Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SINAVLARA HAZIRLANMA VE SINAV KAYGISI İLE BAŞA ÇIKMA HAZIRLAYAN:NAZMİYE ŞAHİN PSİKOLOJİK DANIŞMAN.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SINAVLARA HAZIRLANMA VE SINAV KAYGISI İLE BAŞA ÇIKMA HAZIRLAYAN:NAZMİYE ŞAHİN PSİKOLOJİK DANIŞMAN."— Sunum transkripti:

1

2 SINAVLARA HAZIRLANMA VE SINAV KAYGISI İLE BAŞA ÇIKMA HAZIRLAYAN:NAZMİYE ŞAHİN PSİKOLOJİK DANIŞMAN

3 STRES VE KORKU DOĞAL MIDIR? LYS, YGS GİBİ SINAVLAR KORKU VE ENDİŞE UYANDIRABİLİR. BU, DOĞALDIR. UNUTMAYIN… BAŞARISIZ OLMAK HAYATIN SONU MU?... SINAVLARDA BAŞARISIZ OLMAK, HAYATTA BAŞARISIZ OLMAK ANLAMINA GELMEZ. SINAVLARDA BAŞARILI OLAMAYANLAR DA YAŞAMLARINI SÜRDÜRÜYORLAR.

4 1) Desteğin çekilmesi 2) Zamanı iyi kullanmamak 3) Yeterince çalışmamak 4) Çalışmayı sürekli ertelemek 5) Aşırı beklentiler ve hırs 6) Özgüven eksikliği

5 Nefes darlığıMide ağrısı Terlemeİshal ya da kabızlık Nefes alıp vermede düzensizlikAşırı tepkide bulunma Kesik kesik nefes almaTitreme GerginlikEl ve ayak parmaklarının soğukluğu Kalp çarpıntısıSürekli yorgunluk Aniden sinirlenmeSürekli baş ağrısı Bel ağrısıBoyun kaslarının gergin olması

6 AİLENİN YAKLAŞIMI ETKİLİDİR… Sınavda başarılı olmak için belirli düzeyde kaygıya gerek vardır. Sınavda başarılı olmak için belirli düzeyde kaygıya gerek vardır. Anne –babanın çocuğunu teşvik için kaygısını arttırması, beklenenin tam aksine sonuç verir. Anne –babanın çocuğunu teşvik için kaygısını arttırması, beklenenin tam aksine sonuç verir. Ailenin küçük yaştan başlayarak, çocuktan yüksek başarı beklemesi, onu eleştirmesi, başarısızlık durumunda cezalandırması çocuğun kendine olan güvenini sarsar ve kaygı düzeyini yükseltir. Ailenin küçük yaştan başlayarak, çocuktan yüksek başarı beklemesi, onu eleştirmesi, başarısızlık durumunda cezalandırması çocuğun kendine olan güvenini sarsar ve kaygı düzeyini yükseltir.

7 BAZI İNSANLAR HAYAT BAŞARISINI, “OKUMAK” VE EĞİTİMİN DIŞINDA GÖRÜRLER… HERKESİN TERCİHİ FARKLIDIR. HERKESİN TERCİHİ FARKLIDIR. HAYAT, FARKLI ŞEKİLLERDE DE SÜRDÜRÜLEBİLİR. HAYAT, FARKLI ŞEKİLLERDE DE SÜRDÜRÜLEBİLİR.

8 STRESİN, KAYGININ ETKİLERİ… Öğrenilenlerin sınav esnasında kullanılamaması, Düşünceleri toparlayamama, Okuduğunu anlamama, Dikkati toplayamama, … KISACA… BELLEK VE HATIRLAMA SORUNLARINA YOL AÇAR…

9 KAYGI - STRES Zihni donuklaştırır, Düşünceleri dondurur. BU DURUMDA OLUMLU DÜŞÜNMELİYİZ! “Benim kimseden eksiğim yok. Elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağım./ çalıştım. Zamanımı verimli kullanmalıyım.” diyebilmeliyiz. YALNIZ DEĞİLSİN, BİRÇOK ÖĞRENCİ STRESİ, KAYGIYI YAŞIYOR!

10 STRESİ, KAYGIYI AZALTACAK ADIMLAR… Planlı ve verimli çalışmak, Ertelememek, Zamanı verimli kullanmak, Gerçekçi – ulaşılabilir hedefler belirlemek, Olumsuz düşüncelerden kurtulmak, Başarabileceğine inanmak…

11 SLOGAN DUVAR YAZILARI Sınav, bilgilerimi ölçer, kişiliğimi değil? Sınav, bilgilerimi ölçer, kişiliğimi değil? Korkunun ecele faydası yoktur. Korkunun ecele faydası yoktur. Daha iyisini yapacak kapasitem var. Daha iyisini yapacak kapasitem var. Üzülmeye, pişmanlığa, kaygılanmaya vaktim YOK!!!!! Üzülmeye, pişmanlığa, kaygılanmaya vaktim YOK!!!!!

12 NASIL DERS ÇALIŞ MALIYIZ ? “Nasıl ders çalışmalıyız ?”?” sorusunu cevaplamadan önce, “Niçin ders çalışmalıyız ?”?” sorusunun cevabını bulmalıyız.

13 AMAÇLARIN VE ÖNCELİKLERİN BELİRLENMESİ ÜNİVERSİTE LİSE SOKAKLAR ÖNCELİKLİ AMAÇLARIN BELİRLENMESİ

14 10 sene sonra nerede olmak istiyorum. 5 sene sonra nerede olmak istiyorum. 1 sene sonra nerede olmak istiyorum. 1 ay sonra nerede olmak istiyorum. 1 gün sonra nerede olmak istiyorum.

15 ÇALIŞMA ODANIZDA Zamanınızı Boşa Geçirmeyin !…

16 Bir Taban Standardınız Olsun PLAN AYLIK GÜNLÜK HAFTALIK PLANLI ÇALIŞIN

17 BAŞARIYA ULAŞMADA EVDE DERS ÇALIŞIRKEN TEKRAR YAPMAK YARINKİ DERSLERE HAZIRLIK TEST ÇÖZÜMÜ YAPMAK KİTAP OKUMAK HAFTA İÇİ

18 PLANSIZ BAŞARI OLMAZ!.. ZAMANI, PLANLAYARAK ÇALIŞMALIYIZ. PLAN, ACI İLACA BENZER; GEREKLİDİR. MAZERETLERİNİ YOK ET! MAZERETLER, SENİN DÜŞMANINDIR, ÇALIŞMANI ENGELLER, ZAMANINI İSRAF EDER. BAŞARINI ENGELLEYECEK ÖGELERİ, ES GEÇ!

19 SINAVDAN ÖNCE… Sınava gireceğin yeri, önceden gör. Sınav gereçlerini hazırla, eksiğin olmasın. Bir önceki gece, uykunu al. Sevdiklerinle sohbet et. Sabah, iyi bir kahvaltı yap. Sınav yerine zamanında git. Dua et; moral olacaktır.

20 SINAV SÜRESİNCE… Sorular kolaydan zora gider; sırayı takip et. Öncelikle, en iyi bildiğin bölümün/ dersin sorularını çözmeye başla. Seni oyalayan soruların kenarına işaret koy ve geç! Vaktini harcama… Soruları bitirdiğinde kalan vaktini bunlara ayır. Cevabından emin olmadığın soruları yanıtlama; yanlış yapma riski yüksektir. Çok yanlış, yaptığın doğruları da götürür. Cevap anahtarınla, cevaplarını karşılaştır; yanlış işaretleme ve kaydırma olmasın.

21 BAŞARI, KISA SÜRELİ BİR ÇALIŞMANIN ÜRÜNÜ DEĞİLDİR. BAŞARILI OLMAK İÇİN; Ders dinlerken, not al. Konuları, başka kaynaklardan da öğren. Tekrarlar yap. Bir defada 2 – 3 saat çalışacağına, 2 – 3 defa 1’er saat çalış. Anlamadığın yerleri, bilenlere sor; öğrenmeden geçme. Her bir doğru cevap, sana puan kazandıracaktır.

22 SINAVDAKİ SORULARIN; % 10’U ÇOK KOLAY, % 20’Sİ KOLAY, % 40’I NORMAL, % 20’Sİ ZOR, % 10’U ÇOK ZORDUR. UNUTMA Kİ… SORULARIN TAMAMINI, DOĞRU CEVAPLAYANLAR ÇIKABİLİYOR… TAMAMINI DOĞRU ÇÖZEBİLMEYİ HEDEFLEYENLER VE BUNA GÖRE ÇALIŞANLAR ARASINDAN…

23 SINAVI KAZANAMAMAK DURUMUNDA… SINAVDA BAŞARILI OLAMAYABİLİRİZ; BU DA BİR SONUÇ… ÜLKEMİZDE VEYA DÜNYADA HAYATINI SÜRDÜRENLERİN HEPSİ ÜNİVERSİTE MEZUNU DEĞİL. BAŞARILI VE MUTLU OLANLARIN HEPSİ ÜNİVERSİTE MEZUNU DEĞİL… DÜNYA ÇAPINDA BAŞARILI OLANLARIN DA HEPSİ ÜNİVERSİTE MEZUNU DEĞİL… ÜNİVERSİTE OKUMAK İŞ GARANTİSİ, MUTLU OLMA GARANTİSİ VERMİYOR… ÜNİVERSİTE OKUMAYANLAR DA KENDİLERİNE UYGUN BİR İŞ BULABİLİYORLAR. SINAVA GİRMEYİ BİR KERE DAHA DENEYEBİLİRSİN… AÇIKÖĞRETİM YÖNTEMİ İLE DE ÜNİVERSİTE BİTİREBİLİRSİN. HAYATIN SONU DEĞİL; BAŞKA SEÇENEKLERİN OLDUĞUNU BİLMELİSİN.

24


"SINAVLARA HAZIRLANMA VE SINAV KAYGISI İLE BAŞA ÇIKMA HAZIRLAYAN:NAZMİYE ŞAHİN PSİKOLOJİK DANIŞMAN." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları