Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BİLGİ GÜVENLİĞİ Şifreleme

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BİLGİ GÜVENLİĞİ Şifreleme"— Sunum transkripti:

1 BİLGİ GÜVENLİĞİ Şifreleme
Şifre seçerken dikkat edilmesi gereken hususlar Dosyaya şifre ekleme Güvenlik duvarı

2 ŞİFRELEME: Bilgilerin gizli kalmasını sağlamaya ve bu bilgileri görme yetkisi olmayan kişilerden korumaya yönelik bir kodlama yöntemidir. Kişisel bilgilere ulaşılmaması için kişi tarafından belirlenen ve kullanılan özel karakterler ve sayılardan oluşan şifrenin kullanılmasıdır.

3 Örneğin, Messenger hesabımızı şifre ile kullanırız çünkü kimsenin bizim adımıza messenger hesabımızı açmasını istemeyiz.

4 Şifrelemede kullanılan karakterler:
Harfler: a,b,c,…,z veya A,B,C,…,Z Sayılar: 1,2,3,…,9 Simgeler: # $ % ^ & * + -

5 ŞİFRE SEÇERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR:
Başkaları tarafından kolay bulunabilecek şifreler seçilmemelidir. Aynı harften ve sayıdan oluşan şifreler seçilmemelidir. Ardışık sayılardan ve alfabetik sıradan oluşan harfler kullanılmamalıdır.

6 ŞİFRE SEÇERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR:
Şifre sahibinin gerçek hayatta kullandığı, kendisine ait özel numaraların tamamı veya bir bölümü kullanılmamalıdır. Yer isimleri şifre olarak seçilmemelidir. Klavyedeki harf düzeninden oluşan kelimeler şifre olarak seçilmemelidir.

7 DOSYALARA ŞİFRE EKLEME:
Şifrelenmek istenen dosya oluşturulduktan sonra “DOSYA” menüsünden “FARKLI KAYDET” komutu tıklanır. Açılan pencereden “ARAÇLAR” seçeneği seçilerek “GÜVENLİK SEÇENEKLERİ” bölümünden istenen şifreleme ayarları yapılır.

8 TIKLA

9 ŞİFRE GİR

10 BİLGİ GÜVENLİĞİ GÜVENLİK DUVARI

11 Güvenlik duvarı İnternet üzerinden, sizin bilginiz ya da isteğiniz dışında bilgisayarınıza erişilmesini engellemek üzere kullanılan bir yazılımdır.

12 Güvenlik duvarı nasıl çalışır?
Güvenlik duvarı, bilgisayarınızın “kapısında” oturan bir güvenlik görevlisine benzer. Kimlerin ya da hangi yazılımların bilgisayarınıza giriş yapabileceğini sıkı sıkı denetler.

13 Güvenlik duvarı başlangıçta internet bağlantısı da dahil bütün giriş-çıkışı engeller, siz yazılımları kullandıkça size hangi yazılımlara ne kadar erişim hakkı vereceğini sorar.

14 Dinlediğiniz İçin Teşekkürler


"BİLGİ GÜVENLİĞİ Şifreleme" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları