Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Aşkın Motivasyonel Süreci AHMET KARAMERMER. Aşk..  Shakespeare “aşk bir deliliktir” demiştir.  Ancak bugüne kadar aşk olmadan da yaşayamamıştır insan.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Aşkın Motivasyonel Süreci AHMET KARAMERMER. Aşk..  Shakespeare “aşk bir deliliktir” demiştir.  Ancak bugüne kadar aşk olmadan da yaşayamamıştır insan."— Sunum transkripti:

1 Aşkın Motivasyonel Süreci AHMET KARAMERMER

2 Aşk..  Shakespeare “aşk bir deliliktir” demiştir.  Ancak bugüne kadar aşk olmadan da yaşayamamıştır insan.  İlk insandan bu yana aşk için nice büyük eserler yaratılmış, nice hayatlarsa tehlikeye atılmıştır.  Peki insanların tutkuyla peşine düştükleri bu AŞK olgusu nedir?

3 Aşk Nedir ?  “Aşk bir görme kusurudur, evlilik ise tedavisi…”  İnsan aşık olduğunda sadece görmek istediği gibi görür her şeyi…  Merhaba bile diyemiyorken, onun senin olabileceğini hayal etmektir.  Aşk, hayal edilenle gerçek arasındaki fark anlaşılıncaya kadar geçen süreyi kapsar.  Aşk, aşık olunan kişiye atfedilen özel bir anlamdır.  Bilim adamlarına göre beyin aktivitesi.  Beyinde artan hormanlarla duygu değişimleri; dopamin, norepinefrin, feniletilamin gibi çeşitli beyin içindeki hormanların aktivasyonları.

4 Aşık Nasıl Olunur…  Aşık olmak, uygun zamanlamayla ve hazır olmayla yakından ilişkilidir.  Yani sizin için karşılaştığınız kişi en mükemmel ve en uygun kişi de olsa, eğer aşka hazır değilseniz onu farketmezsiniz.

5 Aşkın Çeşitleri  Delicesine Aşk  Boş Aşk  Romantik Aşk  Karşılıklı Aşk  Budalaca Aşk  Mükemmel Aşk

6 Delicesine Aşk  Bir görüşte aşk sınıfına girer. Gerçekte aşık olduğu kişiye değil de, kafasında idealize ettiği kişiye karşı aşkın saplantı durumuna dönüşmesi.

7 Boş Aşk  Bir kişinin bir başka kişiyi sevdiğine karar vermesi ve yakınlık veya tutku barındırmadan bu aşkı devam ettirmesi.

8 Romantik Aşk  Kişilerin birbirlerine karşı fiziksel ve diğer açılardan çekici gelmesi durumunda oluşur.  Bu aşk türünde bağlılık gerekli değil.  Yaz aşkları gibi gelecekte birlikte olmama durumu söz konusu olabilir.

9 Karşılıklı Aşk  Tutku unsuru ilişkide pek söz konusu değil.  Tutku, uzun zaman sonra ilişkide derinden hissedilen bağlılığa dönüşür.

10 Budalaca Aşk  Filmlerdeki gibi insanlar tanışıp ardından kısa bir süre içerisinde evlenirler.  Budalaca aşk, stresin oluşmasına uygun bir ortam oluşturur.  Çünkü tutku ortadan kaybolduğunda ya da azaldığında geriye yalnızca bağlılık kalır ancak o da zaman içinde gelişip derinlik kazanabilecek bir eylemdir.

11 Mükemmel Aşk  Pek çok insanın arzuladığı aşk türü.  Bu tür aşkı elde tutmak onu yaşamaktan daha zordur.  İlişkide tutku, bağlılık ve fiziksel çekiciliği barındırır.

12 Aşkın Motivasyona Etkileri  İnsan aşık olduğunda vücut sistemleri bir anda farklı çalışmaya başlar.  Ve aşırı derecede serotonin salgılamaya başlar.  Bu da insana aşık olmadan önce yapmıyacağı şeyleri yapmasına sebebiyet oluşturur.  Yapılan araştırmalara göre aşık olan insanların hayatlarında daha başarılı ve istekli olduğu görülmüştür.

13 Aşk İnsana Neler Yaptırabilir ?


"Aşkın Motivasyonel Süreci AHMET KARAMERMER. Aşk..  Shakespeare “aşk bir deliliktir” demiştir.  Ancak bugüne kadar aşk olmadan da yaşayamamıştır insan." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları