Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MADDENİN DEĞİŞİMİ VE TANINMASI

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MADDENİN DEĞİŞİMİ VE TANINMASI"— Sunum transkripti:

1 MADDENİN DEĞİŞİMİ VE TANINMASI

2 _ÇEVREMİZDEKİ MADDELER _MADDENİN HALLERİ _MADDENİN ÖZELLİKLERİ _DOĞA OLAYLARI

3 ÇEVREMİZDEKİ MADDELER:
Çevremizdeki bütün varlıklar maddelerden yapılmıştır.Kullandığımız eşyalar, yediğimiz besinler çeşitli maddelerden yapılmıştır.Maddeler boşlukta yer kaplarlar.Herhangi bir varlığın madde olması için boşlukta yer kaplaması gerekir.

4 MADDENİN HALLERİ Katı Maddeler:
Çevremizde gördüğümüz tahta,toprak,demir,kağıt gibi maddelere katı maddeler denir.Her katı maddenin belli bir şekli,hacmi ve kütlesi vardır.Her katı madde farklı sertliktedir.kağıt ve tahta katı maddelerdir.Kağıt tahtaya göre daha yumuşak bir maddedir.

5 SIVI MADDELER: İçinde bulunduğu kabın şeklini alan akıcı maddelere sıvı maddeler denir.Sıvı maddeler,akışkan özelliğe sahiptir.Sıvıların da bir kütlesi ve hacmi vardır.Su,süt,ispirto,kolonya,zeytinyağı,gazyağı gibi maddeler sıvı maddelerdir.

6 GAZ MADDELER: Nefes alırken,ciğerlerimize hava dolar.Hava,gaz halinde bir maddedir.gaz halindeki maddelerin belli şekli ve hacmi yoktur.Bulundukları kabın şeklini alırlar. Hava,su buharı,mutfak gazı gaz maddelere örnektir.

7 MADDENİN ÖZELLİKLERİ: Maddelerin ağırlıkları ve biçim belirgin özellikleridir. Maddeleri ayırt edebilmek için bu özelliklerinden yararlanılır.Her maddenin bir ağırlığı vardır.Bazı maddeler hafif,bazı maddeler ağırdır.

8 Maddelerin ağır ya da hafif olduklarını öğrenmek için kütlelerini terazi ile tartarız.Örneğin;terazinin bir kefesine taş;diğerine sünger koyarsak taşın kütlesi daha ağır olduğundan taşın bulunduğu kefe aşağıda kalır.

9

10 ÇEVREMİZDEKİ MADDELERDEN YARARLANMA
Maddeler ve cisimler yaşamımızı kolaylaştırır. Bunlardan yararlanarak bir çok ihtiyacımızı karşılarız. Maddelerden mobilya yapımında,sanayide, dokuma vb. alanlarda yararlanırız.

11 Gaz madde olan hava,canlı yaşamının devamını sağlar
Gaz madde olan hava,canlı yaşamının devamını sağlar.Hava olmadan yaşayamayız.Ayrıca uçak ve yelkenli gibi araçlarla yapılan ulaşım hava yardımıyla olur.

12 DOĞA OLAYLARI

13 YAĞMUR Yoğunlaşan hava yükselerek bulutları oluşturur. Bulutların içindeki gaz katmanları bir araya gelerek ağır bir kütle halini alır. Bir zaman sonra bulutlar bu kütleyi tartamaz hale gelir. Yeterince ağırlaşan bulutlardan yağmur yağmaya başlar.

14 SU DÖNGÜSÜ Yoğunlaşan hava yükselerek bulutlara tutunur. Havanın ısınmasıyla bir zaman sonra yoğunlaşarak yeryüzüne iner. Doğadaki karlar, akarsular vs. yoğunlaşan hava ile birlikte yeraltına iner

15 Yeraltındaki sular. denizlere ve okyanuslara doğru yol alır
Yeraltındaki sular.denizlere ve okyanuslara doğru yol alır. En sonunda tekrar ısınan hava buharlaşarak tekrar gökyüzüne ulaşır. Böylece su döngüsü tamamlanmış olur.

16

17 KARIN OLUŞUMU Kar donma noktasının altındaki sıcaklıklarda genleşen bulutların altında oluşur. Bu bulutlarda buz kristalleri su damlacıkları ve aşırı soğumuş su damlacıkları karışık halde bulunur.

18 Aşırı soğumuş su damlacıkları buz kristallerine temas ettiğinde hemen donar. Donan damlacıklar daha sonra başka buz kristallerine yapışarak büyür ve kar tanelerini oluşturur kar taneleri içindeki hava akımları tarafından tutulamayacak ağırlığa eriştiğinde düşmeye başlarlar.

19 Konularımız bitti. Herkese başarılar!!!


"MADDENİN DEĞİŞİMİ VE TANINMASI" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları