

8 Çocuğunuzu iyi tanıyınız
Çocuğunuzu iyi tanıyınız. Çocuklardan yapamayacağı şeyler istemeyiniz, beklemeyiniz. Onları yeteneklerinin üstünde başarı göstermeye zorlamayınız.

9 Çocuğun her istediğinin yerine getirilmesi, ona her istediği şeyi yapabileceği, elde edebileceği kanısının verilmesi veya tam tersi olarak isteklerinin çok sınırlandırılması, hiç yerine getirilmemesi çeşitli uyumsuz davranışlar geliştirmelerine neden olacaktır. Bu konuda titiz olunuz.

10 Çocuğunuza yeteri kadar harçlık veriniz
Çocuğunuza yeteri kadar harçlık veriniz. Harçlığını mümkünse aylık veya haftalık olarak toptan veriniz. Böylece kendini yönetmeyi öğrenecek ve sorumluluk kazanacaktır.

11 Çocuklarınızı başka çocuklarla ve kardeşleriyle mukayese etmeyiniz.
Her insanın sahip olduğu nitelikler farklıdır. Onları olduğu gibi kabul ediniz.

12 ÇOCUKLARIMIZI KESİNLİKLE HİÇ KİMSEYLE KIYASLAMAYALIM
Çocuğu olduğu gibi, bir birey olarak kabul etmeme anlamına gelir ve çocuğun kişilik gelişimini zedeler. Her birey farklıdır, eşsizdir, kendine özgüdür. Bu nedenle hiç kimse başka biriyle kıyaslanmamalıdır. Çocuklarımızı kardeşleriyle, akraba çocuklarıyla, arkadaşlarıyla kıyaslamayalım. KIYASLANAN ÇOCUĞUN: Kendine güveni sarsılır,engellenir. Kişiliği incinir, yara alır. Başarmak için çaba harcamaz. Saldırgan ya da içedönük davranışlar geliştirir. Kendisini olumsuz, değersiz değerlendirir.

13 ÇOCUKLARINIZI ETKİLİ BİR ŞEKİLDE DİNLEYİN.
ÇOCUKLARIMIZIN HER ZAMAN DOĞRU DAVRANMALARINI DOĞRU DÜŞÜNMELERİNİ VE MÜKEMMEL OLMALARINI BEKLEMEYELİM. ÇOCUKLARIMIZIN YAŞADIKLARI OLUMLU VE OLUMSUZ DUYGULARI İFADE ETMELERİNE İMKAN SAĞLAYALIM. ÇOCUKLARINIZA ÖZEL ZAMAN AYIRIN. ÇOCUKLARINIZA AYIRDIĞINIZ ZAMANIN SÜRESİ DEĞİL NİTELİĞİ ÖNEMLİDİR. ÇOCUKLARINIZI ETKİLİ BİR ŞEKİLDE DİNLEYİN. ÇOCUKLARINIZA BULUNDUKLARI ORTAMIN VAZGEÇİLMEZ BİR ÜYESİ OLDUKLARINI HİSSETTİRİN

14 Çocuklarınızı korkutmayınız
Çocuklarınızı korkutmayınız. Fazla baskılardan, bedeni cezalardan ve olamayacak sınırlamalar koymaktan sakınınız.

15 Çocuklarınıza iyi notların yanında zayıf not almasının da normal olduğunu ve çalışmakla durumun düzeltilebileceğini telkin ediniz.

16 Çocuğunuzun okul dışındaki arkadaşlarını kontrol ediniz.

17 Ders çalışırken çocuğunuzu ev işi, çarşı, pazar işi için kaldırmayınız

18 Çocuğunuzu sık sık eleştirmeyiniz
Çocuğunuzu sık sık eleştirmeyiniz. Hele bunu başkalarının yanında asla yapmayınız. Onun aşağılık duygusuna kapılmasını önleyiniz.

19 Beğendiğiniz, takdir ettiğiniz taraflarını söyleyiniz
Beğendiğiniz, takdir ettiğiniz taraflarını söyleyiniz. Kendine güven duymasını sağlayınız.

20 Çocuklarınız arasında ayırım yapmayınız. Çocukları kıskandırmayınız
Çocuklarınız arasında ayırım yapmayınız. Çocukları kıskandırmayınız. Hepsine sevgi ve ilgi gösteriniz.

21 İçinde bulundukları yaşlarda arkadaş çocuğunuz için çok önemlidir
İçinde bulundukları yaşlarda arkadaş çocuğunuz için çok önemlidir. Arkadaşı olmasına ve iyi arkadaşlar seçmesine yardımcı olunuz.

22 Televizyon izlemede çocuğunuza iyi alışkanlıklar kazandırınız
Televizyon izlemede çocuğunuza iyi alışkanlıklar kazandırınız. Sürekli TV izleme çocuğunuzun başarısını olumsuz etkiler. Ancak bunu zor kullanarak değil, ikna ederek gerçekleştiriniz.

23 Çocuğunuzun evde ders çalışmasını kontrol ediniz.
Ancak sürekli şekilde "ders çalış" ikazı olumsuz etki yapmaktadır. Ona güvendiğinizi belli ederek uyarınız.

24 Çocuklara bol bol öğüt verme yerine, örnek davranışlar yapın ve örnek davranışlar bulup gösterin.

25 Çocukların tutum ve davranışlarına biçim ve yön verirken "ben senin kadarken" diye başlayan konuşmalardan kaçının.

26 Çocukları nızla yapılan konuşma ve tartışmaları onları korkutarak ve yıldırarak kesmeyin.

27 Konuşma ve tartışmalar sırasında çocuklarınızın doğru düşündüğü, gerçeği bulup söylediği durumlarda ona hak verin, düşünce ve önerisini gerçekleştirmek için yardımcı olun. “Ben önemliyim” “Ben değerliyim” “Beni kabul edin

28 Aile ve evle ilgili konularda ve sorunlarda gencin düşünce ve önerilerini alıp, onunla konuşup tartışmaktan çekinmeyin.

29 Her davranışın bir "sebebi", bir "amacı" vardır.
Birey her davranışını bedensel, ruhsal ve sosyal yaşamında bir denge sağlamak için yapar. Çocuğunuzda görülen olumsuz davranışların, başarısızlıkların da bir sebebi vardır. Bunları ortadan kalkması dayak ve ceza ile değil, bunları doğuran sebeplerin ortadan kalkması ile mümkündür.

30 Çocuklarınıza karşı sabırlı, soğukkanlı ve anlayışlı olunuz.
Doğal olarak onlar hata yapacaklardır, kusurları ve kötü hareketleri olacaktır. Hoşgörüyü elden bırakmayın.

31 PSİKOLOJİK DANIŞMAN&REHBER ÖĞRETMEN
SALİH UĞUR PSİKOLOJİK DANIŞMAN&REHBER ÖĞRETMEN


"YAHYA KEMAL İLKÖĞRETİM OKULU" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları