Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Maddeler doğada karışık halde bulunur

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Maddeler doğada karışık halde bulunur"— Sunum transkripti:

1 Maddeler doğada karışık halde bulunur

2 1.SAF MADDELER 2.KARIŞIMLAR 3.ÇÖZELTİLER 4.ÇÖZÜNME
Madde kaça ayrılır? 1.SAF MADDELER 2.KARIŞIMLAR 3.ÇÖZELTİLER 4.ÇÖZÜNME

3 Doğadaki maddeleri katı, sıvı ve gaz olarak sınıflamıştık
Doğadaki maddeleri katı, sıvı ve gaz olarak sınıflamıştık. Ancak maddeler, sadece katı, sıvı veya gaz olarak sınıflandırılmazlar. Maddeler; saf maddeler ve karışımlar olarak da sınıflandırılırlar Suyun Hal Değişimi

4 1.SAF MADDELER Yapısında kendinden başka madde bulundurmayan maddelere saf madde denir . Altın, gümüş, bakır gibi maddeler, tek bir maddeden oluşmuşlardır. İçlerinde kendilerinden başka madde bulunmaz. Bir bakır teli kestiğimizde, en küçük parçası yine bakırdır.

5 Salata yaparken domates, marul, havuç, salatalık gibi malzemeler kullanırız. Kullandığımız bu malzemeler, doğada tek başlarına bulunurlar. Yapılarında, kendilerinden başka madde bulundurmazlar. Şeker, tuz, cam, altın, alüminyum gibi maddeler saf maddelerdir.

6 Bir beton parçasını çekiçle kırarak küçük parçalara ayırdığımızda içinde farklı maddeler olduğu görülür. Beton; çimento, kum ve çakıl gibi maddelerin suyla yoğrulması sonucu elde edilmiştir. Bakır, tek bir maddeden oluşur, yani saf maddedir. Beton ise birden çok maddeden oluştuğu için saf madde değildir. Çünkü saf maddelere, kendinden başka madde katılmamıştır. Saf maddeler, tek cins madde içerirler.

7 2)KARIŞIMLAR Çevremizdeki bir çok madde karışımlar halindedir. Birden çok saf maddelerin kendi özelliklerini kaybetmeden bir araya gelmesiyle oluşan maddelere karışım denir. Toprak, şekerli su, limonata, ayran, ekmek, süt, reçel, bal, hava, deniz suyu, harç karışımdır.

8 Deniz, hava, toprak gibi görebildiğimiz ve hissedebildiğimiz pek çok şey karışımdır. Benzin, gaz yağı, motorin gibi maddeleri elde ettiğimiz ham petrol de bir karışımdır.

9 3)ÇÖZELTİLER Katı sıvı yada gaz bir maddenin bir sıvı içerisinde dağılması sonucu oluşan saydam sıvı karışımlarına çözelti denir. Şekerli ve tuzlu su, maden suyu, gazlı içecekler, deniz suyu çözeltilere örnektir. Şeker, tuz gibi maddeler suda erimezler, çözünürler. İçtiğimiz şekerli su, bir çözeltidir. Su, şekeri çözmüş, şeker ise çözünmüştür.

10 Çözeltilerin çoğu sıvıdır, fakat katı ve gaz halinde bulunan çözeltiler de vardır.Su ve sirke, su ve meyve şekeri, su ve süt, gazoz ve vişne suyu karıştırıldıkları zaman birer çözelti oluşturur. Basit bir çözelti, karışımlar gibi en az iki maddenin bir araya gelmesiyle oluşur; çünkü çözeltiler, aslında birer karışımdır.

11 Suda çözünen maddelerin görünmez olması, onların kayboldukları anlamına gelmez.

12 ÇÖZÜNME Çorbaya kattığımız tuz, çorbanın içinde dağılır ve görünmez olur. Çorbada kullandığımız su, tuzu çözmüştür.Çorbaya kattığımız karabiberin ise çözünmediğini, yüzdüğünü görürüz. Çünkü karabiber, suda çözünmeyen bir maddedir. ???Bulaşık yıkarken kullanılan deterjanlar, su içinde çözünerek temizliğe yardımcı olur. ???Tebeşir tozu, suda çözünmeyen bir maddedir ve su ile bulanık bir karışım oluşturur.

13 Erime ve Çözünme Aynı Şeyler midir?
“Şeker ,su içinde eridi mi,yoksa çözündü mü ?” deriz.buz parçası odada beklerken erir mi , çözünür mü ? Erime ve çözünme terimlerini farklı olaylar için kullanıldığını unutmamak gerekir.Erime bir katının ısı alarak sıvı hale geçmesidir.Çözünme en az iki maddenin birbiri içinde dağılmasıdır.


"Maddeler doğada karışık halde bulunur" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları